Jak izolować domy z drewna ?

Wywiad z Wojciechem Nitka, prezesem Zarządu Stowarzyszenie Dom Drewniany, który ukazał się w Dzienniku Polskim, Kraków. Wywiad przeprowadził Sławomir Kocur.

S.K.
Witam Panie Wojciechu. Spotykamy się, ponieważ jest pan autorytetem w zakresie budownictwa drewnianego, w tym budownictwa szkieletowego, a okazją jest budowa w tej właśnie technologii hospicjum Centrum Opieki Wyręczającej dla Przewlekle i Nieuleczalnie Chorych Dzieci w Krakowie.
Co pan sądzi o stosowaniu technologii szkieletu drewnianego w budowie obiektów użyteczności publicznej, w tym pierwszego w kraju obiektu szpitalnego?
W.N.
Odpowiem prosto, technologia szkieletu drewnianego ma przyszłość, również w budynkach publicznych. Dlaczego? Mógłbym wymieniać zalety budownictwa szkieletowego drewnianego przez wiele godzin, ale w przypadku tego typu inwestycji liczy się szybkość budowy, komfort użytkowania oraz trwałość i bezpieczeństwo.

S.K.
Postarajmy się zatem trochę przybliżyć czytelnikom opisane powyżej zagadnienia. Czas – czy rzeczywiście ta metoda pozwala przyspieszyć czas budowy i jeśli tak, to o ile?
W.N.
To jedna z największych zalet budownictwa szkieletowego, jest kilka metod stawiania budynków wykonanych z szkieletu drewnianego izolowanego wełną mineralną. Od podstawowej, znanej głównie z USA, gdzie całość budynku wykonuje się na placu budowy lub metody bardziej europejskiej, gdzie całe ściany w formie modułów przygotowuje się w fabryce i transportuje na plac budowy. Takie, wysoko przetworzone (wykończone) elementy budynku, są doskonałym wyborem, gdy inwestor wybiera obiekt w postaci domu jednorodzinnego lub większego obiektu składającego się z powtarzalnych elementów. Inwestycje nietypowe łatwiej jest stawiać na placu budowy. W pierwszym z omawianych przypadków, po przygotowaniu fundamentów, budowa placu budowy trwa kilka tygodni, a w drugim kilka dni. Ale co najważniejsze, w obu metodach można zrezygnować z prac mokrych, przyspieszając możliwość wprowadzenia się do komfortowego budynku.

S.K.
Kolejny raz zwraca pan uwagę na komfort. Co pan rozumie przez pojęcie komfortu w budynku szkieletowym?
W.N.
Komfort to szerokie pojęcie, ja skupię się tylko na podstawowych aspektach, które są podnoszone przez użytkowników takich budynków. Pierwszym jest energooszczędność. W dobie rosnących kosztów ogrzewania każdy inwestor chce wiedzieć, że pieniądze wydane na inwestycję będą pracowały na zmniejszenie kosztów utrzymania budynku, tj. kosztów jego ogrzewania. Budynek wykonany w technologii szkieletu drewnianego to praktycznie wełna mineralna, która izoluje, i „trochę” drewna stanowiącego konstrukcję. Jeśli już mówimy o wełnie mineralnej, to należy zwrócić uwagę, iż wełny mineralne szklane najlepszych producentów osiągają współczynnik przewodzenia ciepła lambda nawet 0,030 W/mK, np. ISOVER Multimax  30. Ponadto użycie wełny mineralnej szklanej daje gwarancję, że izolacja nie przemieści się w ścianach oraz będzie idealnie dopasowana do konstrukcji. Właśnie z tego powodu firma Drew-Dom, wykonawca budynku hospicjum, standardowo używa wełny mineralnej szklanej marki ISOVER dedykowanej do tego typu budownictwa.
Komfort to gwarancja trwałości oraz bezpieczeństwa. Dobrzy producenci stosują tylko zbadane i certyfikowane systemy, które pozwalają im dawać wieloletnie gwarancje na cały budynek oraz potrafią określić odporność ogniową, jak to ma miejsce w budynku użyteczności publicznej o charakterze szpitalnym, jakim jest budowane hospicjum. Wspomniane wcześniej zalety najważniejszego (obok jakości drewna oraz jakości wykonania) elementu tego typu budynku, jakim jest wełna mineralna, dają gwarancję komfortu cieplnego, akustycznego oraz bezpieczeństwa (wełny mineralne zarówno skalna, jak i szklana, są materiałem niepalnym).

IB04

S.K.
Interesuje mnie wpływ jakości oraz rodzaju izolacji na spełnienie takich parametrów, jak trwałość czy bezpieczeństwo. Czy z pana punktu widzenia rodzaj materiału izolacyjnego ma wpływ na trwałość oraz bezpieczeństwo użytkowania budynku wykonanego w technologii szkieletu drewnianego?
W.N.
Oczywiście, że ma wpływ na wszystkie wymienione parametry. Na rynku można spotkać różne materiały, pośród których wiele jest łatwopalnych, które są używane również do izolacji budynków wykonanych w technologii szkieletu drewnianego. Zastosowanie takich materiałów, jak np. pianka poliuretanowa, to duży błąd, który może być tragiczny w skutkach. Tutaj nie ma miejsca na ryzyko i tylko niepalna wełna mineralna podnosi bierną ochronę ogniową budynku. Trwałość budynku to nie tylko jakość drewna użytego do budowy domu czy jakość izolacji cieplnej, ale również jakość wykonania i zachowanie materiału w czasie. Dla przykładu, jako biegły sądowy spotykam się z użyciem do izolacji taniej wełny mineralnej, która nie wypełnia w sposób właściwy przestrzeni pomiędzy belkami, co doprowadza do powstawania mostków cieplnych. Kolejną konsekwencją może być zawilgocenie ścian budynku, co może doprowadzić do biodegradacji drewnianej konstrukcji i płyt poszycia. Innym częstym problemem, który widuję na budowach, jest użycie do izolacji ścian materiałów zbyt sztywnych i mało elastycznych, które rozszczelniają się
w miejscu założenia po kilkuletnim okresie eksploatacji domu.

SONY DSC

S.K.
Zatem, jak zwykle, diabeł tkwi w szczegółach i to, co wydaje się proste, w efekcie takie proste nie jest.
W.N.
Oczywiście, że jak w każdym typie budownictwa tylko dokładne poznanie technologii, w tym używanie sprawdzonych materiałów i stosowanie określonych technologią rozwiązań gwarantuje sukces. Mało kto wie, że np. Biały Dom – siedziba prezydenta USA – wykonany jest w technologii szkieletu drewnianego. Przeszedł już pożary i ponad dwieście lat eksploatacji, i przetrwa jeszcze kolejne stulecia.
Dzisiaj rozmawiamy głównie o izolacji w budynkach szkieletowych. Cenię sobie firmy, które widzą potrzeby rynku budownictwa szkieletowego i dostosowują swoją ofertę do potrzeb inwestora. Na koniec zwrócę uwagę na jeden przykład. Marka ISOVER posiada kompletne rozwiązania: w postaci nowoczesnej – inteligentnej paroizolacji, która gwarantuje szczelność budynku szkieletowego, wełen mineralnych odpowiednio elastycznych i sztywnych po wmontowaniu, aby wykonać trwale szczelne połączenia, a skończywszy na foliach wiatroizolacyjnych dobranych do naszych potrzeb.
Do tego dochodzą sprawdzone rozwiązania, kilkudziesięcioletnie doświadczenie na świecie w różnych strefach klimatycznych, które dają bezpieczeństwo użytkowania budynku. Nie zaskakuje mnie wybór przez firmę Drew-Dom właśnie rozwiązań marki ISOVER w swoich projektach budowlanych.

S.K.
Dziękuję za rozmowę.

You may also like...

1 Response

  1. Master napisał(a):

    Warto też podkreślić fakt, że domy drewniane są większe niż murowane, bo mają mniejszą grubość ścian zewnętrznych. Przy takich samych wymiarach jak murowane, dostajemy większą powierzchnię użytkową.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *