Instalacje wewnątrz budynku

Rury i przewody elektryczne należy prowadzić tak, aby nie osłabić drewnianej konstrukcji ścian i stropów. Tylko wtedy i instalacje będą służyły przez wiele lat, a dom będzie trwały i bezpieczny.

Błąd: montaż instalacji wodno-kanalizacyjnej w ścianach zewnętrznych budynku

Jest to błąd. który często pojawia się już w czasie projektowania, a następnie popełniany jest przez wykonawców na budowie. Rury kanalizacyjne mają duże średnice, dlatego by umieścić je w ścianach, trzeba wycinać fragmenty izolacji cieplnej. W ten sposób znacznie zmniejsza się jej grubość, co powoduje obniżenie izolacyjności ściany i może doprowadzić do powstania mostka cieplnego. Rury wodociągowe mają mniejsze średnice – wycina się więc mniej izolacji cieplnej. Jednak umieszczenie ich w ścianach zewnętrznych to ryzyko: zimą, z powodu niskiej temperatury, może zamarznąć w nich woda.

Błąd: przejścia rur blisko krawędzi słupka lub belki stropowej

Otwory, przez które przechodzą rury instalacji wodnej, są często wycięte zbyt blisko krawędzi slupów lub belek stropowych. Jeśli odległość ta jest mniejsza niż długość wkrętów do mocowania płyt gipsowo-kartonowych, w czasie montażu można nimi uszkodzić rurę.

 

       4.2.1rys-1

Przewód poprowadzony zbyt blisko krawędzi można przebić wkrętem podczas mocowania płyt gipsowo-kartonowych.

Błąd: zbyt duże wycięcia w słupkach  lub belkach stropowych

Wycięcia w słupkach lub belkach stropowych wykonuje się po to, by można było poprowadzić instalacje. Często jednak wycina się zbyt duże fragmenty belek stropowych (czasem tuż przy podporze) lub słupów. Takie osłabienie przekroju słupków lub belek zmniejsza wytrzymałość szkieletu i może doprowadzić nawet do zniszczenia domu.

rys-2

Jak powinno być 

• Rury instalacji wodno-kanalizacyjnej się układać w ścianach wewnętrznych domu (zdjęcie 2). Jeśli nie ma innej możliwości i trzeba je umieścić w ścianie zewnętrznej, lepiej ułożyć je po wewnętrznej stronie izolacji cieplnej.

4.2.1    114

• W ścianach zewnętrznych można układać bezpiecznie przewody instalacji elektrycznej . Nie zmniejszą one grubości izolacji cieplnej. Są też odpore na działanie warunków atmosferycznych.

• Najlepiej, jeśli pod podłogą parteru jest pusta przestrzeń, w której bez naruszania ścian zewnętrznych prowadzi się odpowiednio ocieploną instalację wodno-kanalizacyjną

.• Aby nie dopuścić do uszkodzenia rury wkrętem, odległość między rurą a krawędzią płyty gipsowo-kartonowej powinna być większa od długości wkręta, którym będzie przymocowana płyta (zdjęcie 3). Jeśli jednak zdarzy się, że otwór na rurę jest zbyt blisko krawędzi, trzeba w tych miejscach przykręcić specjalne blaszki ochronne, które uniemożliwią przebicie rury.

 rys-3

Wojciech Nitka
Z cyklu – Problemy ze szkieletowym domem drewniany – Murator – wrzesień 1999

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

20 − 15 =