Montaż wiatroizolacji

Ściany szkieletowego domu drewnianego po winny z odpowiedniego materiału być od zewnątrz pokryte wiatroizolacją. Wykonana z odpowiedniego materiału i poprawnie ułożona chroni dom przed przewiewaniem – a więc utratą ciepła, a także przed wodą i wilgocią – a zatem jest strażnikiem trwałości jego konstrukcji.

Wiatroizolacja to zwykle folia polipropylenowa odporna na działanie promieni ultrafioletowych. Przepuszcza ona parę wodną tylko w jedną stronę i to w małych ilościach: od 100 do 120 g/m2/24h. Wiatroizolacja przede wszystkim chroni budynek przed nawiewaniem zimnego powietrza do wnętrza. Ochrania też budynek przed wilgocią i wodą , którą bez niej wiatr wciskałby w nieszczelności warstwy elewacyjnej. Wiatroizolacja zabezpiecza izolację cieplną przed napływem wilgoci z zewnątrz , a płytę poszycia zewnętrznego – przed wodą.

Mimo że wiatroizolacja jest nieodzownym elementem technologii lekkiego budownictwa szkieletowego zarówno drewnianego, jak i stalowego, wielu projektantów i wykonawców traktuje ją jako materiał zbędny. Budując szkieletowe domy drewniane nie stosują wiatroizolacji lub montują zamiast niej albo izolacje nie przepuszczające pary, jak papa izolacyjna czy zwykła folia polietylenowa o właściwościach paroizolacyjnych albo – przepuszczające zbyt dużo pary wodnej – folie wstępnego krycia.

Błąd: brak wiatroizolacji

Przyjrzyjmy się budynkowi z elewacją z oblicówki winylowej (zdjęci 1 i 2), pod którą nie ułożono wiatroizolacji. Woda wciskana przez wiatr przez styki oblicówki zapewne zawilgoci płyty poszycia. W ten sposób wilgoć z zewnątrz przeniknie do środka ściany i zacznie niszczyć konstrukcję drewnianą.

skanuj0057     4.2.1

Zdjęcia 1 i 2. Brak folii wiatroizolacyjnej pod sidingiem winylowym

Szkody spowodowane przez brak wiatroizolacji w ścianach budynku widać na zdjęciach 3 i 4. Tynk nałożony był na styropian przyklejony bezpośrednio do płyt poszycia. Przez nieszczelności na styku stolarki okiennej i tynku woda dostała się pod warstwę styropianu. Nie mając stamtąd jak odpłynąć ani odparować silnie zawilgociła płyty poszycia. Choć podobne zniszczenia mogą powstać wtedy, gdy woda dostanie się pod warstwę elewacji winylowej lub wykonanej z cegły klinkierowej, to jednak najszybszej degradacji ulegają płyty poszycia pod warstwą przyklejonego do nich bezpośrednio styropianu. Tylko wiatroizolacja może skutecznie chronić płyty poszycia przed wodą, gdyż pokryte warstwą kleju i słabo przepuszczającymi wilgoć płytami styropianu praktycznie nie wysychają. gdy choć raz zostaną zawilgocone. Płyty poszycia szybko niszczeją i cala konstrukcja domu może zostać zagrzybiona. a nawet poważnie uszkodzona.

eifs9 eifs9     eifs_8

Zdjęcia 3 i 4. Skutki braku folii wiatroizolacyjnej pod warstwą styropianu

Błąd: niewłaściwa wiatroizolacja

Oto dom, w którym jako wiatroizolację ułożono folię polietylenową – zdjęcie 5· Taka folia – praktycznie nie przepuszczająca pary wodnej – zabezpiecza wprawdzie budynek przed wiatrem z zewnątrz, a poszycie i izolację cieplną – przed zawilgoceniem, jednak równie skutecznie uniemożliwia ścianom oddychanie. Wskutek tego wilgoć z wnętrza ściany (trzeba się liczyć z tym, że zawsze pewna ilość wilgoci z wn ętrza domu będzie wnikać w ściany) nie może wydostać się na zewnątrz . Ze względu na to, że wiatroizolacja jest u nas wciąż m ateriałem niezbyt dobrze znanym, bywa też zas tępowana innymi materiałami, na przykład folią perforowaną. To także błąd; taka folia choć umożliwia budynkowi oddychanie, z kolei nie chroni go wystarczająco przed wiatrem, a poszycia i izolacji cieplnej – przed wilgocią z zewnątrz.

4.2.1

Zdjęcie 5. Folia budowlana zamiast folii wiatroizolacyjnej
Jak powinno być
Bez względu na rodzaj elewacji płyty poszycia zewnętrznego powinno się zawsze osłaniać wiatroizolacją. Powinna być założona na całej powierzchni ścian zewnętrznych (zdjęcie 6).
93-4
Zdjęcie nr 6. Prawidłowy montaż folii wiatroizolacyjnej
Arkusze wiatroizolacji powinno się układać z okola 30-centymetrowym zakładem , sklejając połączenia taśmą samoprzylepną. W miejscach otworów okiennych i drzwiowych wiatroizolację należy przeciąć po przekątnych (rys. 1). Powstałe po nacięciu trójkątne kawałki wiatroizolacji należy wywinąć na ościeża – do wewnątrz budynku. Nie osłonięte miejsca należy okleić taśmą samoprzylepną (rys. 2). Dopiero tak osłonięte ościeża otworu i płyty poszycia będą chronione przed wodą, która mogłaby się dostać pod warstwę elewacyjną.

NITKAFO1           NITKAFOL

Wojciech Nitka
Z cyklu – Problemy ze szkieletowym domem drewnianym – Murator – czerwiec 1999

Możesz również polubić…

52 komentarze

  1. Mariusz K. pisze:

    Witam,
    Od jakiegoś czasu przeglądam, czytam i notuję w głowie wszystko co Pan opisuję lecz mam pytanie czy jest możliwość zaktualizowania zdjęć/grafiki w niektórych starszych wpisach?

    Pozdrawiam.
    Mariusz

  2. Łukasz pisze:

    Czy wiatroizolacje może zostać na całą zimę i wiosną dopiero ocieplenie i tynk? Jeśli tak to co mogę Jeszcze zabezpieczyć ewentualnie?

    • Większość folii wiatroizoalaycjnych posiada ok. 100 dniową odporność na promieniowanie ultrafioletowe. Potem folia nie będzie spełniała swojej funkcji.
      Zatem po okresie zimowym folię będzie należało wymienić.
      Wcześniej jednak warto sprawdzić jakie właściwości ma Twoja folia.

  3. Sławek pisze:

    Witam, dostałem dom szkieletowy w stanie surowym zamkniętym, niestety od zewnątrz nie ma wiatroizolacji !!! Na OSB jest przyklejony styropian i zaciągnięty siatką z klejem, wstawione okna i drzwi, co poradzić ?!

  4. Sławek pisze:

    Witam, co zrobić jeśli wykonawca nie dał wiatroizolacji a przykleił styropian do płyty osb?

  5. Marcin pisze:

    Witam. W zadnym z artykulow ktore Pan przytoczyl nie znalazlem (tak mysle) jak montowac styropian do wiatroizolacji? Na sciany murowane rozumiem klej i plastikowe kolki ale jak na folie? Bardzo dzieki za pomoc

    • Witam,
      ponieważ nie można kleić styropianu do folii wiatroizolacyjnej, styropian montuje się jedynie na kołki.

      • Mateusz pisze:

        Witam, tak tylko w formie potwierdzenia – folie wiatroizolacyjną montujemy do konstrukcji tylko i wyłącznie za pomocą taśmy dwustronnej, natomiast elewację lekką – mokrą (w tym przypadku styropian) montujemy tylko i wyłącznie na kołach do styropianu – bez kleju. Dobrze rozumiem? Dodatkowe pytanie – czy ilość kołków 4szt./m2 zostaje bez zmian, czy ilość powinna zostać zwiększona? Dziękuję za góry za odpowiedź ;)

  6. Marcin pisze:

    Dzieki bardzo za odpowiedz

  7. Tomasz pisze:

    Witam, będę docieplał drewniany dom wełną 2x po 5cm plus siding drewniany. Czy wystarczy sama wiatroizolacja na na ostatniej warstwie, czy zastosować paroizolację pomiędzy warstwami?

  8. Tomasz pisze:

    Dom z 1937 roku tak zwana Poniatówka. Konstrukcja to belki 10×20 cm. Od wewnątrz trzcina z tynkiem plus ja położyłem na całości płyty nidagips dla estetyki. Od zewnątrz tylko stary siding na ruszcie który zamierzam zdjąć i docieplić wełną 2×5 cm oraz położyć nowy siding

  9. Beata pisze:

    Szukam i nigdzie nie mogę znaleźć, jaką membranę/folię należy zastosować w przypadku ocieplania domu od wewnątrz. Dom z bala, stary bal 15cm Z zewnątrz nie będzie nic robione poza pomalowaniem. Całe ocieplenie od środka. Z góry dziękuję za poradę.

  10. Lechosław pisze:

    Witam. Spotkałem się z artykułem że na budynki szkieletowe stosuje się tylko wełnę do izolacji zewnętrznej. Czy to prawda? Bo czytając komentarze dużo piszecie o styropiane.

  11. Mariusz pisze:

    Witam. Mam pytanie. Czy płyta osb wypuści wilgoć z wnętrza ściany na zewnątrz? Czy jest konieczne jej stosowanie. Wolałabym usztywnić konstrukcję od wewnątrz, a zewnątrz dać tylko membranę, kontrłaty i obitkę drewnianą.

  12. Junior pisze:

    Witam.
    Wybudowałem szkieletowa mam pytanie o przegrody czy wykonuje je poprawnie. Od zew. tynk wełna ywarda150mm ,wiatroizolację klejona na zakładach płyta OSB3 15mm lub P5 MFP z deklaracjami zastanawiam się czy nienawiercic otworów w siatce 30/30 dla odparowania wilgoci sądzę że niezaszkodzi ,belki 195/54 c24 w tym wełna na to folia paroizolacyjną,ruszt na krzyż z łat 45/45 na instalację w tym wełna 50mm i kg.Prosze o odpowiedź czy przegrody wykonam poprawnie i co pan sądzi o płytach OSB i P5. Pozdrawiam Mateusz

  13. Witam. Chcę ocieplić budynek gospodarczy z dachem jednostronny Q 60 m2 .Pokryłem budynek płytami OSB. Chcę położyć steropian grafitowy 15 cm gr. . Pytanie co miedzy czy też wiatroizolację czy nie. budynek wys.5 .50 zadaszony cały.Blachą przód 1 m tył 1m boki 0,50cm

  14. Witam. Chcę ocieplić budynek gospodarczy z dachem jednostronny Q 60 m2 .Pokryłem budynek płytami OSB. Chcę położyć steropian grafitowy 15 cm gr. . Pytanie co miedzy czy też wiatroizolację czy nie. budynek wys.5 .50 zadaszony cały.Blachą przód 1 m tył 1m boki 0,50cm POZDRAWIAM

    • Tomcio pisze:

      Jeśli jest już płyta OSB to daj tynk. Ocieplenie nic tu nie da bo woda będzie się skraplać na płycie OSB. Możesz dać styropian ryflowany albo styropian na ruszcie aby pomiędzy nim a OSB hulał wiatr i nie występowało roszenie. Styropian w tym przypadku będzie stanowił nośnik do tynku. PS. zamykając ścianę płytą OSB zrobiłeś ścianę zamkniętą dyfuzyjnie i wilgoć nie będzie miała gdzie wyjść (no chyba że masz porobione szczeliny dylatacyjne na łączeniach płyt) Polecam blog https://drewnamoc.blogspot.com/2018/12/jak-zrobic-sciane-otwarta-dyfuzyjnie.html

  15. Roman pisze:

    Witam. Chcę postawić domek z drewna i ocieplic go od strony zewnętrznej metoda lekko sucha. Co robić po koleji? Chciałbym z robić to wata 10cm

  16. Juro pisze:

    Witam.
    Czy jeśli będę ocieplal z zewnątrz wełna 10cm trzeba dawać na osb wiatroizolacje?

  17. Magda pisze:

    Witam, na działce mam drewniany domek o prostej budowie: konstrukcja z kantówki 8,5cm, od zewnątrz deska szalunkowa 2,5 cm z licznymi nieszczelnościami. Od środka jest pomalowana płyta pilśniowa i to wszystko. Całość zbudowana 30 lat temu. Domek nie jest wilgotny, wietrzony regularnie w sezonie zimowym, nie ma żadnych zapachów charakterystycznych dla domków działkowych. Planuję ocieplenie. Czy mogę na zewnętrzną ścianę położyć bezpośrednio wiatroizolację + ruszt + nową elewację z deski pióro-wpust, czy należy zrobić to inaczej? Docelowo panuję także ocieplenie od wewnątrz watą (czy może ona dotykać bezpośrednio obecnej deski wewnętrznej?) i paroizolacją oraz wykończyć GK. Uprzejmie proszę o poradę, szczególnie w zakresie wspomnianej rozbudowy od zewnątrz. Dziękuję.

    • Wykonaj następujący układ warstw, od zewnątrz:
      – elewacja z deski na pióro i wpust,
      – ruszt 2 cm – szczelina wentylacyjna,
      – folia wiatroizolacyjna,
      – ruszt wypełniony wełną szklaną,
      – istniejąca okładzina elewacyjna,
      – istniejąca konstrukcja wypełniona izolacją cieplną.
      – folia opóźniacza pary,
      – okładzina wewnętrzna.

      • Magda pisze:

        Dziękuję za odpowiedź. Mam dodatkowe pytania:
        – jaka powinna być minimalna grubość wełny szklanej
        – czy wełna i izolacja – ta od środka, mają dotykać do desek obecnej elewacji
        – jak zakończyć na górze szczelinę wentylacyjną – obecnie okap wykończony jest podbitką pcv
        – jak zapewnić wentylację nieużytkowego poddasza – nie jest ono jakkolwiek odizolowane od części użytkowej (w większej części domku bezpośrednio na deskach sufitu leży styropian…), ścianki boczne są „ażurowe” – pojedyncza deska ułożona z „prześwitami”. Dach wykonany jest zgodnie ze sztuką – jest paroizolacja.
        Mam jeszcze problem z podłogą – są to 2,5cm, niezachodzące na siebie deski, z wąskimi szczelinami pomiędzy, położone na legarach, również pokryte płytą pilśniową pomalowaną czymś twardym (czerwono-brązowawy kolor). Całość wisi nad ziemią ok 25cm, domek jest na podmurówce. Jak to ocieplić? Dziękuję.

  18. Mirek pisze:

    Witam
    Szczerze mówiąc przejrzałem kilkanaście stron „większych” producentów domków drewnianych z prefabrykatów i nie spotkałem się z informacją, że w konstrukcji jest folia/membrana wiatroizolacyjna. Przypadkowo trafiłem na mniejszy zakład i pytanie :czy niżej przedstawiona technologia budowania ścian w formie prefabrykatów jest poprawna ? http://www.nawmar.pl/technologia
    Ew.co należałoby poprawić tak żeby konstrukcja była trwała i solidna?
    Z góry dzięki za pomoc. Pozdrawiam :)

  19. Mirek pisze:

    Witam,
    Dołaczam sie do pytania o poprawność konstrukcji ściany zewnetrznej. Na wielu stronach „większych” producentów brak jest informacji o elementach wiatroizolacyjnych-błedy czy sprawa tak oczywista,że nawet o tym nie piszą? Z drugiej strony wymieniają folię paroizolacyjna,wełnę czy płyty osb.. i tu krótkie pytanie: czy układ widoczny w linku jest poprawny,dobry? Z góry dziękuje za odpowiedź. http://www.nawmar.pl/technologia

    • Układ warstw można określić jako prawidłowy, jednak z uwzględnieniem istotnych rozwiązań.
      Po pierwsze – ruszt instalacyjny można wypełnić dodatkową warstwą izolacji cieplnej. Należy jednak pamiętać, że ta dodatkowa, wewnętrzna warstw izolacji nie może być grubsza niż 1/2 grubości izolacji właściwej.
      Po drugie – styropian można montować na dwa sposoby – z zapewnieniem szczeliny wentylacyjnej, np. ryflowany lub na ruszcie lub klejony do płyty poszycia, ale z zapewnieniem pełnej szczelności w newralgicznych miejscach, tak by woda opadowa nie miała możliwości penetracji pod warstwę styropianu. Chodzi głównie styki tynku ze stolarką okienną czy drzwiową, i inne miejsca zakończenia tynku.
      W przypadku stosowania szczeliny wentylacyjnej pod warstwą styropianu – zapraszam – http://budujzdrewna.pl/technologia/systemy-docieplenia/szczelina-wentylacyjna

  20. Andy pisze:

    Witam, chciałabym pokryć szkielet obity osb3 18mm Wiatroizolacją Tyvek housewrap. Na to elewacja drewniana. Czy montować ją na ruszcie czy bezpośrednio do osb pokrytego wiatroizolacją? jeśli ruszt jakiej grubości – ile tej szczeliny zostawić?
    Z góry dziękuję za każdą radę.

  21. Piotr pisze:

    Zastanawia mnie taka sytuacja.
    Mamy ścianę garażu – konstrukcja wypełniona wełną gr. 14cm – na to poszycie OSB – i tu przydałaby się wiatroizolacja, tyle że ściana ma być tynkowana i bez żadnego dodatkowego ocieplenia z zewnątrz. Czy zatem tynk kładziony ma być na wiatroizolację ? czy to możliwe rozwiązanie ?

    • Tynku na pewno nie założysz na folię wiatroizolacyjną.
      Nie polecam kładzenia tynku bezpośrednio na płytę OSB. Konstrukcja drewniana pracuje, a zatem i płyta poszycia będzie pracować a… tynk pękać. Proponuję na płytą poszycia położyć jakiś materiał izolacyjny nap. 5 cm i dopiero na nią tynk. Izolacja będzie amortyzować ruchy płyty poszycia.

  22. Adam pisze:

    Cześć :) Proszę o podpowiedź Chcę ocieplić domek letniskowy, aby stał się całorocznym. Jest nieocieplony, typowo do użytku czerwiec-sierpień.
    Obecnie ściana to tylko bloczki komórkowe i na nich tynk. Docelowo ściany mają być pokryte deską, aby współgrało z innym domkami, które są wokół.
    Chcę stelaż pod deski przytwierdzić do ściany, wypełnić go wełną i na to deski. Czy na tynk powinna iść jakaś folia? Czy wystarczy, że najpierw pójdzie stelaż drewniany z wełną skalną, na to folia wiatroizolacyjna, na to listwy dylatacyjne i na to deska zewnętrzna? Czy coś pominąłem? Dziękuję z góry za odpowiedź.

  23. Lukasz pisze:

    Bede robil dom szkieletowy na fundamencie punktowym, wiec od spodu bedzie musiala byc wiatroizolacja, jednak czy od spodu tez trzeba na nia klasc warstwe ocieplenia czy mozna już ja zostawic jako warstwa ostateczna ?. to jedno pytanie drugie:
    jesli przez strop drewaniny oparty na fundamencie pkt. puszcze rure kanalizacyjna jak prawidlowo powinna ona byc wypuszczona przez taka przegrode ?

  24. Pioro pisze:

    Dzień dobry! Chciałbym bardzo prosić o poradę. Nabyłem działkę rod z domkiem. Na działce jest całkiem nowy domek świerkowy o konstrukcji szkieletowej, pokrycie deskami 27 mm na pióro-wpust. Konstrukcja na belkach 100 mm do której od zewnątrz przybite są te deki. Nie ma możliwości ich zdjęcia bez uszkodzenia konstrukcji. Czy można folię wiatroizolacyjną zamontować bezpośrednio do tych desek od środka między belkami, na to wełnę i folię paroizolacyjną? Byłoby to w moim przypadku najprostsze rozwiązanie… Lecz nie wiem czy czegoś nie popsuję. Pokrycie zabezpieczone impregnatem i olejem. Byłbym ogromnie wdzięczny za poradę jak sobie z tym poradzić.

  25. Domek pisze:

    Witam pytanie czy wiatroizolacja moze byc z 2 stron osb? Na sciany zewnetrzne czyli
    Welna 15 cm zewnatrz wiatroizolacja osb nastepna wiatroizolacja welna 15 paraizolacja osb ruszt plyta karton gips?

  26. Karol pisze:

    Dzień dobry.
    Jakie jest uzasadnienie dla zalecenia stosowania wiatroizolacji o ograniczonej paroprzepuszczalności 100-120 g/m2/24h? Tzn jaki jest powód że nie należy stosować membran wysokoparoprzepuszczalnych?

  27. Piotr pisze:

    Witam, dom z drewna klejonego HBE (gr. 10 cm). proponowane przez projektanta warstwy ściany (od środka): konstrukcja HBE + wiatroizolacja wysokoparoprzepuszczalna + wełna w ruszcie drewnianym (gr. 20 cm wełna licuje się z rusztem 20cm) + ZNOWU wiatroizolacja wysokoparoprzepuszczalna + wentylacja (min. 2,5 cm) + deski elewacyjne na łatach. Pytania: 1- czy na ścianie jest potrzebna ta pierwsza warstwa wiatroizolacji 2- czy między wełną a druga wiatroizolacją jest konieczna przestrzeń wentylacyjna 3- czy jeśli są potrzebne obie wiatroizolacje to one powinny być takie same- jakie paramatry optymalnie dla każdej. 4- pierwsza wiatroizolacja w którą stronę (sorry, to moze pytanie bardzo głupie) 5- jeśli któraś z tych izolacji o zwiększonej odporności na ogień to która? Bardzo dziękuję.

    • Pytania:
      1- czy na ścianie jest potrzebna ta pierwsza warstwa wiatroizolacji – nie jest potrzebna,
      2- czy między wełną a druga wiatroizolacją jest konieczna przestrzeń wentylacyjna – nie jest potrzebna,
      3- czy jeśli są potrzebne obie wiatroizolacje to one powinny być takie same- jakie paramatry optymalnie dla każdej – nie są potrzebne obie,
      4- pierwsza wiatroizolacja w którą stronę (sorry, to może pytanie bardzo głupie) – zbyteczna
      5- jeśli któraś z tych izolacji o zwiększonej odporności na ogień to która? – wełna mineralna.

  28. Michał pisze:

    Dobry wieczór, w którymś z powyższych komentarzy, napisał Pan, że wiatroizolacja bez kolejnej warstwy wytrzyma 100 dni, później trzeba ją wymienić. Pytanie – czy na zimę jest w ogóle sens zakładania foli? Czy można zostawić gołą płytę osb i na wiosnę zrobić wiatroizolację? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 × 2 =