Montaż wiatroizolacji

Ściany szkieletowego domu drewnianego po winny z odpowiedniego materiału być od zewnątrz pokryte wiatroizolacją. Wykonana z odpowiedniego materiału i poprawnie ułożona chroni dom przed przewiewaniem – a więc utratą ciepła, a także przed wodą i wilgocią – a zatem jest strażnikiem trwałości jego konstrukcji.

Wiatroizolacja to zwykle folia polipropylenowa odporna na działanie promieni ultrafioletowych. Przepuszcza ona parę wodną tylko w jedną stronę i to w małych ilościach: od 100 do 120 g/m2/24h. Wiatroizolacja przede wszystkim chroni budynek przed nawiewaniem zimnego powietrza do wnętrza. Ochrania też budynek przed wilgocią i wodą , którą bez niej wiatr wciskałby w nieszczelności warstwy elewacyjnej. Wiatroizolacja zabezpiecza izolację cieplną przed napływem wilgoci z zewnątrz , a płytę poszycia zewnętrznego – przed wodą.

Mimo że wiatroizolacja jest nieodzownym elementem technologii lekkiego budownictwa szkieletowego zarówno drewnianego, jak i stalowego, wielu projektantów i wykonawców traktuje ją jako materiał zbędny. Budując szkieletowe domy drewniane nie stosują wiatroizolacji lub montują zamiast niej albo izolacje nie przepuszczające pary, jak papa izolacyjna czy zwykła folia polietylenowa o właściwościach paroizolacyjnych albo – przepuszczające zbyt dużo pary wodnej – folie wstępnego krycia.

Błąd: brak wiatroizolacji

Przyjrzyjmy się budynkowi z elewacją z oblicówki winylowej (zdjęci 1 i 2), pod którą nie ułożono wiatroizolacji. Woda wciskana przez wiatr przez styki oblicówki zapewne zawilgoci płyty poszycia. W ten sposób wilgoć z zewnątrz przeniknie do środka ściany i zacznie niszczyć konstrukcję drewnianą.

skanuj0057     4.2.1

Zdjęcia 1 i 2. Brak folii wiatroizolacyjnej pod sidingiem winylowym

Szkody spowodowane przez brak wiatroizolacji w ścianach budynku widać na zdjęciach 3 i 4. Tynk nałożony był na styropian przyklejony bezpośrednio do płyt poszycia. Przez nieszczelności na styku stolarki okiennej i tynku woda dostała się pod warstwę styropianu. Nie mając stamtąd jak odpłynąć ani odparować silnie zawilgociła płyty poszycia. Choć podobne zniszczenia mogą powstać wtedy, gdy woda dostanie się pod warstwę elewacji winylowej lub wykonanej z cegły klinkierowej, to jednak najszybszej degradacji ulegają płyty poszycia pod warstwą przyklejonego do nich bezpośrednio styropianu. Tylko wiatroizolacja może skutecznie chronić płyty poszycia przed wodą, gdyż pokryte warstwą kleju i słabo przepuszczającymi wilgoć płytami styropianu praktycznie nie wysychają. gdy choć raz zostaną zawilgocone. Płyty poszycia szybko niszczeją i cala konstrukcja domu może zostać zagrzybiona. a nawet poważnie uszkodzona.

eifs9 eifs9     eifs_8

Zdjęcia 3 i 4. Skutki braku folii wiatroizolacyjnej pod warstwą styropianu

Błąd: niewłaściwa wiatroizolacja

Oto dom, w którym jako wiatroizolację ułożono folię polietylenową – zdjęcie 5· Taka folia – praktycznie nie przepuszczająca pary wodnej – zabezpiecza wprawdzie budynek przed wiatrem z zewnątrz, a poszycie i izolację cieplną – przed zawilgoceniem, jednak równie skutecznie uniemożliwia ścianom oddychanie. Wskutek tego wilgoć z wnętrza ściany (trzeba się liczyć z tym, że zawsze pewna ilość wilgoci z wn ętrza domu będzie wnikać w ściany) nie może wydostać się na zewnątrz . Ze względu na to, że wiatroizolacja jest u nas wciąż m ateriałem niezbyt dobrze znanym, bywa też zas tępowana innymi materiałami, na przykład folią perforowaną. To także błąd; taka folia choć umożliwia budynkowi oddychanie, z kolei nie chroni go wystarczająco przed wiatrem, a poszycia i izolacji cieplnej – przed wilgocią z zewnątrz.

4.2.1

Zdjęcie 5. Folia budowlana zamiast folii wiatroizolacyjnej
Jak powinno być
Bez względu na rodzaj elewacji płyty poszycia zewnętrznego powinno się zawsze osłaniać wiatroizolacją. Powinna być założona na całej powierzchni ścian zewnętrznych (zdjęcie 6).
93-4
Zdjęcie nr 6. Prawidłowy montaż folii wiatroizolacyjnej
Arkusze wiatroizolacji powinno się układać z okola 30-centymetrowym zakładem , sklejając połączenia taśmą samoprzylepną. W miejscach otworów okiennych i drzwiowych wiatroizolację należy przeciąć po przekątnych (rys. 1). Powstałe po nacięciu trójkątne kawałki wiatroizolacji należy wywinąć na ościeża – do wewnątrz budynku. Nie osłonięte miejsca należy okleić taśmą samoprzylepną (rys. 2). Dopiero tak osłonięte ościeża otworu i płyty poszycia będą chronione przed wodą, która mogłaby się dostać pod warstwę elewacyjną.

NITKAFO1           NITKAFOL

Wojciech Nitka
Z cyklu – Problemy ze szkieletowym domem drewnianym – Murator – czerwiec 1999

You may also like...

6 komentarzy

 1. Mariusz K. pisze:

  Witam,
  Od jakiegoś czasu przeglądam, czytam i notuję w głowie wszystko co Pan opisuję lecz mam pytanie czy jest możliwość zaktualizowania zdjęć/grafiki w niektórych starszych wpisach?

  Pozdrawiam.
  Mariusz

 2. Łukasz pisze:

  Czy wiatroizolacje może zostać na całą zimę i wiosną dopiero ocieplenie i tynk? Jeśli tak to co mogę Jeszcze zabezpieczyć ewentualnie?

  • Większość folii wiatroizoalaycjnych posiada ok. 100 dniową odporność na promieniowanie ultrafioletowe. Potem folia nie będzie spełniała swojej funkcji.
   Zatem po okresie zimowym folię będzie należało wymienić.
   Wcześniej jednak warto sprawdzić jakie właściwości ma Twoja folia.

 3. Sławek pisze:

  Witam, co zrobić jeśli wykonawca nie dał wiatroizolacji a przykleił styropian do płyty osb?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *