Pianka poliuretanowa – pytania

Czy pianka poliuretanowa nadaje się do budownictwa drewnianego ???

 

Według „Klasyfikacja w zakresie reakcji na ogień według PN-EN 13501-1+A1:2010” z dnia 27.08.2015 r. wydanej przez Instytut Techniki Budowlanej dla natryskowej pianki poliuretanowej PUREX-NG 0808NG =B2 są między innymi zapisy –

  • „natryskowa pianka poliuretanowa PUREX-NG 0808NG =B2 […] została sklasyfikowana w zakresie reakcji na ogień następująco – E.”
  • „natryskowa pianka poliuretanowa PUREX-NG 0808NG =B2 zgodna z PN-EN 14351-1 może być stosowana bez podkładu lub na podkładzie o klasie reakcji na ogień według PN-EN 13501-1 A2-s3 d0 (bez klejenia).”

Co oznacza powyższe:

Klasa reakcji na ogień E oznacza materiał łatwo palny i do tego o bardzo dużym udziale w pożarze,

 

Kto  wyjaśni wpis „bez podkładu lub na podkładzie o klasie reakcji na ogień według PN-EN 13501-1 – A2-s3 d0 – (bez klejenia).”

 

Drewno, w tym i deski, posiada klasę reakcji na ogień D – bez zabezpieczeń, a płyty drewnopochodne, np. MFP – D-s1,d0 – według – www.pfleiderer.pl/upload/downloads/ulotka-informacyjna-plyty-mfp-1395299579.pdf

 

Warto zapoznać się z klasyfikacją w zakresie reakcji na ogień materiałów i wyrobów budowlanych

Czy zatem pianka poliuretanowa powinna być kładziona na podkładzie z drewna czy płyt wiórowych ???

Czy pianka poliuretanowa nadaje się do budownictwa drewnianego ???

 

Zapraszam do dyskusji, jesteśmy otwarci na wszelkie za i przeciw …

Możesz również polubić…

5 komentarzy

  1. Znafca pisze:

    Moim zdaniem łatwopalność pianki dyskwalifikuje ją jako materiał izolacyjny nie tylko do budynków drewnianym. Przecież pianką ociepla się całe poddasza i dachy. Sam się zastanawiałem nad tym sposobem ocieplenia właśnie budowanego domu w konstrukcji drewnianej, ale patrząc na parametry (głównie reakcji na ogień) zrezygnowałem – zastosowałem wełnę zarówno w ściany jak i na ocieplenie zewnętrzne.
    Pozdrawiam

  2. MajorDamage pisze:

    Nadaje się czy nie nawet firmy należące do SDD stosują ten rodzaj izolacji. Bo jest szybko i szczelnie. Gdyby wykonawców obchodziła klasyfikacja ogniowa mielibyśmy znacznie mniej partaczy na rynku. Ale to klient decyduje a nie poprawne techniczne zalecenia.

  3. Emil pisze:

    Ostatnio izolowali mi panowie dom letniskowy i stosowali http://penosil.com/pl/gun-foams/32-penosil-premium-firerated-gunfoam-b1-1129.html i zobaczymy jak to się sprawdzi, podobno bardzo dobra piana.. ale jak zawsze życie zweryfikuje.

  4. wojciech pisze:

    Co z pianka purinowa klasy S- samogasnąca niby niepalna? Mam nią ocieplony dom,W Usa również wyparła teraz wełny mineralne. Praktycznosc czy lobby producentów plus szybkosc ocieplenia i dobre paramatry?

  5. jarkki pisze:

    ,,Podkład” to niepalna płyta gipsowa ,
    W budynkach ZL nie ma zastosowania ( jedynie budownictwo jednorodzinne zgodnie z rozdz. VI par. 212 ).
    Jak kto woli , warunki , wymagania w każdym kraju , kontynencie zawsze inne : zaczynając od geologii , zmian wilgotnościowych do kultury budowania włącznie
    W naszych warunkach : Dom to bezpieczeństwo i tyle.

    Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

7 + osiem =