Posadowienie budynku

Budynki o drewnianej konstrukcji szkieletowej mogą być posadowione:
– na płycie betonowej stanowiącej fundament budynku układany na gruncie lub stanowiącej strop nad piwnicą,

– na ścianach fundamentowych w przypadku stropu drewnianego nad przestrzenią podpodłogową bądź piwnicą.

 Górna powierzchnia płyty fundamentowej (stropu betonowego) lub ścian fundamentowych powinna być równa i płaska. Fundamenty powinny spełniać wymagania podane w [19]

Dopuszczane odchyłki usytuowania płyty fundamentowej oraz ścian fundamentowych dla ułożenia podwaliny, podano w tablicy poniżej.

Dopuszczalne odchyłki dla posadowienia budynku

Opis odchyłki
Wartość odchyłki
[mm]
Odchylenie poziomu fundamentu lub poziomu ścian fundamentowych w stosunku do poziomu projektowanego :
– +/- 1/300 długości fundamentu lub ścianylecz nie więcej niż
–  odchylenie osi ściany fundamentowej w planie
20
+/- 10

Budynki powinny być posadowione na poziomie, który zabezpiecza konstrukcję budynku i okładzinę elewacyjną ściany przed rozpryskującymi się kroplami deszczu oraz zalegającymi zaspami śniegu.

Odległość dolnej części elewacji, do poziomu gruntu powinna wynosić nie mniej niż:
– 20 cm – dla budynków z drewnianą okładziną elewacyjną lub elewacją w tynku na warstwie wełny lub styropianu,
– 15 cm – dla budynków posiadających elewację z cegły ceramicznej.

15AA-01

Minimalna odległość elewacji ceglanej od gruntu – 15 cm

15BB-01

Minimalna odległość elewacji drewnianej od gruntu – 20 cm

Podwalina

Montaż konstrukcji budynku należy rozpocząć od montażu podwaliny układanej na betonowym podłożu stanowiącym płytę fundamentową lub górną płaszczyznę ścian fundamentowych budynku.

16B-01

Podwalina na płycie betonowej

16A-01

Podwalina na ścianie fundamentowej

Podwalina powinna być zakotwiona w podłożu betonowym za pomocą kotew metalowych o średnicy nie mniejszej niż 12 mm, w rozstawie nie większym niż 1,20 m. W narożnikach budynku kotwy powinny być osadzone w odległości nie większej niż 0,30 m poza wewnętrzne lico ściany prostopadłej do tej, na której montuje się podwalinę.

Podwalinę należy wykonać z drewna impregnowanego ciśnieniowo  lub zanurzeniowo. Szerokość podwaliny powinna być równa szerokości słupka ściany, która będzie na niej ustawiona.

Podwaliny, tak zewnętrzne jak i wewnętrzne, powinny być  odizolowane od bezpośredniego kontaktu z podłożem betonowym. Jako izolację poziomą należy stosować podwójne paski z papy izolacyjnej lub folii budowlanej o szerokości nie mniejszej niż szerokość podwaliny.

Pod podwalinę ścian zewnętrznych należy także zastosować uszczelki zapewniające szczelność na przenikanie powietrza.

Pod podwalinę, w przypadku montażu stropu drewnianego na pustką podpodłogową lub piwnicą, należy założyć pas folii wiatroizolacyjnej mającej zabezpieczyć strop przed przenikaniem powietrza – patrz Ochrona przed wilgocią z zewnątrz – http://budujzdrewna.pl/domy-drewniane/domy-szkieletowe/szczelnosc-budynku/ochrona-przed-wilgocia-z-zewnatrz

You may also like...

17 komentarzy

 1. Paweł pisze:

  Witam
  Czy ma pan jakieś porównanie dwóch opcji podłogi pod parterem (dom bez piwnicy):
  – wylewka betonowa,
  – strop drewniany nad przestrzenią podpodłogową?
  Mamy w projekcie strop drewniany, lecz wykonawca chciałby zrobić wylewkę – mówi, że będzie taniej, a nie widzi zalet stropu drewnianego jeśli nie ma pod spodem piwnicy. Czy ma pan jakieś komentarze?
  Jedyne co mi przychodzi do głowy, to wydaje mi się, że w przypadku stropu drewnianego podłoga może być cieplejsza w dotyku (od betonu jednak „ciągnie” zimnem). Z drugiej strony nie wiem czy takie elementy drewniane blisko gruntu nie będą bardziej narażone na jakieś gnicie itp.

 2. Virtual server pisze:

  Podczas spalania drewna w kominku zar wno zamknietym, jak i otwartym powstaje dym. Musi on byc odprowadzany na zewnatrz budynku przez komin.

 3. Miłosz pisze:

  Mam pytanie.
  Po zamontowaniu podwaliny srubami do fundamentów wystają główki tych śrub które uniemożliwiają zamontowanie ściany zewnętrznej. Nie znalazłem w książce rozwiązania więc proszę o pomoc.

 4. Zbiegusek pisze:

  Też mnie dręczy taki problem, jak wskazał Miłosz. Proszę o odpowiedź!

  • Panowie,
   nie ma innego wyjścia jak w miejscach kotew czy śrub wyciąć otwory w podwalinie ściany.
   Podwalinę ściany przykłada się do lezącej już podwaliny, odciska cię miejsca ścrub i … wierci się otwory w miejscach śrub …

 5. Kosiarka pisze:

  Miłosz Zbiegusek w podwalinie należy nagzymkować otwór na głębokość nakrętki i podkładki i po problemie

 6. Dawid Krajewski pisze:

  Witam.
  Kupiłem Pana książkę „Szkieletowy dom drewniany” z nadzieją że rozwieje to moje wątpliwości w kilku kwestiach, ale niestety też nie znalazłem odpowiedzi na moje rozterki. Otóż nie ma żadnej wzmianki o fundamencie punktowym. Chcę zbudować mały domek 35m2 (7x5m) ocieplany szkieletowy i taki fundament powinien w zupełności wystarczyć. Jak gęsto wykonać słupki? Czy podwalinę powinny stanowić deski ułożone wzdłuż dłuższego boku a belki stropowe wzdłuż krótszego? Jakie odległości pomiędzy belkami stropowymi? Mam pytanie także do izolacji przed wilgocią i przenikaniem powietrza. Tutaj pisze Pan że pod podwalinę należy założyć pas folii wiatroizolacyjnej, natomiast w rozdziale 6.3 książki na folia idzie na podwalinę a pod belki stropowe (pod nie jeszcze ruszt na ocieplenie). Czy może Pan rozjaśnić tą kwestię.

  • Fakt, w książce nie ma mowy o fundamentach punktowych, gdyż domów mieszkalnych raczej nie buduje się na takich fundamentach.
   Od tego jak powinien zostać wykonany strop – jakiej wielkości belki stropowe, jaki ich rozstaw – jest projektant.
   Co do rysunku w rozdziale 6.3. masz rację – folia powinna iść pod podwalinę.

 7. SebMan pisze:

  Czy budując altanę 5x7m mogę posadowić domek na stopach fundamentowych? Lub np. odpowiednio głęboko osadzone słupy fundamentowe w kartonowym szalunku traconym o średnicy 250 mm co 1,2m byłoby ok? Nie chciałbym budować ciężkiego muru i lać betonu za dużo.

  • Wybacz, ale nie podpowiem.
   Bez znajomości warunków gruntowych, każda podpowiedź może być mylna.
   Wiele osób w ten sposób buduje. Masz zapewne kierownika budowy więc niech zdecyduje.

 8. SebMan pisze:

  Był fachowiec budowlaniec i orzekł jednoznacznie widząc wykop pod szambo, że będzie ok. Obciążenie będzie niewielkie przy szkielecie, więc zaryzykuję. dzięki za odpowiedź :-)

 9. Jarek pisze:

  Jak wygląda sytuacja z montowaniem podwaliny do plyty fundamentowej nie ma żadnych przeciwwskazań ? Grubość plyty jest wystarczająca ?

 10. zbigniew pisze:

  Czy spotkał się Pan kiedyś z posadowieniem konstrukcji drewnianej na stropie żelbetowym monolitycznym?

 11. Krzysiek pisze:

  Czy są jakieś inne rozwiązania uszczelnienia przenikania wiatru i wody pod podwaliną (w miejscu styku podwalina – fundament) poz patentem ISO-CONNECT HB? Najłatwiej dać papę ale nie rozwiązuje ona problemu wiatru.

 12. Krzysiek pisze:

  Słabo szukam albo bardzo unikatowa ta uszczelka bo w sieci nie mogę znaleźć. Jak się nazywa model tej uszczelki?
  Czy połączenie papy oraz taśmy rozprężnej załatwiłby temat uszczelnienia podwaliny?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *