Ochrona przed wilgocią z wewnątrz

Ochronę budynku przed przewietrzaniem i wilgocią z wewnątrz zapewni szczelnie założona folia opóźniacza pary. Folię mocuje się do konstrukcji przegrody za pomocą zszywek.

Przed przystąpieniem do montażu opóźniacza pary, należy uwzględnić rodzaj izolacji cieplnej przewidzianej do zastosowania w budynku, bowiem nie wszystkie materiały izolacyjne wymagają stosowania opóźniacza pary.

Opóźniacz pary (paroizolację) zakłada się tylko na przegrodach zewnętrznych.

Opóźniacza pary nie należy zakładać na przegrodach wewnętrznych tj. ścianach wewnętrznych i stropach międzykondygnacyjnych.

Do montażu opóźniacza pary można przystąpić, gdy wilgotność elementów konstrukcji jest mniejsza niż 16%.

Powłoka opóźniacza pary powinna być szczelna, pokrywając całą powierzchnię przegród zewnętrznych.
W miejscach otworów okiennych i drzwiowych folię należy naciąć po skosach, wywijając na ościeże otworu okiennego lub drzwiowego.

Folię opóźniacza pary należy połączyć taśmą samoprzylepną z folią wiatroizolacyjną.

Dla zapewnienia ciągłości i szczelności powłoki opóźniacza pary, pasy folii należy układać na etapie montażu konstrukcji budynku w następujących miejscach:
– w miejscach połączenia ścian wewnętrznych ze ścianami zewnętrznymi,
– na oczepach ścian zewnętrznych budynku ostatniej kondygnacji,
– na oczepach ścian wewnętrznych ostatniej kondygnacji,

Przed montażem ścian wewnętrznych, w miejscach połączenia ze ścianami zewnętrznymi, należy założyć pasy folii opóźniacza pary szerokość ok. 75 cm, tj. grubości przegrody z zakładami ok. 30 cm z każdej strony przegrody. Po wypełnieniu ścian izolacją cieplną, zakłady należy połączyć z folią paroizolacyjną, zakładaną na powierzchni ścian, zapewniając ciągłość folii paroizolacyjnej na całej wewnętrznej powierzchni przegrody zewnętrznej. Do połączeń należy stosować taśmy samoprzylepne.

50A-01

Łączenie folii opóźniacza pary w miejscu łączenia ściany wewnętrznej ze ścianą zewnętrzną

Opóźniacz pary należy założyć także na oczepach ścian zewnętrznych ostatniej kondygnacji.

Na oczepach należy założyć pas szerokości ok. 75 cm, z zakładami po ok. 30 cm po każdej stronie ściany. Zewnętrzny zakład folii należy połączyć z folią wiatroizolacyjną ściany, a wewnętrzny z folią paroizolacyjną układaną na stropie ostatniej kondygnacji.

 51A-01

Montaż folii paroizolacyjnej na oczepie ściany wewnętrznej

Na oczepach ścian wewnętrznych ostatniej kondygnacji, przed montażem konstrukcji stropu ostatniej kondygnacji bądź dachu, należy założyć pasy folii opóźniacza pary szer. ok. 70 cm, tj. grubości przegrody z zakładami ok. 30 cm z każdej strony przegrody. Zakłady należy połączyć z folią opóźniacza pary, zakładaną na powierzchni sufitów, zapewniając ciągłość opóźniacza pary na całej powierzchni stropu. Do połączeń należy stosować taśmy samoprzylepne.

51C-01

 Łączenie folii opóźniacza pary na ścianie

Do zakładania opóźniacza pary na powierzchni przegród zewnętrznych należy przystąpić po zakończeniu montażu izolacji cieplnej w przegrodach. Folię należy montować do konstrukcji budynku za pomocą zszywek. W przypadku stosowania rusztu stalowego, folię należy kleić do rusztu taśmą dwustronnie klejącą.

W miejscach połączenia arkuszy należy wykonać zakłady sięgające sąsiedniego słupka bądź belki stropowej, lecz nie mniej niż 30 cm. Zakłady należy skleić taśmą samoprzylepną gwarantującej trwałe sklejenie.

51B-01

Łączenie folii na ścianie i stropie ostatniej kondygnacji

Folię opóźniacza pary zakładaną na powierzchni ścian należy połączy z:
– folią wiatroizolacyjną założoną na koronie ścian fundamentowych, w przypadku stropu drewnianego,
– folią paroizolacyjną założoną w miejscach połączenia ścian wewnętrznych ze ścianami zewnętrznymi,
– folią paroizolacyjną założoną na oczepach ścian ostatniej kondygnacji,

– folią wiatroizolacyjną położoną na oczepach ścian zewnętrznych na których montowany jest strop międzykondygnacyjny.

Folię opóźniacza pary zakładaną na stropach należy połączy z:
– folią opóźniacza pary założoną na oczepach ścian wewnętrznych
– folią opóźniacza pary założoną na oczepach ścian zewnętrznych ostatniej kondygnacji.

W miejscach przejść instalacji elektrycznej (przewody, puszki elektryczne, itp.), przez folię opóźniacza pary należy stosować odpowiednie uszczelnienia zapewniając szczelność folii na całej powierzchni przegród zewnętrznych.

Opóźniacz pary zakładany po wewnętrznej stronie przegród zewnętrznych – ścian, stropów i połaci dachowych – z zachowaniem pełnej szczelności powinien zapewnić ochronę konstrukcji i izolacji cieplnej przed wilgocią z wewnątrz oraz zapewnić szczelność budynku na przenikanie powietrza.

Wojciech Nitka
Szkieletowy dom drewniany – 2013

Możesz również polubić…

2 komentarze

  1. Elmis pisze:

    Interesujący artykuł. W przypadku wielu budów zapomina się o dostatecznym zabezpieczeniu przeciw wilgoci, bez względy, czy są to domy z drewna, czy murowane.

  2. Marcin pisze:

    Witam. Mam pytanie do opw na stropie/suficie nad ostatnią kondygnacją. Będę podwieszał sufit na kleszczach. Czy opw mogę przykleić pod kleszczami (na/nad płytami gk) tak by szczelnie połączyć ją z opw na skosach poddasza jeśli termoizolacja na strychu będzie położona również na skosach dachu a nie na stopie? Inaczej: nie chcę ocieplać stropu a skosy strychu natomiast opw chcę położyć pod kleszczami tak by uniknąć niedokładnego uszczelnienia opw na łączeniach kleszczy z krokwiami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

siedemnaście − 2 =