Ochrona przed wilgocią z zewnątrz

Ochronę budynku przed przenikaniem powietrza i wilgocią z zewnątrz zapewni:
– uszczelnienie podwaliny,
– osłona budynku folią wiatroizolacyjną.

Uszczelnienie pomiędzy posadowieniem budynku a podwaliną ścian zewnętrznych należy wykonać przez założenie pod podwaliną odpowiednich uszczelek, np. taśmy rozprężne.

Folię wiatroizolacyjną zakłada się na poszyciu ścian zewnętrznych. Folię mocuje się do poszycia za pomocą zszywek.

Folia wiatroizolacyjna jest wymagana, w przypadku stosowania okładzin elewacyjnych wymagających zachowania szczeliny wentylacyjnej  pomiędzy poszyciem ściany a okładziną elewacyjną, jak np. pod styropianem ryflowanym lub styropianem na ruszcie, pod okładziną drewnianą bądź okładziną z cegły. Folia wiatroizolacyjna wymagana jest także pod docieplenie zewnętrzne z wełny mineralnej. Wówczas wełnę montuje się na kołki.

Folia wiatroizolacyjna powinna pokrywać całą powierzchnię ścian zewnętrznych. W miejscach otworów okiennych czy drzwiowych folię należy naciąć po skosach, wywijając do środka na całą szerokość ościeża. Niezabezpieczone narożniki ościeża otworu należy wykleić folią.

52A-01

Zasady montażu wiatroizolacji

52B-01

Montaż wiatroizolacji w narożniku otworu okiennego

Dla zapewnienia pełnej ochrony budynku, przed przenikaniem powietrza i wilgocią z zewnątrz, folia wiatroizolacyjna powinna być połączona z folią opóźniacza pary.

W tym celu konieczne jest złożenia pasów foli wiatroizolacyjnej, odpowiedniej szerokości na etapie montażu konstrukcji:
– na koronie ścian fundamentowych, pod podwalinę, w przypadku stropu nad piwnicą lub przestrzenią podpodłogową,
– na oczepach ścian zewnętrznych, na których montowany jest strop międzykondygnacyjny.

Na koronie ścian fundamentowych, przed montażem podwaliny, należy założyć pas folii wiatroizolacyjnej szerokości ok. 1,0 m. Po założeniu stropu, zewnętrzną część pasa folii, szer. ok. 60 cm, należy wywinąć na poszycie stropu. Po montażu ściany, i wypełnieniu jej izolacją cieplną, folię należy wywinąć na ścianę i połączyć z folią opóźniacza pary zakładaną na wewnętrznej powierzchni ściany.

49B-01

Połączenie folii wiatroizolacyjnej z opóźniaczem pary

Od spodu stropu pas folii należy połączyć z folią wiatroizolacyjną zakładaną na powierzchni stropu nad przestrzenią podpodłogową lub nieogrzewaną piwnicą.

Folii wiatroizolacyjnej nie należy zakładać na stropie piwnicy ogrzewanej.

Dla ochrony budynku przed przenikaniem powietrza w miejscu stropu międzykondygnacyjnego na oczepach ścian zewnętrznych należy założyć pas folii wiatroizolacyjnej szerokości ok. 130 cm. Po montażu stropu, zakład zewnętrzny szerokości ok. 80 cm, należy wywinąć na poszycie strop. Po montażu ściany, ścianki kolankowej lub konstrukcji dachowej i wypełnieniu izolacją cieplną, pozostały pas folii należy wywinąć na przegrodę zewnętrzną i połączyć z folią opóźniacza pary zakładaną na wewnętrznej powierzchni.

054

Montaż folii wiatroizolacyjnej ochraniającą strop międzykondygnacyjny – ze ścianą piętra

25E-01

Montaż folii wiatroizolacyjnej ochraniającą strop międzykondygnacyjny – z konstrukcją dachu

Zakład wewnętrzny folii wiatroizolacyjnej należy połączyć z folią opóźniacza pary zakładaną na ścianach niższej kondygnacji. Do połączenia (sklejania) folii stosować taśmy samoprzylepne gwarantujące długotrwałe sklejenie.

Większość folii wiatroizolacyjnych posiada ok. 100 dniową odporność na działanie promieni ultrafioletowych. Po tym okresie niezabezpieczona (nie przykryta elewacją) folia traci swoje właściwości i powinna podlegać wymianie.

058-01

Montaż folii paroizolacyjnej na oczepie ściany zewnętrznej budynku parterowego

Wojciech Nitka
Szkieletowy dom drewniany – 2013

Możesz również polubić…

7 komentarzy

  1. Lukasz pisze:

    Jak w takim razie Panie Wojciechu powinno wygladac rozwiazanie garazu w bryle garaz nie ogrzewany a nad garazem pokoje. na podlodze paroizolacja a na suficie w garazu wiatroizolacja ?

  2. Grzegorz pisze:

    Czy folia wiatroizolaczyjna na ryzunku „Połączenie folii wiatroizolacyjnej z opóźniaczem pary” jest powyżej podwaliny czy pod nią (i wtedy na papie)?

  3. Ija Marcowa pisze:

    Chcę usztywnić ściany przybijając do konstrukcji od zewnątrz płyty OSB, a na to położyć bezpośrednio wiatroizolację. Czy OSB nie uszczelni za bardzo wełny mineralnej ułożonej pomiędzy słupkami? Czytałam gdzieś, że w takim wypadku:1) powinno się OSB podziurawić, 2)zrobić otwory na dole płyty. Czy może lepiej zastosować deskowanie z desek? Albo na słupach przybić wiatroizolację, a na niej łaty ( pustka-wentylacja) i do nich przybić OSB? Tylko nie wiem czy by to wtedy usztywniło…

  4. Piotr pisze:

    Mam pytanie w zakresie posadowienia budynku –
    czy dopuszczalne jest takie ukształtowanie poziomu przy budynku by podjazd przylegający do ściany zewnętrznej na całej jej długości był obniżony w stosunku do poziomu dolnego podwaliny jedynie 2 cm (standardowo zalecany jest cokolik to 15 – 20cm); wiązałoby się to zapewne z wyciągnięciem izolacji przeciwwilgociowej na poszycie na wys. np. 30cm – czy takie rozwiązanie jest możliwe do zastosowania ?

  1. 27 grudnia 2014

    […] Pod podwalinę, w przypadku montażu stropu drewnianego na pustką podpodłogową lub piwnicą, należy założyć pas folii wiatroizolacyjnej mającej zabezpieczyć strop przed przenikaniem powietrza – patrz Ochrona przed wilgocią z zewnątrz – http://budujzdrewna.pl/domy-drewniane/domy-szkieletowe/szczelnosc-budynku/ochrona-przed-wilgocia-z-z… […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewiętnaście − 7 =