Wiatroizolacja czy opóźniacz pary

Dyskusje na temat stanu budownictwa drewnianego w Polsce.
Post Reply
Mateusz142
Posts: 6
Joined: Sat 17 Nov, 2018

Wiatroizolacja czy opóźniacz pary

Post by Mateusz142 » Sat 17 Nov, 2018

Witam,
Mam pytanie odnośnie ciągłości folii opóźniacza pary. Mój projekt przewiduje dom w konstrukcji balonowej z elewacja drewniana i dodatkowa izolacja z zewnątrz na ruszcie . W ścianach frontowej i tylnej gdzie belki stropowe będą przybite do słupków ściany folie opóźniacza poprowadzę miedzy nimi obklejając każda z osobna natomiast ściany boczne przewidziane są jako konstrukcja platformowa i tu mam zamiar założyć pasy folii na oczepach ścian zewnętrznych następnie po montażu stropu zakład wewnętrzny wywinę i połączę z folia wewnątrz . Czy to prawidłowe rozwiązanie i czy folia która mam zamontować na oczepie aby zachować ciągłość to folia wiatroizolacyjna czy folia opóźniacza pary ?
Z góry dziękuje za wszelką pomoc i sugestie.


mariober
Posts: 28
Joined: Sat 03 Jan, 2015
Location: Norwegia

Re: Wiatroizolacja czy opóźniacz pary

Post by mariober » Thu 06 Dec, 2018

chyba trochę mylisz niektóre pojęcia , ale o ile zrozumiałem to możesz tak zrobić - tylko to przerost formy nad treścią , wystarczy folie ze ściany wywinąć 50cm na sufit ,
wypowiadam się tylko gdy wiem o czym mówię !

Mateusz142
Posts: 6
Joined: Sat 17 Nov, 2018

Re: Wiatroizolacja czy opóźniacz pary

Post by Mateusz142 » Fri 07 Dec, 2018

Dziękuję za odzew,
Tak zgadza ale ale w stropie miedzykondygnacyjnym(czyli platformowym )płynne przejście opozniacza pary(czyli paroizolacji) blokuje nam płyta poszycia OSB i wedle tego co wnioskuje z książki Pana Nitki aby zachować ta ciągłość należy wyjść z pasem wiatroizolacji na zewnątrz niejako owijając strop następnie połączyć ja na dole i na piętrze z opozniaczem pary (paraizolacja)założona na scianach.W przypadku ścian balonowych jest tak jak Pan mówi czyli przechodzimy między belkami i uszczelniamy połączenia. Chyba źle to interpretuje i innaczej to powinno wyglądać .Pozdrawiam

Mateusz142
Posts: 6
Joined: Sat 17 Nov, 2018

Re: Wiatroizolacja czy opóźniacz pary

Post by Mateusz142 » Fri 07 Dec, 2018

Chyba że źle to interpretuje i inaczej to powinno wyglądać ? Pozdrawiam

mariober
Posts: 28
Joined: Sat 03 Jan, 2015
Location: Norwegia

Re: Wiatroizolacja czy opóźniacz pary

Post by mariober » Sat 08 Dec, 2018

wiatroizolacja a paroizolacja to dwie różne rzeczy ! wiatroizolacja stosowana jest na zewnątrz w ogóle nie łączymy jej z paroizolacją !
wypowiadam się tylko gdy wiem o czym mówię !


Mateusz142
Posts: 6
Joined: Sat 17 Nov, 2018

Re: Wiatroizolacja czy opóźniacz pary

Post by Mateusz142 » Sat 08 Dec, 2018

Witam Panie Wojciechu,
Czyli jak to powinno wyglądać w moim przypadku gdy tak jak napisałem dach jest dwu spadowy czyli dwie ściany w konstrukcji balonowej zaś dwie (szczytowe)w konstrukcji platformowej) .Rozważam też opcje nie zastosowania płyty poszycia bezpośrednio pod ścianą szczytowa oparta na stropie tylko obok co umozliwi mi swobodne przejście opozniaczem pary nad strop (czyli podobnie jak w przypadku ścian konstrukcji balonowej )
Dziękuję za wszystkim za zainteresowanie i proszę o ewentualne dalsze sugestie.
Pozdrawiam

mariober
Posts: 28
Joined: Sat 03 Jan, 2015
Location: Norwegia

Re: Wiatroizolacja czy opóźniacz pary

Post by mariober » Tue 11 Dec, 2018

Wojciech Nitka wrote:
Sat 08 Dec, 2018
Czasami łączy się. Poczytaj - http://budujzdrewna.pl/domy-drewniane/d ... z-zewnatrz
Panie Wojciechu od kiedy na rynku są specjalne taśmy uszczelniające nikt tego w ten sposób nie robi .
wypowiadam się tylko gdy wiem o czym mówię !

Comarcom
Posts: 12
Joined: Tue 11 Dec, 2018

Re: Wiatroizolacja czy opóźniacz pary

Post by Comarcom » Sun 16 Dec, 2018

Ja tam szczerze jestem za wiatroizolacją.

mariober
Posts: 28
Joined: Sat 03 Jan, 2015
Location: Norwegia

Re: Wiatroizolacja czy opóźniacz pary

Post by mariober » Sun 13 Jan, 2019

tutaj też jest artykuł na ten temat https://drewnamoc.blogspot.com/2019/01/ ... ronia.html
wypowiadam się tylko gdy wiem o czym mówię !



Post Reply

Return to “Problemy i perspektywy”