wizja drewnianych domów

Dyskusje na temat stanu budownictwa drewnianego w Polsce.
Post Reply
edygda
Posts: 2
Joined: Fri 27 Mar, 2020

wizja drewnianych domów

Post by edygda » Thu 27 Aug, 2020

W którymś klasyku literatury było o domach ze szkła - a dlaczego w momencie, kiedy tyle mówi się o ekologii, nie buduje się właśnie domów z drewna? Większość osiedli i nowych budynków może i ma dobrą wydajność energetyczną etc., ale w porównaniu z domkami z bali wypadają wiadomo jak. I w sumie to dlaczego budownictwo drewniane ogranicza się do małych domków, a nie ma wielokondygnacyjnych budynków mieszkalnych z kilkudziesięcioma lokalami :idea: :?:


edygda
Posts: 2
Joined: Fri 27 Mar, 2020

Re: wizja drewnianych domów

Post by edygda » Mon 07 Sep, 2020

PS
Z drugiej strony - taka masowa wycinka drzew środowisku też nie przysłuży. Chyba, że deweloperzy zaczną sadzić prywatne lasy, żeby za ~50 lat mieć własne drewno do budowy. No bo umówmy się, ale osiedla wymagałyby mnóstwa budulca, a przecież wcale nie są to największe budynki mieszkalne, jakie się aktualnie stawia.

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Re: wizja drewnianych domów

Post by roobik66 » Fri 18 Sep, 2020

Drzewa nie wycięte w odpowiednim wieku , czasem wcale nie takim dużym się po prostu zmarnują. W Polsce dominuje budownictwo ciężkie, nie wiem skąd to wynika, ale mam pewne podejrzenia. 8 mln ludzi w Polsce od 1945 roku wyszło ze wsi do miast i dla nich synonimem awansu cywilizacyjnego było przeniesienie się z marnej wieńcowej chałupy do kamienicy albo bloku. No faktycznie dominowało w Polsce budownictwo drewniane delikatnie mówiąc mało estetyczne, ale były też obszary gdzie potrafiono budować fajne domki drewniane. Najbardziej przekłamanym twierdzeniem w polskim budownictwie jest określenie technologii murowej mianem technologii tradycyjnej. Obecnie ze względu na drastycznie rosnące ceny tych ceglanych i betonowych mieszkań wzrasta zainteresowanie budownictwem lekkim. Jest dziś duży dostęp do zachodnich porządnych wzorów techniczno architektonicznych w tym zakresie. No ale dalej są polskie mózgi gdzie "by chcieli szkieleta ale żeby ścianki nie były z regipsów". Obecnie problem nadmiernej emisji gazów cieplarnianych posunął się tak daleko że wyeliminowanie wysokoemisyjnego budownictwa ciężkiego jest już koniecznością. Produkcja cementu, stali , ceramiki budowlanej jest ogromnie emisyjna pod względem CO2. Natomiast elementy drewniane "zamrażają" w sobie ogromne ilości CO2. Wkrótce opodatkowanie emisyjne cementu, stali , i ceramiki będzie musiało nastąpić i wielbiciele betonu i cegieł będą mogli sobie pomarzyć o budowaniu w "technologii tradycyjnej".

toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Re: wizja drewnianych domów

Post by toja » Sat 19 Sep, 2020

Taaa ...
Najlepiej kiedy jedna ideologia zastępuje drugą. Kiedyś synonimem postępu w budownictwie były beton, stal, szkło i kominy fabryczne, teraz - drewno, dachy zielone i gnojówka.
Jedno postało niezmienne - te ideologie pochodzą z lewa.

User avatar
Karotka889
Posts: 3
Joined: Mon 28 Jun, 2021
Location: Tarnów
Contact:

Re: wizja drewnianych domów

Post by Karotka889 » Mon 28 Jun, 2021

Bo obecnie górę biorą wszystkie trendy eko :)

sarcia
Posts: 10
Joined: Tue 29 Jun, 2021

Re: wizja drewnianych domów

Post by sarcia » Tue 29 Jun, 2021

Mi się kiedyś marzył piękny domek drewniany który postawiony jest w środku lasu. Może kiedyś uda mi się moje marzenie zrealizować.



Post Reply

Return to “Problemy i perspektywy”