Paroizolacja , Stary dom z drewna , izolacja pianki PU PE itp

Jak wyremontować stary dom drewniany
Post Reply
wiesiooo
Posts: 15
Joined: Tue 03 Nov, 2020

Paroizolacja , Stary dom z drewna , izolacja pianki PU PE itp

Post by wiesiooo » Tue 03 Nov, 2020

Witam wszystkich.
Potrzebuje pomocy i inforamacji. Czy powinien kłaść paroizolacje na deski drewniane (podłoga poddasze) a no to ocieplenie ? Pianki lub styropian ?
Czy potrzebna jest ta folia i nie wpływnie to na wilgocenie drewna ?
Generalnie budynek jest już wilgotny natomiast nie wiem jak teraz zaizolować również sciane zewnętrzną ? czy Przed zewnętrzne deski dać folię i dopiero izolacje czy w zasadzie ta folia jest nie potrzebna i grupa pianka PU (czyli oddychająca) powinna wystarczyć i będzie to lepsze?
Pytam bo może nie warto przekombinować a zrobić lepiej i prościej.
Dzięki


wiesiooo
Posts: 15
Joined: Tue 03 Nov, 2020

Re: Paroizolacja , Stary dom z drewna , izolacja pianki PU PE itp

Post by wiesiooo » Tue 03 Nov, 2020

Sciana generalnie wygląða tak od zewnątrz: DESKI -> Pusta przestrzeń - > Deska (1cm) -> Tynk Wapienny . I tyle :)

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Re: Paroizolacja , Stary dom z drewna , izolacja pianki PU PE itp

Post by roobik66 » Wed 04 Nov, 2020

Ocieplanie stropu sugeruje poddasze nieużytkowe. Jak budynek jest zawilgocony to zamiast blokować odpływ tej wilgoci foli to należy wilgoć wywentylować. Ocieplenie jak najbardziej. Ale przede wszystkim należy zrobić wentylacje poddasza w postaci minimum wywietrzników w szczytach , a najlepiej wywietrzników w okapie i jeszcze w szczytach. A co do ściany : jak jest pusta przestrzeń i ściana otwarta dyfuzyjnie ( deska plus tynk) to w zasadzie dużej wilgoci nie powinno być a właściwie żadnej no chyba że tynk jest mocno popękany i przepuszcza wodę jak sito. Jak natomiast konstrukcja ścian jest zawilgocona to bez względu na to czy pianka nosi szumna nazwę oddychajacej to zablokowanie pustek dobije konstrukcję. Generalnie gwarantem trwałości budynków drewnianych i nie tylko drewnianych jest elewacja wentylowana - na zagranicznych filmikach z you tube to w kwesti elewacji na okragło mówi "rainscreen" i "evacuation moisture" czyli ekranowanie przeciwdeszczowe i odprowadzanie wilgoci. Elewacje tynkowe sciśle przylegajace do poszycia zewnętrznego ścian nie spełniaj tych zasad nawet jak pozornie wydaj sięszczelne, a atare nieszczelne to już w ogóle pełna katastrofa.

wiesiooo
Posts: 15
Joined: Tue 03 Nov, 2020

Re: Paroizolacja , Stary dom z drewna , izolacja pianki PU PE itp

Post by wiesiooo » Wed 04 Nov, 2020

roobik66 wrote:
Wed 04 Nov, 2020
Ocieplanie stropu sugeruje poddasze nieużytkowe. Jak budynek jest zawilgocony to zamiast blokować odpływ tej wilgoci foli to należy wilgoć wywentylować. Ocieplenie jak najbardziej. Ale przede wszystkim należy zrobić wentylacje poddasza w postaci minimum wywietrzników w szczytach , a najlepiej wywietrzników w okapie i jeszcze w szczytach. A co do ściany : jak jest pusta przestrzeń i ściana otwarta dyfuzyjnie ( deska plus tynk) to w zasadzie dużej wilgoci nie powinno być a właściwie żadnej no chyba że tynk jest mocno popękany i przepuszcza wodę jak sito. Jak natomiast konstrukcja ścian jest zawilgocona to bez względu na to czy pianka nosi szumna nazwę oddychajacej to zablokowanie pustek dobije konstrukcję. Generalnie gwarantem trwałości budynków drewnianych i nie tylko drewnianych jest elewacja wentylowana - na zagranicznych filmikach z you tube to w kwesti elewacji na okragło mówi "rainscreen" i "evacuation moisture" czyli ekranowanie przeciwdeszczowe i odprowadzanie wilgoci. Elewacje tynkowe sciśle przylegajace do poszycia zewnętrznego ścian nie spełniaj tych zasad nawet jak pozornie wydaj sięszczelne, a atare nieszczelne to już w ogóle pełna katastrofa.
Dzięki bardzo za ten wpis bo dużo się dowiedziałem,
Mimo wszystko nie wiem co teraz.

Mianowicie. Wentylacja jest dobra - wiadomo. Sciana w srodku pusta - przestrzeni jest duzo ze 20 cm. Tak więc myślę nad ociepleniem pianką PUR. I teraz wiem że można dać wiatroizolacje na deske zewnętrzą (od środka) a między tym zostawaić przestrzeń. Tylko obawiam się że pianka nie zostawi tej przestrzeni i będzie bardzo mocno wszystko zbite. Czy uważasz to za dobre rozwiązanie ?

Mowa tutaj o jednej ścianie , reszta jest wystarczojąco wentylowana i wietrzona tak więc nie wiem.

Samo poddasze również ma szczeliny dylatacyjne i niiektóre deski mają przestrzeni prześwitującej - tam powietrze raczej sfobodnie wchodzi (a może jednak nie ?)
Wilgoć może brać się z klimatu , górski i prąd rzeczny do tego.

Co masz na myśli wywietrzniki w szczytach? czy wywietrznik nie może iść rurą z pomieszczenia -> poddasze -> i dalej rurą w przestrzenie które już są ze staroci (czyli rura nie idzie do góry jak komin tylko poprzednie pod kątem 30 % i wychodzi

wiesiooo
Posts: 15
Joined: Tue 03 Nov, 2020

Re: Paroizolacja , Stary dom z drewna , izolacja pianki PU PE itp

Post by wiesiooo » Wed 04 Nov, 2020

tak wygląda to w środku od dołu https://imgur.com/a/DtPtF90 , jedna część sciany z balem poprzecznym

wiesiooo
Posts: 15
Joined: Tue 03 Nov, 2020

Re: Paroizolacja , Stary dom z drewna , izolacja pianki PU PE itp

Post by wiesiooo » Sat 07 Nov, 2020

jest tu kto?

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Re: Paroizolacja , Stary dom z drewna , izolacja pianki PU PE itp

Post by roobik66 » Sun 08 Nov, 2020

Jak deski na poddaszu od szczytów jak można mniemać prześwituj to jest wystarczajaca wentylacja. Od rzeki to "chodza" przez znaczna część roku duże mgły. A czy przypadkiem wilgoć w domu nie wyszła po jakiejś wymianie okien na nówki pcv ? - bo to jest klasyka gatunku w każdej zreszta technologi. Wentylacja grawitacyjna nawet jak nie zasłonięta to wtedy w ogóle nie funkcjonuje bo nie ma napływu powietrza do domu, wtedy najlepiej zainstalować higrosterowane nawietrzaki w oknach i sprawa zawilgocenia znika, no chyba że sa całkowicie zniszczone jakiejś izolacjo poziome od podłoża . Takie ocieplenie scian z przerw wentylacyjna od poszycia osłonięta wiatroizoalcja (analogicznie jak się to orbi w przypadku ociepleń połaci dachowych to stosunkowo dobre rozwiazanie ale oczywiście pianka się tu nie sprawdzi.

wiesiooo
Posts: 15
Joined: Tue 03 Nov, 2020

Re: Paroizolacja , Stary dom z drewna , izolacja pianki PU PE itp

Post by wiesiooo » Tue 10 Nov, 2020

roobik66 wrote:
Sun 08 Nov, 2020
Jak deski na poddaszu od szczytów jak można mniemać prześwituj to jest wystarczajaca wentylacja. Od rzeki to "chodza" przez znaczna część roku duże mgły. A czy przypadkiem wilgoć w domu nie wyszła po jakiejś wymianie okien na nówki pcv ? - bo to jest klasyka gatunku w każdej zreszta technologi. Wentylacja grawitacyjna nawet jak nie zasłonięta to wtedy w ogóle nie funkcjonuje bo nie ma napływu powietrza do domu, wtedy najlepiej zainstalować higrosterowane nawietrzaki w oknach i sprawa zawilgocenia znika, no chyba że sa całkowicie zniszczone jakiejś izolacjo poziome od podłoża . Takie ocieplenie scian z przerw wentylacyjna od poszycia osłonięta wiatroizoalcja (analogicznie jak się to orbi w przypadku ociepleń połaci dachowych to stosunkowo dobre rozwiazanie ale oczywiście pianka się tu nie sprawdzi.
dlaczego nie pianka i co byś wybral do izolacji ?

Okna stare drewniane jak nanjbardiej nie szczelne
Dlatego dziwi mnie ta para praktycznie zawsze ponizej 5 stopni..

wiesiooo
Posts: 15
Joined: Tue 03 Nov, 2020

Re: Paroizolacja , Stary dom z drewna , izolacja pianki PU PE itp

Post by wiesiooo » Tue 10 Nov, 2020

roobik66 wrote:
Sun 08 Nov, 2020
Jak deski na poddaszu od szczytów jak można mniemać prześwituj to jest wystarczajaca wentylacja. Od rzeki to "chodza" przez znaczna część roku duże mgły. A czy przypadkiem wilgoć w domu nie wyszła po jakiejś wymianie okien na nówki pcv ? - bo to jest klasyka gatunku w każdej zreszta technologi. Wentylacja grawitacyjna nawet jak nie zasłonięta to wtedy w ogóle nie funkcjonuje bo nie ma napływu powietrza do domu, wtedy najlepiej zainstalować higrosterowane nawietrzaki w oknach i sprawa zawilgocenia znika, no chyba że sa całkowicie zniszczone jakiejś izolacjo poziome od podłoża . Takie ocieplenie scian z przerw wentylacyjna od poszycia osłonięta wiatroizoalcja (analogicznie jak się to orbi w przypadku ociepleń połaci dachowych to stosunkowo dobre rozwiazanie ale oczywiście pianka się tu nie sprawdzi.
dlaczego nie pianka i co byś wybral do izolacji ?

Okna stare drewniane jak nanjabardiej nie szczelne
Dlatego dziwi mnie ta para praktycznie zawsze ponizej 5 stopni.

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Re: Paroizolacja , Stary dom z drewna , izolacja pianki PU PE itp

Post by roobik66 » Wed 11 Nov, 2020

Czynników zawilgacania w domach jest wiele. Jeżeli dom jae w rejonach górskich nad rzek to prawdopodobnie fundament ma z kamienia , więc kwestia zawilgacania od fundamentu ścian odpada. ale jeśli nie ma folii na gruncie bez względu na to czy to pustka podpodłogowa czy jakieś klepisko czy beton to paruje od ziemi nawet na gruncie skalistym. W przypadku pustki podpodłogowej robiono (i się robi dziś) wywietrzniki w ścianach fundamentowych, ale wielu domorosłych modernizatorów je zamurowywało. Mało znanym ale bardzo powszechnym w Polsce czyli w kraju o wielu starych zaniedbanych domach czynnikiem zawilgacania jest dach a konkretnie strefa okapu , często bez względu na to czy to papa, czy dachówka sa te dachy nieszczelne co zwłaszcza w okapach powoduje w zimę w warunkach powstawania zwisów lodowych w strefie okapów katastrofalne wręcz zawilagacanie ścian - woda non stop potrafi przekapywać do ścian w strefie okapów. W warunkach górskich jest więcej mrozu nawet teraz przy ociepleniu i tym samym tendencj do nawisów lodowych jest większa. Generalnie trzeba by w tym domu zaczać naprawy od prawdobodobnie dachu, potem elewacji, jakiejś foli pod podłoga i dopiero się zabierać za ocieplanie ścian , pianka natryskowa się nie zda bo co tego że łatami i wiatroizalocaj się zrobi przerwę wentylacyjna skoro pianka ja zapcha przy aplikacji. W sumie wyremontowanie tego domu to pół kosztów budowy od nowa. No tak mozna to jakoś na parę latek rozłożyć , a na budowę nie ma się co bierac jak się nie ma kasy na zrobienie w 1-2 lata bo to już kolejny polski absud - wieczne topienie kasy w budowę i brak perspektyw na wprowadzenie się. Z izolacji do scian to w przypadku remontu najlepiej się przyda wełna skalna bo to takie w zasadzie sztywne arkusze i nie wypchna wiatroizolacji do poszycia.

wiesiooo
Posts: 15
Joined: Tue 03 Nov, 2020

Re: Paroizolacja , Stary dom z drewna , izolacja pianki PU PE itp

Post by wiesiooo » Wed 11 Nov, 2020

roobik66 wrote:
Wed 11 Nov, 2020
ale jeśli nie ma folii na gruncie bez względu na to czy to pustka podpodłogowa czy jakieś klepisko czy beton to paruje od ziemi nawet na gruncie skalistym. W przypadku pustki podpodłogowej robiono (i się robi dziś) wywietrzniki w ścianach fundamentowych, ale wielu domorosłych modernizatorów je zamurowywało.
to ciekawe co piszesz i teoretycznie by się zgadzało ale nie do końca Bo na dole nie ma podłogi i foli żadnych izolacji itp. jest goło. NIe jest użytkowane. Natomiast na dole skraplania pary nie obserwuje. Para i wilgoć jest znacznie większa na górze która jest ocieplana. Podłoga zaizolowana pianką PE i ogrzewnie el. podlogowe. Wywietrzników w fundamentach nie widzę.

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Re: Paroizolacja , Stary dom z drewna , izolacja pianki PU PE itp

Post by roobik66 » Sat 14 Nov, 2020

Znaczy jest jakaż piwnica czy przestrzeń podpodłogowa nieużytkowana. Warto położyc na gruncie folię paroizolacyjna i zrobić wywietrznik w ścianach najlepiej z możliwości ich zamykania na zimę. Nie mam pojęcia ludzie jak wy to robicie że macie wilgoć w w domach, bo sam mieszkam na terenie gdzie na 3 sztychy już jest woda gruntowa, a jak przyjdzie deszczowy rok to w marcu a było że i już w listopadzie ma mam 1 metr od domu normalne jezioro z 0.5 metrowymi falami , a wtedy pod podłoga wiadomo ze zamiast grunt widać wodę i to nie zawsze płytka. Natomiast mam folie raz na gruncie obciożona a druga gruba malarska lużno położona która wtedy sobie wypływa na wierzch wypływa i jest paroizolacja. Grzyba u mnie w domu nie znajdziesz z lupa, a tylko przez jedno okno w kuchni czuć przewiew jak wieje wiatr. Wywietrzniki w podziemiu to daj tyle że jak się je otworzy na wiosnę to i bez wiatru czuć w podziemiu normalne przeciag i już w maju wszystko jest ładnie wysuszone jak pieprz. Stawiałem domek w korycie gdzie w latach 50 tych ubiegłego wieku płynęła rzeczka i po ulewie woda spłynęła do koryta rzeczki , postała 1 dobę , a potem znikła w przez wywietrznik fundamentowe od przestrzeni podpodłogowej bardzo szybko się wysuszyło. Widzę niedaleko nawiedzonych co buduj murowane z 10 cm nad ziemia fundament i myśl że jak dadz 2 x papę zgrzewalna i 2 x folię do nakrywania kiszonek i jeszcze owina wszytko folia kubełkowa a pod tym styropianem to się odetna od wody, a efekt jest taki że jak przychodzi podwyższony poziom wody gruntowej to cały dzień zbieraj szmatami do wiader wodę która wybija miedzy fugami terakoty. Wentylacja to podstawa suchego domu, oczywiście najlepiej żeby takie wywietrznik można było zamknać na jakieś mrozy czy cała ewentualnie zimę.

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Re: Paroizolacja , Stary dom z drewna , izolacja pianki PU PE itp

Post by roobik66 » Tue 17 Nov, 2020

Takie uzupełnienie, wentylacja dachu jest bez porównania skuteczniejsza jak są wysoko w szczytach , rozmieszczone na przestrzał porządne wywietrzniki bo przypomniałem sobie jak przy malowaniu aż powietrze rozgrzane waliło na mnie z wywietrzników szczytowych. A same szpary w deskowaniu szczytów to pewnie działają tylko przy wietrze i to jeszcze skierowanym na szczyty. Oczywiście nawiew w okapach wzmaga taka wentylację , ale ważne aby przy zaizolowaniu wełną poddasza zrobić drożność wentylacji , akurat ja zawsze wykorzystuje na to OSB wyciętą z okien i przekładki od suszenia tarcicy. Co do wykonania samych porządnych wywietrzników to można to zależć w internecie pod hasłem Gable vent, na YouTube jakiś facet rosyjskojęzyczny wrzucił też konkretną instrukcję takiego wywietrznika pod hasłem które można wpisać po polsku okno wentylacyjne dachu.

wiesiooo
Posts: 15
Joined: Tue 03 Nov, 2020

Re: Paroizolacja , Stary dom z drewna , izolacja pianki PU PE itp

Post by wiesiooo » Thu 19 Nov, 2020

roobik66 wrote:
Tue 17 Nov, 2020
Takie uzupełnienie, wentylacja dachu jest bez porównania skuteczniejsza jak są wysoko w szczytach , rozmieszczone na przestrzał porządne wywietrzniki bo przypomniałem sobie jak przy malowaniu aż powietrze rozgrzane waliło na mnie z wywietrzników szczytowych. A same szpary w deskowaniu szczytów to pewnie działają tylko przy wietrze i to jeszcze skierowanym na szczyty. Oczywiście nawiew w okapach wzmaga taka wentylację , ale ważne aby przy zaizolowaniu wełną poddasza zrobić drożność wentylacji , akurat ja zawsze wykorzystuje na to OSB wyciętą z okien i przekładki od suszenia tarcicy. Co do wykonania samych porządnych wywietrzników to można to zależć w internecie pod hasłem Gable vent, na YouTube jakiś facet rosyjskojęzyczny wrzucił też konkretną instrukcję takiego wywietrznika pod hasłem które można wpisać po polsku okno wentylacyjne dachu.
To ciekawe co piszesz bo akurat chce to zrobic. Tyle ile sie da. Mianowicie czy ten nawietrzniki muszą iść pionowo z rury aż na sam szczyt i wiercic ku temu specjalnie otwór? Czy może lepiej wykorzystać otwór który jest ale bardziej pod skosi o mniejszym nachyleniu zdecydowanie .

Planuje puscic rurę ale tak około 40% nachylenie w górę i na koncu dac wywietrzak. Rure oczywiscie ocieple.
Czy jest jakikolwiek sens umieszczać więcej niż kazdego z pomieszczen? W zależności od wiatru i warunkow mozna by manipulować i sprawdzać efekty powietrz w mieszkananiu

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Re: Paroizolacja , Stary dom z drewna , izolacja pianki PU PE itp

Post by roobik66 » Sat 21 Nov, 2020

Góra dachu nosi nazwę kalenica , a przez szczyt dachu to rozumiemy trójkatne ściany szczytowe ( których co prawda nie ma w dachach kopertowych). W poprzednim poście opisałem wentylację poddasza nieużykowego ( went. użytkowego zreszta niewiele się różni). Podałem żeby sobie wpisać w wyszukiwarce hasło gable vents , wyskocza obrazy tego cuda oraz schematy działania wentylacji dachu bez pradu i wentylatorów zapobiegajacego zawilgoceniu dachów a niemal nieznanego w Polsce gdzie z zawilgoceniem się "walczy" poprzez impregnację więżby i desek poszyciowych (impregnacja niby jest a całe drewno na poddaszu potrafi być kompletnie mokre). Jak zrobić wywietrznik do ścian szczytowch to mozna znalezć pod hasłami "how to build gable vents" lun na kanale rosyjskojęzycznym (cyrylica) Kak sdelat i tam temat okno wentylacyjne dachu. .

wiesiooo
Posts: 15
Joined: Tue 03 Nov, 2020

Re: Paroizolacja , Stary dom z drewna , izolacja pianki PU PE itp

Post by wiesiooo » Sat 21 Nov, 2020

ok dzięki. A czy należy dodatkowo ocieplac i czym więcej tym lepiej wszystkie rury na poddaszu? Bo czytam i ogladam też przypadki skpralania sie wody w tych rurach i to może być problem np. Jak temu zapobiec? Owinac maksymalnie ile mozna rury , dac wiatroizolacje na to dodatkowo np a moze cos innego ?

wiesiooo
Posts: 15
Joined: Tue 03 Nov, 2020

Kominc z cegiel - podlaczenie nowego wyjscia

Post by wiesiooo » Thu 22 Sep, 2022

Wykorzystam ten temat bo nie moge utworzyc nowego tematu. Forum ma jakis blad nie da sie wpisac tresci, cos nie tak ze skryptem

Tak wiec tutaj. Mam komin z ciegiel i chcialem go wykorzystac do wentylacji. Czy moge bez obaw zrobic otwor w takim kominie i wpisac sie z wentylacja czy raczej nie ma to duzego sensu i wiaze sie z jakims ryzykiem uszkodzenia komina ?



Post Reply

Return to “Remonty starych domów drewnianych”