czy z drewna da się usunąć wilgoć?

Dyskusje na temat stanu budownictwa drewnianego w Polsce.
Post Reply
Graciela8
Posts: 3
Joined: Thu 22 Jul, 2021

czy z drewna da się usunąć wilgoć?

Post by Graciela8 » Tue 10 Aug, 2021

Tak, jak to się robi w przypadku osuszania murów?
Prawdę powiedziawszy, trudno mi sobie coś takiego wyobrazić. Ale skoro zaniedbane budynki da się uratować, to może i drewniane konstrukcje można przywrócić do czasów świetności, bez wymieniania wszystkich desek?
Chętnie dowiem się więcej!


Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: czy z drewna da się usunąć wilgoć?

Post by Wojciech Nitka » Tue 10 Aug, 2021

Podczas budowy, wilgoć z konstrukcji bardzo łatwo usunąć poprzez wietrzenie budynku.
Elementy konstrukcji, przed założeniem izolacji cieplnej. a w szczególności folii opóźniacza pary (paroizolacji) powinna mieć wilgotność nie większą niż 16-18%.

Graciela8
Posts: 3
Joined: Thu 22 Jul, 2021

Re: czy z drewna da się usunąć wilgoć?

Post by Graciela8 » Mon 16 Aug, 2021

Rozumiem, dziękuję.
A co w hipotetycznej sytuacji, kiedy drewniany dom zalałaby powódź?!? Są jakieś odpowiedniki takich zabiegów osuszania jak przesiąknięte deski, belki są nie do uratowania?

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Re: czy z drewna da się usunąć wilgoć?

Post by roobik66 » Wed 18 Aug, 2021

Drewno oo ścięciu stosunkowo długo schodzi z wilgoci wewnątrz komórkowej, to też oczywiście zależy od gatunku. Natomiast drewno już suche nawet po znalezieniu się na jakiś czas w wodzie sobie wyschnie z łatwością ale oczywiście pod warunkiem że jest jakiś ruch powietrza albo operowanie słońca, wiatru. Na konstrukcję stricte nośną domów to przez wieki używano drewna tzw. sercowego czyi twardzieli która nawet po ścięciu wody ma malutko a po wyschnięciu jest praktycznie nienasiąkliwe . Dobre tartaki tak dalej przygotowują materiał aby szedł z twardzieli. Te boczne bielaste deski wykorzystywane na różne deskowania to zwykle się moczy w wannie z impregnatem. Sam mam wybudowanie na terenie gdzie dopiero po sprzedaży mnie pani poinformowała że tam za dziecka pływała z tatusiem łódką. Ale sam jestem w szoku że stojące co prawda w zimą w zimnej wodzie słupy podporowe podciągów spod podłogi nie dają oo sobie zauważyć że stały w wodzie. No ale one są właśnie z twardzieli a po za tym mają wentylację przez otwory wentylacyjne w ścianie fundamentowej. Jeżeli jest sytuacja że jakiej bielaste drewno zamokło i zaczyna się pokrywać zielonymi , czarnymi czy białymi nalotami to trzeba to po pierwsze doprowadzić do do wysuszenia naturalnego czy sztucznego czy nawet pochłaniacza mi wilgoci elektrycznymi. Czasem jest konieczne sięgnięcie po środki w sprayu jakieś antygrzybiczne. Na już wysuszone ale wcześniej zaatakowane grzybkami to skutecznym środkiem zabezpieczenia jest impregnat gruntujący rozpuszczalnikowy.

Fogg
Posts: 13
Joined: Mon 28 Aug, 2017

Re: czy z drewna da się usunąć wilgoć?

Post by Fogg » Tue 12 Oct, 2021

Są też suszarnie drewna, może tam przyjmą, za drobną opłatą?



Post Reply

Return to “Problemy i perspektywy”