Dom szkieletowy na szkodach górniczych

Dyskusje na temat stanu budownictwa drewnianego w Polsce.
Post Reply
Chucky
Posts: 1
Joined: Fri 03 Dec, 2021

Dom szkieletowy na szkodach górniczych

Post by Chucky » Fri 03 Dec, 2021

Witam,

Zamierzam postawić dom szkieletowy na szkodach górniczych 4 kategorii, wiem że na forum już są posty na ten temat ale są już trochę stare. Czy są na forum użytkownicy, którzy posiadają takie domy na szkodach górniczych, jeżeli tak prosiłbym o informację jak się zachowuję taka konstrukcja tzn. czy macie Państwo pękające ściany czy przechylony budynek. Dostaliśmy już kilka różnych zaleceń od projektantów, jedni mówią że takie domy się nie nadają ze względu na "wiotkość" konstrukcji i polecają murowany, a drudzy że taki dom jest lepszy na szkody górnicze. Z góry dziękuję za odpowiedzi.


toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Re: Dom szkieletowy na szkodach górniczych

Post by toja » Sun 05 Dec, 2021

Moim zdaniem 4 kat.sz.g. nie nadaje się do budowania szkieletu drewnianego.
Tutaj mają rację ci,którzy wspominali o ich wiotkości - tzn. całkowita sztywność obiektu musi zapewnić tylko fundament (w technologii tradycyjnej można uwzględnić w sztywności nadziemie).
Dla "równowagi", przy niższych kategoriach sz.g. mniejszy ciężar technologii szkieletowej jest na plus, odpowiednie zaprojektowanie na wiatr wystarczy do zapewnienia sztywności przeciwdziałającej wstrząsom.
Czyli jak zwykle - wszyscy mają rację i nie ma jej nikt!!!

witus19
Posts: 7
Joined: Tue 01 Feb, 2022

Re: Dom szkieletowy na szkodach górniczych

Post by witus19 » Fri 11 Mar, 2022

Długo szukałem takiego tematu. Wielkie dzięki za wszelkie porady, na pewno z nich skorzystam.

Marek999
Posts: 15
Joined: Wed 29 Nov, 2023

Re: Dom szkieletowy na szkodach górniczych

Post by Marek999 » Mon 18 Dec, 2023

Witaj,

Zakup domu na szkodach górniczych 4 kategorii to ważna decyzja, zwłaszcza przy wyborze konstrukcji szkieletowej. Osobiście posiadam taki dom, postawiony na niemieckim szkielecie ciężkim, i jestem zadowolony z jego stabilności. Konieczne jest jednak regularne monitorowanie ewentualnych zmian w strukturze gruntu oraz ścianach. W moim przypadku nie doświadczyłem pęknięć ani przechyłów.

Proces rozbudowy takiego domu po pewnym czasie może być zrealizowany, ale warto uwzględnić to już w pierwotnym projekcie
Pozdrawiam, Marek 😊


Post Reply

Return to “Problemy i perspektywy”