Od czego rozpocząć??

Dyskusje na temat stanu budownictwa drewnianego w Polsce.
Post Reply
User avatar
Erol
Posts: 9
Joined: Fri 07 Jan, 2005
Location: Kraków

Od czego rozpocząć??

Post by Erol » Fri 07 Jan, 2005

Witam wszystkich, jestem nowy.
Chciałbym rozpocząć budowę domu. Myślę o budowie domu szkieletowego. Planowana powierzchnia ok.100-120 mkw, parterowy, pokój dzienny, 3 sypialnie, kuchnia, 2 łazienki. Bez piwnicy. Bez garażu. Mam działkę, nieuzbrojoną, 25 km od Krakowa. I teraz pytanie.
Od czego rozpocząć budowę, jakie dobrać ogrzewanie (gazowe-zbiornik, elektryczne, olejowe, kominek)? Muszę to rozważyć, ze względu na konieczność doprowadzania mediów do działki. Od czego zacząć?
Z góry dziekuję za pomoc.
Pozdrawiam
Erol


Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Sun 09 Jan, 2005

Zacząć oczywiście musisz od projektu i uzyskania wszelkich zezwoleń.
Co do ogrzewania - każde z rozwiązań jest możliwe. Najtańsze, w montażu, jest elektyczne, ale później, w ekspoloatacji, do najtańszych nie należy. Wielu inwestorów właśnie takie zakłada, wspomagając je kominkiem. Musisz jednak sam zdecydować, uwzględniając miejscowe media.
Mając projekt i pozwolenie na budowę musisz poszukać firm, które przygotują Ci oferty, a z nich wybrać najleszą i ... budować się.

Powodzenia.

User avatar
Erol
Posts: 9
Joined: Fri 07 Jan, 2005
Location: Kraków

Post by Erol » Wed 12 Jan, 2005

Dzięki. tak właśnie zrobię. Tylko nie mogę znależć odpowiednienie projektu.
Pozdrawiam
Erol

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Wed 12 Jan, 2005


User avatar
Erol
Posts: 9
Joined: Fri 07 Jan, 2005
Location: Kraków

Post by Erol » Wed 12 Jan, 2005

Przeglądałem, problem z tym, że mam wąską działkę 18x50. A interesuje mnie dom parterowy.
Pozdrawiam
Erol

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Wed 12 Jan, 2005

Swego czasu Murator promował "Dom na wąską działałkę". Nie wiem czy jest w szkielecie, ale zawsze można przerobić. Poszperaj po projektach Muratora, albo ... musisz zamówić indywidualny projekt.

Arek
Posts: 120
Joined: Fri 28 Jan, 2005
Location: Warszawa

Post by Arek » Fri 15 Apr, 2005

Cześć Erol,

Ja jestem na podobnym etapie. Z tym, że projekt sobie już wybrałem, pewne pozwolenia już uzyskałem (prąd przyznany, mogę ogradzać). Zastanawiałem się nad ogrzewaniem olejowym (kominek ma być - ma się rozumieć), ale po informacji że cena oleju pójdzie ostro w górę, tak na razie odwidział mi sie taka koncepcja. Pomyślałem o ogrzewaniu ekologicznym "z ziemi" - co prawda instalacja dość droga, ale eksploatacja niemal bezobsługowa i tyle "co kot napłakał" i trochę za prąd. To coś w stylu odwrócanej lodówki i możesz dogrzewać chatkę i wodę do mycia (nawet do 65 stopni).

Arek
Posts: 120
Joined: Fri 28 Jan, 2005
Location: Warszawa

Post by Arek » Tue 19 Jul, 2005

Cześć Erol,

Nie wiem czy wybrałeś sobie już projekt. Zajrzyj tu www.z500.pl
Może coś sobie wybierzesz.
Hej!

PrzemysławB
Posts: 20
Joined: Wed 23 Feb, 2005
Location: Ustrzyki Dolne

Re: Od czego rozpocząć??

Post by PrzemysławB » Wed 26 Oct, 2005

może warto zobaczyć na projekty studia Z-500 dokładnie taki dom 3 sypialnie + 2 łazienki+kuchnia+salon z możliwym garażem to dom Z-8, ma on kilka wersji z dachem 30 stopni lub 40(czyli możliwym poddaszem). kupiłem właśnie ten projekt w wersji z użytkowym poddaszem i na wiosnę ruszam z akcją budowa, miałem zacząć juz we wrześniu 2005 ale biurokracja okazała się nie do przeskoczenia - na samą decyzję o warunkach zabudowy czekałem 7 miesiecy :-(((. Przestałem sie juz tym denerwować - widocznie tak miało być.
pozdrawiam serdecznie i zycze powodzenia i wytrwałości.
.... acha moze ktoś mi powie czy jak zaczne na wiosne to mam szanse zamieszkać przed zimą!!!
pozdrawiam i dziękuję - Przemek B.

Arek
Posts: 120
Joined: Fri 28 Jan, 2005
Location: Warszawa

Re: Od czego rozpocząć??

Post by Arek » Wed 26 Oct, 2005

Cześć Przemek,

Myślę, że jak wybierzesz solidnego wykonawcę, to będziesz mógł zamieszkać tak jak planujesz. Skoro zaczynasz na wiosnę, będziesz mieć trochę czasu by poszukać fachowców. Ja z biurokracją miałem mniej kłopotów: działkę kupiłem w ciągu miesiąca ze wszystkimi formalnościami; pozwolenie na budowę wraz z cała otoczką (studnia, projekt, elektryka itp.) zajęło mi kilka miesięcy. Pod koniec września miałem wytyczone granice domku na działce, początek października - gotowe fundamenty, słupki ogrodzeniowe i barmę wjazdową, a dwa tygodnie później wisiała już wiecha na konstrukcji dachu. Pogoda póki co sprzyja. Majster ma swoich sprawdzonych fachowców od murarki, kanalizacji i elektryki. Najwięcej czasu trzeba poświęcić na wykończenie. To tyle

Trzymaj się i życzę owocnych poszukiwań
Arek

PrzemysławB
Posts: 20
Joined: Wed 23 Feb, 2005
Location: Ustrzyki Dolne

Re: Od czego rozpocząć??

Post by PrzemysławB » Wed 26 Oct, 2005

Witaj, dzięki za słowa otuchy.

... piszesz coś o studni - jaka wybrałeś i jakie są tego koszty?
pozdrawiam i dziękuję - Przemek B.

Arek
Posts: 120
Joined: Fri 28 Jan, 2005
Location: Warszawa

Re: Od czego rozpocząć??

Post by Arek » Thu 27 Oct, 2005

Witaj,
Słyszałem, że zarówno październik i listopad ma być suchy, więc u mnie na działce podciągną z robotą (mam taką nadzieję).
Najlepiej popytaj znajomych... a znajomi swoich znajomych, którzy stawiali szkielety. To jest chyba najlepsze źródło informacji o satysfakcji użytkowników (tak na początek), a potem grzebanie w necie, zbieranie ofert, tym bardziej że masz projekt (ile dałeś za projekt i czy coś kolwiek zmieniałeś wg swoich upodobań?) więc wiesz co chcesz.
Co do studni. Umówiłem się telefonicznie ze studniarzem, przyjechał umówionego dnia - godzinka wiercenia 14m i gotowe. Koszt jak dobrze pamiętam - 1000zł.
Nie wiem, czy wspominałeś gdzie się zamierzasz budować. Ja 40km na północ od W-wy.

PrzemysławB
Posts: 20
Joined: Wed 23 Feb, 2005
Location: Ustrzyki Dolne

Re: Od czego rozpocząć??

Post by PrzemysławB » Thu 27 Oct, 2005

dzięki

ja zupełnie gdzie indziej - koło Ustrzyk Dolnych.

przez moją działke ma iść wodociąg ale czy go zrobią przed końcem 2006 to niewiem, więc chce się zabezpieczyć studnią.

za projekt zapłaciłem 1900zł, ale było troche zmian i dodatków - zachwalasz w swych wypowiedziach to studio Z-500 - a ja powiem szczerze że byz zbytniej euforii wspominam, ... co potwierdziło się przy adaptacji projektu do działki, ale było mineło... teraz już tylko do przodu, plan jest taki że mamy zamieszkać przed świętami BN -2006r - a narazie mamy tylko zrobiony wjazd na działkę;-))). MUSI SIE UDAć
pozdrawiam i dziękuję - Przemek B.

czarek63
Posts: 390
Joined: Thu 03 Mar, 2005
Location: Polska

Post by czarek63 » Thu 27 Oct, 2005

Przemek

Widzę,że nie odpowiadasz na mojego maila ,"tegorocznego weterana budownictwa szkieletowego" na podkarpaciu :lol: :lol: :lol:

je decycję o budowie podjąłem 2 marca b.r ,a od soboty przeprowadzka , tak że można szybko i sprawnie bez większych problemów

problem tylko w tym jaką firmę wybierzesz do realizacji

błagam tylko :lol: nie szukaj na podkarpaciu , bo nie znajdziesz tu nikogo ,kto zagwarantował by ci terminowość ,a co najważniejsze jakość wykonania !!!!!!!! wszelkiego rodzaju usług związanych z budownictwem

ja na moje szczęscie 90% zakresu robót (łącznie z projektem) zleciłem firmie wykonawczej z ...........(zakaz reklamy na tym forum :lol: ) i to był strzał w dzesiątkę

pozdrawiam

Arek
Posts: 120
Joined: Fri 28 Jan, 2005
Location: Warszawa

Re: Od czego rozpocząć??

Post by Arek » Fri 28 Oct, 2005

Z tym biurem to może i przesadziłem, ale to wynika stąd, że mam parę kroków do ich siedziby i rozmawialiśmy w cztery oczy odnośnie wszelkich szczegółów projektu. To są tylko moje odczucia, owszem były jakieś przesunięcia, ale byłem na bieżąc w kontakcie telefonicznym i mailowym. Pytanie z mojej strony i była szybka odpowiedź. Ja dałem trochę więcej za projekt ze zmianami i planem zagospodarowania działki.
Może kupowałeś projekt drogą elektroniczną, może w firmie spółpracującej z z500 więc może stąd twoje takie a nie inne odczucia. Ale co było to było - teraz aby do przodu.

Sie ma

monikadm
Posts: 16
Joined: Sat 17 Dec, 2005
Location: Szczecin

Post by monikadm » Tue 20 Dec, 2005

czarek63 wrote:Przemek

Widzę,że nie odpowiadasz na mojego maila ,"tegorocznego weterana budownictwa szkieletowego" na podkarpaciu :lol: :lol: :lol:
je decycję o budowie podjąłem 2 marca b.r ,a od soboty przeprowadzka , tak że można szybko i sprawnie bez większych problemów
problem tylko w tym jaką firmę wybierzesz do realizacji
błagam tylko :lol: nie szukaj na podkarpaciu , bo nie znajdziesz tu nikogo ,kto zagwarantował by ci terminowość ,a co najważniejsze jakość wykonania !!!!!!!! wszelkiego rodzaju usług związanych z budownictwem

ja na moje szczęscie 90% zakresu robót (łącznie z projektem) zleciłem firmie wykonawczej z ...........(zakaz reklamy na tym forum :lol: ) i to był strzał w dzesiątkę

pozdrawiam
Witaj, czy mógłbyś podać mi namiary na tą firmę ?



Post Reply

Return to “Problemy i perspektywy”