Dom fiński

Dyskusje na temat stanu budownictwa drewnianego w Polsce.
Post Reply
Vikar
Posts: 4
Joined: Sat 03 Feb, 2007

Dom fiński

Post by Vikar » Sun 04 Feb, 2007

Witam!
Jestem nowy, poszukuję jakichkolwiek informacji, literatury, porad na temat domu fińskiego. Kupiłem właśnie taki dom (po remoncie), i chciałbym się dowiedzieć o nim czegoś więcej niż widziałem do tej pory.
Za wszelkie sugestie/podpowiedzi serdecznie dziękuję.
Pozdrawiam
Przemo


Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Dom fiński

Post by Wojciech Nitka » Tue 06 Feb, 2007

Vikar wrote:Kupiłem właśnie taki dom (po remoncie), i chciałbym się dowiedzieć o nim czegoś więcej niż widziałem do tej pory.
Możesz coś więcej napisać byśmy móc Ci pomóc ???
Wybacz, ale określenie "dom finski" czy też określenie "chciałbym się dowiedzieć o nim czegoś więcej niż widziałem do tej pory" w żadnym stopniu nie ułatwia mi, a także innym Forumowiczom do udzielenia Ci jakiejkolwiek podpowiedzi. Przybliż zatem temat.

Vikar
Posts: 4
Joined: Sat 03 Feb, 2007

Post by Vikar » Wed 07 Feb, 2007

Ok, po pierwsze dzięki za odzew.
Chciałbym poznać ten system (jeśli to w ogóle jest system), w celu późniejszej rozbudowy. Rozstawy elementów konstrukcyjnych, parametry (min. przekroje belek, słupów). Konstrukcję ścian, nie mam wykończonych okien, chciałbym (jeśli są takowe) zdobyć jakieś opracowanie nt. tego typu obiektu, żebym nie musiał przy zakładaniu np. okiennic błądzić i szukać do czego je przymocować. Ile taki dom może wytrzymać, jak często trzeba przeprowadzać konserwację z zewnątrz i czym to robić. W sumie nie bardzo sam wiem o co więcej spytać, myślałem, że może znajdę ludzi, którzy mieszkają w takim domu i mogą podzielić się swoimi doświadczeniami. Dom ma 3 lata (tzn. jest z lat 40-tych, ale 3 lata temu był stawiany, wymieniono istotne elementy konstrukcji, dom jest gotowy, aktualnie zamieszkany), ja go kupiłem, za miesiąc się tam wprowadzamy, chciałbym usłyszeć opinie inne niż już słyszałem i sam sobie wyrobiłem.
tyle
pzdr
Przemo

Vikar
Posts: 4
Joined: Sat 03 Feb, 2007

Post by Vikar » Sun 07 Sep, 2008

Tak, no cóż.... Widzę, że temat umarł... ;-) Mieszkam w tym domu od 15.03.2007 i jest super ogólnie. Dom jest przyjazny, ciepły, przytulny. Teraz pytania:
1. W ścianach nie ma tzw. "paroizolacji", czy jest to groźne, czy może tak być? (nie chciałbym wywalać wszystkich gipsokartonów...
2. Wiatroizolacja wygląda jak coś w rodzju papy... I tak będę robił nową elewację, więc można przy okazji tę warstwę akurat wymienić, czy jest to konieczne?

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Mon 08 Sep, 2008

Vikar wrote:1. W ścianach nie ma tzw. "paroizolacji", czy jest to groźne, czy może tak być? (nie chciałbym wywalać wszystkich gipsokartonów...
No niestety, folia paroizolacyjna powinna znajdowac się w ścianie, choć niektórzy twierdzą, że jest zbędna. Pamiętaj tylko, że paroizolacja ma chronić konstrukcję budynku i izolację cieplną przez skraplaniem się pary wodnej w grubości ściany. Zatem ... decyzja nalezy do Ciebie.
2. Wiatroizolacja wygląda jak coś w rodzju papy...
Może to być bitumizowany papier i wtedy jest OK. Kiedy jednak jest to papa - szybko wymień na prawdziwą folię wiatroizolacyjną.

Vikar
Posts: 4
Joined: Sat 03 Feb, 2007

Post by Vikar » Wed 10 Sep, 2008

Wojciech Nitka wrote:
Vikar wrote:1. W ścianach nie ma tzw. "paroizolacji", czy jest to groźne, czy może tak być? (nie chciałbym wywalać wszystkich gipsokartonów...
No niestety, folia paroizolacyjna powinna znajdowac się w ścianie, choć niektórzy twierdzą, że jest zbędna. Pamiętaj tylko, że paroizolacja ma chronić konstrukcję budynku i izolację cieplną przez skraplaniem się pary wodnej w grubości ściany. Zatem ... decyzja nalezy do Ciebie.
Hmmm, no tak, ale decyzję już podjął poprzedni właściciel... Zrobiłem "odkrywki" tu i ówdzie i wszystko wygląda ok, od wewnątrz - sucho, nie śmierdzi, etc. Zaryzykuję, na razie nie mam i tak możliwości wymiany wszystkich poszyć wewnątrz.
Wojciech Nitka wrote:
Vikar wrote:2. Wiatroizolacja wygląda jak coś w rodzju papy...
Może to być bitumizowany papier i wtedy jest OK. Kiedy jednak jest to papa - szybko wymień na prawdziwą folię wiatroizolacyjną.
Aha, a jak to poznać, ten papier?
Dzięki za odpowiedź. Pozdrawiam
Przemo

User avatar
CocoChanels
Posts: 17
Joined: Sat 27 Jun, 2009
Location: France

Dom finski

Post by CocoChanels » Thu 16 Jul, 2009

Jak s± dopuszczone na terenie Unii Europejskiej to na szczê¶cie w Polsce te¿ i ¿adne ITB itp. nie ma nic do tego
W firmie której Ja zamówi³em dom to te¿ dach by³ prefabrykowany z wi±zarów a co do belek zawsze mo¿na skrêciæ i skleiæ dwie/ trzy calówki i te¿ bêdzie dobrze i wytrzyma³e - porad¼ siê zawodowców ale u mnie nad gara¿em strop tak ta firma zrobi³a. A co do ¶cian to najlepiej jest aby szkielet by³ te¿ klejony i poszycie na nim te¿ by³o dobijane i klejone podnosi to wytrzyma³o¶æ i sztywno¶æ ¶cian - domu wzrasta nawet o 100.Pozdrawiam

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Thu 16 Jul, 2009

CocoChanels wrote:Jak są dopuszczone na terenie Unii Europejskiej to na szczęście w Polsce też i żadne ITB itp. nie ma nic do tego
Wprowadzenie zharmonizowanych norm EN (europejskich) jest procesem długofalowym przewidzianym na wiele lat w UE. W przypadku jej braku stosuję się normę obowiązującą w danym kraju zgodnie z jego prawem. Nie ma możliwości stosowania normy n.p. niemieckiej DIN w Polsce jeżeli nie jest ona zgodna z EN.
W gestii każdego kraju UE dalej pozostają również wytyczne takich instytutów jak n.p. ITB w Polsce. Nad nimi wyższe są wyłącznie wytyczne UE, ale nie każdy kraj je jeszcze wprowadził n.p. ma okres przejściowy.

W zakresie szczegółów technologii warto korzystać (jako punkt odniesienia) z przepisów w US i Kanadzie. Kraje te mają normy (tam kody) dostosowane do skrajnie różnych warunków względem położenia i klimatu.



Post Reply

Return to “Problemy i perspektywy”