Czy "kanadyjczk" nie przysparza problemow ???

Dyskusje na temat stanu budownictwa drewnianego w Polsce.
Post Reply
macius229
Posts: 2
Joined: Tue 08 May, 2007
Location: Lubelskie

Czy "kanadyjczk" nie przysparza problemow ???

Post by macius229 » Tue 08 May, 2007

Chodzi mi o to czy konstrukcja drewniana po oddaniu budynku do użytku nie bedzie powodowała ze sciany wewnątrz domu bedą pękały na łączeniach płyt G-K.
Będe wdzieczny za opinie mieszkańców domów o konstrukcji drewnianej.


ZigZagLLC
Posts: 3
Joined: Mon 16 Apr, 2007
Location: USA

Post by ZigZagLLC » Fri 11 May, 2007

Buduje domy z konstrukci drewnianej w USA. Tak "na oko" to 99% domow jednorodzinnych, i duzo wielorodzinnych, w USA to sa domy konstrukcji drewnianej. Oczywiscie jak wejdzie sie do starszego domu to widac gdzie niegdzie pekniecia na plycie gipsowej, ale to po paru latach. Przewaznie pomalowanie na nowo rozwiazuje problem i mamy ladny dom na nastepne pare lat.

Michał G.
Posts: 54
Joined: Sat 07 Jan, 2006
Location: Toruń

Post by Michał G. » Sat 12 May, 2007

Moje osobiste doświadczenie wskazuje, że fakt występowania pęknięć jest uzależniony od wielu czynników:
-drewno konstr. powinno być suche czyli ustabilizowane wymiarowo,
-konstrukcja stropu możliwie sztywna,
-łączenia płyt powinny wypadać na belkach i dobrze przylegać do ich powierzchni,
-zagęszczenie wkrętów zgodnie z zaleceniami,
-wypełnianie spoin masami szpachlowymi rekomendowanymi przez producentów płyt,
-pewniejsza jest tradycyjna taśma (siatka) zbrojąca niż masa z włóknami pod warunkiem umiejscowienia jej tuż pod powierzchnią, a nie na dnie spoiny,
-narożniki zewnętrzne zabezpieczone kątownikami aluminiowymi,
-w narożnikach wewnętrznych, szczególnie przysufitowych, należy wklejać taśmę papierową z wkładką aluminiową.

Warunkiem uzyskania najlepszych efektów jest niestety konieczność wypełnienia wszystkich powyższych zaleceń. Zaniedbanie któregokolwiek powoduje fatalne skutki.

Zwracam szczególną uwagę na właściwy wybór rodzaju masy szpachlowej. Do wypełniania spoin można stosować tylko masę do tego celu przeznaczoną. Gładzie szpachlowe o długim czasie wiązania nie nadają się do spoinowania. Owszem, łatwo się ich używa - to ulga dla wykonawcy, ale tragedia dla inwestora. Wielokrotnie przekonałem się, że wielu "fachowców" nie ma pojęcia o przeznaczeniu stosowanych przez siebie materiałów, wystarczy tylko przeczytać instrukcję na opakowaniu!

Pozdrawiam,
Michał

majkamitrega
Posts: 21
Joined: Mon 13 Jun, 2016

Re: Czy "kanadyjczk" nie przysparza problemow ???

Post by majkamitrega » Mon 13 Jun, 2016

Mam taki domek od roku i jak na razie jestem bardzo zadowolona :) Polecam!


Post Reply

Return to “Problemy i perspektywy”