Czy do postawienia BRDY konieczne są zezwolenia

Dyskusje na temat stanu budownictwa drewnianego w Polsce.
Post Reply
vooytas
Posts: 3
Joined: Tue 18 Mar, 2008
Location: Katowice

Czy do postawienia BRDY konieczne są zezwolenia

Post by vooytas » Tue 18 Mar, 2008

Witam serdecznie. To mój pierwszy post dlatego chciałem wszystkich przywitać.

Potrzebuje pomocy, mianowicie istnieje duże prawdopodobieństwo że zostane bez mieszkania. Ceny nawet kawalerek są dla mnie kosmiczne. Dlatego pomyślałem nad domkiem typu BRDA (chyba tak to się zazywa:)
Domek o podstawie prostokątnym o wymiarach ok 4-5m x 7m. Mocno spadzisy dwu połaciowy dach.
Z miejscem nie powinno być problemów (od czego ma sie przyjaciół). Jednak nie chcę pchać się w koszta związane z pozwoleniami itp.
Czy maja Państwo pomysł jak to rozwiązać? Czy musze to postawić na platformie po przyczepie ciężarowej lub inny sposób..... może jakieś ograniczenia wysokości lub kubatury są konieczne?
Pozdrawiam serdecznie!
Wojtek


vooytas
Posts: 3
Joined: Tue 18 Mar, 2008
Location: Katowice

Post by vooytas » Wed 19 Mar, 2008

Witam ponownie, otrzymałem odpowiedź od firmy oferującej domki-altanki, że do 35m2 nie trzeba mieć żadnych pozwoleń i zgłoszeń.
Czy może ktoś potwierdzić? Czy w takim przypadku pole podstawy ma nieprzekraczać 35m2?
Czy są ograniczenia wysokości? Czy nie może być fundamentów?
pozdrawiam.

dzidek1983
Posts: 14
Joined: Mon 17 Mar, 2008
Location: Mielec

Post by dzidek1983 » Wed 19 Mar, 2008

tak... budynki do 35m2 zgłasza się tylko do urzędu na podstawie oświadczenia.. nie potrzeba żadnych pozwoleń...

wiem z doświadczenia..

vooytas
Posts: 3
Joined: Tue 18 Mar, 2008
Location: Katowice

Post by vooytas » Wed 19 Mar, 2008

Dzięki Dzidek! A wiesz czy można jakieś fundamenty wkopać , czy musi być luźno postawione np na bloczkach?
i co z wysokością? i czy to pole pow to podstawa ?
pozdrawiam

dzidek1983
Posts: 14
Joined: Mon 17 Mar, 2008
Location: Mielec

Post by dzidek1983 » Wed 19 Mar, 2008

można wylać podstawę, np. jak pod garaż czy szopę... liczy się powierzchnia podłogi.. co do wysokości to stosuje się tu chyba normalne przepisy jak dla każdego budynku

tfor
Posts: 21
Joined: Thu 07 Dec, 2006

Post by tfor » Wed 19 Mar, 2008

Można postawić na zgłoszenie, ale nie moze byc to trwale związane z gruntem, czyli tylko typu bloczki. Druga rzecz można postawić po otrzymaniu braku uwag od starostwa po uprzednim zgłoszeniu.
A dośc istatna zrezc to taka, ze nie można tego nazywac we wnisku jako alntany czy domku, al etylk i wyłacznie budynek gospodarczy, który nigdy nie będzie posiadał własnego numeru i nie będzi emożńa się w nim zameldować.

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Wed 19 Mar, 2008

To fragment "Prawa Budowlanego"
Art. 29. 1. Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa:
1) obiektów gospodarczych związanych z produkcją rolną i uzupełniających zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej:
a) parterowych budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80 m,
b) płyt do składowania obornika,
c) szczelnych zbiorników na gnojówkę lub gnojowicę o pojemności do 25 m3,
d) naziemnych silosów na materiały sypkie o pojemności do 30 m3 i wysokości nie większej niż 4,50 m,
e) suszarni kontenerowych o powierzchni zabudowy do 21 m2;
2) budynków gospodarczych, wiat i altan o powierzchni zabudowy do 10 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów nie może przekraczać dwóch na każde 1.000 m2 powierzchni działki;
3) indywidualnych przydomowych oczyszczalni ścieków o wydajności do 7,50 m3 na dobę;
4) altan i obiektów gospodarczych na działkach w pracowniczych ogrodach działkowych o powierzchni zabudowy do 25 m2 w miastach i do 35 m2 poza granicami miast oraz wysokości do 5 m przy dachach stromych i do 4 m przy dachach płaskich;

To tylko fragment - resztę znajdziesz w Prawie Budowlanym - http://www.lex.com.pl/serwis/du/2003/2016.htm

Kojist
Posts: 2
Joined: Wed 13 Aug, 2008

Post by Kojist » Wed 13 Aug, 2008

Gwoli ścisłości: - można na działce w mieście postawić domek drewniany całoroczny (na bloczkach) służący do zamieszkania w nim, jednocześnie nie umożliwiający zameldowania o łącznej powierzchni (liczonej według ścian) 35 m2, posiadający zabudowany taras? Mam na myśli działkę na której stoją dwa domy. Pierwszy murowany zamieszkany (posiada wszystkie media) i drugi murowany, aczkolwiek ruina.

Sprawa druga - czy zamiast tego o czym pisałem wcześniej można postawić domek holenderski na bloczkach większy niż 3 5m2 ? Z tego co wiem, to domek holenderski z ważnymi papierami jest traktowany jako pojazd i prawo budwlane go nie obowiązuje. Czy to znaczy, że można go bez niczego postawić na działce ?

I ostatnia rzecz - jak prezentuje się sprawa z 'odnowieniem' papierów na domek holenderski jako pojazd. Czy wymaga on jakichś przeglądów jak normalny samochód ?
Pozdrawiam i proszę o odpowiedź, choćby częściową.

ewaka
Posts: 130
Joined: Thu 04 Oct, 2007

Post by ewaka » Thu 14 Aug, 2008

vooytas, pamietaj, ze na niektore budynki nie potrzebujesz pozwolenia na budowę (patrz link pana Wojtka) ale musisz je ZGŁOSIĆ. Co więcej, mozesz dostac odmowę, bo nie na kazdej działce mozna postawić chociażby budynek gospodarczy do metrów. MPZP - a i jego brak - również :) - może tego zabraniać, przeznaczenie działki także.

Problemy ludzi z tego forum przytaczają własnie takie przykłady.

Tego jak wygląda sytuacja z twoja działką dowiesz się tylko i wyłącznie w starostwie czy gminie ktorej działka podlega.



Post Reply

Return to “Problemy i perspektywy”