budowa domu drewnianego zimą

Dyskusje na temat stanu budownictwa drewnianego w Polsce.
zuzula4
Posts: 15
Joined: Fri 24 Oct, 2008

budowa domu drewnianego zimą

Post by zuzula4 » Fri 24 Oct, 2008

Witam,
bardzo proszę o poradę : Czy dom szkieletowy mozna budować zimą? Za tydzień wylewam fundament i nie wiem czy porywać się na dalszą robotę czy raczej poczekać do wiosny. Dodam tylko, że oprócz postawienia szkieletu i dachu większośc prac wykona mój mąż (oczywiście z pomocnikami). Zimą ma czas a latem ma swoja zawodową pracę ...
Tyle tylko, że raz czytam, że może byc stawiany zima a raz, że nie może stac nie ogrzewany gdy na dworze jest temperatura poniżej +5 C..???? Proszę o fachowa porade?
Bardzo dziękuję :smile:


Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Fri 24 Oct, 2008

Można stawiać zimą bez problemu. Brak ogrzewania ma znaczenie po zamknięciu ścian (izolacje), ale odpowiednia wentylacja budynku w znacznym stopniu zniweluje ten problem.

Image

rzyraf
Posts: 152
Joined: Wed 23 Feb, 2005
Contact:

Post by rzyraf » Fri 24 Oct, 2008

NIe ma innych problemów, jak mozliwość wypadku, szczególnie, jesli pracują amatorzy. Zimy jakie są, każdy widzi i o ile byłoby stale -10C to super, ale przy zmiennej pogodzie ryzyko jest duże.

Piotr tomrer
Posts: 192
Joined: Sat 15 Sep, 2007
Location: Notteroy-Norwegia

Post by Piotr tomrer » Fri 24 Oct, 2008

Jeszcze ja dorzuce kamyczek do tego ogródka. Kiedy budynek bedzie już w stanie zamkniętym, to proponuje użyć osuszacza powietrza jeżeli macie dostep do takiego urządzenia. Zamontowany wewnątrz domu znakomicie reguluje wilgotność, utrzymując ją na właściwym poziomie w trakcie prac wykończeniowych. Nie grozi wówczas kondensacja pary na izolacji i innych elementach domu, gdyż cała wilgoć usuwana jest rurą na zewnatrz. Podnosi to również komfort pracy. Proponuję wpisać w Google słowo "wilgoć" i poczytać trochę. To temat rzeka a wiedza z pewnością się przyda. Pozdrawiam

zuzula4
Posts: 15
Joined: Fri 24 Oct, 2008

Post by zuzula4 » Mon 27 Oct, 2008

Bardzo dziekuję za cenne rady :grin:
Wiekszośc prac na budowie bedzie robił mój mąz z pomocnikami, mam więc nadzieję, że wszystko będzie ok:0
o co chodzi z ta zmienna temperaturą? "tylko" o wypadek na budowie czy o jakies problemy wpływające na jokośc domu?
Jesli chodzi o suszarkę to mąż tez o tym wspominał, że jeśli będzie robił wnętrze zimą to musi wynając dmuchawę
jeszcze raz dziękuję za pomoc :lol:

Orzesze
Posts: 13
Joined: Sun 21 Sep, 2008

Post by Orzesze » Sat 29 Nov, 2008

Witam
My właśnie rozpoczęliśmy budowę dokładnie 24 listopada - nie jest źle chłopaki uwijają się aż miło patrzeć - szkoda tylko że dzień tak krótki . Troszkę nam jednak otoczenie po wykopach z fundamentu zafundowało niezłe błotko i to jedyna rzecz ,która uprzykrza prace.
:mrgreen:
Jarek i Sylwia

DomPasywny
Posts: 6
Joined: Tue 09 Dec, 2008

Post by DomPasywny » Tue 09 Dec, 2008

PROBLEM JEST!!!!
czeba stosowac dobre drewno... Tak jak na zdieciu to latem sciany sa takie krzywe, ze skoda gadac... jak sie zastosuje polskie mokre drewno to nie ma szans zeby sciany byly zgodnie z sztuka budowlana.

alek
Posts: 700
Joined: Fri 14 Sep, 2007

Post by alek » Wed 10 Dec, 2008

Grzegorz Szostak wrote:Można stawiać zimą bez problemu. Brak ogrzewania ma znaczenie po zamknięciu ścian (izolacje), ale odpowiednia wentylacja budynku w znacznym stopniu zniweluje ten problem.
Czyli generalnie chodzi o problem wilgotnosci wewnatrz zamknietego budynku, zeby nie byla ona za wysoka?
Ogrzewanie i wentylacja ma zapobiec gromadzeniu sie wilgotnosci wewnatrz budynku - jej skraplaniu, przesiakaniu do konstrukcji?

Ja mam niedlugo miec wykonczone sciany wewnetrzne, czy powinienem dbac od tego czasu o ciagle ogrzewanie budynku, gdy temp. w nocy na zewnatrz jest ok. - 2 st. C, a za dnia 2-5 stopni?
Co radzisz? Utrzymywac wewnatrz to 7 stopni?

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Wed 10 Dec, 2008

Podstawą jest nie "zamykać" ściany jeżeli wilgotność drewna jest większa niż 19-20%. Po spełnieniu tego warunku należy wiedzieć w jakim miejscu ściany wypada punkt rosy. Zazwyczaj jest on obliczany dla typowych warunków (zew. i wew.), a rzadziej dla ekstremalnych za jakie można uznać doprowadzenie do niskich lub ujemnych temperatur wewnątrz.

Osobiście polecam nie doprowadzanie do wychłodzenia w dłuższym okresie czasu po zamknięciu ścian.

alek
Posts: 700
Joined: Fri 14 Sep, 2007

Post by alek » Wed 10 Dec, 2008

Grzegorz Szostak wrote:Osobiście polecam nie doprowadzanie do wychłodzenia w dłuższym okresie czasu po zamknięciu ścian.
Rozumiem, czyli przez jakis miesiac, moze troche mniej? A co w sytuacji, gdy np. przez 5 dni jest to 7 stopni, a przez 2-3 nie ma i tak w kolko?

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Wed 10 Dec, 2008

Czas zależy od warunków pogodowych i "składników" ściany. Z moich (i nie tylko) obliczeń wynika, że 2 tygodnie to maksimum w okresie lekkiej zimy. Oblicz punkt rosy w różnych warunkach wilgotnościowo-cieplnych dla Twojego domu, a wynik sam pokaże jak powinieneś postępować.

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Thu 11 Dec, 2008

:mrgreen:... witam ... budowa zima jest moze troche bardziej uciazliwa dla wykonawcy ale z technicznego punktu widzenia nie ma wiekszych problemow...tak jak opisal wczesniej P.Tomrer najlepszem rozwiazaniem jest zastosowanie osuszacza powietrza... jesli go niema to poprostu dmuchawe wstawic i grzac wewewnatrz... mysle ze te 5-7 stopni jest obowiazkowe biorac pod uwage chocby instalacje wodne o innych problemach wilgotnosciowych juz nie wspominajac..... :idea:
stukam wlasnie młotkiem w skandynawii i jest -13 stopni.... i jakos robota idzie wiec... budowa zima... ok :idea:

zuzula4
Posts: 15
Joined: Fri 24 Oct, 2008

Post by zuzula4 » Thu 11 Dec, 2008

Witam,
trochę się przeraziłam:( Fundament juz mam i w okolicy końca stycznia mają mi stawiać konstrukcję szkiletową wraz z obiciem na zewnątrz płytą OSB. zaraz potem planujemy położyc dach i jesli temp. pozwoli wstawić okna.. Czy to oznacza, że będą zamknięte ściany i juz wtedy trzeba będzie ogrzewać "dom"????
Dziekuję za info

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Thu 11 Dec, 2008

"Zamknięte" oznacza minimum założoną paroizolację od wewnątrz, a na zewnątrz wiatroizolacja i ewentualnie styropian.

Andrzej2012
Posts: 24
Joined: Mon 16 Jun, 2008
Location: Warszawa

Post by Andrzej2012 » Mon 19 Jan, 2009

Rozumiem naprawdę wszystkich którzy mają wątpliwości co do stawiania domu szkieletowego w zimie, bo sam takie wątpliwości miałem i dalej mam. Zawsze zastanawiało mnie to jak firmy stawiały domy szkieletowe w zimie czy też nie a spadł deszcz i słuchałem opinii że drzewo musi być suszone a nie świeże itp. a gdy spadał deszcz w trakcie stawiania to co ?? ekipa szybko obijała konstrukcję osb upychała wełnę i....... no właśnie i co ?? Mnie to właśnie się nie podobało , gdy powiozłem decyzję o sprzedaży starego domu i budowie nowego tylko DREWNIANEGO to szukałem firm które budują na zasadzie maksymalnej prefabrykacji w zakładzie tj. aby na przykład ściany przyjechały zamknięte już obite i z ociepleniem ( tak widziałem w Szwecji gdy tam pracowałem ) i się okazało że jest problem.......... ale po poszukiwaniach przypadkiem znalazłem odpowiednią firmę i to prefabrykującą znacznie więcej niż chciałem. Ale problem tu poruszany jest i ja osobiście bym odradzał ... no chyba że drzewo macie możliwość kupić suszone i po tzw. parówce tzn. zamknięciu porów to wtedy może bym się odważył. Pozdrawiam :wink:
Jędrek

ania76
Posts: 14
Joined: Mon 19 Jan, 2009
Location: 3city

Post by ania76 » Mon 19 Jan, 2009

Mój dom powstawał w zimie. Niestety nie wiem czy to wina panującej temperatury, czy też zaniedbań wykonawcy ściany mi "falują" :evil:
Wszystkie łączenia ścian się rozłażą.

Andrzej2012
Posts: 24
Joined: Mon 16 Jun, 2008
Location: Warszawa

Post by Andrzej2012 » Tue 20 Jan, 2009

ania76 wrote:Mój dom powstawał w zimie. Niestety nie wiem czy to wina panującej temperatury, czy też zaniedbań wykonawcy ściany mi "falują" :evil:
Wszystkie łączenia ścian się rozłażą.
A no właśnie Ja się takich rzeczy też obawiałem, w twoim wypadku "falowanie ścian" to pewnie przyczyną jest parę czynników np: rzeczona zima- warunki pogodowe, drewno źle przygotowane, które przy zwiększonej temperaturze i spadku wilgotności teraz kręci i być może fachowość samego wykonania.Ja takich problemów ze swoim domem uniknąłem, bo mój dom powstał w hali produkcyjnej i jeździłem sobie na tzw. dozór- trwało to troszkę ale potem sam montaż na działce trwał dokładnie 5 dni, i spadło mi z głowy pilnowanie ekipy montażowej i wykończeniowej miesiącami a do tego czynnik jakim jest pogoda w moim przypadku nie istniał. Firmy nie podam która mi dom wybudowała bo admin już mi z postów powykreślał - posty pisałem w trakcie budowy kiedy faktycznie byłem technologią zafascynowany ( dalej jestem ). Pozdrawiam :grin:
Jędrek

zuzula4
Posts: 15
Joined: Fri 24 Oct, 2008

Post by zuzula4 » Tue 20 Jan, 2009

Witam,
no to teraz się załamałam :cry: W połowie lutego maja mi stawiać mój drewniany domek, a po tym co tu przeczytałam, boję się, że cos bedzie nie tak...
mam nadziję, że największy wpływ na wyzej opisane konsekwencje miała jednak firma a nie warunki pogodowe....
pozdrawiam

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Tue 20 Jan, 2009

zuzula4, jeżeli drewno jest odpowiedniej jakości t.j. suszone komorowo do 18-19%, strugane i klasy C-24 ryzyko jest tylko w jakości wykonania przy zachowaniu odpowiedniej kolejności prac. Najważniejsze jest odpowiednie podgrzanie wnętrz i przewietrzenie konstrukcji przed montażem wełny i paroizolacji jeżeli była ona w wyniku niesprzyjających warunków pogodowych długo narażona na zamakanie.

Andrzej2012
Posts: 24
Joined: Mon 16 Jun, 2008
Location: Warszawa

Post by Andrzej2012 » Wed 21 Jan, 2009

Grzegorz Szostak wrote:zuzula4, jeżeli drewno jest odpowiedniej jakości t.j. suszone komorowo do 18-19%, strugane i klasy C-24 ryzyko jest tylko w jakości wykonania przy zachowaniu odpowiedniej kolejności prac. Najważniejsze jest odpowiednie podgrzanie wnętrz i przewietrzenie konstrukcji przed montażem wełny i paroizolacji jeżeli była ona w wyniku niesprzyjających warunków pogodowych długo narażona na zamakanie.
Zgadzam się z przedmówcą :grin: , dodam abyś dopilnowała przy montażu ścian ekipa dokładnie i precyzyjnie wykonała izolacje pod podwaliną- jest to element naprawdę ważny a nieodpowiednie lub niechlujne wykonanie widać szczególnie po paru latach eksploatacji. :!:
Pozdrawiam
Jędrek

zuzula4
Posts: 15
Joined: Fri 24 Oct, 2008

Post by zuzula4 » Thu 22 Jan, 2009

Bardzo dziękuję za cenne rady :smile: Dzisiaj mąż jedzie do firmy, która będzie stawiała nam szkielet i sprawdzi ta klasę drewna. Nam wcześniej powiedzieli tylko, że jest to drewno pierwszej klasy..
jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Thu 22 Jan, 2009

W załączeniu 2 zdjęcia z marca 2007r. - dom ok. 800m2.
Attachments
rezydencja_zima.jpg
rezydencja_zima2.jpg

alek
Posts: 700
Joined: Fri 14 Sep, 2007

Post by alek » Fri 23 Jan, 2009

Zapowiada sie duza "gablota"

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Fri 23 Jan, 2009

Ten dom już stoi. Stawianie konstrukcji wraz z obiciem płytami przez 5 osób trwało 1 miesiąc.

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Sat 24 Jan, 2009

:?: no..........800M2 spory budynek.........p.Grzegorzu a moze kilka zdjec gotowego obiektu???????????

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Sat 24 Jan, 2009

Zdjęć w pełni gotowego nie mam.
Attachments
CIMG4529_resize.JPG

MarcinB
Posts: 38
Joined: Mon 20 Oct, 2008

Post by MarcinB » Sat 24 Jan, 2009

Czy ten dom nie jest moze w Deer Park?

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Sat 24 Jan, 2009

Blisko :D Barington, IL - północna część Chicago. Zdjęcia pochodzą od mojego pracownika, który był w ekipie wykonującej ten dom.

Tak na marginesie...
Osobiście staram się obalać mit, że stawianie domu zimą to same problemy.

MarcinB
Posts: 38
Joined: Mon 20 Oct, 2008

Post by MarcinB » Sat 24 Jan, 2009

A mozna wiedziec od kogo?
Pytam, bo moze sie okazac, ze mamy wspolnego znajomego. Ja dalej pracuje w tej firmie i chociaz w czasie kiedy ten dom powstawal pracowalem na innym domu, to bylem tam np. przy montazu okien :grin:
Zgadzam sie ze stawianie domu w zimie nie jest problemem. No moze troche mniej komfortowo dla ekipy budujacej...

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Sat 24 Jan, 2009

Jeśli imię Fabian coś Ci mówi, to zapewne jest to ta sama osoba.

MarcinB
Posts: 38
Joined: Mon 20 Oct, 2008

Post by MarcinB » Sat 24 Jan, 2009

No jasne. :mrgreen:
Prosze go pozdrowic od "ksiedza" :wink:

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Tue 27 Jan, 2009

:idea: ciekawy obiekt ....

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Tue 27 Jan, 2009

MarcinB, pozdrowienia przekazane. Mam prośbę jakbyś był jeszcze kiedyś w pobliżu zrób fotkę jak wykończono elewację.

Marcin L, nawet bardzo ciekawy ze względu na zastosowane rozwiązania.

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Thu 29 Jan, 2009

:?: ...moze jakies szczegoly odnosnie tych rozwiazan p.Grzegorzu ???

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Fri 30 Jan, 2009

Nie bardzo mam obecnie czasu opisywać dokładnie. Niemniej już po zdjęciach widać zastosowaną pojedynczą podwalinę i oczep na dość wysokich ścianach. Strop piwnicy jest wykonany na belkach dwuteowych, ale już same ściany piwnicy wykonane typowo w szkielecie.
Jest tego dużo więcej...

MarcinB
Posts: 38
Joined: Mon 20 Oct, 2008

Post by MarcinB » Mon 02 Feb, 2009

Sprobuje sie wybrac tam w najblizszym czasie i zrobic kilka fotek.
Z ciekawych rozwiazan wspomne tylko o stalowych belkach dwuteowych na wszystkich trzech kondygnacjach, z ktorymi moim zdaniem architekt troche przesadzil...

MarcinB
Posts: 38
Joined: Mon 20 Oct, 2008

Post by MarcinB » Sun 08 Feb, 2009

Troszke bylem zajety i mi zeszlo, ale oto i on :)
Attachments
Barrington.JPG
...

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Mon 09 Feb, 2009

MarcinB, fotka znakomita i idealnie pasuje do wcześniejszego zdjęcia Fabiana - podziękowania za fatygę i pamięć.

zuzula4
Posts: 15
Joined: Fri 24 Oct, 2008

Post by zuzula4 » Wed 11 Feb, 2009

wita,
dzisiaj zaczynaja stawiac mój domek, a pogoda... jak widać baaardzo wilgotna. Jestem trochę wystraszona czy wszystko bedzie ok.. Czy można stawiac szkielet obity OSB kiedy pada snieg i snieg z deszczem? Czy to nie zaszkodzi? Dodam, że mamy juz dmuchawe downetrza i jak tylko zamkniemy dom to ja włączymy..
Prosze o informacje...

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Wed 11 Feb, 2009

Jestem w trakcie realizacji domu dla klienta (2 tydzień) i nie widzę problemu.

Podstawa to odpowiednie zabezpieczenie składowanego materiału. Zbijanie ścian to kwestia dobrej organizacji pracy. W tym przypadku została na początek zbita duża ściana i uniesiona na obrzynach do góry, by nie dotykała betonu. Jednocześnie została wypoziomowana, co ułatwiło montaż kolejnych. Całość jest po każdym dniu zabezpieczana folią.



Post Reply

Return to “Problemy i perspektywy”