lazura- co to jest?

Dyskusje na temat stanu budownictwa drewnianego w Polsce.
Post Reply
Krynio78
Posts: 2
Joined: Thu 18 Jun, 2009

lazura- co to jest?

Post by Krynio78 » Thu 18 Jun, 2009

Zabieram się za remont i pojawiają się pytania - czy ktoś rzetelny wie co to jest lazura do drewna?? z czym to sie je?


gustav33
Posts: 4
Joined: Wed 29 Apr, 2009

Post by gustav33 » Thu 18 Jun, 2009

Lazury lepiej nie jeść.
Lazurowanie ma za zadanie pozostawić widoczny rysunek drewna. Podobnie jak w przypadku bejcy, jednak bejce łatwo blakną na słońcu, a lazurę z kolei stosuje się przede wszystkim na zewnątrz.
Środki do malowania drewna typu lazurujacego, wymagaja aby nakładane na drewno warstwy były cienkie. Dlatego moja rada, pierwszą warstwę lazury wcieramy w drewno, tzn nie nakładamy tego produktu tak jak farby olejnej lecz jak bejcę.
Przed drugą i każdą kolejną warstwą dokonujemy tzw. matowienia powłoki papierem ściernym (od 120 do 180 granulacja). Drugą warstwę nakładamy również cienko aby nie powstawały zacieki raz smugi.
Lazura jest dość wydajna: z jednego litra wydajność wynosi około 15 metrów kwadratowych.
Polecam lazury V33.

feelx
Posts: 12
Joined: Sun 24 May, 2009

Post by feelx » Thu 18 Jun, 2009

A czy lazura może być nanoszona za pomocą np aerografu? Prosze o jakąś odpowiedź.

gustav33
Posts: 4
Joined: Wed 29 Apr, 2009

Post by gustav33 » Mon 29 Jun, 2009

feelx wrote:A czy lazura może być nanoszona za pomocą np aerografu? Prosze o jakąś odpowiedź
Lazury można spokojnie nakładać i pędzlem, i pistoletem. Obecnie wszyscy liczący się producenci gwarantują użytkownikom obie metody nakładania. Pistolet jest wręcz zalecany np. w przypadku bardziej skomplikowanych powierzchni.

mustafa81
Posts: 1
Joined: Wed 29 Jul, 2009

nowa lazura

Post by mustafa81 » Wed 29 Jul, 2009

Ostatnio miałem problem z kupieniem lazury V33 w jednym ze samoobsługowych marketów. Sprawa nie była śmieszna, bo w domu remont rozgrzebany, połowa płotu ganku pomalowana a ja się miotam między półkami. Musiałem wołać na pomoc pracownika. Okazało się, że była w innym opakowaniu – to nadal ten sam produkt?

gustav33
Posts: 4
Joined: Wed 29 Apr, 2009

Post by gustav33 » Thu 30 Jul, 2009

Teraz V33 zrobiło nowe opakowanie lazury (skład się nie zmienił). Według mnie łatwiej ją wyłowić z tłumu, bo na zdjęciu masz ładny domek z drewnianymi okiennicami. A tak to zalety produktu te same, czyli ochrona przed promieniowaniem UV i wilgocią, mikroporowatość, łatwa renowacja. Jedyne co fajnie widać to czas schnięcia, potrzebne narzędzia, wydajność i sposób czyszczenia, bo są w takich fajnych obrazkach. Jasno, prosto i elegancko. Przynajmniej moim zdaniem.



Post Reply

Return to “Problemy i perspektywy”