Domy w technologii lekkiego szkieletu stalowego

Dyskusje na temat stanu budownictwa drewnianego w Polsce.
Post Reply
Mile
Posts: 41
Joined: Sun 20 Mar, 2005

Post by Mile » Tue 26 Jul, 2005

Popieram pomysł. Co prawda, jest to Forum Budownictwa Drewnianego, ale w zakresie budownictwa szkieletowego technologia ta sama, a jedynie konstrukcja zamiast z drewna wykonywana jest z profili stalowych.


Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Mon 08 Aug, 2005

Na temat lekkiego szkieletu stalowego można trochę poczytać tutaj - http://szkielet.com.pl/problemy/artykul ... lowego.php

W zasadzie, oprócz konstrukcji, gdzie szkielet drewniany zastąpiony jest zimnogietymi profilami ze stali nierdzewnej, technologia ta w zasadzie nie różni się od lekkiego szkieletu drewnianego.
Tak samo robi się fundamenty, stosuje się takie same warstwy ścian jak w szkielecie drewnianym. Poza tym są pewne niuansy, których należy przestrzegać ze względu na duże mostki termiczne w miejscach słupków, czy też skraplanie się pary wodnej na zimnych elementach konstrukcji.

Janusz Małek
Posts: 4
Joined: Sun 04 Feb, 2007

Post by Janusz Małek » Fri 09 Feb, 2007

Pan Wojtek ma rację ,
odnosze wrażenie że Wyga jest producentem budynków opartych o szkielet drewniany który obawia się konkurencji szkieletu stalowego.

Konrad J.
Posts: 6
Joined: Sun 22 Mar, 2009

Post by Konrad J. » Sun 22 Mar, 2009

Witam
Moze warto odswierzyc watek??? Jestem mocno zainteresowany tematem i nie ukrywam ze budujemy domy w tej technologii i chcemy ja rozwijac. Mysle ze przyjmie sie tak jak szkielet drewniany.

Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Sun 05 Apr, 2009

Witam forumowiczow,
Wyga73 myli sie twierdzac ze sily przenoszone na fundamenty sa inne przy konstrukcjach szkieletowych ze stali lekkiej, ale poza tym ma racje zwracajac uwage na inne kwestie. Tak jak Wojtek wspomnial, to generalnie szkielety drewniane i stalowe sa bardzo podobne, aczkolwiek diabel tkwi w szczegolach.

Ja chcialbym zwrocic uwage zainteresowanych na kilka rzeczy:
1 cena
2 wykonawstwo
3 ograniczenia technologii/funkcjonalnosc

Jesli chodzi o cene, to nie znajac dokladnie polskich realiow nie jestem w stanie powiedziec o ile dokladnie drozszy to bedzie dom, faktem jest jednak ze zarowno material jak i praca przy wykonaniu konstrukcji beda wyzsze.
Co do wykonawstwa, to jestem pewien ze i znajdzie sie ktos w Polsce kto wie jak to zrobic, ale generalnie mowiac to szkielet stalowy buduje sie, a dokladniej laczy elementy, zupelnie inaczej niz drewniany. Oczywiscie nie jest to jakas fizyka atomowa czy cos podobnego, po prostu ciesla ktory nie ma odpowiedniego przygotowania nie zrobi tego poprawnie, nawet gdyby budowal szkielety drewniane cale swoje zycie.

Nawet w Stanach gdzie ciesli od szkieletow nie brakuje, znalezienie ludzi ktorzy potrafia zbudowac caly dom w szkielecie stalowym nie jest od takie proste. I zanim uslysze krzyki i lament moich polskich i amerykanskich kolegow po fachu, ze oni przeciez buduja juz rozne rzeczy z lekkich profili stalowych, to prosze najpierw zadac sobie pytanie ilu budowalo cale takie konstrukcje wraz ze scianami nosnymi, stropami i dachami, czyli o profilach grubosci 33ga, 43ga i wiecej?

Tak jak Wojtek wspomnial, sa pewne niuanse, mostki termiczne to jedna sprawa, zupelnie inna filozofia mocowan to druga, trudnosc pracy z materialem (doswiadczenie ekipy, kultura pracy, czas=pieniadz) to trzecie, cena materialu to czwarta.
Tak dla ciekawostki moze, w Stanach domow mieszkalnych sie nie buduje w ten sposob (sa oczywiscie wyjatki od zasady. Szkielety stalowe stosuje sie glownie w budownictwie komercyjnym do stawiania scian zewnetrznych (ale nie nosnych!) i wewnetrznych dzialowych.

Jestem daleki od krytyki tej technologii jako ze lubie wszelkie szkielety, ale wszystkim zapalencom ktorzy rozwazaja taka budowe, zalecam powazne zastanawienie sie nad tym. Prosze sobie przede wszystkim odpowiedziec na pytanie, co chcecie osiagnac budujac w ten wlasnie sposob?
pozdrawiam
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL



Post Reply

Return to “Problemy i perspektywy”