Co sądzicie o SIPs technologi??

Dyskusje na temat stanu budownictwa drewnianego w Polsce.
Post Reply
kow66
Posts: 7
Joined: Thu 20 Aug, 2009

Co sądzicie o SIPs technologi??

Post by kow66 » Thu 20 Aug, 2009

Witam mieszkam na terenie wielkiej Brytanii, i odłożyłem część funduszy na wymarzony dom, i tu pojawia sie stos pytań, wątpliwości i problemów...
W zeszłym roku dostałem bilet na między narodowe targi budowlane w Birmingham, i zainteresowało mnie rozwiązanie budowlane jakie przedstawiła jedna firma.
SIPs konstrukcja, jako rodzaj szkieletu drewnianego (jeśli dobrze zrozumiałem :oops: ) wydała mi sie najbardziej odpowiednia na moją kieszeń. (myślę o domu o U=0.15). Zastanawiam się nad wybudowaniem domu na terenie polski - http://www.dobredomy.pl/?id_project=112
Czy istnieje jakiś podobny projekt wykonany w SIPs?
Czy tego typu konstrukcja ma jakieś radykalne wady, których powinienem się bać? Jaką ekipe w Polsce wybrać do budowy tego typu konstrukcji? Czy znacie jakiegoś konstruktora co podejmie się przeprojektowania na SIPs? Jeśli ktoś już budował w Polsce tego typu domek- to jak sie w nim mieszka? Czy rzeczywiście jest silniejszy od standardowego szkieletu?
Wszystkie rady mile widziane;
proszę o pomoc :roll:


Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Fri 21 Aug, 2009

SIP czyli structural Insulated Panels jest z pewnoscia budownictwem drewnianym, mozna by sie spierac czy szkieletowym. Na pewno SIP sa prefabrykatami ze wszystkimi tego konsekwencjami:
1. pelna zaleznosc od producenta prefabrykatow - jestes logistycznie zwiazany z firma/firmami produkujacymi te prefabrykaty.
2. nie kazdy projekt da sie przerobic na prefabrykaty (a co dopiero na SIP). W miare proste konstrukcje nie beda stanowily problemu, ale te skomplikowane niestety nie da sie postawic inaczej niz na placu.
3. SIPy ktore moga roznic sie od siebie w zaleznosci od producenta, zawsze beda w klasie rozwiazan "propietary" (przepraszam ale nie potrafie tego przetlumaczyc na jezyk Polski). Tak wiec nie ma mozliwosci aby ktokolwiek inny poza producentem sie zajmowal projektowaniem konkretnego domu.
4. Z powyzszego wynika bardzo istotny wniosek: zazwyczaj wysoka cena, jako wynik braku efektu skali. Co wiecej jest to produkt niszowy wiec ryzyko wysokiej ceny wzrasta jeszcze bardziej.
5. Kwestia parametrow termoizolacyjnych scian budowanych jako SIP jest tutaj zupelnym nieporozumieniem. Bledne jest myslenia jako by SIP rozwiazywaly problem termoizolacji. To ze same SIP juz maja w sobie termoizolacje to tylko cecha materialu a nie ich zaleta. Budowa SIP opiera sie na termoizolacji pomiedzy drewnianymi panelami (sklejka/OSB), ale to zupelnie tak samo jak sciana szkieletowa ktora posiada izolacje pomiedzy slupkami. Nie ma tu "wyzszosci" SIP nad tradycyjna sciana szkieletowa. Wspolczynik przenikania ciepla dla SIP zalezec bedzie od ich grubosci i cech materialu termoizolacyjnego uzytego przy ich budowie. Ale jest dokladnie tak samo w przypadku klasycznych szkieletow. Dla przykladu, ja moge zbudowac sciane szkieletowa o grubosci 30cm (liczac poszycie na zew i plyte gipsowa wew) bez zadnych mostkow termicznych, o wsp. przenikania ciepla ponizej U=0.1. To co staram sie powiedziec tutaj w kwesti termoizolacji to ze nie ma zadnych cudownych srodkow lub drogi na skroty. Ta sama fizyka ma zastosowanie niezaleznie od technologi. Rozne materialy i rozne grubosci dadza rozne rezultaty. To nie jest tak ze SIP automatycznie oznacza b.dobre U. Takie porownanie to zakrzywianie rzeczywistosci.

Podsumowujac, obawiam sie ze Twoja "przygoda" z SIP moze cie po prostu slono kosztowac w porownaniu z podobnym ale tradycyjnym budynkiem szkieletowym.
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

kow66
Posts: 7
Joined: Thu 20 Aug, 2009

Post by kow66 » Sat 22 Aug, 2009

Dziękuje za tak szybką odpowiedź.
Co do kosztów to wiem że jest to droższe o około "do 20% od zwykłego szkieletu drewnianego" i liczę się z tym...
Przedstawiciel na targach, twierdził że każdy projekt można z łatwością przerobić na SIPs, ale pytałem się znajomego konstruktora i w odpowiedzi usłyszałem "pierwszy raz o czymś takim słyszę". Ale obiecał przyjrzeć się tematowi, i potem nakręcił mnie bardziej - pod względem wytrzymałości jednego panela bez wstawionego szkieletu (ramy) - nie wiem jak to nazwać. Niestety nie ma czasu na przeprojektowanie i wolałby się nie pchać w coś co nie jest związane z ramą stalową. Mówił że SIPs jako "kompozyt" ma większą sztywność i potrafi przenosić duże obciążenia niż 2 nie przyklejone płyty osb do izolacją pomiędzy nimi.

Na początku zastanawiałem się nad standardowym szkieletem, jak radzi żona, ale naczytałem się na forum o problemach z wełną mineralną jako izolacją.
Teraz jestem w kropce... umysł mówi jedno a otoczenie drugie...
pozdrawiam i dziękuje jeszcze raz.

Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Sun 23 Aug, 2009

nie wiem ile dokladnie kosztuje dom w technologi SIP ale 20% wiecej to chyba troche malo. Byc moze tylko dla bardzo prostych projektow, znanych producentowi, oraz na lokalnym rynku producenta. W jakimkolwiek innym przypadku obawiam sie ze moze to byc wiecej. Nie sugerowalbym sie tutaj generalizowaniem typu: jest to 20% drozsze od szkieletu. Porownaj ceny na konkretnym przykladzie domu ktory Cie interesuje.

Niestety nie kazdy projekt da sie przerobic na prefabrykaty (przedstwaiciele sa po to by zachecic klientow do kupna wiec... :wink:). A z tych ktore byc moze by sie jakos dalo przerobic, wiele nigdy nie bedzie ekonomicznie zdolnych do przerobki. Zgodnie z zasada: (prawie) wszystko da sie zrobic, pytanie tylko ile to bedzie kosztowac.

Jak juz wspomnialem, nie liczylbym na przerobki przez nikogo innego niz producent. I nie chodzi mi nawet o wiedze Polskich projektantow z zakresu budownictwa drewnianego. Przede wszystkim, jako rozwiazania "priopietary" dla poszczegolnych produktow/producentow, wymagaja indywidualnego podejscia dla kazdego takiego produktu z osobna, w zaleznosci od producenta.

To prawda ze SIP jako nazwijmy to kompozyt, przenosi wieksze obciazenie niz dwie plyty drewnopochodne. Ale jak to sie ma do szkieletu drewnianego? w szkielecie obciazenia przenosza odpowiednio slupki, plyty natomiast tylko usztywniaja konstrukcje (dawniej nie byly nawet uzywane)

Nie wiem o jakich dokladnie problemach z welna mineralna w szkieletach przeczytales, ale jaka kolwiek byla ich "prawdziwa" przyczyna (zrodlo), to prawdopodobnie bedzie ona taka sama dla domu zbudowanego w SIP. Poza tym, nie jestes przeciez uzalezniony tylko od welny przy izolacji domu szkieletowego. Sa i inne materialy, wlaczajac w to te same ktore uzywa sie do budowy SIP-ow.
pozdrawiam
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

kow66
Posts: 7
Joined: Thu 20 Aug, 2009

Post by kow66 » Sun 23 Aug, 2009

Greg Olchawski wrote:nie wiem ile dokladnie kosztuje dom w technologi SIP ale 20% wiecej to chyba troche malo. Byc moze tylko dla bardzo prostych projektow, znanych producentowi, oraz na lokalnym rynku producenta. W jakimkolwiek innym przypadku obawiam sie ze moze to byc wiecej. Nie sugerowalbym sie tutaj generalizowaniem typu: jest to 20% drozsze od szkieletu. Porownaj ceny na konkretnym przykladzie domu ktory Cie interesuje.

Niestety nie kazdy projekt da sie przerobic na prefabrykaty (przedstwaiciele sa po to by zachecic klientow do kupna wiec... :wink:). A z tych ktore byc moze by sie jakos dalo przerobic, wiele nigdy nie bedzie ekonomicznie zdolnych do przerobki. Zgodnie z zasada: (prawie) wszystko da sie zrobic, pytanie tylko ile to bedzie kosztowac.

Jak juz wspomnialem, nie liczylbym na przerobki przez nikogo innego niz producent. I nie chodzi mi nawet o wiedze Polskich projektantow z zakresu budownictwa drewnianego. Przede wszystkim, jako rozwiazania "priopietary" dla poszczegolnych produktow/producentow, wymagaja indywidualnego podejscia dla kazdego takiego produktu z osobna, w zaleznosci od producenta.

To prawda ze SIP jako nazwijmy to kompozyt, przenosi wieksze obciazenie niz dwie plyty drewnopochodne. Ale jak to sie ma do szkieletu drewnianego? w szkielecie obciazenia przenosza odpowiednio slupki, plyty natomiast tylko usztywniaja konstrukcje (dawniej nie byly nawet uzywane)

Nie wiem o jakich dokladnie problemach z welna mineralna w szkieletach przeczytales, ale jaka kolwiek byla ich "prawdziwa" przyczyna (zrodlo), to prawdopodobnie bedzie ona taka sama dla domu zbudowanego w SIP. Poza tym, nie jestes przeciez uzalezniony tylko od welny przy izolacji domu szkieletowego. Sa i inne materialy, wlaczajac w to te same ktore uzywa sie do budowy SIP-ow.
pozdrawiam
Kolega podpowiedział mi żeby zapobiec spekulacją... najłatwiejszym sposobem będzie porównanie cenowe jednego projektu.
Więc w dniu wczorajszym wysłałem zapytanie ofertowe na dom (projekt który jest w tytule strony) w stanie surowym otwartym (konstrukcja obita tylko folią dachową i folią wiatroizolacyjną bez fundamentów) o U=0.15 do firmy budującej w SIPs.
Prosiłbym panów profesjonalistów o wycenę tego samego projektu na takich samych warunkach....
Myślę że wtedy pomoże mi to rozwiązać wszystkie niejasności związane z wyborem konstrukcji co do ceny danego projektu?
Dziękuje wszystkim zaangażowanym użytkownikom :wink:

Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Sun 23 Aug, 2009

mam nadzieje ze nie zapomniales podac w zapytaniu dokladnej lokalizacji gdzie zamierzasz budowac, poniewaz koszty logistyczne moga stanowic dosc istotna pozycje i koniecznie wez je pod uwage przy porownaniu cen
pozdrawiam
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

kow66
Posts: 7
Joined: Thu 20 Aug, 2009

Post by kow66 » Sun 23 Aug, 2009

przyznam że zapomniałem :oops:
jak wystawią mi wycenę to wtedy zapytam ile dojdzie za transport do Zagórowa koło Konina woj. wielkopolskie
I proszę panów budowniczych w szkielecie drewnianym o wystawienie oferty na ten region polski.
Dziękuje.



Post Reply

Return to “Problemy i perspektywy”