Wady i zalety sytemu konstrukcji i izolacji Steico

Dyskusje na temat stanu budownictwa drewnianego w Polsce.
Post Reply
JaKuBa
Posts: 225
Joined: Wed 28 Jan, 2009
Location: Wejherowo

Wady i zalety sytemu konstrukcji i izolacji Steico

Post by JaKuBa » Wed 28 Oct, 2009

Chciałbym Was zapytać - jakie widzicie zalety a jakie wady w stosowaniu belek dwuteowych i wełny drzewnej firmy Steico - www.steico.com
Czy to jest coś warte?


galux20
Posts: 23
Joined: Mon 21 Sep, 2009
Location: kujawy

Post by galux20 » Thu 29 Oct, 2009

PRZY szkielecie nie bardzo podoba mi się kombinacja wełny i styropianu. Produkty steico wręcz jeszcze bardziej przekonuja do szkieletu.

Piotr tomrer
Posts: 192
Joined: Sat 15 Sep, 2007
Location: Notteroy-Norwegia

Post by Piotr tomrer » Thu 29 Oct, 2009

Belki dwuteowe są dobrym rozwiązaniem do konstrukcji stropów i podłóg. Są lekkie, stabilne i łatwe w montażu, dodatkową zaletą jest łatwość z jaką mocuje się izolacje. Zmniejszenie powierzchni przewodącej cieplo na zewnątrz też ma niebagatelne znaczenie. Lekkie wątpliwości budzi sposób łączenia poszczególnych elementów konstrukcji przy domu stawianym wylącznie z takich belek. Stosowanie łączników wymaga zatrudnienia naprawde profesjonalnej ekipy. Ale to tylko moja subiektywna ocena wynikająca z faktu, że nie widzialem domu zrobionego wyłącznie z belek dwuteowych. Stosuję je w pracy ale wyłacznie na stropy (gdzieś na forum zamieściłem zdjęcia takiego stropu który zrobiłem w jednym z domów). A jeżeli chodzi o materiały izolacyjne to wspólczynnik przewodzenia ciepła na poziomie 0,040 nie powala na kolana. Nie wiem jak jest z tymi współczynnikami obecnie w Polsce ale izolacja, której uzywam ma ten współczynnik na poziomie 0,036 przy 10 cm grubości.

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Thu 29 Oct, 2009

Piotr tomrer wrote:Nie wiem jak jest z tymi współczynnikami obecnie w Polsce ale izolacja, której uzywam ma ten współczynnik na poziomie 0,036 przy 10 cm grubości.
Ale chyba mylisz współczynnik λ (lambda) ze współczynnikiem U.
Współczynnik przewodności cieplnej λ jest podstawowym parametrem określającym termoizolacyjność materiałów budowlanych i izolacyjnych. Podawany jest w W/mK. Im mniejsza wartość tego współczynnika, tym lepsza izolacyjność cieplna ściany. W przypadku materiałów termoizolacyjnych wartość tego współczynnika jest stała, niezależna od grubości warstwy izolacji.
Współczynnik przenikania ciepła U określa izolacyjność termiczną przegrody o określonej grubości d: ściany, dachu, podłogi i posadzki. Jego jednostką jest W/m2K, gdyż U= λ/d.

Piotr tomrer
Posts: 192
Joined: Sat 15 Sep, 2007
Location: Notteroy-Norwegia

Post by Piotr tomrer » Thu 29 Oct, 2009

Miałem na mysli wspólczynnik przenikania ciepła U, napisałem że przy 10 cm bo dzisiaj używałem izolacji o tej rubościi. Dokładne informacje są tutaj:
http://www.glava.no/konstruksjonsguide/ ... ge=946#355
w ramce na dole pierwsza kolumna to grubość izolacji, druga wymiary konstrukcji ściany zewnętrznej a trzecia współczynnik U (U-verdi))

mlb
Posts: 3
Joined: Sat 26 Dec, 2009
Location: obok W-wy

Post by mlb » Wed 29 Dec, 2010

galux20 wrote:PRZY szkielecie nie bardzo podoba mi się kombinacja wełny i styropianu. Produkty steico wręcz jeszcze bardziej przekonuja do szkieletu.
Wełna nie koniecznie musi być mineralna, może być drewniana. Styropian też wcale nie musi być stosowany.
Tak to wygląda w domu który dla nas buduje wykonawca (obecnie trochę wolniej, bo zima sroga.. :roll: ). Styropian jest jedynie kładziony na płytę fundamentową, pod wylewkę.

rwojtek
Posts: 16
Joined: Mon 13 Dec, 2010
Location: Białystok

Post by rwojtek » Wed 05 Jan, 2011

galux20 wrote:Tak to wygląda w domu który dla nas buduje wykonawca (obecnie trochę wolniej, bo zima sroga.. :roll: ). Styropian jest jedynie kładziony na płytę fundamentową, pod wylewkę.
mlb możesz podać na priva kto Ci buduje dom? dzięki z góry. Pozdrawiam i wszystkiego dobrego w Nowym Roku wszystkim forumowiczom.

Mroowa
Posts: 4
Joined: Thu 06 Jan, 2011
Location: Białystok
Contact:

Post by Mroowa » Thu 06 Jan, 2011

Witam wszystkich.
Mam zamiar pobudować dom z belek dwuteowych steico i mam pytanie do fachowców w temacie izolacji takiego domu.
Zarówno ściany jak i strop zamierzam wykonać z belek Sj 90/400 i SW 60/400. Na strop planuję wrzucić wełnę Knauf Classic 35 w grubości 38 lub 40 cm a na ściany to samo + 40 mm obudowa zewnętrzna ze steico protect + tynk a od wewnątrz Farmacel 1 2mm. Czy tak gruba izolacja ma sens i nie będzie to wyrzucanie kasy w błoto ?
Dom w założeniach ma być energooszczędny (planowany rekuperator, panele, kominek z płaszczem wodnym i kocioł na pellety i zboża).
Pozdrawiam
Wojtek

Papa
Posts: 31
Joined: Fri 19 Jun, 2009

Post by Papa » Thu 13 Jan, 2011

budowanie z belki sj60/400 jest bez sensu; dodatkowe nakłady na izolację nie zwrócą ci się szybko-jedyne co możesz zyskać ale tylko wtedy gdy zastosujesz wełną drzewną nie mineralna to fakt że będziesz miał niewielki e wahania temp i wilg z powodu dużej pojemności takiej przegrody; po drugie-gdy zastosujesz belkę 40 cm to łacznie ściana zew wraz z płytami zamknie ci się pomiędzy 45-50cm.zastosuj sj60/300, zamknij od zewnątrz wełną 12cm lub drzewna 40mm, dodatkowo zastosuj paroizolację najlepiej ze zmiennym oporem dyfuzyjnym, szczelnie poklej dobrej jakości taśmą-nie oszczędzaj na taśmie, byle co odklei sie po 2 latach; tak jak pisałem zamiast grubej ściany lepiej wydać na rakuperacje z gwc wszak znaczna część ciepła ucieka wraz z wentylacją; żeby system działał dobrze dom musi bys szczelny a więc: okna, drzwi, system folii, taśm i uszczelnień wtedy i wentylacja ma sens, powodzenia

silencio
Posts: 18
Joined: Sat 30 Apr, 2011
Location: Wrocław

Post by silencio » Mon 02 May, 2011

Papa,
czy dobrze zrozumiałem, że poza ociepleniem między konstrukcją sj60/300 na zewnątrz sugerujesz dodać 12cm wełny szklanej lub 4cm drzewnej? W jednym z postów (tu powołanie na ten post: http://www.szkielet.pl/forum/viewtopic.php?t=6321) Pan Wojciech Nitka napisał o wsp. przenikania ciepła i wełna szklana wypada lepiej niż drzewna Steico (0,033 vs. 0,039)

Mój architekt wymyślił taki przekrój zewnętrznej ściany (od zewnątrz):
- tynk/okładzina (jak kto woli)
- steico protect 4cm
- płyta fermacell 1cm
- stecio wall 45x300 wypełniona wełną drzewną steico flex
- płyta OSB 1cm
- membrana
- ruszt drewniany 4cm wypełniony welną Steico flex
- płyta fermacell 1cm

Co sądzicie o takiej ścianie? Nie chcemy używać styropianu, bo mi się to jakoś kłóci z ideą drewnianego domu.

Papa
Posts: 31
Joined: Fri 19 Jun, 2009

Post by Papa » Mon 02 May, 2011

witaj, twój architekt przesadził wg mnie - chyba że masz dużo kasy:
od wewnątrz jak chcesz dać osb 12mm zapewne w celu usztywnienia to folie juz niepotrzebne bo osb i tak będzie pełnić funkcje bariery do przepływu wilgoci tylko poklej łączenia osb również od podłogi dobra taśmą np. proclima a na to przykręć 10mm fermacell
wg mnie również fermacell na zewnątrz nie jest potrzebny bo protect nawet w wersji 4cm będzie sztywny i odpowiedni do tynku ( KATALOG STEICO ) jeżeli chcesz wykończyc elewację drewnem to zastosuj universal 35mm na to ruszt i elewacja bez żadnych memebran ( universal jest juz zabezpieczony )
ten flex na ruszcie to już przesada

silencio
Posts: 18
Joined: Sat 30 Apr, 2011
Location: Wrocław

Post by silencio » Mon 02 May, 2011

Papa, dzięki za opinie, dziś już druga osoba powiedziała mi, że architekt przesadził, ale konsultował to ze Steico i oni mu tak doradzili, ten ruszt od wewnątrz ma być taką przestrzenią na instalacje teletechniczne, żeby w razie czego ściągnąć fermacela i nie było potrzeby rozszczelnić budynku).
Elewacja będzie miała drewno tylko w niektórych miejscach, w większości tynk i gdzieniegdzie jakiś kamień, czy zatem lepiej zostawić fermacela, zamiast uniwersala?
Mój projekt to dom z płaskim dachem, wiec dodatkowe wyzwanie, żeby dach dobrze uszczelnić przed wodą.
Pzdr,

Papa
Posts: 31
Joined: Fri 19 Jun, 2009

Post by Papa » Mon 02 May, 2011

Cieszę sie że mogłem pomóc.
Ruszt daje sie często przy słupkach z drewna litego bo wtedy więcej pracy z puszczaniem w nich instalacji ale w przypadku steico instalacje można puścić w środniku belki; w katalogu jest informacja jak duże otwory i jak gęsto można wiercić (zawsze okrągłe !).
Jeżeli od wew zastosujemy osb lub mfp 12 mm oraz fermacell 10 mm to od zewnątrz wystarczy 35 mm universal - spełni funkcję membrany - jest zabezpieczony środkiem hydrofobowym.
Fermacell na zew nie jest więc potrzebny.
Pozdrawiam i powodzenia.

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Tue 03 May, 2011

Papa wrote:Jeżeli od wew zastosujemy osb lub mfp 12 mm oraz fermacell 10 mm to od zewnątrz wystarczy 35 mm universal - spełni funkcję membrany - jest zabezpieczony środkiem hydrofobowym.
Możesz przybliżyć swoją teorię - o jaką membranę Ci chodzi? - jaką rolę ma odgrywać hydrofobowość universalu?

Papa
Posts: 31
Joined: Fri 19 Jun, 2009

Post by Papa » Tue 03 May, 2011

universal jest w procesie produkcji zabezpieczony dodatkowo substancjami które zabezpieczają pojedyńcze włókna przed wnikaniem wody i przez to jest bardziej odporny na korozje biologiczną plesnienie itd; jeżeli taka płytę zastosujemy zamiast membrany na zew stronie a np osb od wew to będzie tu prawidłowość tego typu: w okresie letnim wilgoć w konst szkieletowej będzie przechodzic od zew do wew wraz z ciepłym powietrzem zostanie odparowana w konstrukcji ponieważ od wew jest osb - wysoki opór dla przepł pary wodnej w okresie chłodu z ciepłem będzie wędrować w odwrotnym kierunku i jeżeli nie ma na stronie zew osb czyli oporu dla przepływu pary wodnej i jest np universal lub protect z tynkiem silikatowym lub mineralnym to bez trudu jej nadmiar zostanie usunięty z przegrody .
nie jest to możliwe przy stosowaniu styropianu oraz osb od zew
tak to widzę, pozdrawiam



Post Reply

Return to “Problemy i perspektywy”