Trochę o wszystkim

Dyskusje na temat stanu budownictwa drewnianego w Polsce.
Post Reply
EM
Posts: 2
Joined: Wed 10 Aug, 2005
Location: Jelenia Góra/Wrocław

Trochę o wszystkim

Post by EM » Wed 10 Aug, 2005

Witam serdecznie forumowiczów

Prowadzimy z żoną firmę budowlana branży sanitarnej, lecz planujemy rozszerzyć działalność o budowę domów drewnianych. Mam już niezbędny sprzęt (trzy pokolenia cieśli w rodzinie) i pojętnych pracowników lecz stawiając pierwsze kroki w nowych technologiach łatwo popełnić błędy.
Dlatego śledząc wątki niniejszego forum, zaryzykuję powtórzenie problemów już poruszanych i zadam kilka pytań:

1. Czy są organizowane w Polsce kursy/szkolenia w zakresie stosowania drewna i materiałów drewnopochodnych - myślę o zajęciach praktycznych. Chodzi mi o podstawy zastosowania dostępnych na rynku materiałów.

2. Jak się ma siermięga wykonawców do mądrych wytycznych z literatury? Skąd bierze się akceptacja tandety?

3. Gdzie można znaleźć firmy "renomowane"? To znaczy kogoś z kim można wejść (bez strachu o jakość) we współpracę w przypadku zdobycia klienta?

4. Dlaczego wszystkie budowy domów szkieletowych, które widziałem, wykonywane były do posadzki poziomu zero w sposób tradycyjny, a dopiero ściany stanowiła konstrukcja. Nie wierzę, że tak było taniej i lepiej. Rozwiązania z pierwszym stropem belkowym widziałem tylko na papierze i w domkach pokazowych. Przywiązanie do technologii?

5. Dlaczego wełna mineralna, a nie natryskiwana celuloza? Cena?

To na razie tyle pytań. Dziękuję za ewentualne (pod-)odpowiedzi

Radosław Rój
0501023220
gg 7108404
Eko-Modern
Wrocław
Bob Budowniczy


Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Trochę o wszystkim

Post by Wojciech Nitka » Thu 11 Aug, 2005

EM wrote:1. Czy są organizowane w Polsce kursy/szkolenia w zakresie stosowania drewna i materiałów drewnopochodnych - myślę o zajęciach praktycznych. Chodzi mi o podstawy zastosowania dostępnych na rynku materiałów.

2. Jak się ma siermięga wykonawców do mądrych wytycznych z literatury? Skąd bierze się akceptacja tandety?

3. Gdzie można znaleźć firmy "renomowane"? To znaczy kogoś z kim można wejść (bez strachu o jakość) we współpracę w przypadku zdobycia klienta?

4. Dlaczego wszystkie budowy domów szkieletowych, które widziałem, wykonywane były do posadzki poziomu zero w sposób tradycyjny, a dopiero ściany stanowiła konstrukcja. Nie wierzę, że tak było taniej i lepiej. Rozwiązania z pierwszym stropem belkowym widziałem tylko na papierze i w domkach pokazowych. Przywiązanie do technologii?

5. Dlaczego wełna mineralna, a nie natryskiwana celuloza? Cena?
Ad 1. O ile mi wiadomo tylko my - CBS, organizujemy takie szkolenia. Ostatnie odbyło się w maju br. Tematyka obejmuje i omówienie stosowanych materiałów, jak i omówienie wymagań techniczno-montażowych.

Ad 2. Są firmy, które te wymagania przestrzegają, ale jest dużo firm, które nigdy żadnej literatury nie przeczytały, a mimo to podejmują się budowy domów drewnianych. Ponieważ nie znają podstawowych wymagań stosują przypadkowe, byle tanie, materiay, ale za to oferują niską cenę. Niestety dużo inwestorów daje się na to nabrać.

Ad 3. W kierunku wypromowania renomowanych firm działa Stowarzyszenie Dom Drewniany - http://www.domydrewniane.org Firmy należące do Stowarzyszenia muszą przestrzegać "Podstawowe standardy techniczno-montażowe dla budownictwa szkieletowego." - http://www.domydrewniane.org/files/standardy.pdf

Ad 4. Osobiście znam wiele budynków z stropem drewnianym nad pustką podpodłogową. Poprostu na taki budynek nie trafiłeś.

Ad 5. Myślę, że to szeroka promocja producentów wełen - mają na to dużą kasę, przyzwyczajenie, niewiedza projektantow i inwestorów, no i jak piszesz - cena. Większość inwestorów szuka i wybiera, mając do wyboru, tańsze materiały.

czarek63
Posts: 390
Joined: Thu 03 Mar, 2005
Location: Polska

Post by czarek63 » Thu 11 Aug, 2005

Szanowny Panie Radosławie

Jestem właśnie w trakcie budowy domku drewnianego w technologii lekkiego szkieletu (oczywiście przez firmę) ,i mam strop drewniany nad pustką podpodłogową ,chętnie służę zdjęciami z budowy.

Pozdrawiam Cezary Orlik

ps. do Pana Wojtka
tylko,że ta oszczędność na materiałach (oczywiście przekraczjąca pewne granice) czasami w trakcie mieszkania wychodzi inwestorom bokiem :o

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Thu 11 Aug, 2005

czarek63 wrote:tylko,że ta oszczędność na materiałach (oczywiście przekraczjąca pewne granice) czasami w trakcie mieszkania wychodzi inwestorom bokiem
Właśnie to miałem na myśli.

EM
Posts: 2
Joined: Wed 10 Aug, 2005
Location: Jelenia Góra/Wrocław

Post by EM » Thu 11 Aug, 2005

Dziękuję za szybki odzew.
Właśnie się dokształcam i .... układam sobie wszystko w głowie.
Mam sporo wątpliwości odnośnie fundamentów, ale pytań jeszcze nie będę zadawał.

Bardzo proszę o jedno-dwa zdjęcia, Panie Czarku, na adres:
bu-35-35@skarb.telsat.wroc.pl
Z góry dziękuję.
Bob Budowniczy



Post Reply

Return to “Problemy i perspektywy”