Jaki dom szkieletowy czy z bali

Dyskusje na temat stanu budownictwa drewnianego w Polsce.
Post Reply
bohunik
Posts: 2
Joined: Thu 14 Jan, 2010
Location: okolice Olsztyna

Jaki dom szkieletowy czy z bali

Post by bohunik » Thu 14 Jan, 2010

Jaki dom wybudować szkieletowy czy z bali który jest tańszy w budowie, i tańszy w ogrzewaniu. Wiem że nie da się dokładnie powiedzieć bo to zależy jakim materiałem buduje się dom. Ja mam około 150-180 tys na dom i zastanawiam się jaki dom zbudować powierzchnia domu która mi wystarczy to maks 70-75 metrów powierzchni użytkowej- oczywiście chciałbym się zmieścić w stanie pod klucz.
Wiem też że jest wszystko opisane na forum, ale tematy są dość stare i myślę że trochę się wszystko pozmieniało.
Myślałem o takim domu http://projekty.dom.pl/mtm_gwarek.htm - http://projekty.dom.pl/mtm_jasmin.htm A najlepiej taki http://projekty.dom.pl/mtm_biedronka.htm


jerz100
Posts: 123
Joined: Tue 02 Feb, 2010
Location: Gródek

Post by jerz100 » Thu 18 Feb, 2010

Witam
Sam miałem podobne dylematy pomimo że projektowaniem zajmuje sie od conajmiej 20 lat. Chodzi o zmiane tradychjnego myslenia o domu, domu energooszczednym. Czy słyszał pam o domach pasywnych?
Przy projektowaniu własnego domu musiałem zrewidować swoje podejście do tematu.
Mozna wybudowac dom tanio ale nie może to być bydowanie byle jak. Należy całe przedsięwzięcie zaplanowac od samego poczatku, oprucz kosztów inwestycyjmych są koszty eksploatacyjne kture sa znacznie ważniejsze. Dlaczego?
......
Projekty które pan wybram maja cechy niedrogiego budynku ale to jeszcze nie wszystko żeby wybudowac tanio i dobrze.
jerz100

Kubaty
Posts: 191
Joined: Sun 22 Aug, 2004
Location: Warszawa

Post by Kubaty » Fri 19 Feb, 2010

jerz100 wrote:Czy słyszał pam o domach pasywnych?
Domy pasywne to absurd. Koszt budowy zwraca się po 30-40 latach. Po co zatem wydawać kasę dziś, nie wiedząc co będzie za 30-40 lat? To tak samo jak 30-40 lat temu myślelibyśmy o dniu dzisiejszym. Postęp ogromny a skutki finansowe - w plecy.

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Fri 19 Feb, 2010

W wielu tematach się z Tobą nie zgadzam, a w tym powyżej TAK.
Domy pasywne - ile w to na dziś trzeba włożyć? Kiedy to się zwróci?
Może dla młodych ludzi, przed którymi wiele lat życia, może jest to jakaś opcja, ale dla tych po czterdziestce...? Może chyba lepiej pojeździć po świecie niż pieniądze ładować w tzw. dom pasywny.

jerz100
Posts: 123
Joined: Tue 02 Feb, 2010
Location: Gródek

Post by jerz100 » Fri 19 Feb, 2010

Panie ekspercie i pozostali znawcy tematu
Dom pasywny kosztuje o 15 może 20% drożej niż dom tradycyjny.
Przy odpowiednim zaprojektowaniu takiego domu i zaplanowaniu finansowania nie będzie aż tyle droższy.
Rużnica między domem tzw. energooszczednym a pasywnym jest taka jak niedzy fatem 126 a mercedesem.
Widze jak sie inwestorzy dają wpedzać w nieprzemyslane inwestycje miedzy innymi przez zarozumiałość niektórych forowiczów.
Wbrew temu co twierdzi sie tu na forum. Ukończyłem juz nawet 50 lat i mysle o budowie domu pasywnym tym bardziej polecam taki typ domu ludziom młodym. Projektuje tego typu budynki i wiem o czym pisze. Budynek pasywny może być wykonany równiez w technologii szkieletu drewnianego. Zainteresowanych tego typu budowniztwem odsyłam na pw.
jerz100

leslaw_ch
Posts: 3
Joined: Sun 13 Jan, 2013

Post by leslaw_ch » Mon 14 Jan, 2013

Witam
Mam ten sam problem "bohunik" tzn. czy bal czy szkielet. Pewnie się już wybudowałeś, ale tutaj akurat żadnych konkretnych informacji nie ma. :(



Post Reply

Return to “Problemy i perspektywy”