Dom ze STOLBUD-u Namysłów - co to jest i czy warto kupić?

Dyskusje na temat stanu budownictwa drewnianego w Polsce.
Post Reply
jaros
Posts: 1
Joined: Thu 15 Sep, 2005

Dom ze STOLBUD-u Namysłów - co to jest i czy warto kupić?

Post by jaros » Thu 15 Sep, 2005

Witam
Bardzo proszę o pomoc w następującej sprawie:
Zamierzam kupić dom letniskowy przerobiony na mieszkalny. Dom wybudowany został w 1982 r. przez STOLBUD z NAMYSŁOWA. Jest to dom murowano-prefabrykatowy. Budowa tego domu polegała na tym, że inwestor stawiał parter murowany (a w zasadzie coś w rodzaju sutereny – połowa w ziemi połowa nad ziemią) w którym mieściły się pomieszczenia gospodarcze (garaż, kotłownia) oraz / albo mieszkalne (np. kuchnia, pokój, łazienka). Na tym wszystkich montowano piętro mieszkalne z elementów prefabrykowanych.
Dom bardzo mi odpowiada, podoba mi się również działka i okolica, w której się znajduje.
Problem polega na tym, że konstrukcja piętra wydaje mi się nietrwała. Dom ma już wprawdzie 22 lata i zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz nie wygląda najgorzej (właściciele o niego bardzo dbali), ale czy wytrzyma jeszcze co najmniej 30 lat (z uwagi na kredyt).
Nigdzie nie znalazłem dokładnych informacji na temat konstrukcji tego domu i użytych do jego budowy domu elementów. W internecie natrafiłem na informację, że do budowy tego typu domów używano płyt cementowo-azbestowych, którymi okładano szkielet domu, a przestrzeń między płytami wypełniano wełną mineralną.
Nie wiem jak sprawdzić, czy przy budowie tego domu faktycznie wykorzystano elementy azbestowe , a jeżeli tak to czy, kiedy i w jakim stopniu może to być szkodliwe dla zdrowia (podobno nie wszystko co z azbestu od razu szkodzi).

Będę bardzo wdzięczny za pomoc i informacje na temat domków z Namysłowa. Każda, nawet najmniejsza informacja bądź uwaga, pomoże mi podjąć decyzję w sprawie zakupu domu. Dla mnie jest do decyzja praktycznie na całe życie (kredyt na 30 lat i nikłe możliwości wcześniejszej jego spłaty).
Pozdrawiam wszystkich
Jarek


Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Thu 15 Sep, 2005

Masz rację. Konstrukcja domu pochodzi sprzed ponad 20 lat. I to powinno dac Ci dużo do myślenia. Wówczas stosowano inne rozwiązania, inne materiały.

Co mogę Ci poradzić ? Poproś o rachunki za ogrzewanie. To może Ci dać obraz izolacyjności cieplnej domu i odpowiedż czy nie będziesz musiał docieplać domu, a tym samym ponieść dodatkowe koszty.

Co do azbestu. Podobno (?) jak leży - nie szkodzi.

Piotr Jaskulski
Posts: 16
Joined: Fri 14 Jan, 2005
Location: Cisie

Re: Dom ze STOLBUD-u Namysłów - co to jest i czy warto kupić

Post by Piotr Jaskulski » Fri 16 Sep, 2005

jaros wrote:Zamierzam kupić dom letniskowy przerobiony na mieszkalny. Dom wybudowany został w 1982 r. przez STOLBUD z NAMYSŁOWA. Jest to dom murowano-prefabrykatowy...
Mieszkałem kilka lat w domu ze Stolbud-u Namysłów. Dom stoi do dziś w dobrym stanie (zbudowany w 1989 r., więc młodszy) z tym, że był to od początku dom mieszkalny. Płyty azbestowe stanowiły elewacje zewnętrzną między oknami. Nad i pod oknami elewacja była drewniana, dół otynkowany. Czy azbest był jeszcze gdzieś - nie pamiętam. Parter faktycznie murowany i tam w lecie było chłodno. Na półpiętrze ok, ale na piętrze od strony południowo zachodniej w lecie upał. Podejrzewam za słabe ocieplenie dachu i okna dużo gorsze od współczesnych.

Jeśli to dom letniskowy to sprawdź w jaki sposób dokonano przeróbki na całoroczny, jakie są koszty ogrzewania. My ogrzewaliśmy zwykłym piecem węglowym, było ciepło ale to kilkanaście lat temu (1989-93), trudno porównać koszty. Stan drewnianej konstrukcji mógłby zapewne ocenić tylko specjalista. Widziałem sporo Stobudów w których zmieniano elewację piętra na tynk.
Pozdrawiam
Piotr

ms27
Posts: 20
Joined: Mon 24 Jun, 2019
Contact:

Re: Dom ze STOLBUD-u Namysłów - co to jest i czy warto kupić?

Post by ms27 » Fri 08 Nov, 2019

znam tą firmę. Jest naprawde dobra. Domki bardzo trwałe na lata


Post Reply

Return to “Problemy i perspektywy”