Dlaczego drewniany?

Dyskusje na temat stanu budownictwa drewnianego w Polsce.
Post Reply
Przemo1
Posts: 4
Joined: Wed 18 Aug, 2010
Location: ze Śląska

Dlaczego drewniany?

Post by Przemo1 » Tue 24 Aug, 2010

Witajcie. To mój pierwszy post tutaj, zakładam więc opcję, że mnie zbesztacie na początku - trudno :)
Otóż od ok. 1,5 roku rozglądam się na G.Śląsku za używanym domem - powoli powątpiewam czy uda mi się znaleźć coś w niezłym stanie za kwotę ok. 450tyś zł (dom o powierzchni użytkowej 100-120m2 będzie dla mnie ok).
Zacząłem więc myśleć o budowie. Niemniej nie jestem nawet amatorem budowlańcem, nie znam się na tym i cała moja znajomość pochodzi z 5 ostatnich dni spędzonych na stronach o budowaniu :)
W związku z tym rozpatruję tylko takie możliwości wejścia w posiadanie nowego domu:
- firma buduje mi dom z prefabrykatów,
- firma buduje mi dom z czegokolwiek innego ale ja nie muszę tego zbytnio nadzorować (niezłe, co?)

W opcję drugą nie wierzę, a całą nadzieję mam w opcji domu z prefabrykatów lub innych "szkieletów". Biorąc pod uwagę, że muszę przeznaczyć jeszcze pieniądze na działkę (w w/w okolicach trzeba liczyć pewnie min. ok. 120tyś za jakieś 600m2), max. tego co będę mógł przeznaczyć na dom to jakieś 330tyś - no i w tej cenie chciałbym móc się do tego czegoś wprowadzić. Myślicie, że to realne?
Czy jest sens myśleć o domach z prefabrykatów keramzytowych? (z góry zapytam dlaczego nie przypuszczając odpowiedź ;)

Z góry dzięki za przeczytanie, a jeszcze większy za jakieś mądre odpowiedzi.


vonsaygon
Posts: 11
Joined: Thu 10 Sep, 2009
Location: Poznań

Post by vonsaygon » Sun 29 Aug, 2010

Przemo, doskonale rozumiem Twoje śmiałe :) założenie i sam byłem w podobnej sytuacji rok temu, gdy zdecydowałem sie na budowę domu. Od początku wiedziałem, że będzie to dom w szkielecie drewnianym i dodatkowo podjąłem decyzję, że bedzie to szkielet prefabrykowany, który daje gwarancję szybkości (i parę innych). Zakładając, że poswięcisz na dom 100-120 m2 z malowaniem (ale bez wykonczenia, połóg, łazienek) ok 250 000, 25 000 na płytę fundamentową i pewnie ok 20 000 na przyłącza mediów jesli nie ma ich na działce, to jak najbardziej sie zmiescisz. Moja sciezka do domu szkieletowego jest opisana na blogu http://budujedomszkieletowy.bloog.pl/ , moze coś cię zainspiruje :)
Co do keramzytu to nie mam zadnych doswiadczen, choć tez sie nad nim zastanawiałem, ale jesli kluczem dla Ciebie jest budowa szybko, enerooszczędnie i za rozsądne pieniądze, to myslę że to dobry kierunek myślenia.
Powodzenia w decyzjach!

Przemo1
Posts: 4
Joined: Wed 18 Aug, 2010
Location: ze Śląska

Post by Przemo1 » Tue 31 Aug, 2010

Czytałem gdzieś opinie (pewnie tych nie znających się na temacie), że dom prefabrykowany z drewna nie nadaje się od razu do zamieszkania, bo jest cały nasączony chemikaliami konserwującymi drewno - na ile to prawda?
Z kolei znajomy rzeczoznawca budowlany powiedział, że dom drewniany jest ok ale można go jedną zapałką spalić :-/
Czy mimo wielu zalet nie jest łątwiej dbać o dom "ceramiczny"? boję się trochę niszczącej drewno wilgoci, jakiegoś robactwa (korniki) no i tej ewentualnej łatwopalności :-/

Jan Jablonski
Posts: 321
Joined: Thu 28 Jan, 2010
Contact:

Post by Jan Jablonski » Tue 31 Aug, 2010

Witam powiedz temu rzeczoznawcy budowlanemu zeby zmienil zawod na strazaka to moze sie przekona jak sie pala domy drewniane od jednej zapalki co do chemi to tez bzdura domy prefabrykowane w calosci czy tez czesciowo sa budowane tak samo jak inne szkielety tyle tylko ze sciany sa przygotowane w fabryce a montaz na budowie tradycyjny szkielet sklada sie od podstaw na placu budowy

JaKuBa
Posts: 225
Joined: Wed 28 Jan, 2009
Location: Wejherowo

Post by JaKuBa » Wed 01 Sep, 2010

Przemo1 wrote:Z kolei znajomy rzeczoznawca budowlany powiedział, że dom drewniany jest ok ale można go jedną zapałką spalić :
widac twoj strazak lubi pozary, ale nich ich nie szuka ich w domach drewnianych. niech sprawdzi statystyki - ile spalilo sie domow z drewna a ile murowancow.

alexsander
Posts: 1
Joined: Mon 01 Nov, 2010

Re: Dlaczego drewniany?

Post by alexsander » Mon 01 Nov, 2010

Witam , prosze o informacje o kosztach od -do na domy firm fińskich - domów drenianych rzecz jasna ... produkowanych w Finlandii i stawianych w Polsce ...moja żona była w Finladii i jest zachwycona jakoscia i funkcjonalnościa ich zabudowy drewnianej o urodzie domów nie wspominajac ... dziekuje adziwota@gmail.com



Post Reply

Return to “Problemy i perspektywy”