Budowa domu z prefabrykatów własnymi siłami.

Dyskusje na temat stanu budownictwa drewnianego w Polsce.
Post Reply
lemmar
Posts: 10
Joined: Sat 09 Oct, 2010

Budowa domu z prefabrykatów własnymi siłami.

Post by lemmar » Sat 09 Oct, 2010

Witam i pozdrawiam wszystkich forumowiczów.
Od jakiegoś czasu śledzę forum w celu zaczerpnięcia informacji technicznych dotyczących budowy domów kanadyjskich. Chcę taki dom zbudować we własnym zakresie z pomocą kilku osób. Dotychczas miałem doświadczenie w pokryciach dachowych i wykończeniach wnętrz więc z postawieniem szkieletu myślę że nie będę miał problemów z pomocą osób, które mają doświadczenie przy budowaniu konstrukcji dachów.
Domek myślę wykonać z przygotowanych przez siebie wcześniej prefabrykatów a dokładniej modułów ścian zewnętrznych o dł 2,40. Moduły zostaną wykonane w dużej pustej hali kilka kilometrów od miejsca budowy, następnie zostaną przewiezione na miejsce budowy i zestawione na wcześniej przygotowanej płycie fundamentowej ( płytę zlecę fachowcom ). Domek ma być o pow. ok 100 m2, parterowy bez poddasza, prosta bryła z czterema rogami. Prosty dwuspadowy dach. Konstrukcja dachu z wiązarów i ją bym zlecił firmie która się specjalizuje w tego typu konstrukcjach.

Co myślicie o moim pomyśle?
Oczywiście dodam że wszystko mam zamiar wykonać porządnie tzn. z zachowaniem odpowiednich materiałów i technologii.
Przekrój ściany jaki chciałbym zastosować to:
- płyta gk
- ruszt
- paroizolacja
- OSB
- szkielet 14 0mm i wełna mineralna
- OSB
- wełna mineralna
- Paroizolacja
- deska elewacyjna 20 mm chcę żeby domek wyglądał jak z drewna. ( jeśli coś ewentualnie coś zmienić to proszę mnie poprawić )

Chcę wykonać taką metodą gdyż w hali mogę wszystko dokładnie i bez pośpiechu wykonać bo oczywiście nie śpieszy mi się i w czasie gdy będę sobie montował moduły mogę załatwiać wszystkie formalności i przyłącza bo działkę już mam.
Zastanawiam się tylko w jakim stopniu prefabrykacji wykonać te moduły żeby były dobrze wykonane szczegóły ale żeby było łatwo zmontować je na budowie?
1. szkielet z zewnątrz obity płytą OSB
2. Szkielet z zewnątrz obity płytą OSB, ocieplony wełną mineralną
3. Szkielet z zewnątrz obity płytą OSB, ocieplony wełną mineralną, osłonięty wiatroizolacją.
4. Szkielet z zewnątrz obity płytą OSB, ocieplony wełną mineralną, osłonięty wiatroizolacją i założonymi otworami okiennymi.

Co będzie najprostsze? Zależy mi też żeby niektóre czynności były wykonane bardzo starannie a w hali będę miał więcej czasu żeby np. dobrze zainstalować okna wraz z uszczelkami itp.
Z czego lepiej jest wykonać konstrukcję ścian z litych belek suszonych i struganych czy belek dwuteowych?
Wiatroizolację lepiej wykonać na modułach czy na całości ścian. Jeśli na modułach w hali to w jaki sposób łący się później wiatroizolację żeby zapewnić jej szczelność.
Czy gotowe elementy mogą stać w takiej hali w zimę zakładając że jest nieogrzewana?

No i co o tym wszystkim myślicie wy czyli specjaliści którzy się na co dzień zajmujecie budową takich domów.

Jeśli chodzi o fundusz jaki mam do dyspozycji to 180 tyś. Działkę już mam. Instalację elektryczną zrobi mi Ojciec który jest elektrykiem. Wykończenie wnętrz czyli podłogi, płytki, malowanie itp zrobię sam. Ogrzewanie kominkiem + piec gazowy. Dach kryty blachą.


Jan Jablonski
Posts: 321
Joined: Thu 28 Jan, 2010
Contact:

Post by Jan Jablonski » Sun 10 Oct, 2010

Robie wlasnie z takich modulow, wielkosc moze byc 2.50 czyli dwie plyty osb ,jesli niechcesz placic za dzwig to wykonaj element obity tylko osb na zewnatrz a reszte wykonaj na budowie .W ten sposob dwie osoby spokojnie przeniosa i ustawia w/w elementy jesli zamontujesz okna lub docieplenie elementy beda na tyle ciezkie ze bez dzwigu nie dasz rady.Jesli chcesz moge ci przeslac fotki jak sie to robi i jak to montujemy .Napisz na priv

Leksus
Posts: 58
Joined: Sun 21 Mar, 2010
Location: Śląsk

Post by Leksus » Sun 10 Oct, 2010

Nie proponował bym ci zbijania samemu elementów bo łatwo się pomylić. I za pierwszym razem trochę czasu ci to zajmie i niejedną poprawkę zaliczysz, a później jeszcze zestawić to wszystko razem. Proponuje ci przygotowanie drewna w hali docięcie wszystkiego pod wymiar a zbicie na placu budowy. Skoro dach będzie z wiązara to zbyt wiele pracy nie masz. Zbicie samego parteru dla dobrej ekipy to 2-3 dni pracy i stoi .
Co do przekroju ściany to proponuje
- deska elewacyjna
- ruszt drewniany pod deskę (przestrzeń wentylacyjna)
- folia wiatroizolacyjna
- konstrukcja ściany wraz z izolacjom
- folia paroizolacyjna
- ruszt drewniany 50x50( przestrzeń instalacyjna) wypełniony wełną
- płyta OSB3 12mm
- płyta gipsowa GKF


Post Reply

Return to “Problemy i perspektywy”