POLSCY WYKONAWCY - PROBLEM JAKOŚCI ROBÓT

Dyskusje na temat stanu budownictwa drewnianego w Polsce.
Post Reply
czarek63
Posts: 390
Joined: Thu 03 Mar, 2005
Location: Polska

POLSCY WYKONAWCY - PROBLEM JAKOŚCI ROBÓT

Post by czarek63 » Thu 12 Jan, 2006

DLACZEGO GENERALNIE POLSCY WYKONAWCY DOBRZE BUDUJĄ ZA GRANICĄ ,A W POLSCE NIE....??!!! NO POWIEDZMY DUŻO GORZEJ

zostałem wywołany do dyskusji przez jednego z uczestników tego forum - najprawdopodobniej wykonawcę
ciekaw jestem opinii Państwa

pozdrawiam


Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Thu 12 Jan, 2006

Nie można tematu generalizować - nie wszystkie firmy budują "dużo gorzej".
Dla mnie, nie budującego domów, ale dla tego, do którego przyśli inwestorzy zwracają się o wskazanie konkretnej firmy rzetelnej i ... taniej firmy, błądem właśnie jest szukanie taniej firmy. I własnie te "tanie" firmy muszą oszczędzać na jakości materiałów, albo też omijać wymogi technologii, by dane "tanie" zlecenie otrzymać. A to w poważnym stopniu MUSI odbić się na jakości domów, a tym samym wpływać na opinię o budownictwie drewnianym.
Mało jest na rynku firm, które na siłę "nie przystają" na żądania inwestora w zakresie odstąpienia od wymogów technologii czy też zastosowanie tańszych materiałów, które nie zawsze spełniają te wymogi, celem obniżenia kosztów budowy .
Jedną z takich firm, jest wspominana tu na Forum firma p. Zdzisława. Ta firma ma swój charakter i na siłę pracy nie szuka. Ale jeżeli już buduje to buduje na najwyższym poziomie, z wysokiej jakości robotami wykończeniowymi. Ale za to żąda ponad 2.000 zł za meter kwadratowy, a nie jak "tanie" firmy 1.200 czy nawet poniżej. To właśnie te firmy budują "dużo gorzej"

czarek63
Posts: 390
Joined: Thu 03 Mar, 2005
Location: Polska

Post by czarek63 » Fri 13 Jan, 2006

podpisuję się pod Pana postem Panie Wojtku w 100%

nie da się oczywiście za 1400 PLN/m wybudować domu o takiej jakości jak za 2000 PLN/m

mnie jednak chodzi o sytuację kiedy hipotetyczny wykonawca ceni się przykładowo na 2200 PLN/m (czyli jak na warunki polskie chyba wystarczająco dużo ,aby dom miał określony standard) , ale jakość wykonania,terminowość ,podejście do naszego inwestora jest dużo gorsze ,aniżeli dzieje się to zagranicą (chodzi mi oczywiście o tą samą firmę

żeby już tak nie atakować tylko wykonawców :lol: , to muszę stwierdzić że wiele winy leży po stronie inwestorów, którzy pozwalają sobie na takie traktowanie (czy to z niewiedzy,czy to z lenistwa ,czy to z nadmiaru pieniędzy , czy to..........)

pozdrawiam
Cezary Orlik

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Fri 13 Jan, 2006

Witam..
Mysle ze p.Wojciech dotknał sedna sprawy .
Prosze jednak pamietac ze suma 2000 zl za m2 zawiera materiał i robocizne.
I proporcje sa tu nieprawidłowe.( cena robocizny w polsce jest zbyt niska )
I to nie tylko w budownictwie...i dlatego duzo fachowcow wyjezdza budowac za granice.
W tym tkwi problem jesli chodzi o zbyt duzy pospiech czyli jakosc wykonania.

Co do inwestorow wymuszajacych na wykonawcach obnirzenie kosztow materiałowych... to jest fakt . Odbywa sie to kosztem jakosci najczesciej.
Podaje przykład - nagminne wymuszanie obnizenia grubosci płyty OSB (poszycie stropow) ze wzgledu na cene .
Jaki to przynosi skutek wiedza wszyscy .......... ale klient nasz pan to jego pieniadze...
Wiec kto jest winny ........... pytanie do p.Czarka :D
Gdzie jest w tym momencie inspektor nadzoru ???Ktory ma dbac o jakosc prac ...

Natomiast wysoki kosz budowy i niska jakosc materiałow - to jest oszustwo ze strony wykonawcy
Pozdrawiam 8) .

User avatar
Aida77
Posts: 34
Joined: Sun 11 Dec, 2005
Location: Kraków Krowodrza
Contact:

Post by Aida77 » Sun 15 Jan, 2006

Witam, podajecie wszyscy jakies, ceny standardy itd...

Cena 2000/m2, jakiej powierzchni i w jakim stopniu/ Pod klucz, prace deweloperskie, stan surowy zamknięty?/ (Chyba już nie bo byłoby drogo...)

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Mon 16 Jan, 2006

Witam
Cena 2000 zł dotyczy stanu ,,pod klucz" - bez tzw. białego montażu.
Przy 120 m2 jest to juz spora suma ... ale zeby dobrze mieszkac trzeba troszke wydac .
Jezeli porownamy to z cenami mieszkan to jest chyba ok .
Pozdrawiam :)

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Mon 16 Jan, 2006

Aida77 wrote:Cena 2000/m2, jakiej powierzchni i w jakim stopniu/ Pod klucz, prace deweloperskie, stan surowy zamknięty?/ (Chyba już nie bo byłoby drogo...)
Tego niestety nigdy nie wiadomo. Każda firma wykonawcza ma swoje ustalone stawki. Tak, że w jednej firmie 2000 zł./m2 może się okazać "pod klucz" np. z fundamentami, u innej bez fundamentów, u jednej z białym montażem, u drugiej bez białego montażu. U jeszcze innych firm - 2000 zł./m2 może być liczone po powierzchni użytkowej, a w innej firmie - po powierzchni całkowitej.
Tak, że każdą ofertę należy dobrze zweryfikować - co naprawdę ona obejmuje i za co taka a nie inna kwota.

User avatar
Aida77
Posts: 34
Joined: Sun 11 Dec, 2005
Location: Kraków Krowodrza
Contact:

Post by Aida77 » Mon 16 Jan, 2006

Chociaż tyle....że pod klucz. Mnie by chyba interesowała bardziej cena stanu surowego zakniętego no i ceny instalacji, też jakoś przeciętnej. wiem, że pewnie będzie się to miało nijak do mojego domku, bo wszedzie jest inaczej, no ale może jakiś obraz już będzie :)

dzięki za odpowiedzi, mam nadzieję, że będzie ich więcej:)

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Mon 16 Jan, 2006

Aida77,
zapraszam Cię na strony - http://szkielet.com.pl/etapy.php?show=index - gdzie znajdziesz opis poszczególnych etapów budowy i ... orientacyjny koszt w stosunku do "domu pod klucz".
Oczywiście różnice mogą jakieś tam występować w zależności od jakości użytych materiałów. Ale poglądowy obraz planowanych kosztów możesz sobie wyliczyć, przyjmując np. koszt 2.000 zł./m2 "domu pod klucz".

Te dane procentowe zostały uśrednione z danych otrzymanych z kilku, współpracujących z nami, firm wykonawczych. Winne zatem odzwierciedlać przybliżone koszty poszczególnych etapów budowy.

User avatar
Aida77
Posts: 34
Joined: Sun 11 Dec, 2005
Location: Kraków Krowodrza
Contact:

Post by Aida77 » Mon 16 Jan, 2006

Dziękuje bardzo przeczytalam, ale mam jedno pytanie, czy któryś z tych punktów poza wykończeniem poddasza można też zostawić na póżniej? Ja jak czytam to nie bardzo widze, zeby dało się coś zostawić, no ale ja się nie znam, więc może jednak coś się da?

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Tue 17 Jan, 2006

Jeżeli chcesz zamieszkać na parterze to raczej żadnego z tych etapów, do wykończenia parteru nie da się unikąć.

A może rozważysz budowę domu na etapy? Najpierw stawiasz mały domek a potem go rozbudowujesz? Coś jak projekt - http://www.szkielet.pl/projekty/?projekt=51 Takie projekty - domów rozwojowych - oferuje wiele pracowni.

User avatar
Aida77
Posts: 34
Joined: Sun 11 Dec, 2005
Location: Kraków Krowodrza
Contact:

Post by Aida77 » Tue 17 Jan, 2006

Myslałam nad tym, ale prawde mówiąc oprócz teo projektu to widzałam jeszcze tylko jeden rozwojowy w ten sposob...pozostałe to po prostu do adaptacji poddasza na potem, stad własnie taki pomysł...

A taki domek rozwojowy...w sumie mozna by się zastanowić, ale jak Pan szacuje mniej wiecej cenę domku małego założmy 65m/kw? Potem oczywiście rozbudowa;)

eh, przy zmianie koncepcji musiałabym na nowo kreślic wizję pomieszczeń do projektu indywidualnego ;)

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Tue 17 Jan, 2006

Zobacz - http://www.wioska.com/status_did.php Ten domek kosztuje 100.000 zł i ma powierzchnię 75 m2.

User avatar
Aida77
Posts: 34
Joined: Sun 11 Dec, 2005
Location: Kraków Krowodrza
Contact:

Post by Aida77 » Tue 17 Jan, 2006

no i on jest zbudowany zgodnie z normami? Wszystko ok jest? Bo to jest jakas inna firma chociaż nazwa ta sama...no i ciekawe czy kolory elewacji i jakies drobne detale to mozna zmieniac ;)

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Wed 18 Jan, 2006

Ale moze wrocmy do tematu pana P.Czarka

czarek63
Posts: 390
Joined: Thu 03 Mar, 2005
Location: Polska

Post by czarek63 » Thu 19 Jan, 2006

Witam
no niestety :lol: ale zgadzam się z Panem Panie Marcinie że bardzo często inwestor wymusza zastosowanie innych materiałów (czytaj gorszych,a przez to tańszych) ,co szczególnie w przypadku technologii drewnianej jak mi się wydaje daje znać o sobie w trakcie późniejszej eksploatacji - a wini za to wykonawcę ... :(

żeby może nieco poszerzyć ten temat ,jeszcze jedna dygresja

znalazłem wiele postów na tym forum inwestorów wymieniających z nazwy firmy przez które (delikatnie mówiąc ) zostali niezbyt profesjonalnie potraktowani
a nie znalazłem ,ani jednego w którym owe firmy ustosunkowały się do zarzutów

pozdrawiam

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Thu 19 Jan, 2006

WITAM
Tez jestem zdziwiony tym, ze inni wykonawcy nie właczaja sie do naszej dyskusjii.
Moze brak czasu.................. :?:
Cieszy mnie jednak fakt ze zgadza sie Pan ze mna (zastosowanie gorszych mat. z winy inwestora).
Problemem wykonawcow w Polsce jest tez b. wysoka cena elektronarzedzi, nieproporcjonalna w stosunku do dochodow .
Jest wiele czynnikow powodujacych ze w naszym kraju w szkielecie drewnianym buduje sie ,,gorzej" i czesto nie jest to tzw. czynnik ludzki .
Porownujac polskie bud. szkieletowe do szwedzkiego, norweskiego czy amerykanskiego (jesli chodzi o USA to znam je niestety z relacji kolegi ktory tam buduje) musze przyznac ze w wiekszosci przypadkow jest to ,,wielka improwizacjia" pomimo wysiłkow takich instytucji jak CBS .
Sadze jednak ze nie mozna generalizowac i wielu polskich fachowcow buduje naprawde dobrze .........rowniez u Nas .
Jesli jest sa na tym forum wykonawcy ,to prosze o komentaz ........HELP... :D

Pozdrawiam

mięcho
Posts: 5
Joined: Sat 04 Feb, 2006

Post by mięcho » Mon 13 Feb, 2006

witam
jako wykonawca mogę podzielic się pomysłem jak się zabezpieczyc przed kombinujacym inwestorem
jestem wlascicielem malej firmy budowlanej, w ktorej zatrudniam 15 osob, jako ze na rynku istnieję stosunkowo krótko bo od 3 lat staram się zeby moje raelizacje byly wizytowka mojej firmy. inwestor to takie stworzenie ktore jest gotowe ciąć koszty na calej linii ze wskazaniem na stosowanie mozliwie najtanszych materialow. po jakims czasie bledy technologii wychodza na jaw i wtedy ów inwestor twierdzi ze on nie musial sie na niczym znac bo zatrudnia fachowcow a jakby sie znal to by sam budowal. ja w takiej sytuacji prosze inwestora o oswiadczenie ze swiadom konsekwencji zmiany jakosci materialow lub odstepstw od technologii zrzeka sie jakichkolwiek roszczen i przejmuje cala odpowiedzialnosc na siebie, zgodnie ze swoja decyzja..
inwestorzy wasze pieniadze wasz glos i wasze ryzyko ...
jesli my, wykonawcy bedziemy mogli wykonywac prace zgodnie z technologią i nie bedziemy ograniczani roznymi wymyslami albo lepszymi pomyslami inwestorow to jakosc finalna naszych wyrobow sie polepszy
ja w to gleboko wierze



Post Reply

Return to “Problemy i perspektywy”