projektowanie konstrukcji drewnianych - rynek norweski

Dyskusje na temat stanu budownictwa drewnianego w Polsce.
Post Reply
Maciejusz
Posts: 1
Joined: Wed 21 Nov, 2012

projektowanie konstrukcji drewnianych - rynek norweski

Post by Maciejusz » Fri 23 Nov, 2012

Witam, jestem nowym użytkownikiem tego forum i w ciągu ostatnich dni umilam sobie przerwy czytając ciekawe dla mnie wypowiedzi. Przechodząc do meritum sprawy, chciałbym zapytać, przepraszam, że tak kolokwialnie, ale jak to się robi za naszą północną granicą? Mówiąc dokładniej interesuje mnie jak wygląda życie ichnego projektanta konstrukcji (o ile taka postać dokładnie istnieje, bo mam wrażenie że granica między konstrukcją a architekturą jest delikatnie mówiąc inna i zlewa się funkcja architekta i projektanta konstrukcji w jedno). Jak wygląda relacja między biurem projektowym a budową, czy autorzy projektu są często widoczni na budowie, czy tak jak dość często widzę u nas, jest rozdział między projektującym a wykonawcą? Czy jest ktoś może w stanie podać mi strony internetowe ich biur projektujących w południowej części Norwegii? No i pytanie, dla mnie de facto najważniejsze, czy ktoś może z użytkowników tam pracuje w zawodzie projektanta? Bo naprawdę ciekawi mnie jak tam jest.
Próbowałem znaleźć w treści forum informacje na ten temat. Nie znalazłem, być może z mojej winy, bo kilka dni to zbyt mało by przestudiować całą wiedzę zawartą w postach. Jeśli zdublowalem moim pytaniem czyjś post przepraszam i proszę o podpowiedź gdzie mogę znaleźć odpowiedź na zadane pytania?
Pozdrawiam


Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Wed 16 Jan, 2013

Panowie ze Skandynawii,
tyle głosów zajmujecie na tym Forum. Może warto byłby odpowiedzieć ja to się tam dzieje na linii - inwestor - projektant - kierownik budowy - wykonawca, czy coś w tym rodzaju.
Macie doświadczenie w tym temacie? Podzielcie się wiedzą.

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Wed 16 Jan, 2013

Przede wszystkim trzeba zaczac od tego ze rynek jest opanowany przez deweloperow i malo bardzo jest indywidualnych budow (nie liczac przerobek i rozbudow). Po prostu deweloper robi przetarg na projekt, wybiera najlepsza jego zdaniem oferte i zleca podwykonawcom realizacje. To co jest w projekcie ma byc zrealizawane i projektant nawet sie na budowei nie pojawia. Cos takiego ze indywidualny klient zleca wykonanie projektu do biura proj. to moze z 1-2% inwestycji. Jest to po prostu straszliwie drogie, stac na to naprawde bogaczy. Przy przerobkach i rozbudowach jest taniej bo mniejsze firmy maja swoich ludzi (czesto wlasciciela) z uprawnieniami i biora co sie da bez pietrzenia wielkich trudnosci, aby po prostu zarobic.

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Wed 16 Jan, 2013

Moze byc dziwne czemu wykonanie projektu przerobkowego/rozbudowy jest znacznie tansze niz projektu nowego domu. Ale pozornie , po prostu jak ktos sie zwraca po projekt indywidualny to praktycznie tylko do architektow z znanym na rynku nazwiskiem. Taki projekt traktuje sie jak towar za najwyszej polki.

alicerobert
Posts: 1
Joined: Mon 25 Feb, 2013

Post by alicerobert » Sat 02 Mar, 2013

Dziękuję ... Lubię to forum bardzo, bo jest bardzo pouczające ...
toefl test toefl test
psat psat



Post Reply

Return to “Problemy i perspektywy”