Czy dom ekologiczny może być energooszczędnym czy pasywnym?

Dyskusje na temat stanu budownictwa drewnianego w Polsce.
Post Reply
Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Czy dom ekologiczny może być energooszczędnym czy pasywnym?

Post by Wojciech Nitka » Wed 09 Jan, 2013

Modne są dziś hasła "dom ekologiczny", "dom energooszczędny", "dom pasywny".
Czy dom ekologiczny może spełniać wymagania domu pasywnego? I na odwrót - czy dom pasywny może być domem ekologicznym? Co różni te domy, a co mogą mieć wspólnego?
Zapraszam do dyskusji.


toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Post by toja » Wed 09 Jan, 2013

Żeby dyskusja miała jakiś sens należy na samym początku uściślić definicje. Dla każdego z wymienionych wyżej haseł istnieją jakieś obiegowe opinie w różnych, mniej lub bardziej zarozumiałych środowiskach związanych z budownictwem.
Na początek proponuję: "dom energooszczędny" traktować jak NF40, a "pasywny" jak NF15 wg wytycznych NFOŚIGW. Będziemy mieli bardzo dokładnie określone wymagania (dla inwestora proponuje takie zapisy umieszczać w umowach na budowę domów).
Co to znaczy "dom ekologiczny"? Nie mam pojęcia, może ktoś inny.

Leksus
Posts: 58
Joined: Sun 21 Mar, 2010
Location: Śląsk

Post by Leksus » Wed 09 Jan, 2013

Dom ekologiczny wykonany z naturalnych surowców bez jakiejkolwiek obróbki chemicznej.
Np . Dom drewniany z ręcznie wyciosanych płazów obetkanych mchem , dach pokryty słomą lub trzciną . Ulepiony z gliny i kamieni jakiś komin i piec ,wstawimy szyby w ramy i już mamy gdzieś mieszkać,połoga na gruncie wykonana z gliny i pociętej słomy.
Dodamy trochę luksusu, na ścianach i syficie wykonamy tynk z trzciny i gliny który pomalujemy lasowanym wapnem na zimowy kolor.

MAMY dom ekologiczny z naturalnych materiałów ale czy w obecnej chwili ktoś w takim domu chciałby zamieszkać bez jakichkolwiek ulepszeń dostępnych na co dzień.

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Thu 10 Jan, 2013

No i mniej więcej wiadomo co jest dom ekologiczny, co jest dom energooszczędny czy dom pasywny.
I teraz:
- czy da się zbudować dom ekologiczny będący jednocześnie domem energooszczędnym czy pasywnym?
- czy da się zbudować dom energooszczędny czy pasywny w wersji ekologiczne?

Osobiście uważam że nie jest to możliwe, w szczególności ekologiczny - pasywny i na odwrót. Co do ekologiczny i energooszczędny to może można by coś wykombinować.

niedal
Posts: 54
Joined: Thu 26 Nov, 2009
Location: BP

Post by niedal » Thu 10 Jan, 2013

A co według Pana wyklucza wybudowanie domu pasywnego jako ekologiczny?

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Thu 10 Jan, 2013

Dom pasywny powinien przejść próbę szczelności.
Czy w domy ekologicznym, bez zastosowania jakichkolwiek folii jesteśmy w stanie zapewnić szczelność wymaganą dla domów pasywnych?
Teoretycznie może tak ale praktycznie?

ejsi
Posts: 12
Joined: Wed 26 Sep, 2012

Post by ejsi » Thu 10 Jan, 2013

Na wstępie dziękuje za uruchomienie ciekawego wątku...

Co do domu ekologicznego. Dla mnie to dom "zdrowy", dom, w którym przyjemnie się oddycha, dom, w którym dominują materiały naturalne. Może nie jest to definicja książkowa, ale myslę, że oddaje istotę problemu.

I tu dochodzimy do pytania co jest ważniejsze pieniądze (oszczędności w rachunkach) czy zdrowie :-)

toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Post by toja » Thu 10 Jan, 2013

Z definicji wynika:
Leksus wrote:Dom ekologiczny wykonany z naturalnych surowców bez jakiejkolwiek obróbki chemicznej.
Ośmielam się stwierdzić, że nie jesteśmy w stanie wybudować nie tylko pasywnego, ale żadnego domu mieszkalnego "ekologicznego", który będzie jednocześnie spełniał minimalne wymagania Warunków Technicznych.

Leksus
Posts: 58
Joined: Sun 21 Mar, 2010
Location: Śląsk

Post by Leksus » Thu 10 Jan, 2013

Zgadzam się z tym zupełnie że nie da się wybudować domu Ekologicznego spełniającego warunki domu Energooszczędnego lub Pasywnego.
Natomiast wybudowanie domu Energooszczędnego lub Pasywnego o zdrowym mikroklimacie nie stanowi większego problemu.
Dobór odpowiednich materiałów zdrowych i przyjaznych środowisku nie stanowi problemu na szczególną uwagę tego tematu powinni zwrócić alergicy i osoby mające problemy ze zdrowiem.
Np. Stosowanie w domach elementów z drewna CEDROWEGO lub budowa całych domów CEDROWYCH.

toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Post by toja » Thu 10 Jan, 2013

Wojciech Nitka autor tematu zaakceptował definicję "domu ekologicznego" zgłoszoną na początku, postępujmy więc konsekwentnie. Nie zmieniajmy zasad "w locie" bo dyskusja nie będzie miała sensu.

Leksus
Posts: 58
Joined: Sun 21 Mar, 2010
Location: Śląsk

Post by Leksus » Thu 10 Jan, 2013

toja.
Nie uważam abym odchodził od tematu bo jest napisane. Co te domy różni a co mogą mieć wspólnego.
Weźmy pod przykład dwa takie same domy wybudowane przez dwóch innych Kowalskich.

Pierwszy Kowalski stwierdził że jego dom musi być trwały oraz solidny i ruszył z budową.
Drewno zaimpregnował ciśnieniowo bo dłużej postoi.
Elewacja wykonana na styropianie bo nie będzie przepłacał za wełnę a i tak nic pod tynkiem nie widać.
W ściany kupił najtańszą dostępną izolacje na rynku - po co przepłacać .
Za to wszystkie ściany i sufity wybite płytom OSB bo musi być solidnie.
Później gipsy i najtańsza farba bo co to za różnica.
Wentylacji nie chciał wykonać bo mu będzie wiało.
Ale za to na dach Trzcina bo on ma dom ekologiczny.

Drugi kowalski stwierdził że jego dom musi być trwały i zdrowy i ruszył z budową
Drewno suszone komorowo
Elewacja wykonana na wełnie aby lepiej oddychały ściany
Nie stać go było na wełnę drzewną a więc kupił skalną w płytach.
Aby było trwale zastosował 2x płyty gipsowe i dobrej jakości farbę .
Zdecydował się na wentylację mechaniczną bo stwierdził że to duży plus.
Dach przykrył gontem bo chciał mieć trwale.

Który dom jest zdrowszy w którym jest lepszy mikroklimat przecież oba są wykonane tak samo. Czy są to domy ekologiczne. Który dom szybciej się zdegraduje. :idea:

toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Post by toja » Thu 10 Jan, 2013

@Leksus
Podałeś definicję "dom ekologiczny", ja podałem pozostałe i nie dyskutujmy: czy NF 40 to "dom energooszczędny" itp., bo do tego sprowadzają się Twoje wpisy.
Ale ostatecznie nie chcę być samozwańczym moderatorem tego tematu - nie muszę mieć racji.

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Thu 10 Jan, 2013

toja wrote:Wojciech Nitka autor tematu zaakceptował definicję "domu ekologicznego" zgłoszoną na początku, postępujmy więc konsekwentnie. Nie zmieniajmy zasad "w locie" bo dyskusja nie będzie miała sensu.
Nie narzucam nikomu definicji. każdy może rozmieć to inaczej. Stąd i dyskusja. A może przy okazji wypracuje się definicja "domu ekologicznego", którą wylansujemy?

nydar1957
Posts: 201
Joined: Sat 02 Apr, 2011

Post by nydar1957 » Thu 10 Jan, 2013

Dla mnie dom ekologiczny w potocznym tego słowa rozumieniu to dom emitujący jak najmniej zanieczyszczeń w postaci spalin,ścieków i odpadów .Na resztę nie mam wpływu bo cywilizacja wymaga tworzyw sztucznych,lakierów ,płyt drewnopochodnych,styropianów,izolacji mineralnych itd.
Dlatego dom pasywny jest dla mnie bardziej ekologiczny niż wysokoenergetyczny.A ideałem będzie dom zero energetyczny z wysokowydajną oczyszczalnią biologiczną i kompostownikiem na odpady bytowe.

stafida
Posts: 2
Joined: Sat 02 Feb, 2013
Contact:

dom ekologiczny

Post by stafida » Sat 02 Feb, 2013

Witam.
Dom ekologiczny to nie tylko taki dom który emituje niskie zużycie energii, wody itp, ale także dom, na którego budowę zostały zużyte "mniejsze" ilości energii. Wiąże się to z materiałem, którego użyjemy do budowy, jego stopniem przetworzenia, dostępnością w okolicy lub koniecznością ściągania z odleglejszych zakątków.
Do domów ekologicznych zaliczyłbym domy w technologii strawbale. Na zachodzie coraz bardziej popularne w Polsce raczkujące ale to już chyba temat na osobny wątek:)
stafida

Tamdaramda
Posts: 17
Joined: Thu 20 Oct, 2011
Location: Podkarpacie

Re: dom ekologiczny

Post by Tamdaramda » Wed 06 Feb, 2013

stafida wrote:Do domów ekologicznych zaliczyłbym domy w technologii strawbale...
Zgoda, ale po co tak daleko szukać ;-) ... jeden z producentów wyrobów pochodzenia drzewnego podaje w swoich folderach, że ilość drewna potrzebna do budowy przeciętnego domu jednorodzinnego (szkieletowego, rzecz jasna) wyrasta w Niemczech co jakieś 8 sekund. Co osiem sekund mamy "za darmo" materiał (surowy, ok) na nowy dom
To jest dla mnie ekologia. Szkoda tylko, że ta ekologiczna technologia nie jest wcale tańsza od tych najbardziej nieekologicznych i energochłonnych...

MichalSWEETHOME
Posts: 13
Joined: Tue 04 Oct, 2011
Location: KIELCE
Contact:

Re: dom ekologiczny

Post by MichalSWEETHOME » Sun 17 Feb, 2013

Bardzo ciekawe, gdzie znalazłeś taką informację? który z producentów o tym pisze?

Tamdaramda
Posts: 17
Joined: Thu 20 Oct, 2011
Location: Podkarpacie

Re: dom ekologiczny

Post by Tamdaramda » Mon 18 Feb, 2013

MichalSWEETHOME wrote:Bardzo ciekawe, gdzie znalazłeś taką informację? który z producentów o tym pisze?
Fermacell (w poprzednim poście myślałem, że to u Steico znalazłem):
Dla wybudowania jednego domu w zabudowie szeregowej o powierzchni mieszkalnej 140 m² potrzeba dokładnie 32,5 m3 drewna i materiałów drewnopochodnych. W Niemczech wyrasta na 1 sekundę ok. 3,79 m3 drzewa. Stosownie do tego, jeden dom w zabudowie szeregowej wyrasta w ciągu ok. 8,6 sek.
źródło
pozdrawiam

Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Sat 02 Mar, 2013

Przy takiej definicji domu ekologicznego jak przyjęto powyżej, dyskusja jest "akademicka" a nawet gorzej, po prostu o niczym. Nie ma domów bez "surowców przetworzonych" jak to ujął Leksus, take obiekty nie spełniałyby funkcji jaką ma spełniać dom. Poza tym, pomimo że surowce mogą być "naturalne", to ich pozyskanie, transport, użycie w procesie budowy wymaga innych nakładów jak energia elektryczna, paliwo/transport, odpady które to nie są już takie ekologiczne wg powyższych reguł.

Aby dyskutować poważnie należałoby przyjąć sensowną definicję domu ekologicznego a to już bardzo szerokie zagadnienie. Z definicjami domu energoszczędnego czy pasywnego nie powinno być większych problemów.

Ale po co odkrywać Amerykę od nowa... W wielu krajach stosuje się już program LEED który kompleksowo traktuje ekologię w budownictwie od surowców po budowę po użytkowanie. I to jest właściwie jedyna odpowiedź na pytanie Gospodarza, tyle tylko że jej rozmiar z pewnością wykracza poza ramy tego forum...

Pozdrawiam
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

Leksus
Posts: 58
Joined: Sun 21 Mar, 2010
Location: Śląsk

Post by Leksus » Sat 02 Mar, 2013

MAM .. SĄ BUDYNKI W PEŁNI EKOLOGICZNE O ZEROWYM ZAPOTRZEBOWANIU NA ENERGIE.
Od niedawna w wielu krajach popularność zdobywają ICE HOTELE. Wykonane w całości z lodu łącznie z meblami śpi się na skórach nawet drinka w szklance z lodu można się napić.
Prawdziwe cuda wyobraźni i architektury jeżeli ktoś chce zobaczyć jak się mieszka można się wybrać. Ceny wysokie i kolejki długie.

cindylauper
Posts: 14
Joined: Mon 01 Sep, 2014

Re: Czy dom ekologiczny może być energooszczędnym czy pasywn

Post by cindylauper » Sun 16 Nov, 2014

Domy energooszczędne mają za zadnie zminimalizowąć koszty utrzymania domu, a przy okazji powinny być przyjazne środowisku :) Tak ja to rozumiem.

irenaa
Posts: 25
Joined: Fri 14 Nov, 2014

Re: Czy dom ekologiczny może być energooszczędnym czy pasywn

Post by irenaa » Tue 03 Feb, 2015

Mnie też się wydaje, że wtedy trzeba wszystko dostosować do tego trybu oszczędzania energii?a faktycznie możecie potwierdzić, że kabiny prysznicowe są tańsze w utrzymaniu niż wanny?

miroboass
Posts: 78
Joined: Wed 21 Feb, 2018

Re: Czy dom ekologiczny może być energooszczędnym czy pasywnym?

Post by miroboass » Mon 26 Feb, 2018

Co oznacza pojęcie - dom pasywny?



Post Reply

Return to “Problemy i perspektywy”