Czy dom drewniany można wybudować wszędzie?

Dyskusje na temat stanu budownictwa drewnianego w Polsce.
Post Reply
aniab
Posts: 2
Joined: Fri 13 Dec, 2013

Czy dom drewniany można wybudować wszędzie?

Post by aniab » Fri 13 Dec, 2013

Witam serdecznie,
Mamy działkę budowlaną i powoli zaczynamy zastanawiać się co na niej wybudować. Podobają się nam domy drewniane, takie z pełnych pni. Niestety w miejcowości gdzie mamy działkę nie widzieliśmy ani jednego takiego domku.
Czy dom drewniany można wybudować wszędzie?
Pozdrawiam, Anna


User avatar
andstach1
Posts: 80
Joined: Wed 23 Feb, 2011

Post by andstach1 » Fri 20 Dec, 2013

Witam,
dom drewniany można wybudować wszędzie.
Zastanowił bym się jednak nad budową domu z drewna ale w technologii z tego wieku, nie z czasów Kazimierza Wielkiego, bale pióro wpust są nie tylko nowocześniejsze ale lepsze, zdrowsze i bez mieszkańców (robaczków) :)

pozdrawiam.
Attachments
DuoTrio Quatro.jpg

zuziagola
Posts: 2
Joined: Tue 15 Jul, 2014

Re: Czy dom drewniany można wybudować wszędzie?

Post by zuziagola » Fri 21 Nov, 2014

Mnie się wydaje, że w przypadku Polski można by było takie domki budować wszędzie bo znajdujemy się w klimacie umiarkowanym. W klimacie mokrym raczej bym nie proponowała. Takie propozycje drewnianego budownictwa są na prawdę ciekawe. A ludzie coraz śmielej po takie rozwiązania sięgają. W Państwa miejscowości być może jeszcze nie ma, ale na pewno zaczną się pojawiać :) Musicie tylko zacząć od siebie.

drewrun
Posts: 35
Joined: Thu 31 Jul, 2014

Re: Czy dom drewniany można wybudować wszędzie?

Post by drewrun » Fri 27 Feb, 2015

też wydaje mi się, że w Polsce można wszędzie takie domek postawić :)

perfekto
Posts: 1
Joined: Tue 10 Mar, 2015
Location: Kraków
Contact:

Re: Czy dom drewniany można wybudować wszędzie?

Post by perfekto » Tue 10 Mar, 2015

Domek drewniany można wybudować wszędzie, nie wymaga pozwolenia na budowę ani zgłoszenia, ponieważ nie jest fundamentowany:)
pozdrawiam

aniab
Posts: 2
Joined: Fri 13 Dec, 2013

Re: Czy dom drewniany można wybudować wszędzie?

Post by aniab » Sat 19 Dec, 2015

Z tą budową domu drewnianego bez pozwolenia nie jest tak prosto jak ugerowałby to "perfekto". Być może ma na myśli domki letniskowe a nie domy o powierzchni 180m2..
Cześć, mam na imię Ania i jestem w trakcie budowy swojego wymarzonego domu, oczywiście z drewna :-).

angela23
Posts: 3
Joined: Fri 11 Dec, 2015
Contact:

Re: Czy dom drewniany można wybudować wszędzie?

Post by angela23 » Sun 20 Dec, 2015

To jest różnica.

miroboass
Posts: 78
Joined: Wed 21 Feb, 2018

Re: Czy dom drewniany można wybudować wszędzie?

Post by miroboass » Mon 26 Feb, 2018

Jeżeli nie ma specjalnych wytycznych danego terenu jak np w Zakopanym - gdzie, przynajmniej kiedyś dbało się o to by trzymać się stylu zakopiańskiego, to można. W urzędzie na pewno dostaniecie takie informacje.

pieknyolek
Posts: 2
Joined: Mon 28 Jan, 2019

Re: Czy dom drewniany można wybudować wszędzie?

Post by pieknyolek » Mon 04 Feb, 2019

Według mnie nie ma żadnych przeciwskazań do tego żeby domy drewniane nie powstawały tam gdzie chcemy.

Tomi
Posts: 9
Joined: Sun 30 Oct, 2016

Re: Czy dom drewniany można wybudować wszędzie?

Post by Tomi » Fri 15 Mar, 2019

Można wybudować wszędzie. Nie spotkałem się jeszcze, żeby w jakimś rejonie takie projekty nie były zatwierdzane.

Marixeh
Posts: 2
Joined: Wed 04 Dec, 2019
Contact:

Re: Czy dom drewniany można wybudować wszędzie?

Post by Marixeh » Wed 04 Dec, 2019

też mi się tak wydaje

MarekzOpola
Posts: 2
Joined: Thu 23 Jan, 2020

Re: Czy dom drewniany można wybudować wszędzie?

Post by MarekzOpola » Thu 23 Jan, 2020

Należy wziąć pod uwagę odległości od sąsiednich budynków (na sąsiednich działkach). Jeśli ściany zewnętrzne z drewna nie są zabezpieczone jako rozprzestrzeniające ognia, odległość należy zwiększyć o 50%.

K4j3t4N
Posts: 1
Joined: Mon 27 Jul, 2020

Re: Czy dom drewniany można wybudować wszędzie?

Post by K4j3t4N » Mon 27 Jul, 2020

Wydaje mi się, że nie ma obostrzeń na temat budowy domów drewnianych, betonowych itd. Jeżeli masz działkę to możesz postawić na niej co chcesz, ale trzeba zachować pewno odległości od budynków sąsiadujących, lasu, drogi itp. Zanim zaczniesz budowę na placu powinien znaleźć się geodeta i wykonać różne pomiary. Osobiście tego nie wiedziałem i potem miałem kilka problemów z powodu braku mapy geodezyjnej i pomiarów na niej naniesionych, ale jakoś sobie z tym poradziłem, a w szczególności pomógł mi P geodeta Pan Witold. Właśnie Pan Witold jako uprawniony geodeta wykonywał mi wszystkie potrzebne usługi geodezyjne. Wszystko dobrze się skończyło, i mogłem dalej spokojnie kontynuować budowę.

zelazo89
Posts: 1
Joined: Thu 13 Aug, 2020

Re: Czy dom drewniany można wybudować wszędzie?

Post by zelazo89 » Thu 13 Aug, 2020

Ja bym go nie budował w miejscu gdzie jest wysokie promieniowanie. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac radziłbym to sprawdzić.

BudujacaMari
Posts: 7
Joined: Thu 11 Mar, 2021

Re: Czy dom drewniany można wybudować wszędzie?

Post by BudujacaMari » Mon 19 Jul, 2021

Mając własną działkę budowlaną warto skonsultować się ze specjalistą, który dokona specjalistyczne pomiary, które pomogą określić w jakim miejscu dokładnie może znaleźć się nieruchomość.

sarcia
Posts: 10
Joined: Tue 29 Jun, 2021

Re: Czy dom drewniany można wybudować wszędzie?

Post by sarcia » Thu 18 Nov, 2021

Jeśli potrzebujecie wytyczyć miejsce pod budowę to przyda wam się pomoc firmy geodeta iława. To oni oferują między innymi ustalanie granic, wznowienie granic, wytyczenie terenu, wytyczenie map pod obiekty. Warto z nimi współpracować bo to eksperci z tej dziedziny. Polecam ich serdecznie.



Post Reply

Return to “Problemy i perspektywy”