dlaczego drewniany LEPSZY?

Dyskusje na temat stanu budownictwa drewnianego w Polsce.
laura23
Posts: 1
Joined: Fri 11 May, 2018

Re: dlaczego drewniany LEPSZY?

Post by laura23 » Fri 11 May, 2018

Wszystko zależy od osobistych upodobań, należy dokładnie przeanalizować wszystkie za i przeciw. Weźmy też pod uwagę lokalizację i oczekiwania jakie mamy odnośnie domu. Drewno posiada wiele zalet takich jak : niska cena i łatwość wykonania, mamy możliwość późniejszych modyfikacji i kanałów izolacji. Jednymi z największych wad są : izolacyjność akustyczna, trudno o dobry materiał do budowy, korozja drewna..
Wszystko trzeba wziąć pod uwagę, a najlepiej wszystko przedyskutować z fachowcem.


Projektutopia
Posts: 10
Joined: Tue 05 Jun, 2018

Re: dlaczego drewniany LEPSZY?

Post by Projektutopia » Tue 05 Jun, 2018

Ze strony honka.com:

"W różnych badaniach stwierdzono, że środowisko z konstrukcji drewnianych obniża ciśnienie krwi i tętno wywołując uczucie odprężenia. Środowisko drewniane zmniejsza stres podobnie jak chodzenie po lesie.

W wielu krajach badano wpływ drewna na ludzi. Marjut Wallenius, który jest dr doc. psychologii na Uniwersytecie w Tampere, ocenił wyniki kilku badań przeprowadzonych w Norwegii, Japonii, Kanadzie i Austrii na prośbę Honki. Wyniki tych badań konsekwentnie dowodzą, że stosowanie drewna promuje zdrowie oraz dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne ludzi. Drewno zmniejsza stres podobnie jak obcowanie z naturą.
Na przykład, badania przeprowadzone w klasie szkoły w Austrii wykazały, że lite drewno może mieć pozytywny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne dzieci. W tym badaniu dowiedziono, że studenci uczący się w klasie wykonanej z litego drewna są zdrowsi, spokojniejsi i mniej zestresowani niż ci, którzy studiowali w tradycyjnych klasach.

W testach, które przeprowadzono w ciągu ponad jednego roku w Ennstal w Austrii, wykorzystano dwie sale lekcyjne z masywnego drewna i dwie tradycyjne sale dla porównania. Naukowcy z Joanneum Research mierzyli puls uczniów. Średni puls uczniów w klasach z drewnianymi ścianami był niższy niż w przypadku uczniów, którzy studiowali w tradycyjnych klasach o 8600 uderzeń dziennie. To sprowadza się do około 6 uderzeń na minutę. Badanie wykazało również, że dzieci były bardziej zrelaksowane w domu po szkole, a ich możliwość regeneracji była znacznie większa."

User avatar
ModrzewEuropejski
Posts: 3
Joined: Tue 26 Jun, 2018

Re: dlaczego drewniany LEPSZY?

Post by ModrzewEuropejski » Tue 26 Jun, 2018

Ja powiem szczerze, że domu na cały rok bym sobie z drewna nie postawił, ale za to na domek wakacyjny pod jeziorkiem to jest idealny - szybko się stawia, jest ciepły i wytrzymały. Mówi się że o gustach się nie dyskutuje, ale dodam że według mnie jest również o wiele piękniejszy niż zwykły :D

User avatar
Buturears
Posts: 3
Joined: Tue 17 Jul, 2018

Re: dlaczego drewniany LEPSZY?

Post by Buturears » Tue 17 Jul, 2018

No jasne, że jest piękniejszy :D Ja postawiłem rok temu drewniany, moje marzenie się spełniło i za nic nie sprzedam tego domku :D

ada1986
Posts: 1
Joined: Tue 17 Jul, 2018
Location: Szczecin
Contact:

Re: dlaczego drewniany LEPSZY?

Post by ada1986 » Tue 17 Jul, 2018

A jak ma się jakość sprzedawanego drewna do trwałości takich domów ? Bo już dawno nie widziałam porządnego drewna...

drewniak6
Posts: 2
Joined: Sun 22 Jul, 2018

Re: dlaczego drewniany LEPSZY?

Post by drewniak6 » Sun 22 Jul, 2018

szybko, ciepło, super odgłos i przede wszystkim pięknie

kama01
Posts: 24
Joined: Sat 27 May, 2017

Re: dlaczego drewniany LEPSZY?

Post by kama01 » Tue 14 Aug, 2018

@drewniak6 - zwięźle i na temat ;) Mnie zawsze urzeka w tych domach własnie to skrzypienie i swiezość no i naturalność. Drewno dodatkowo ma też to do siebie że chyba sie nie starzeje - w odróżnieniu od nas... niestety. Mamy domek letniskowy na mazurach wlasnie caly z drewna. Wnętrze tez wykonczone w panelach drewnianych. W tym roku pierwszy raz zabezpieczalismy na próbe tym nowym impregnatem na rynku o ekstremalnej odporności luxdecor njord wlasnie stricte pod elewacje, altany czy ploty. Udalo sie nie tyko zabezpieczyc dom na kolejnych 9 lat, ale tez odnowić powloke desek - rysunki słojów sa wyraźnie podkreslone, zachowaly swoje naturalne, pierwotne piekno. Efekt jest niesamowity zwlaszcza przy wschodzie slonca

User avatar
essissu
Posts: 3
Joined: Fri 24 Aug, 2018
Contact:

Re: dlaczego drewniany LEPSZY?

Post by essissu » Fri 24 Aug, 2018

W zasadzie głównym czynnikiem, który decyduje o tym, czy drewniany dom jest lepszy od murowanego jest jakość wykonania. Od momentu, kiedy zacząłem się interesować budową domu drewnianego, natknąłem się w internecie na wiele przypadków fuszerek, o których szkoda w ogóle mówić.
Ale jak już zabierze się za to ktoś, kto wie co robi, to drewniany dom jest w stanie nie ustępować, a być nawet lepszy pod wieloma względami od domu murowanego.
Dla mnie jednak najważniejszy jest ten klimat, który można uzyskać jedynie w domu drewnianym. W pewien sposób o wiele łatwiej się odprężyć i w ogóle przyjemniej mieszkać w domu drewnianym niż się odcinać od świata za murowanymi ścianami.

WPR
Posts: 5
Joined: Wed 10 Oct, 2018

Re: dlaczego drewniany LEPSZY?

Post by WPR » Wed 10 Oct, 2018

czytałem, że tak na prawdę efekt "drewnianego klimatu" to marketing bo przecież drewno jest szczelnie odcięte poprzez paroizolację i płyty...to jak z tym jest w końcu?

Teovan
Posts: 8
Joined: Thu 30 Nov, 2017

Re: dlaczego drewniany LEPSZY?

Post by Teovan » Wed 24 Oct, 2018

Witam
WPR - nie otrzymasz nigdzie jednoznacznej odpowiedzi, bo czym jest waciwie ten drewniany klimat. To tak jakbyś zapytał, która jabłoń da ci smaczniejszy owoc.

Spróbujmy rozbić to na pare czynników pierwszych, pogrupujmy je względem wrażeń, które jesteśmy w stanie odebrać za pomocą zmysłów.

1. Dźwięki powietrzne - odbicie:
Akustyka wewnątrz pomieszczeń będzie zależeć głównie od tego czym wykończysz ścianę. Od materiału, jego gęstości, porowatości itd.
W przypadku domów szkieletowych najcześciej ścianę pokrywa się płytą GK i warstwą gładzi, która raczej nie będzie dawać innego odczucia niż analogiczna ściana murowana pokryta tynkiem.

2. Dźwięki powietrzne a izolacyjność akustyczna. Tutaj musimy zwrócić uwagę na to, co porównujemy i jakie mamy warunki brzegowe.

Przy zachowaniu tych samych warunków brzegowych dla porównywanych ścian, możemy wyciągnąć jakiś wniosek odnośnie izolacyjności akustycznej przegrody.

Jeżeli porównamy ścianę szkieletową np. 12cm, wypełnioną wełną, obitą GK i ścianę murowaną z cegły pełnej tej samej gr., izolayjność akustyczna będzie lepsza po stronie ściany szkieletowej.

I teraz zaczyna się cała zabawa. Gdybym tu urwał odpowiedź, mógłbyś wywnioskować, że wszystkie szkieletowe konstrukcje są lepsze od wszystkich murowanych. Nic bardziej mylnego. Ścianę murowaną się tynkuje, dzięki czemu jest teraz na poziomie szkieletowej. Jednak już od dawna cegły pełnej nie używa się do murowania ścian działowych tylko pustaki ceramiczne, które mają o wiele wyższe właściowiści. I czy to już jest ostateczny argument? Nie. Ponieważ istnieją rozwiązania, które nic nie kosztują.. powtarzam 0zł, a zwiększają izolacyjnośc ściany szkieletowej o kolejne dB.

Dobrze… teraz załóżmy, że znaleźliśmy dwa rozwiązania, które w laboratorium dają tę samą izolacyjność akustyczną. Czy możemy już w takim razie tylko zsumować koszt materiału i robocizny, aby ostatecznie stwierdzić, która technologia jest tańsza, skoro obie są tak samo ciche? Nie :)

Wszystko zależy od warunków brzegowych.
Powyżej rozpatrzylismy tylko 1 z 4 możliwych dróg przenoszenia dźwięku powietrznego.

Spróbujmy sprawę uproscić i powiedzmy sobie, że ściana nie ma żadnych otworów drzwiowych, oraz jest prostokątem, który każdy z boków jest tak samo zamocowany w stropie, podłodze i dwóch ścianach przylegających, dodatkowo elementy te, są z tego samego materiału, tej samej grubości itd. Ostateczna izolacyjność będzie zależeć od materiałów przylegających, ich kształtu, oraz jakości wykonania połączenia.

Należy pamiętać, że dzis juz istnieją rozwiązania konstrukcyjno – wykonawcze zwiększające wynikową izolacyjność akustyczną przegrody tak samo w konstrukcjach murowych jak i szkieletowych!!! Nawiasem mówiąc to jest najczęstsza przyczyna gorszej akustyki szkieletu na budowach w porównaniu z murem.

Przejdźmy dalej. Rzeczywistość jest jednak inna, ponieważ podłogą dla ściany parteru jest najczęsciej wylewka betonowa, a sufit i ściany zależą od wybranej przez inwestora technologii. Ściany najczęsciej w domkach mają… drzwi, to tak jakby wielka dziura akustyczna, która często dyskwalifikuje w ogóle sens jakichkolwiek badań.

Mnogość różnić wynikająca tylko z tego, że ścianę z laboratorium wbudowano na budowie wg projektu, powoduje ze badania akustyczne w laboratorium odbiegają od pomiarów na budowie o 4-6 dB.

Sam widzisz , że czynników które poprawią lub pogorszą taką izolacyjność jest dużo.

3. Dźwięki uderzeniowe a izolacyjność akustyczna. Tu zależy bardzo dużo od konstrukcji ściany / stropu, masy, modułu elastyczności. Dźwięki uderzeniowe będą rozchodziły się bardzo dobrze w ciałach o dużym module elastyczności, dużej masie i małej porowatości, gorzej w materiałach o małej masie, małym E i dużej porowatości.
I tutaj tak jak wcześniej, istotne jest, jakie rozwiązania będziemy porównywać. Istnieje masa rozwiązań podnoszacych izolayjność od dźw. uderz. już praktycznie we wszystkich technologiach.

4. Wrażenia wzrokowe a klimat drewniany. I w technologiach murowanych i szkieletowych istnieje multum możliwości wykończenia wnętrza drewnem. Tak samo jesli chodzi o elewacje drewniane i w ogóle nie należy się obawiać tej co 5 letniej pielęgnacji. Sprawny cieśla zrobi to w rozsądnej cenie, w rozsądnym czasie, a my będziemy cieszyć się domem który, wykończeny drwenem jest o wiele cieplejszy w odbiorze.

5. Jakość powietrza wewnątrz budynku.
Zależy głównie w 90% od sprawności wentylacji a nie od rodzaju technologii.

6. Komfort cieplny
Tutaj jest różnica i to znacząca. W technologiach szkieletowych (nie tych za 2000 czy nawet 2300 zł/m2 pow. podl. tylko 2400 wzwyż) istnieje bardzo dużo możliwości wykończenia konstrukcji od wewnątrz płytami drewnopochodnymi (specjalnie nie mówię OSB tylko podaję grupę produktow) która jako , że jest z drewna, inaczej zachowuje się niż materiały mineralne. Tzn. w pobliżu ściany zewnętrznej izotermy załamują się dużo łagniej niż w przypadku ścian murowanych. To oznacza, że jesteśmy w stanie wyczuć różnicę gołą skórą.

Mówiąc po inżyniersku, jesteśmy w stanie osiągnąć komfort cieplny w pobliżu ściany szkieletowej przy niższej temperaturze powietrza niż ten sam komfort w przypadku ściany murowanej. Różnica w temperaturach jest niewielka, jednak zauważalna. Jest tot en efekt przyjemnego chłodu w upalne dni, i nieprzyjemnego chłodu w zimne noce. Problem dotyczy wszystkich ścian zewnętrznych oraz w narożnikach.
Istotną zaletą jest brak mostków cieplnych w technologii szkieletowej. W murowanych jest to związane z dodatkowym kosztem + nadzór nad wykonawcą, a w szkieletowej natomiast masz tę zaletą nie jako w pakiecie, ponieważ ona wynika z technologii. Ale uwaga i tutaj można dużo baboli popełnić, jeżeli projektant, bazuje na literaturze z lat 90, albo książek przepisanych z tamtych lat.

7. Oszczędność
Pierwsza oszczędność wynika stąd, że ściana szkieletowa, złożona głównie z materiału termoizolacyjnego, osiąga szybciej bardzo dobre wyniki termoizilacyjności niż analogiczna ściana murowana. Jest to fakt, z którym ciężko dyskutować. Druga oszczędność wynika stąd, że Inwestor zyskuje około 8% dodatkowej powierzchni mieszkalnej.

Dobrze,… rozpisałem się, ale…pytanie jest dalej bez odpowiedzi… co z tym drewnianym klimatem?

Byłbym okropny gdybym kazał Ci przeczytać tyle tekstu i na koniec dać odpowiedź najbardziej adekwatną czyli… to zależy.

Są aspekty, które w normach w ogóle nie są poruszane, choć stan wiedzy naukowej poszedł do przodu. W internecie znajdziesz trochę badań które potwierdzą, że życie, sen-regenracja itd. w otoczeniu materiałów wypalanych w wysokich temperaturach nie sprzyja zdrowiu. Związane jest to z promieniowaniem rakotwórczym, odbiciem fal akustcznych które wpływają niekorzystnie na Twój rytm serca itd. I tak, tak, ja wiem, zaraz ktoś powie ale w szkieletowej technologii używa się bardzo dużo materiałów drewnopochodnych, które są klejone szkodliwymi związkami… tak to też prawda. Dlatego świat powoli zmienia tory i zaczyna liczyć energie, ta która jest potrzebna żeby materiał budowlany wyprodukować, ta która jest potrzebna żeby potem materiał zutylizować itd. Są materiały pozbawione klejów na bazie formaldechydu.. wszystko zależy od Ciebie i od tego na czym ci aktualnie zależy.

Króciutko jeszcze ( jeśli eszcze nie zasnąłeś :) przytocze badania Erwina Thomy o pozytywnym, wręcz leczniczym wpływem drewna na organizm ludzki. Naturalnie przeprowadził on badnia na swojej technologii, jednak wnioski z nich płynące myślę, że są bardziej ogólne i nadają się do rozciągnięcia. Tzn. im więcej drewna dookoła nas, mam na myśli tego wbudowanego i zakrytego, jak i tego które będziemy codziennie oglądać budząc się rano w swoim nowym domu (podłoga, sufit, ściany, może nawet meble) tym dla nas lepiej. Regenracja podczas snu jest skuteczniejsza, mikroklimat utrzymywany przez elementy drewniane w domu jest bardziej zbliżony do naturalnego, czyli do takiego w którym nasz organizm ewoluował.

Dobrze, więc teraz rada, taka podsumowująca. Znajdź projektanta, który uwzględni dla Ciebie wszystkie te kwestie, które są dla Ciebie istotne. Powinien je poprzeć wynikami obliczeń itd. Dom to nie tylko technologia ścian, ale także funkcjonalność, ergonomia przestrzeni, użycia światła słonecznego, instalacje, kawałek ogrodu…

Mam nadzieje że podtrzymałem swoją tezę, że nie ma jednoznaczej odpowiedzi i jednocześnie rzuciłem Ci trochę światła na to jakie dziś są możliwości.

milla_
Posts: 5
Joined: Thu 22 Nov, 2018

Re: dlaczego drewniany LEPSZY?

Post by milla_ » Thu 22 Nov, 2018

powiedzcie mi proszę - czy dom drewnianny, z bali, wychodzi taniej niż taki murowany? :)

User avatar
Drewnolandia
Posts: 3
Joined: Tue 01 Jan, 2019
Location: 42-244 Wancerzów ul. Wyzwolenia 20
Contact:

Re: dlaczego drewniany LEPSZY?

Post by Drewnolandia » Wed 02 Jan, 2019

milla_ wrote:
Thu 22 Nov, 2018
powiedzcie mi proszę - czy dom drewnianny, z bali, wychodzi taniej niż taki murowany? :)
Tak wcześniej napisano "To zależy" jesli ktoś decyduje się na technologię i głównym kryterium jest jak najniższa cena to nie ma co szukać w technologiach drewnianych... Ale nie dlatego że sa one kosmicznie drogie, tylko dlatego że zazwyczaj firma budowlana "ja i szwagier" nie podadzą ceny za całość tylko za 1m2 i nigdy do końca nie wiadomo ile to wyjdzie....Domy drewniane cena jest podawana za całość brutto dlatego na początku może się to wydawać drogo. Inna sprawą jest to że przy technologiach drewnianych szukając po najniższej cenie łatwo można trafić na firmę która nam domek porostu spartaczy... I albo będziemy później narzekać na technologię którą wybraliśmy albo już kierownik budowy zatrzyma wcześniej prace i nie dopuści do odbioru domku...

Podsumowując: Domki z drewna mają wiele zalet ale nie można przy wyborze technologi kierować się najniższą ceną.

P.S. I nie prawda jest że "efekt drewnianego klimatu" to mit... ale najlepiej samemu sie o tym przekonać :wink:

aldona1980
Posts: 1
Joined: Sat 20 Apr, 2019
Contact:

Re: dlaczego drewniany LEPSZY?

Post by aldona1980 » Sat 20 Apr, 2019

Głównym problemem budowy drewna jest sprawdzone źródło odpowiedniego materiału. Nigdy do końca nie wiemy czy drewno które zostało użyte do budowy jest należytej jakości.

Laura1990
Posts: 1
Joined: Fri 13 Sep, 2019
Location: Szczecin
Contact:

Re: dlaczego drewniany LEPSZY?

Post by Laura1990 » Fri 13 Sep, 2019

Aktualnie problemem jest jeszcze cena która niestety ciągle rośnie. Zapotrzebowanie na drewno jest tak duże że w niektórych tartakach nie wyrabiają z robotą.



Post Reply

Return to “Problemy i perspektywy”