budownictwo drewniane jest o wiele droższe od murowanego??

Dyskusje na temat stanu budownictwa drewnianego w Polsce.
Post Reply
KasiaE
Posts: 3
Joined: Fri 24 Mar, 2006

budownictwo drewniane jest o wiele droższe od murowanego??

Post by KasiaE » Wed 31 May, 2006

Po wielu dyskusjach i rozważaniach wybraliśmy budowę domu w technologii drewnianej. Akceptujemy wady, cieszymy się z zalet. Wybraliśmy projekt (około 145 m pow użytkowej), firmę-wykonawcę stanu surowego zamkniętego (duża, renomowana firma ze Śląska), wynegocjowaliśmy cenę, zaczeliśmy załatwiać formalności i...

Właściwie tak pro forma poprosiliśmy o wycenę stanu surowego zamkniętego "naszego" domku budowanego w technologii tradycyjnej (Porother 30 + styropian).

I...

Różnica 50.000 zł
Niestety, "nasz" dom w technologii drewnianej jest aż o tyle droższy od wybudowanego w technologii murowanej.

Tylko proszę nie przekonywać nas do zalet domków drewnianych bo jesteśmy przekonani :-)
Przyznam, ze nawet liczyliśmy sie z tym że cena może być nieco wyższa. Ale aż tak????

Panie Wojtku, bardzo prosimy o komentarz, bo zaczynamy się wahać....


Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Thu 01 Jun, 2006

Truno mi mówić o różnicy cen w tym przypadku nie widząc poszczegółnych ofert. Może gdybym miał je przed sobą - mógłym się do tego zagadnienia dokładnie ustosunkować.
Ale to że występują różnice cen w ofertach różnych firm jest chyba rzeczą normalną. Myślę, że gdybyś poszła do innej firmy budującej również w szkielecie cena również byłaby różna - albo w górę albo w dół. Zauważ chociażby oferty firm - jedni chwalą się że budują stan surowy zamknięty na 1000 zł. inne za 1800 zł. lub więcej. Różnica może wynikać z wielu rzeczy - np. zastosowania wyższej jakości materiałów, wyższej jakości robót, przestrzegania wszelki wymogów technologii a nie iście na skróty, czy też ... pełnego portfela zamówień, a także renomy firmy.
Na Twoim miejscu spróbowałbym porównać jakość oferowanych materiałów w poszczególnych wycenach - np. stolarka okienna i drzwiowa, tynki zewnętrzna (jaka firma, jaki tynk), pokrycie dachu itp. Rodzaj i jakość materiałów w poważnym stopniu może rzutować na ostateczną wycenę.

Na Forum temat róznicy cen był już kiedyś omawiany. Wówczas jeden z Forumowiczów pisał, że otrzymał oferty na budowę domu od dwóch różnych firm budujących w szkielecie. Różnica między ofertami wynosiła ok. 100.000 zł. Jak się okazało na róźnicę cen wpłynęły czynniki o których piszę powyżej.

Nie mniej, o ile zechczesz prześlij mi te oferty - postaram się je porównać.

alex.57
Posts: 56
Joined: Tue 15 Nov, 2005
Location: Bory Tucholskie

Post by alex.57 » Thu 01 Jun, 2006

Witam wszystkich!
Od chwili podjęcia decyzji o budowie drewnianego domu , spotykam się z tym samym problemem, Różnica cen na rynku jest ogromna, firmy mające zamówienia na kilka miesięcy,traktują inwestorów "z góry"-weżmie to dobrze, jak nie to też nic się nie dzieje! Firmy oferują domy" pod klucz" ale najchętniej w/g projektów własnych, uzyskanie wyceny mojego projekty ( z pracowni Z500) trwało w jednym przypadku 2 miesiące, a w drugim- odesłano mnie do strony internetowej firmy- pomomo że zapytanie wysłałem mailem z ICH strony. Rozpiętość cen w pozostałych wypadkach -znaczna.Zrezygnowałem z poszukiwań i postanowiłem kontynuować budowę etapami, mając najwiekszy wpływ na wybór materiałów i jakość wykonania. Czy to słuszny wybór- okaże sie pod koniec roku.
Może taniej nie będzie, ale przynajmniej będe wiedział na co wydaję swoje pieniądze. Pozdrawiam.

Tomal
Posts: 4
Joined: Fri 21 Jul, 2006
Location: Bydgoszcz

Post by Tomal » Fri 21 Jul, 2006

witam forumowiczów z góry uprzedzam że nie jestem fanem szkieletu
i wtrące swoje trzy grosze
powiedz za jakie to zalety chcesz wybulić 50 kpln :shock:
damy rade

User avatar
Artur
Posts: 51
Joined: Sun 28 Aug, 2005
Location: Rogoźnik k/Będzina

Post by Artur » Fri 21 Jul, 2006

Tez robilem kiedys taki kosztorys, do w/w argumentow dotyczacych roznicy materialow dochodza jeszcze inne:

- koszt uzytkowania, szkielet do 100m2 bedzie bardzo oszczedna konstrukcja, nie wydamy duzo na ogrzewanie
- koszty zwiazane z czasem budowy, przytocze tutaj wlasny przyklad. Dopiero co zalozylem rodzine, takze trzeba bylo sie rozejrzec za wlasnym lokum. Mieszkanie w bloku za 2000pln/m2 w zasikanej klatce odpada. Budowa tradycyjna, okolo dwoch lat mieszkania w wynajetym mieszkaniu (1000PLN za M3 wraz z mediami za miesiac x 24 miesiace = 24000PLN). Budowa kanadyjczyka trwa 3-4 miesiace, ktore mozna spokojnie u kogos "przewaletowac", a pozniej juz mieszkamy we wlasnym domku.

Takze czasami trzeba rozwazyc nie tylko materialy ale wlasna sytuacje zyciowa :)

klon
Posts: 15
Joined: Fri 21 Jul, 2006

Post by klon » Wed 02 Aug, 2006

Zastanawia mnie ewentualna róznica przy sprzedaży domu w systemie szkieletowym i tradycyjnym.Czy ktoś wyczytał gdzieś bądź ma doświadczenia jaka to jest róznica? Trzeba wźiąść pod uwage ,żę taki domek będzie chciało sie kiedyś sprzedać ... np za 15 lat - 25 ... czy to nie jest dużym plusem dla tradycyjnej? chodzi o proporcje wybuduje taniej ale czy proporcjonalnie mniej dostane za taki domek to co zaoszczęsciłem moge poświęcić na strate.Tylko czy strata nie będzie dużo większa... Jednak dużo opini negatywnej ma metoda szkieletowa szczególnie u lajków i konserwatystów a takich w polsce nie jest mało...Nie ma co sie dziwić bo jednak w polsce to coś w miare nowego... nie to co cegła...

Staszek
Posts: 16
Joined: Mon 31 Jul, 2006
Location: Katowice

Post by Staszek » Wed 02 Aug, 2006

Wydaje mi się że ważne będzie to w jaki sposób dom jest wykończony i utrzymany .
Na pewno różnica będzie ale jak przewiduję nieznaczna , może max 10% na korzyść domu murowanego .
Jestem mieszkańcem Śląska i wiem jak bardzo popularne są u nas tzw. :"Fińskie domki"....
Na ogłoszenie o sprzedaży właściciele dostają dziesiątki propozycji .

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Wed 02 Aug, 2006

W ostatnim okresie nastał wtórny rynek dla domów szieletowych. Tak się składa, że wielu kupujących, przed zawarciem umowy kupna zwraca się do nas o opinię dotyczącą stanu technicznego budynku. I co się okazuje - kilkunastoletnie domy budowane przez renomowane dziś firmy są w lepszym stanie niż domy budowane dziś przez wiele firm, w tym firm znanych na rynku z niskich cen.

Ceny tych domów, naprawdę, tylko w minimalnym stopniu są niższe od domów dziś budowanych.



Post Reply

Return to “Problemy i perspektywy”