Moze wreszcie rodacy przestana budowac bunkry.....

Dyskusje na temat stanu budownictwa drewnianego w Polsce.
Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Wed 30 Mar, 2005

Ok generalnie stosuje drewno suszone i strugane wiec moje pytanie było czysto teoretyczne ale kto pyta nie Błądzi. Ja jestem z centralnej polski gdzie drewno jest po 1180 m3 (suszone)wiec jesli w okolicach jest komorówka tańsza to prosił bym o namiary.
Kontynując mam dodatkowe pytanie odnosnie ogrzewania czy ogrzewanie elektryczne konwektorowe budynku szkieletowego jest opłacalne i czy można szacunkowo wyliczyć ile np. kw na dobe potrzeba do ogrzania 160 m2
Może jakies przykłady z życia wzięte.Zadaje to pytanie poniewaz jest to pyt. nr 1 w momencie gdy sie proponuje klientowi takie ogrzewanie.Z własnego doświadczenia wiem że to się sprawdza ale prosze o szczegółowy komentaz .


Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Wed 30 Mar, 2005

Marcin,
wybacz, ale do obliczenia zapotrzebowania na ciepło się specjalne programy komputerowe. Możesz nawet ściągnąć ze stron Rocwool'a - http://www.rockwool.pl/sw50173.asp Wyniki zależne są między innymi od architektury budynku, w tym ilości, wielkości okien, itp. Musisz to sobie policzyć na podstawie swojego projektu.

Cieszę się, że "moje pytanie było czysto teoretyczne". To gwarantuje Ci trwałość budynku.

O drewno konstrukcyjne i inne materiały dla domów szkieletowych pytaj - http://www.domykanadyjskie.pl

Powodzenia

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Wed 30 Mar, 2005

dzieki za adresy www
ale konkretnie chodziło mi o przykłady z życia wziete.Czy takowe są.
A co sądzi pan o POMPACH CIEPŁA do ogrzeania kanadyjczyków.
Słyszałem ze koszty instalacji są duze natomiast koszty uzytkowania bardzo małe .prosze o komentaz lub adresy www.

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Sat 02 Apr, 2005

Obniżyć koszty ogrzewania można na kilka sposobów, ponosząc większe koszty w trakcie budowy.
Po pierwsze,
- odpowiedniej grubości izolacja cieplna, zdecydowanie większa od tej minimalnie wymaganej przepisami. Np. mój przyjaciel oprócz typowej izolacji w ścianie (15 cm), dołożył jeszcze 15 cm na zewnątrz, a na stropie ma 30 cm. Koszty gazu za ostatnie zimowe miesiące wyniosły coś ok. 1.200 złotych - 180 m2 powierzchni.
Po drugie,
- możesz zainwestować w pompę ciepła i solary, które sprawdzają się nie tylko w budynkach szkieletowych.

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Sat 02 Apr, 2005

1200 zl za jaki okres czasu prosze sprecyzowac czy za m-c czy za np 3- mce
a odnosnie pompo ciepła czy zna pan jakies konkretne firmy które mogły by zrobic ewentualny kosztorys

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Sat 02 Apr, 2005

To kwota za cały okres zimowy.

Co do pomp ciepła - poszukaj w Necie.



Post Reply

Return to “Problemy i perspektywy”