Domy prefabrykowane - różne technologie

Techniczne aspekty budowy "domów gotowych"
Post Reply
JaKuBa
Posts: 225
Joined: Wed 28 Jan, 2009
Location: Wejherowo

Domy prefabrykowane - różne technologie

Post by JaKuBa » Mon 15 Jun, 2009

często pisze się o domach gotowych czy domach prefabrykowanych. czy jest to to samo? czy może są jakieś różnice międzty tymi określeniami. jak to wygląda u nas, a jak w innych krajach, np w niemczech czy kanadzie?


Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Mon 15 Jun, 2009

W zasadzie domy gotowe czy prefabrykowane to nie moja dzialka ale z tego jak ja to bym widzial:
- domy gotowe: cale domy lub ewentualnie w 2-3 czesciach (np dwie polowki) przywiezione na plac
- domy prefbrykowane: wiekszosc elemetow jest wczesniej przygotowana w fabryce i sa one skladane w jedna calosc na placu.

Moge opisac jak to wyglada w USA. Domow prefabrykowanych w zasadzie nie ma. Taki styl budowanie jest tu obcy, zupelnie nieznany. Prawdopodobnie dlatego iz pozbawiony jest on sensu, m.in ekonomicznego. Ja do dzisiaj nie rozumiem co kierowalo tym ktory to wymyslil, to ewenement marketingowy. Kilka osob napewno mi zaprzeczy tutaj ale ich argumenty do mnie nie trafiaja.
W USA sa domy gotowe (tzw mobile house). Jest to rynek niszowy, skierowany do ubozszej czesci spoleczenstwa. Bardzo prymitywne konstrukcje, w zasadzie odpowiadaja cenom tych domow. Konstrukcje te nie podlegaja typowym kodom budowlanym (prawu budowlanemu) tylko specjalnym (czytaj bardzo lagodnym i uproszczonym) przepisom stworzonym specjalnie dla tej taniej grupy.
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Mon 15 Jun, 2009

Greg Olchawski wrote:Moge opisac jak to wyglada w USA. Domow prefabrykowanych w zasadzie nie ma. Taki styl budowanie jest tu obcy, zupelnie nieznany. Prawdopodobnie dlatego iz pozbawiony jest on sensu, m.in ekonomicznego.
Tez tak kiedyś, zaraz po powrocie z Stanów, myślałem. Ale ile domów, w Stanach, może postawić jeden builder? Kilkadziesiąt? A w Europie, właśnie dzięki prefabrykacji domów w fabrykach, są firmy które produkują ponad tysiąc domów rocznie. Tego nie ma w Ameryce, choć tam większość domów to domy o konstrukcji drewnianej, ale montowane na placu budowy.
Zalety domów prefabrykowanych, zwanych domami gotwymi (z niemieckiego "fertighaus") to między innymi:
- większa dokładność elementów przygotowywanych pod dachem na stołach,
- do minimum skrócony czas montażu domu na placu budowy, co wiąże się z mniejszym ryzykiem oddziaływania warunków atmosferycznych.

Nie możesz kwestionować innej technologi budowy domów, tylko dlatego że nie stosuje się jej w Ameryce. W tym zakresie Europa poszła niestety dalej.

Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Tue 16 Jun, 2009

Wojciech Nitka, mam wrazenie ze ta dyskusje juz wczesniej mielismy i nie ma sensu abysmy ja znowu powtarzali. Sednem niezgody miedzy nami jest to, iz ja osobiscie nie przyjmuje tych zalet ktore Pan wymienia po stronie domow prefabrykowanych. Poniewaz zawodowcy pracuja tak samo dokladnie w terenie a szkielet drewniany buduje sie i zamyka tak szybko ze warunki atmosferycznie nie przeszkadzaja bardziej niz podczas montazu elementow gotowych.

Zgadzam sie z Panem w 100%, nie wolno kwestionowac tylko dla tego ze tak sie nie buduje w stanach. Nigdy nie twierdzilem ze to co amerykanskie jest lepsze . Brzydze sie takim sposobem myslenia. Jest wiele odpowiedzi dlaczego takie budowanie sie tam nie przyjelo, ale to nie o tym jest ta dyskusja Ja osobisice nie "widze" tych zalet o ktorych Pan pisze. Poza tym "tradycyjne" budownictwo szkieletowe daje o wiele wiecej mozliwosci.

W czym Europa poszla dalej? Fakt ze ktos postanowil budowac czesci domu w hali fabrycznej nie oznacza zadnego postepu technologicznego. Za "przywilej" domu zbudowanego w hali firmy te kaza sobie slono placic (z tego co slyszalem). I wlasnie dlatego ze ten sposob jest drozszy a nie ida za tym wymierne korzysci nie pozwala mi na inne wnioski niz wczesniej przedstawione.
Jesli w Europie jakas technologia "poszla dalej" to mnie to bardzo cieszy i nie uzywalbym slowa niestety. Rozwoj (wszelkich) technologi dotychczas nam wszystkim sluzy.

Przepraszam, pozna godzina wiec nie dokonca rozumiem, ale czego dokladnie dowodzi produkcja tysiacy domow przez jedna fabryke?
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

broda
Posts: 45
Joined: Sun 18 Sep, 2005
Location: Warszawa

Post by broda » Fri 10 Jul, 2009

Dom gotowy (z niem. fertighaus) i dom prefabrykowany to praktycznie to samo. Jednak prefabrykacji może byc wiele:
- otwarta - szkielet + płyta
- zamknięta - szkielet + wełna + płyta obustronnie
- pełna - p. zamknieta + folia + płyta G/K + stolarka i elewacja

Jednak tu sie zastanwiam czy termin dom gotowy możemy odniesc do domu w prefabrykacji otwartej. No ale to zalezy juz od firm



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe dla "domów gotowych"”