Szkielet a prefabrykat

Techniczne aspekty budowy "domów gotowych"
Post Reply
broda
Posts: 45
Joined: Sun 18 Sep, 2005
Location: Warszawa

Post by broda » Tue 04 Oct, 2005

Witam pana! Chciałbym, aby wytłumaczył mi pan jedna sprawę. Na forum zwraca pan szczególna uwagę na wykonanie elewacji, tzn. chodzi o bezpośrednie klejenie płyt styropianowych do poszycia zewnętrznego, z przymusowym zastosowaniem wiatroizolacji. Czytając wymagania techniczno-montażowe dla szkieletu i dla fertighausów, dane dotyczące elewacji są rózne. Wydaje mi się ze szkielet i prefabrykaty wykonywane są w ten sam sposób, konstrukcja z drewna, układ warstw w scianach zewnetrznych jest taka sama. Więc dlaczego w szkielecie pod styropian zakłada się wiatroizolację a w prefabrykacie nie.
SZKIELET
Bez wzgledu na rodzaj elewacji scian stosuje się wiatroizolację
PREFABRYKAT
W przypadku zastosowania materiału elewacyjnego nie związanego w sposób szczelny z poszyciem zewnętrznym, obowiązkowe jest stosowanie wiatroizolacji. Na elewacje stosuje sie głównie płyty styropianowe szczelnie klejone do poszycia, z systemami uszczelek w newralgicznych miejscach(okna, dzrzwi i inne otwory) wtedy nie stosujemy wiatroizolacji.
Czy mógły mi pan tą sprawe wytłumaczyć? Z wyrazami szacunku!


Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Tue 04 Oct, 2005

Co do "domów gotowych" dokładny zapis wygląda tak:

"- Wiatroizolacja.
W przypadku zastosowania materiału elewacyjnego nie związanego w sposób szczelny z poszyciem zewnętrznym konstrukcyjnym, obowiązkowe jest zastosowanie wiatroizolacyjnej folii ściennej.
Cechą charakterystyczną wiatroizolacyjnych folii ściennych jest paroprzepuszczalność od min. 110 g/m2/24 godz.

-Elewacje.
Na elewacje stosuje się głównie płyty styropianowe, lub inne (np. poliuretanowe lub z wełny mineralnej) szczelnie klejone do zewnętrznego poszycia konstrukcyjnego, z systemami uszczelek w newralgicznych miejscach (okna, drzwi i inne otwory w ścianach zewnętrznych budynku) - wtedy też nie stosuje sie wiatroizolacji.
Stosuje sie również materiały boazeryjne nie związane szczelnie z poszyciem zewnętrznym (deski itp.) – konieczne jest wtedy stosowanie wiatroizolacji."

Dlaczego w domach szkieletowych z wiatroizolacją a w prefabrykatach może być bez wiatroizolacji ?

Stosując na elewację tynk na styropianie, szczególną uwagę należy zwrócić na szczelność powłoki. Największe zagrożenie występuje na styku tynk - rama okienna czy drzwiowa, a także w miejscach obróbek blacharskich. W tych miejscach zawsze występują pęknięcia (dwa róźne materiały różnie pracują), przez które, podczas opadów atmosferycznych wiele litrów wody może wpłynąć pod warstwę styropianu.
Gdy styropian jest klejony bezpośrednio do płyty, bez specjalnych uszczelek - woda, która wpłynie pod styropian, nie ma możliwości odparowania, co doprowadza do destrukcji poszycia ściany. Stąd wymagane jest zakładanie folii wiatroizolacyjnej z zachowaniem szczeliny wentylacyjnej, która to folia ochroni poszycie przed ewentualną wilgocią a szczelina zapewni wyprowadzenie wilgoci na zewnątrz.
Jak wspomniałem ochroną przez zawilgoceniem poszycia mogą być także specjalne uszczelki założone w newralgicznych miejscach - wokół otworów okiennych czy drzwiowych, a także w innych miejscach gdzie woda mogłaby wpłynąć pod warstwę styropianu.

A teraz odpowiedź na pytanie - w domach szkieletowych, montowanych na placu budowy nie uzyska się dokładności zakładania uszczelek, którą to dokładnoość można osiągnąć w fabrykach domóm, montując ściany na stołach. Stąd, tylko ze względu na wykonawstwo, na domach montowanych na placu budowy zaleca się stosowanie wiatroizolacji ze szczeliną wentylacyjną, a w prefabrykatach montowanych w fabryce na stołach - stosowanie uszczelek.

Czym grozi bezpośrednie klejenie styropianu do płyt poszycia bez folii wiatroizolacyjnej i zachowania szczeliny wentylacyjnej, bądź nie stosowania usczelek - polecam - http://szkielet.com.pl/problemy.php?show=29-30_eifs

broda
Posts: 45
Joined: Sun 18 Sep, 2005
Location: Warszawa

Post by broda » Wed 05 Oct, 2005

Witam pana! Interesuje mnie w jaki sposób jest przygotowywana tarcica do budowy domu "kanadyjczyka"? Czy jest przycinana na budowie, czy zamawiane sa odpowiednie długości, i tylko juz na budowie nastepuje ich łączenie w podzespoły.
Chciałbym tez napisać o jednej wadzie drewna. Sinizna powstaje w skutek rozwoju grzybów, nie niszczących drewna. I tu właśnie powstaje problem. Jak mówiono nam w technikum lesnym jak i na kursie brakarza sinizna nie obniża wartości wytrzymałościowych tarcicy więc może byc uzyta w konstrukcji budynku. Jedyne zastrzerzenie do tarcicy z sinizna wynika z chyba z tego, że tarcica ta chłonie bardzo szybko wilgoc z powietrza i w miejscach "sinych" wystepuje większa wilgotność, co może prowadzic do zgnilizny przy zamknietych podzespołach. Dlatego chyba w kanadyjczykach jest ona nie pożądana, jednak w prefabrykacji mozna ją stosować. Z wyrazami szacunku.

broda
Posts: 45
Joined: Sun 18 Sep, 2005
Location: Warszawa

Post by broda » Wed 05 Oct, 2005

Witam ponownie! Polecam rozwiązanie technologiczne dotyczące belek stropowych, które można zastosować zarówno w kanadyjczyku i fertighausach. http://www.mitek.pl/wiazary_stropowe.htm

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Thu 06 Oct, 2005

Szanowny Panie,
drewno na "kanadyjczyki" jest tak samo przygotowywane jak dla domów prefabrykowanych - suszone komorowo i czterostronnie strugane. Różnica między pierwszym a drugi polega na tym, że na kanadyjczyki stosuje się drewno z zaokrąglonymi lub sfazowanymi krawędziami wzdłużnymi, czego się nie robi w domach prefabrykowanych. Może jest Pan zorientowany - dlaczego?
Część elementów konstrukcji, np. słupki, mogą być już wstępnie przycinane na odpowiednią, projektowaną długość. Pozostałe elementy przycinane są raczej na budowie, z tym że w specyfikacji zamówienia tarcicy określa się odpowiednie długości na poszczególne elementy, tak by minimalizować odpady.

Co do śinizny. Czy naprawdę uważa Pan, że w "kanadyjczykach" szkodzi, a w domach prefabrykowanych nie szkodzi? Czy naprawdę uważa Pan że w środku prefabrykatów nie występuje wilgoć?
Na temat sinizny proponuję poczytać - http://www.bud-media.com.pl/okno/numery ... 00s090.htm

broda
Posts: 45
Joined: Sun 18 Sep, 2005
Location: Warszawa

Post by broda » Thu 06 Oct, 2005

Panie Wojtku! Co do sinizny ,chodzi mi o to ,że łaczenie w podzespoły nastepuje na otwartej przestrzeni i tarcica ma bezposredni kontakt z wilgocią z powietrza, inaczej niż w fabryce. A co do tarcicy na prefabrykaty. Także stosuje sie tarcice czterostronnie struganą, z fazowanymi krawędziami, więc nie ma różnicy. A dlaczego fazowane, tego niestety nie wiem. A co do tarcicy, może źle zapytałem ale chodziło mi o to, gdzie tarcica jest przycinana, czy na budowie, czy dostarczana jest juz w pełnych wymiarach w/g projektu. Z wyrazami szacunku.

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Thu 06 Oct, 2005

broda wrote:Co do sinizny ,chodzi mi o to ,że łaczenie w podzespoły nastepuje na otwartej przestrzeni i tarcica ma bezposredni kontakt z wilgocią z powietrza, inaczej niż w fabryce.
Czy naprawdę uważa Pan, że w fabryce jest mniejsza wilgotność niż pod gołym niebem? Ręczę Panu, że są dni kiedy na zewnątrz jest większa wilgotność niż w fabryce i że są dni kiedy wilgtność jest większa w fabryce niż na zewnątrz. Oczywiście, trzeba się zastanowić skąd wilgotność bierze się pod gołym niebem, a skąd w fabyce. Nie mniej powietrze jest to samo.

broda
Posts: 45
Joined: Sun 18 Sep, 2005
Location: Warszawa

Post by broda » Thu 06 Oct, 2005

Witam panie Wojtku! Wiem, że domy gotowe w Polsce to młoda technologia, ale jak i kanadyjczyk czy fertighaus potrzebuja ostrych reżimów technologicznych, a tego nawet w mojej firmie nie widać. Uważam, na pierwszym miejscu dobrze przygotowana tarcica to 30% sukcesu, na drugim rygorystycznie utrzymane wymagania wilgotnościo-cieplne. Niestety w Polsce przekonanie do budownictwa jakiegokolwiek drewnianego, jest bardzo małe. A co za tym idzie, fertighaus-także konstrukcja drewniana, nie maja zwolenników. Wiem że budownictwo drewniane w Niemczech jest tak popularne jak w Polsce metoda tradycyjna udoskonalona wznoszenia domów. Wiem też że istnieja firmy które "produkują" ok. 1000 domów rocznie i tylko im pozazdrościć. Tylko w tej sytuacji jednego nie rozumiem. Przecież nasz polska norma dotycząca klasyfikowania tarcicy jest bardziej rygorystyczna niż DIN-owska, a co za tym idzie konstrukcja domu, jest trwalsza. Więc o co w tym chodzi, nie wiem. Mam tylko nadzieje,a wierze w to, że budownictwo drewniane ma przed soba przyszłość. I mam pytanie do pana. Czy istnieją w Polsce szkolenia, kursy dotyczące tej technologi (kanadyjczyk, bale, domu gotowe) ale dla zwykłych "fizoli"? Z wyrazami szacunku Adam.

broda
Posts: 45
Joined: Sun 18 Sep, 2005
Location: Warszawa

Post by broda » Mon 10 Oct, 2005

Witam panie Wojtku! Chciałbym sie zapytać, czy firmy produkujace domy gotowe nie poszukuja pracowników. Noszę się z zamiarem zmiany miejsca pracy, czy mógły mi pan w tym pomóc? Jestem klasyfikatorem tarcicy konstrukcyjnej, obsługiwałem maszynę Randek maskin, obsługuje obrabiarkę CNC Hundeggera SC 1. W nastepnym roku kończę budownictwo na Politechnice Białostockiej. Z góry dziekuje za jakiekolwiek słowo. Z wyrazami szacunku.

broda
Posts: 45
Joined: Sun 18 Sep, 2005
Location: Warszawa

Post by broda » Sat 15 Oct, 2005

Witam panie Wojtku! Chciałbym pana prosić o pomoc. Historia szkieletu jest chyba każdemu na forum w pewnym stopniu znana, jednak historia technologii domów gotowych chyba nie. Czy mógłby pan napisać właśnie o niej lub podać źródło z którego można skorzystać. Z góry dziękuje!

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Fri 02 Dec, 2005

Niestety, nie znam historii rozwoju "domów gotowych". Nigdzie na takie informacje nie trafiłem. Sądzę jednak, że historia ta jest tak krótka, że trudno cokolwiek o niej napisać.

Cóż można napisać o tej krótkiej historii - domy szkieletowe montowane na placu budowy, dalej prefabrykacja tzw. otwarta, tj. szkielet obity poszyciem, a w dalszej kolejności "domy gotowe", tj. prefabrykacja pełna.
Ponieważ prefabrykacja "domów gotowych" wymaga poważnego umaszynowienia czy nawet skomputeryzowania parku maszynowego, historia "domów gotowych" wydaje się być tak krótka, że nie wiem czy ktokolwiek próbował się tym tematem zająć. Może Tobie się uda. Powodzenia.

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Fri 02 Dec, 2005

broda wrote:Witam panie Wojtku! Chciałbym sie zapytać, czy firmy produkujace domy gotowe nie poszukuja pracowników. Noszę się z zamiarem zmiany miejsca pracy, czy mógły mi pan w tym pomóc? Jestem klasyfikatorem tarcicy konstrukcyjnej, obsługiwałem maszynę Randek maskin, obsługuje obrabiarkę CNC Hundeggera SC 1. W nastepnym roku kończę budownictwo na Politechnice Białostockiej. Z góry dziekuje za jakiekolwiek słowo. Z wyrazami szacunku.
Na Śląsku powstaje nowa fabryka "domów gotowych". Aktualnie trwają prace nad umaszynowieniem zakładu. Kiedy dokładnie będzie ruszać - nie wiem, ale napewno w najbliższych miesiącach. Mogę popytać czy kogoś z takim doświadczeniem będą potrzebować.

tryllu
Posts: 2
Joined: Tue 06 Nov, 2007

Post by tryllu » Tue 06 Nov, 2007

Wojciech Nitka wrote:Jak wspomniałem ochroną przez zawilgoceniem poszycia mogą być także specjalne uszczelki założone w newralgicznych miejscach - wokół otworów okiennych czy drzwiowych, a także w innych miejscach gdzie woda mogłaby wpłynąć pod warstwę styropianu.
A czy mogę prosić o przybliżenie jak taka uszczelka wygląda i co to naprawdę jest?

ewaka
Posts: 130
Joined: Thu 04 Oct, 2007

Post by ewaka » Mon 05 May, 2008

Wojciech Nitka wrote:Czym grozi bezpośrednie klejenie styropianu do płyt poszycia bez folii wiatroizolacyjnej i zachowania szczeliny wentylacyjnej, bądź nie stosowania usczelek - polecam - http://szkielet.com.pl/problemy.php?show=29-30_eifs
Panie Wojciechu, link się mi niestety, nie wyświetla...., ale przy okazji powiem, że widziałam, jak własnie taki dom buduje na łódzkim Rąbieniu firma G. z Łodzi...

My, jako, że czekamy na swojego kanadyjczyka i co tylko się buduje takiego w okolicy, to staram się oglądać, więc i tu podjechalismy zobaczyć i pogadać. (dom obity OSB widac było z daleka)...

Nota bene - dom stoi jakies 50 metrów od hotelu Boryna, gdzie za parę dni będzie jakies sympozjum dla budujących kanadyjczyki, ktore reklamujecie na I stronie serwisu. Moze warto podejść i zobaczyć jak został wykonany :) Chociaz chyba jest już otynkowany....

Zadalismy kilka pytan o technologię - jak to robią, jaki jest przekrój ściany. Nie widzieliśmy żadnej folii, wiec maz zapytal o nią - to usłyszelismy, że na kanadyjczyka nie trzeba ŻADNEJ FOLII - ani na zewnątrz ściany, ani od wewnątrz :shock: Po prostu OSB, w środku wełna, od wewnątrz G-K.
Na drugie strategiczne pytanie, jak robią elewację, usłyszelismy odpowiedź, że "normalnie" - styropian do płyty, a dystansu żadnego nie potrzeba. Bylismy zmasakrowani.

Nastepnego dnia zadzwonilismy do siedziby firmy (chyba mieści się w domu) bo odebrała jakaś pani, w tle dzieciaki, mój maż zapytał o standardy wykonania, o przekrój sciany i ceny za metr w danym stanie. Pani nie umiała odpowiedzieć na żadne pytanie, a że maz był dociekliwy, to powiedziała, ze i tak nic nie załatwi, bo oni maja już zamówien na dwa lata.... ściema ze strachu, albo prawda, bo naiwnych na taniochę nie brakuje,
w kazdym razie nawet z podstawową wiedza o tych domach, aż strach pomysleć co się stanie z tym domem, ścianami za kilka lat. :???: Nie mówiąc juz o tym, ze zamoknięte osb, zgnije, wełna straci swoje właściwości i a na dodatek moze byc z tego niezly smród...

Szczerze mówiąc współczuję inwestorowi, niestety nie było tablicy informacyjnej, wiec nie mogliśmy zadzwonić do niego, zeby przyjrzał się pracy ekipy i ewentualnie reklamował. Nie wiem, może ktoś kto odebrał, lub będzie odbierał ten dom, zwróci na to uwagę, chociaż po zakończeniu to niby jak? :roll:
W takie sytuacji zastanawiam się, czy ktoś ma nadzór nad takimi fuszerkami??

Andrzej2012
Posts: 24
Joined: Mon 16 Jun, 2008
Location: Warszawa

Post by Andrzej2012 » Wed 09 Jul, 2008

Szczerze mówiąc współczuję inwestorowi, niestety nie było tablicy informacyjnej, wiec nie mogliśmy zadzwonić do niego, zeby przyjrzał się pracy ekipy i ewentualnie reklamował. Nie wiem, może ktoś kto odebrał, lub będzie odbierał ten dom, zwróci na to uwagę, chociaż po zakończeniu to niby jak? :roll:
W takie sytuacji zastanawiam się, czy ktoś ma nadzór nad takimi fuszerkami??[/quote]

jak patrzę na te wszystkie podejmowane tematy odnośnie montażu styropianu to pragnę wyrazić swoją opinię :
1) montowanie-klejenie bezpośrednio na OSB styropianu nie jest ŻADNYM BŁĘDEM !!! tek powinno się właśnie robić ale pod jednym warunkiem ........ że od wewnątrz instalujemy folię paro izolacyjną tak aby nie dopuścić do przenikania przez ścianę (wełnę) pary wodnej.Bo to że dom - jakikolwiek oddycha przy styropianie to mam nadzieje że wszyscy to wiedzą że NIE ODDYCHA a wilgoć w ścianie bierze się z migracji PARY wodnej przez ścianę.Więc takie tam wynalazki jak jakieś ruszt czy dylatacje pod styropianem załatwiają poprostu ujście dla w/w wilgoci z wewnątrz domu !!! Montujcie mechaniczną wentylacje REKUPERATOR zróbcie max ciepłą ścianę najlepiej styropian grafitowy połączony z wełną szklaną odpowiednio od wewnątrz zaizolowaną folią od wilgoci.... bo z zewnątrz najlepszym izolatorem przed wilgocią i wiatrem jest PRAWIDŁOWO wykonana elewacja z np: OSB i styropianem. Takie domy stoją 10 -12 lat i tam problemu z wilgocią nie ma problemu. Pozdrawiam
Jędrek

Andrzej2012
Posts: 24
Joined: Mon 16 Jun, 2008
Location: Warszawa

Post by Andrzej2012 » Wed 09 Jul, 2008

Domy gotowe budowane w halach i dowożone na plac budowy są lepiej i dokładniej wykonane bo dozór jest pełniejszy - warunek solidna firma więc powinna mieć pełen dozór na linii produkcyjnej inspektora budowlanego jak też kontrole jakości. A poza tym nie dajmy się zwariować,domy szkieletowe odnośnie jakości wykonania,życia,komfortu zdrowotnego i cieplnego biją domy murowane zdecydowanie.Pozdrawiam
Jędrek

ewaka
Posts: 130
Joined: Thu 04 Oct, 2007

Post by ewaka » Wed 09 Jul, 2008

Andrzej2012 wrote:jak patrzę na te wszystkie podejmowane tematy odnośnie montażu styropianu to pragnę wyrazić swoją opinię :
1) montowanie-klejenie bezpośrednio na OSB styropianu nie jest ŻADNYM BŁĘDEM !!! tek powinno się właśnie robić ale pod jednym warunkiem ........ że od wewnątrz instalujemy folię paro izolacyjną tak aby nie dopuścić do przenikania przez ścianę (wełnę) pary wodnej.
w tym domu potrzeba jakiejkolwiek folii wg. wykonawcy, z którym rozmawialismy nie zaistniała, więc nie sądzę, że wie co to jest rekuperator. Po wizycie na budowie, zadzownilismy też do szumnie nazwanego biura (z ulotki na ktorej widnieją fotki realizacji z internetu), ktore okazało się chyba domem własciciela firmy, pod ktorym telefony przyjmowała pani w tle z dziećmi (to jeszcze zrozumiem, ze rodzinna firma).

Ale już podstawowe pytanie o przekrój ściany, tak ją zakłopotało, że zdenerwowana rzuciła, ze oni i tak maja terminy na dwa lata do przodu, i jak jestesmy zaintersowani, to na razie nam dziękuje, bo czasu to oni nie mają. tyle.

ewaka
Posts: 130
Joined: Thu 04 Oct, 2007

Post by ewaka » Wed 09 Jul, 2008

Andrzej2012 wrote:Domy gotowe budowane w halach i dowożone na plac budowy są lepiej i dokładniej wykonane bo dozór jest pełniejszy - warunek solidna firma więc powinna mieć pełen dozór na linii produkcyjnej inspektora budowlanego jak też kontrole jakości.
wracając to głównego tematu - "kwestii" przy prefabrykacie moze być kilka - nigdy nie wiesz co ci wsadzają w ścianę i jak to jest zrobione - oczywiscie przy zachowaniu odpowiedniej jakości, o czym piszesz, zaufanie mozemy miec większe, biorąc pod uwagę np. systemy kontroli jakości. Firmy ktore budują za granicą jak np. w Dan Wood, ok, ale te budujące w Polsce czy maja jakies certyfikaty i normy? W normalnym szkieleciaku tez moga cos spieprzyć, ale teoretycznie masz mozliwość monitorowania budowy na bieżąco.

Dwa - nie masz juz własciwie mozliwość zmian w projekcie w trakcie budowy, co jednak często się zdarza, bo co innego dom na papierze, a co innego w rzeczywistości, gdy poczuje się juz "fizycznie" przestrzeń w domu - i jego posadowienie w otoczeniu, okazuje się, ze jednak przesunąć ściankę czy dorzucić okno. No i w sumie klops.

Trzy - u nas prefabrykat odpadł ze względu np. na koszt dzwigu. Wczesniej producent, z ktorym rozmawialismy nie mówił o tym koszcie, dla mnie transport to transport, płacę i mam. Gdy się okazało, ze musze na "parę dni" wynając dźwig, i jaki policzylismy tego koszt, to dalismy spokój. Dojazd sprzętu każdego dnia do nas i spowrotem przez + jego praca przez 3-5 dni + kombinacje z napowietrznymi liniami energetycznymi, demontaż częsci ogrodzenia i być może częsci starych nasadzeń, spowodowała, ze skapitulowalismy. Druga z rozważanych firm, nie miała juz terminów w tym roku.

Na plus dla prefabrykatów -czystość, jeszcze większa "kultura" budowy i jej prędkość. Coś dla niecierpliwców, jak ja. Ale nie tym razem :)

co do modułowych, ktore polecasz, to ogladałam. Ale osobiście nie odpowiadają mi moduły, ktore oferują w standardzie, i układ domu jaki moze z nich powstać (dosyć ograniczony), no i chyba nie widzę, żadnego naturalnego zdjecia realizacji, same wizualizacje.

pozdrawiam

Andrzej2012
Posts: 24
Joined: Mon 16 Jun, 2008
Location: Warszawa

Post by Andrzej2012 » Thu 31 Jul, 2008

Ano się mylisz ja zamówiłem taki dom, projektują i budują dom na miarę twoich potrzeb a moduły ....... :twisted: które oglądałaś na stronie to są typówki aby ludzie złapali jakieś pojęcie. Na miejscu budowy z tego co ja wiem potrzebują drogi o szer. ok.4 m , a montaż trwa zaledwie 5 dni na działce.Zmian mogę dokonywać nawet w trakcie budowy modułów składowych dla mojego domu np. większe czy w innym miejscu okno itp. Prawdą jest że to dla nich upierdliwe ale.......... fakt, faktem że dom zaprojektowali mi w 3 tygodnie i to częstość moich wizyt ich spowalniała , dopasowali swoją technologię do moich wymagań tylko trzeba być rozsądnym odnośnie wymagań bo np. sam byłem świadkiem jak ich klient molestował żeby tanio a solidnie i z bajerami a do tego gwarancja ceny na realizację w Maju 2009 roku - no to przecież gość do odstrzału. A co do solidności to powiem tak ............ troszkę mnie naciskają abym dotrzymał ze swojej strony terminu (raczej nierealne-formalnie) bo są na finiszu uzgodnień i rozpoczęciu o projektowania i budowy 3 kondygnacyjnych domów..... i koncepcje graficzne naprawdę zrobiły na mnie wrażenie. Jak takie rzeczy im są zlecane to proszę co to jest dom jednorodzinny :roll: Pozdrawiam . :roll:
Jędrek

Komplexmarket
Posts: 2
Joined: Fri 22 Mar, 2013
Location: Łomianki
Contact:

Re: Szkielet a prefabrykat

Post by Komplexmarket » Thu 11 Jun, 2015

Domy drewniane to z pewnością przyszłość budownictwa.
W Polsce coraz więcej firm robi to naprawdę profesjonalnie, a możliwość kształtów i rozmiarów jest obecnie właściwie nieograniczona.



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe dla "domów gotowych"”