DOM DREWNIANY PREFABRYKOWANY

Techniczne aspekty budowy "domów gotowych"
Post Reply
grafi
Posts: 7
Joined: Sun 04 Jun, 2006
Location: KONIN

DOM DREWNIANY PREFABRYKOWANY

Post by grafi » Sun 04 Jun, 2006

Witam

PILNIE POTRZEBUJE POMOCY

Szukałem domu do kupienia i gdy znalazłem taki który mi się podoba okazało się że jest on drewniany.
W związku z tym ze nie mam zadnych wiadomości odnośnie takiego budownictwa,
mam kilka pytań. Dom został wybudowany 16 lat temu i do tej pory nie był zamieszkiwany. Co należy zrobić, by sprawdzić czy został on poprawnie zbudowany i nie będzie z nim problemów w przyszłości?
Jaką żywotność ma taki dom i co zrobić by ją przedłużyć?
Jak wygląda sprawa mocowania szafek kuchennych podwieszanych na ścianie?

Z góry dziękuje za odpowiedź.
DOM DREWNIANY PREFABRYKOWANY
SZUKAM INFORMACJI


grafi
Posts: 7
Joined: Sun 04 Jun, 2006
Location: KONIN

Post by grafi » Mon 05 Jun, 2006

Pan Piotr Jaskulski napisał:

"Mieszkałem w domu drewnianym zbudowanym w latach osiemdziesiątych.Był do de facto dom prefabrykowany. Dziś mało kto pamięta o istnieniu sieci tzw. STOLBUD-ów z których niektóre np. STOLBUD Namysłów, produkowały takie domki. Inwestor stawiał parter (w którym mieściła się piwnica, kotłownia i garaż) murowany, na tym ekipa montowała z elementów górę mieszkalną. "

Właśnie taki domek znalazłem. Zrobiony przez jeden ze STOLBUDÓW nie wiem niestety który. Postawiony bodajże w roku 1990.

Poza tym, ze jest troche zdewastowany z zewnątrz, wydaje się być całkiem w porządku.
DOM DREWNIANY PREFABRYKOWANY
SZUKAM INFORMACJI

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Mon 05 Jun, 2006

Trudno cokolwiek oceniać na odległość, a tym bardziej stan techniczny budynku, który stoi o szesnastu lat nie dokończony i nie zamieszkały. Żywotność tego konkretnie domu okreslić będzie można po wizycie na miejscu. Znam wiele takich domów które po dzień dzisiejszy są w bardzo dobrym stanie techniczym, ale są ... zamieszkałe, a lokatorzy o nie dbają.

Proponuję wezwać na budowę rzeczoznawcę budowlanego, ale takiego który będzie sie znał nie tylko na konstrukcjach drewnianych, ale także na wymaganiach stawianych technologii szkieletowej. Powinien tez trochę wiedzieć na temat stolbudowskiego systemu budowy domów.

Powszechnie ścianki kuchennne mocuje się na specjalnie zamocowanej poziomej desce wciętej w słupki konstrukcji. Proponuję - http://www.szkielet.pl/wymagania.php?show=5 - 1.5.2.7. Wzmocnienie ścian pod szafki kuchenne.

grafi
Posts: 7
Joined: Sun 04 Jun, 2006
Location: KONIN

Post by grafi » Mon 05 Jun, 2006

Witam właśnie z tym związane jest moje następne pytanie czy zna pan kogoś z okolic Konina który mógłby rzeczywiście okreslić stan budynku??

Ile może kosztować taka wycena? Jakie zagrożenia mogą występować w domu który stał tyle lat wprawdzie wykończony ale nie ogrzewany zimą??
Wydaje mi się ze wentylacja przynajmniej działa sprawnie, w domu jest sucho, nie ma zapachu stęchlizny.

I skąd mogę wziąc informacje na temat stolbudowskiego systemu budowy domów??
DOM DREWNIANY PREFABRYKOWANY
SZUKAM INFORMACJI

grafi
Posts: 7
Joined: Sun 04 Jun, 2006
Location: KONIN

Post by grafi » Mon 05 Jun, 2006

Wciąż pilnie potrzebuje informacji. Głównie na temat zagrożeń jakie niesie ze sobą 16 letni dom prefabrykowany. Również na temat systemu prefabrykowanego STOLBUD.

Będę wdzięczny za każdą informacje.

I co z temperaturą + 5 stopni w zimie?? Dom przez tyle lat nie był ogrzewany, czym sie to może wiązać??
DOM DREWNIANY PREFABRYKOWANY
SZUKAM INFORMACJI

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Mon 05 Jun, 2006

Niestety, w rejonie Konina nie znam nikogo kto mógły podjąć się oceny budynku. Jedyną osobę jaką znam w tamtym rejonie to chyba najbllżej z Leszna. Koszty określa każdy ekspert sam według własnego uznania, stąd trudno mi określić ile tak wizyta może kosztować.

By określić stan budynku, który stał przez 16 lat nieogrzewany, sądzę iż należy wykonać kilka odkrywek w ścianach zewnętrznych, by stwierdzić co się w nich dzieje, czy wilgoć nie zaszkodziała izolacji cieplnej lub drewnianej konstrukcji budynku.

Dokumentację domku stolbudowskiego otrzymam za kilka dni. Nie wiem tylko czy ta dokumentacja będzie odpowiadać akurat temu domkowi, jako że kilka Stolbudów budowało różne typy domów. Być może według tej samej technologii, ale nie jestem pewien. Jak otrzymam - dam znać.

grafi
Posts: 7
Joined: Sun 04 Jun, 2006
Location: KONIN

Post by grafi » Mon 05 Jun, 2006

Bardzo dziękuję za pomoc.

Będę czekał na dokumentację.

Pozdrawiam.

Dołączam zdjęcia domku :)

Image
DOM DREWNIANY PREFABRYKOWANY
SZUKAM INFORMACJI

grafi
Posts: 7
Joined: Sun 04 Jun, 2006
Location: KONIN

Post by grafi » Sat 10 Jun, 2006

Wciąż nie wiem co z tą temperaturą +5 stopni zimą??? W sumie domki letniskowe też są budowane w tej technologii a zimą nie są ogrzewane.

Wciąż szukam kogoś z wiadomościami o stolbudowskich domach prefabrykowanych.
DOM DREWNIANY PREFABRYKOWANY
SZUKAM INFORMACJI



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe dla "domów gotowych"”