PROBLEMY Z PROJEKTEM -chyba źle wykonany

Techniczne aspekty projektów domów szkieletowych
Post Reply
LeszekK
Posts: 9
Joined: Wed 13 Dec, 2006
Location: Mielec

PROBLEMY Z PROJEKTEM -chyba źle wykonany

Post by LeszekK » Wed 13 Dec, 2006

Zakupiłem projekt domu GL 63 w wersji szkieletu drewnianego- firma STUDIOATRIUM z Bielska Białej.Mam do niego zastrzerzenia .Fundamenty z ławą o szerokości 50cm i ścianami o gr 25cm- takie same jak w ich projekcie ze ścianami murowanymi.Nie jest zachowana modułowość w ścianach.Wymiary różne - w większości to wymiar 56,5cm wynikający chyba z podziału wymiaru ściany.Rozstawy krokwi na dachu to też wg mnie dziwne np 90cm czy 101cm.Moduł płyty gipsowej jak OSB to 120cm-Kto to obije i jakim
kosztem?Podwalina występuje jako pojedynczy element o przekroju 6x16cm.Całość konstrucji jest też na 16cm.Nie wiem dlaczego skoro docieplenia są w większości o grubości 15cm.Brak w projekcie wiatrolizolacji na ścianach jak i na stropie.Płyta OSB na ścianach jest bita po obu stronach/gr 15mm/Styropian jest klejony bezpośrednio na płytę i to gładki a nie ryflowany.Co ja mam z tym wszystkim zrobić.Dobrze że jeszcze nie zacząłem budowy.Pozdrawiam i czekam na informacje.


Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Wed 13 Dec, 2006

Tak na poczatek - przeczytaj uwaznie warunki dotyczace dostosowania projektu. Dowiesz sie tam, ze architek adaptujacy go do lokalnych warunkow musi wykonac pewien zakres prac. Szczegolnie wazne jest sformulowanie "przeliczenie obciazen". To w praktyce wyklucza odpowiedzialnosc autora projektu. Fundamet... a po co liczyc na nowo, ze mniej materialu pojdzie przy szkielecie. :) Ja po znalezieniu razacych bledow w projekcie wyslalem odpowiednie pismo do autora, a ze jestem upierdliwy w kwestiach prawnych - potwierdzone norarialnie. :D

MKS
Posts: 17
Joined: Thu 07 Sep, 2006

mam podobny problem - to chyba zaraza (nieuków projektantów)

Post by MKS » Thu 14 Dec, 2006

Witam
Niestety mam podobny problem
Zakupilismy projekt domu murowanego z obietnicą, że za 1200 PLN zamienią technologię na drewnianą - szkieletową. Jak juz w koncu ( z miesięcznym opóźnieniem i po licznych moinitach)przysłali to taki, że można na nim jeszcze conajmniej 3 piętra postawić. Rozstawy szkieletu co 45 cm ( kto przykroi całą wełnę mineralną ??? ) a fundament tak odrobili że pod każdą scianą działową jest ława ( 50 cm).
Taki budynek mozna stawiać nawet w Los Angeles - trzęsienie ziemi mu niegroźne :lol:
Zastanawiałem się czy coś z tym zrobić, czy po prostu oszołomom odpuścić a na farum przstrzec przed kontaktami z tym studio.
MKS

LeszekK
Posts: 9
Joined: Wed 13 Dec, 2006
Location: Mielec

Post by LeszekK » Thu 14 Dec, 2006

dzisiaj dzwoniłem do "studia".Przedstawiłem im swoje uwagi.Chcę im oddać projekt .Zarządałem zwrotu pieniędzy i czekam na odpowiedź.Zobaczymy co z tego wyniknie .Zasłaniają się tym że projekt "szkieletu" wykonywała inna firma w konsultacji VOLFem . :?:

LeszekK
Posts: 9
Joined: Wed 13 Dec, 2006
Location: Mielec

Post by LeszekK » Thu 14 Dec, 2006

Załączam w całej treści odpowiedż STUDIAATRIUM na moje zarzuty.Nadmieniam iż projekt mnie kosztował 1500 zł plus 1800zł adaptacja na szkielet

Witam,

Po konsultacji z konstruktorem budynku panem Mariuszem Nowakiem chcielibyśmy, według jego sugestii ustosunkować się do Pańskich zarzutów. Szerokość fundamentów nie zależy wyłącznie od obciążenia budynkiem, ale także od warunków gruntowych, których na etapie projektu nie jesteśmy w stanie przewidzieć - w budynku powtarzalnym przyjmujemy pewne standaryzowane rozwiązania, jak najbardziej prawidłowe, które zgodnie z Prawem Budowlanym podlegają adaptacji do warunków lokalnych - jeśli dla Pańskiej lokalizacji można fundamenty "odchudzić", czy też zastosować inne rozwiązanie, zgodne z Pańskim wyobrażeniem, ale także i z przepisami - to nie widzimy problemu aby to zrobić.
Wspomniany przez Pana wymiar 56,5cm w świetle słupków szkieletu, jest związany ze standardową szerokością płyty OSB 125cm - proszę zwrócić uwagę na rozstaw osiowy słupków. Rozkład krokwi nie powinien Pana niepokoić, gdyż płyty g-k mocuje się zwykle do rusztu, a nie bezpośrednio do konstrukcji więźby. Docieplenia ściany zewnętrznej szkieletu są szerokości 16cm, a nie 15cm jak Pan napisał - str.6 opisu technicznego.
Brak wiatroizolacji spowodowany jest dociepleniem zewnętrznym w postaci styropianu i zastosowanym tynkiem akrylowym. Wiatroizolacja w stropie jest zbędna, jest ona umieszczona w połaci dachu ponad krokwiami, nie ma także konieczności dawania tu izolacji przeciwwilgociowej, w sytuacji, kiedy jest wentylowana przestrzeń ponad sufitem podwieszonym umożliwiająca odprowadzenie ewentualnej wilgoci. Nie dopatrzyliśmy się także nieprawidłowości w rozwiązaniu zakładającym przyklejanie izolacji do płyt OSB - nie mamy jednak nic przeciwko temu, żeby zastosował Pan np. styropian ryflowany.

Pragniemy podkreślić, że kupił Pan projekt powtarzalny a nie indywidualny, w niskiej cenie, uwzględniającej to, że praca w niego włożona sprzeda się wielokrotnie. Zdajemy sobie sprawę, że jako projekt powtarzalny, zawiera on elementy, które jakkolwiek prawidłowe, to w jakimś stopniu mogą ulec modyfikacji, aby w razie potrzeby dostosować konkretne rozwiązania do indywidualnych potrzeb inwestora. Rozwiązania takie, a więc np. fundamentowanie i więźbę, a także inne elementy według Pańskich wymagań, modyfikuje zwykle z mocy "Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego" projektant adaptujący, biorąc pod uwagę konkretne warunki miejscowe - w myśl Prawa Budowlanego staje się on autorem projektu budowlanego, w skład którego wchodzi projekt architektoniczno-budowlany otrzymany od nas.

Nie jesteśmy w stanie zastosować rozwiązań satysfakcjonujących wszystkich naszych klientów - każdy z nas jest inny i lubi dodać coś od siebie do projektu, który mu się spodobał, każdy ma inne kryteria przy budowie domu - jedni chcą wybudować szybko, nie zważając na koszty, inni jak najtaniej, jeszcze inni "ekologicznie" itd. itp - jest setki decyzji w trakcie budowy, które trzeba podjąć kierując się którymś z kryteriów, innych dla każdego inwestora. Nie rzucamy kłód pod nogi naszym klientom wyrażając tam gdzie to potrzebne i możliwe zgodę na zmiany w projekcie, o czym informujemy zarówno w rozmowach, jak i na naszej stronie internetowej.

W świetle powyższego, nie uważamy niezgodności pewnych (zgodnych z przepisami) rozwiązań w zakupionych projektach, z Pańskim indywidualnym podejściem do budowy, jako powodu upoważniającego Pana do zwrotu projektów. Jeśli dostrzega Pan jakieś niezgodności z obowiązującymi przepisami, to proszę zwrócić się do Pana Mariusza Nowaka tel 601 407 799 o poprawienie ich - jest on z ramienia naszej firmy autorem konstrukcji tego budynku. Jeśli rozwiązanie jest prawidłowe, a jego mankamentem jest to, że nie jest zgodne z Pana koncepcją dotyczącą jego zastosowania, to proszę się zwrócić do projektanta adaptującego, bądź do Pana Mariusza Nowaka, uzgadniając z nimi zapłatę za taką zmianę - my wydamy na nią bezpłatną zgodę.

CIEKAW JESTEM CO PAN WOJTEK NA TO ODPOWIE??????????

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Thu 14 Dec, 2006

Co do fundamentu, to maja racje. 25cm dla sciany i 50cm dla lawy nie sa wbrew pozorom za duze. Mozna je zmniejszyc tylko znajac warunki gruntowe miejsca posadowienia budynku. Czasami te wymiary moga byc zbyt male i trzeba wkopywac kregi jak to zreszta jest zrobione u mojego sasiada.

Jesli chodzi o konstrukcje sciany (izolacje, folie, brak pustki itp.) beda mialy bezposredni wplyw na izolacyjnosc cieplna budynku, a to juz jest w polskich normach dokladnie okreslone. Najczesciej popelnianym bledem jest nieuwzglednienie w obliczeniach mostkow termicznych oraz zalozenie, ze plyta OSB jest wodoodporna, a nie wilgocioodporna. Sam brak wiatroizolacji daje do myslenia, czy konstruktor wie co robi?

romiber
Posts: 27
Joined: Thu 19 Oct, 2006

Post by romiber » Fri 15 Dec, 2006

Witam serdecznie!
Chcialbym przylaczyc sie do dyskusji i zwrocic uwage na moje przemyslenia dotyczace zakupu "projektu gotowego czy katalogowego" jak kto woli. Projekt taki kupiony za niewielkie pieniadze jest moim zdaniem tylko materialem\podstawa do ubiegania sie o pozwolenie na budowe po przystosowaniu go oczywiscie przez uprawnionego architekta do warunkow konkretnej dzialki. Zawiera on pewne rozwiazania konstrukcyjne, technologiczne i architektoniczne w zakresie ograniczonym dla "projektu budowlanego" (niezbednego do uzyskania pozwolenia na budowe) ale niekoniecznie zgodne z oczekiwaniami inwestora. Jezeli komus podoba sie taki projekt gotowy (przygotowany w technologii tradycyjnej) i decyduje sie na jego zakup - to mysle ze robi to swiadomie --godzac sie dodatkowo poniesc koszty zmian uwzgledniajacych inna technologie.Dostaje wtedy jedynie dokumentacje potrzebna do uzyskania stosownych pozwoleń.Czym innym jest natomiast zamowienie 'projektu wykonawczego" ktorego zakres jest zdecydowanie bardziej szczegolowy i porownywalny z rysunkami warsztatowymi gdzie kazdy detal jest dopracowany, takze pod katem optymalnego wykorzystania materialow. Mysle jednak ze z ekonomicznego punktu widzenia bardziej korzystne jest zamowienie indywidualnego projektu uwzgledniajacego wlasne potrzeby, oczekiwania i mozliwosci inwestora u architekta ktory wie jak sie fizycznie buduje domy drewniane niz eksperymentowanie z hybryda "projekt gotowy w technologi tradycyjnej" > "dostosowanie do technologii szkieletowej" > "projekt wykonawczy"

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Sat 16 Dec, 2006

romiber
Autor projektu, jako w glownej czesci osoba za niego odpowiedzialna dopuszcza wykonanie w innej technologii to odpowiada za to. Natomiast inna sprawa jest kwestia przeliczania konstrukcji - tu sie dopiero zdarzaja "cuda".

Odnosnie tego konkretnego projektu, ktory kupil LeszekK ma on pozwolic po spelnieniu OBOWIAZKOWYCH adaptacji, ktore MUSZA znajdowac sie w projekcie na postawienie domu zgodnie z obowiazujacym prawem i normami.

LeszekK
Posts: 9
Joined: Wed 13 Dec, 2006
Location: Mielec

Post by LeszekK » Thu 21 Dec, 2006

W ZAŁĄCZENIU PYTANIA KTORE WYSŁAŁEM DO STUDIA ATRIUM ,ODPOWIEDZI SA ORAZ KOMENTARZ PANA WOJTKA - WARTO PRZECZTAĆ !!!!!!!!!!POLECAM POTENCJALNYM KLIENTOM STUDIA ATRIUM
1. Dlaczego nie ma wiatroizolacji na ścianach zewnętrznych - zgodnie z tym co mówi Specjalista w tej dziedzinie Pan Nitka ze strony www.szkielet.pl Na stronie tej jest wiele ciekawych informacji dla wszystkich - nie tylko dla laików ale i dla projektantów. To styropian powinien być ryflowany a nie gładki i wiatroizolacja - u Was tego niema .
2. Dlaczego użyty jest gładki styropian?
3. Dlaczego klejenie styropianu jest bezpośrednio na płytę?

Odpowiedzi Studia Atrium - Mariusz Nowak
Wiatroizolacja jest konieczna do stosowania w przypadkach, gdy elewacja nie jest szczelna, a mianowicie np. gdy jest boazeria na ścianie, a pod nią jest styropian luzem, lub wełna mineralna. W przypadku gdy jest szczelna elewacja - styropian naklejony na płytę OSB nie ma konieczności stosowania wiatroizolacji i znane firmy, które budują w tych systemach (HAAS, Kampa, ELK, WOLF, CB, TSE, UNIBUD i in.) nie stosują wiatroizolacji.
Co do konieczności stosowania styropianu ryflowanego - są to tylko rozważania Pana Nitki, które trwają od roku 1997 (roku, w którym była w Polsce powódź stulecia), od kiedy to zaczęto się zastanawiać dlaczego domy dla powodzian rzekomo "gniły". Nie ma żadnych dowodów i podstaw naukowych, aby twierdzić, że gładki styropian nie może być klejony na płytę, zresztą wspomniane wyżej firmy kleją gładki styropian i mają europejskie certyfikaty. Sam dokonywałem odkrywki ściany w takim 15-letnim budynku i... ściana wyglądała wewnątrz jak nowa.

Komentarz WN
Odpowiedź przedstawiciela Studia Atrium wprowadza w błąd Zainteresowanego.
Oczywiście firmy wymienione nie stosują folii wiatroizolacyjnej, ale tylko dla tego, że:
- domy produkują w fabrykach,
- w miejscach krawędzi styropianu (szczególnie wokół otworów okiennych i drzwiowych) stosują specjalne uszczelnienia, które zapobiegają migracji wody pod styropian,

Nieprawdą jest – „Nie ma żadnych dowodów i podstaw naukowych, aby twierdzić, że gładki styropian nie może być klejony na płytę”. By dużo się nie rozpisywać proponuję poczytać:
http://www.szkielet.pl/problemy.php?show=19_eifs
http://www.szkielet.pl/problemy.php?show=21-22_eifs
http://www.szkielet.pl/problemy.php?show=21-22_otwor
http://www.szkielet.pl/problemy.php?show=29-30_eifs
Stosowanie folii wiatroizolacyjnej nie ma nic wspólnego z powodzią.

Jak Pan ułoży płytę gipsowa i wełnę mineralną przy takim module.

Odpowiedź Studia Atrium - Mariusz Nowak
Moduł jest idealny - 56,6 cm w świetle między słupkami to akurat rolka wełny UniMaty przekrojona na pół - 120cm/2 = 60cm. Te 3,4cm akurat uszczelni nam, styki - tak się robi zawsze. Oczywiście nie jest możliwym zachowanie w całym domu tych samych odstępów ze względu chociażby na otwory, łączenia ścian, także zawsze trzeba się liczyć z pewną ilością docinek.
Płyta gipsowa jest ułożona na płytę OSB (125cm) a jej łączenia wcale nie muszą wypadać na słupkach. Płyty gipsowe mogą być dowolnie kręcone do płyty OSB, oczywiście z zastosowaniem przyjętych zasad np przy nadprożach.

Komentarz WN
Przyjmując między słupkami rozstaw 56,6 cm, przy szerokości płyty OSB równej 125 cm, wychodzi, że szerokości słupków wynoszą 5,9 cm. Czy się mylę?
Jaki przekrój mają poszczególne elementy ścian, stropu, dachu?


Dlaczego jest bita płyta OSB po obu stronach skoro norma na to nie zezwala a oprócz tego dodatkowe koszty.

Odpowiedź Studia Atrium - Mariusz Nowak
Która norma nie zezwala na bicie płyty OSB po obu stronach??? To w takim razie wszystkie firmy, które produkują domy szkieletowe działają niezgodnie z normą? Przecież te firmy mają certyfikaty na stosowanie swoich systemów! Płyta OSB wewnętrzna jest konieczna ze względów konstrukcyjnych. Obustronne poszycie zapewnia pracę ściany jako tarczy, a co za tym idzie zastępuje nam konieczność stosowania zastrzałów i stężeń w konstrukcji ścian. Gdyby tą płytę wewnętrzną się wyrzuciło to droższa byłaby sama konstrukcja, musiałyby być wykonane wzmocnienia pod szafki, bojlery itp., a i w późniejszym użytkowaniu dużo bardziej narażona na uszkodzenie byłaby płyta gipsowa.

Komentarz WN
W lekkim budownictwie szkieletowym nie stosuje się płyty OSB po wewnętrznej stronach ścian zewnętrznych, czy też na ściankach wewnętrznych.
Płytę OSB, po wewnętrznej stronie ściany przyjęto stosować się tylko i wyłącznie w domach prefabrykowanych – ze względu na zapewniania lepszej sztywności i trwałości ścian w trakcie transportu.
Koszt wewnętrznego poszycia ścian płytami OSB jest zdecydowanie (kilkadziesiąt razy) droższy niż kilka odcinków desek przeznaczonych na wzmocnienia pod szafki kuchenne czy bojlery.
Ponadto pragnę zwrócić uwagę iż wewnątrz pomieszczeń płyta może być stosowana w ograniczonej ilości – 1 m2 płyty na 1 m3 pomieszczenia. W innym wypadku, z powodu formaldehydów – płyta OSB jest trująca dla otoczenia.


Dlaczego fundamenty są takie same jak w wersji murowanej- to są koszty które obciążają mnie a nie Was ?

Odpowiedź Studia Atrium - Mariusz Nowak
Bo przy założeniu niekorzystnych warunków gruntowych takie fundamenty wychodzą z obliczeń. Oprócz lżejszej konstrukcji do zestawienia obciążeń należy przyjmować takie same obciążenia zmienne (użytkowe, śnieg, wiatr), dachówka, płytki, wylewki też "ważą" tyle samo co w domu murowanym.

Komentarz WN
Przyznaję rację przedstawicielowi Studia Atrium.
W typowych projektach fundamenty przyjmuje się dla typowego rozwiązania. Osoba, adaptująca projekt winna wielkość ław czy ścian fundamentowych przystosować do miejscowych warunków gruntowych.


Dlaczego konstrukcja dachu jest taka sama jak w wersji murowanej?

Odpowiedź Studia Atrium - Mariusz Nowak
Rodzaj ścian parteru akurat w tym budynku nie ma wpływu na konstrukcję dachu.

Komentarz WN
Nie widziałem projektu, ale z zapytania i odpowiedzi wnioskuję, że do projektu budynku o lekkiej konstrukcji szkieletowej dołożono ciężką typową konstrukcję dachową z pochodzącą z projektu domu w technologii tradycyjnej. No cóż, można i tak, choć to prawie to samo co na podwozie samochodu osobowego założyć nadwozie samochodu ciężarowego. Po skrótach też można iść do przodu.
Nie mniej ciekawi mnie jak dach tradycyjny dach ma się do technologii Wolf, do której podobno ten projekt jest dostosowany.


Mam wątpliwości do rozstawu krokwi i przenoszeniu je przez ściany - gdyby rozstaw był co 40 cm i krokwi co 40cm rozłożenie sił by było jednakowe.

Odpowiedź Studia Atrium - Mariusz Nowak
Dlatego w ścianach parteru jako oczep jest belka 16/16 cm aby rozstaw krokwi nie determinował rozstawu słupków w ścianach.

Komentarz WN
Bardzo prowizoryczne rozwiązanie, ale w jakiś sposób Studia Atrium musiało przejść z lekkiej konstrukcji ścian na ciężką konstrukcję dachu.


Jak przybiję płytę OSB do krokwi przy takich modułach?

Odpowiedź Studia Atrium - Mariusz Nowak
Proszę spojrzeć na przekrój - tam nie ma płyty OSB

Komentarz WN
Rozumiem, że tu płyta jest zbędna do usztywnienia konstrukcji dachowej.


Dlaczego konstrukcja ścian jest 16cm a nie 15cm jak sugeruje grubość wełny 15cm?

Odpowiedź Studia Atrium - Mariusz Nowak
A skąd grubość wełny 15cm - tutaj jest zaprojektowana wełna 16cm.

Komentarz WN
Na stronach Isover’a (www.isover.pl) nie widziałem Uni-Maty grubości 16 cm. Pokazywane są między innymi grubości 15 lub 18 cm. Na pewno nie ma grubości 16 cm.


Dlaczego jest pojedyncza podwalina?

Odpowiedź Studia Atrium - Mariusz Nowak
Bo nie ma żadnych przesłanek, aby ta podwalina musiała być podwójna. Wszystkie z wyżej wspomnianych firm w swoich certyfikowanych systemach stosują podwalinę pojedynczą.

Komentarz WN
Tak, w zależności od przyjętej technologii stosuje się pojedyncze lub podwójne podwaliny; w technologii domów prefabrykowanych stosuje się pojedyncze podwaliny.

Dalszy komentarz Studia Atrium - Mariusz Nowak
Chciałbym jeszcze zaznaczyć, że projekt budynku w technologii szkieletowej został wykonany jako typowy, bez żadnej konsultacji Pana ze mną. Oczywiście tak jak w każdej technologii można szukać różnych rozwiązań. Rozwiązania zastosowane przeze mnie są z powodzeniem stosowane w budownictwie szkieletowym, zapewniają trwałość konstrukcji i wygodę użytkowania. Każde "odchudzanie" konstrukcji wpływa niekorzystnie na eksploatację budynku w dłuższym czasie, czego ja jako konstruktor mający kilkunastoletnie doświadczenie w projektowaniu budynków szkieletowych nie mogę autoryzować. Mariusz Nowak


Komentarz końcowy WN
Nie chcę wytykać Studiu Atrium małej znajomości wymogów stawianych technologii budownictwa szkieletowego, ale jeżeli na swoich stronach publikuje się między innymi poniższy tekst:

Aby zapewnić ścianom zewnętrznym wymaganą szczelność i odporność na zawilgocenia oprócz warstwy izolacji termicznej konieczne jest założenie wiatroizolacji i paroizolacji. Warstwę wiatroizolacyjną w postaci papy izolacyjnej umieszcza się pod poszyciem, od strony zewnętrznej. Zapobiega ona przewiewaniu ściany, umożliwia natomiast wydostawanie się z niej na zewnątrz pary wodnej. Paroizolacja natomiast powinna być założona od strony pomieszczeń budynku, pod materiałem stanowiącym wykończenie wewnętrzne ściany. Ma ona za zadanie zabezpieczyć materiał ciepłochronny przed wilgocią, która uchodzi z wnętrza domu. Wykonuje się ją z folii aluminiowej lub polietylenowej. Paroizolacja powinna znaleźć się także na stropie nad nieogrzewaną przestrzenią dachową, pod warstwą izolacji termicznej.
http://www.studioatrium.pl/Domy-drewniane,10.html

Po pierwsze: autor pisze – „Warstwę wiatroizolacyjną w postaci papy izolacyjnej umieszcza się pod poszyciem, od strony zewnętrznej. Zapobiega ona przewiewaniu ściany, umożliwia natomiast wydostawanie się z niej na zewnątrz pary wodnej.”
Tymczasem folię wiatroizolacyjną zakłada się na poszyciu, np. z płyty OSB. Jako folie wiatroizolacyjne stosuje się folie polipropylenowe, które zapewniają przepływ pary wodnej na zewnątrz. Jako folie wiatroizolacyjne nie stosuje się papy izolacyjnych, które nie posiadają właściwości paroprzepuszczalnych.

Po drugie: autor pisze - „Paroizolacja powinna znaleźć się także na stropie nad nieogrzewaną przestrzenią dachową, pod warstwą izolacji termicznej.”
Tymczasem folię paroizolacyjną kładzie się w pomieszczeniach ogrzewanych na wewnętrznych powierzchniach przegród zewnętrznych.

Wojciech Nitka

Atrium
Posts: 1
Joined: Tue 19 Dec, 2006

Nawiązanie

Post by Atrium » Mon 08 Jan, 2007

Nawiązując do polemiki rozpoczętej powyżej przez Pana Leszka, zamieszczamy, dla jeszcze pełniejszego obrazu sytuacji kolejny tekst Pana Krzysztofa Nowaka - można by powiedzieć - komentarz do komentarza.

STUDIO ATRIUM

=======================================================

1. Dlaczego nie ma wiatroizolacji na ścianach zewnętrznych - zgodnie z tym co mówi Specjalista w tej dziedzinie Pan Nitka ze strony www.szkielet.pl Na stronie tej jest wiele ciekawych informacji dla wszystkich - nie tylko dla laików ale i dla projektantów. To styropian powinien być ryflowany a nie gładki i wiatroizolacja - u Was tego niema .
2. Dlaczego użyty jest gładki styropian?
3. Dlaczego klejenie styropianu jest bezpośrednio na płytę?

Odpowiedzi Studia Atrium - Mariusz Nowak
Wiatroizolacja jest konieczna do stosowania w przypadkach, gdy elewacja nie jest szczelna, a mianowicie np. gdy jest boazeria na ścianie, a pod nią jest styropian luzem, lub wełna mineralna. W przypadku gdy jest szczelna elewacja - styropian naklejony na płytę OSB nie ma konieczności stosowania wiatroizolacji i znane firmy, które budują w tych systemach (HAAS, Kampa, ELK, WOLF, CB, TSE, UNIBUD i in.) nie stosują wiatroizolacji.
Co do konieczności stosowania styropianu ryflowanego - są to tylko rozważania Pana Nitki, które trwają od roku 1997 (roku, w którym była w Polsce powódź stulecia), od kiedy to zaczęto się zastanawiać dlaczego domy dla powodzian rzekomo "gniły". Nie ma żadnych dowodów i podstaw naukowych, aby twierdzić, że gładki styropian nie może być klejony na płytę, zresztą wspomniane wyżej firmy kleją gładki styropian i mają europejskie certyfikaty. Sam dokonywałem odkrywki ściany w takim 15-letnim budynku i... ściana wyglądała wewnątrz jak nowa.

Moja opinia
Odpowiedź przedstawiciela Studia Atrium wprowadza w błąd Zainteresowanego.
Oczywiście firmy wymienione nie stosują folii wiatroizolacyjnej, ale tylko dla tego, że:
- domy produkują w fabrykach,
- w miejscach krawędzi styropianu (szczególnie wokół otworów okiennych i drzwiowych) stosują specjalne uszczelnienia, które zapobiegają migracji wody pod styropian,

Nieprawdą jest – „Nie ma żadnych dowodów i podstaw naukowych, aby twierdzić, że gładki styropian nie może być klejony na płytę”. By dużo się nie rozpisywać proponuję poczytać:
http://www.szkielet.pl/problemy.php?show=19_eifs
http://www.szkielet.pl/problemy.php?show=21-22_eifs
http://www.szkielet.pl/problemy.php?show=21-22_otwor
http://www.szkielet.pl/problemy.php?show=29-30_eifs

Stosowanie folii wiatroizolacyjnej nie ma nic wspólnego z powodzią.

Moja odpowiedź - Mariusz Nowak
Opinia Pana Wojciecha Nitki zdecydowanie wprowadza w błąd Zainteresowanego.
W/w firmy, jak również i inne nie zawsze wykonują elewacje w fabrykach. Elewacje często są (i przez bardzo długi okres były) wykonywane na placu budowy, a co za tym idzie technologia ich wykonania jest identyczna jak w przypadku budynków szkieletowych wykonywanych od podstaw na budowie. W takich przypadkach również nie jest stosowana folia wiatroizolacyjna.
Co do styropianu ryflowanego. Moje doświadczenie w projektowaniu budynków szkieletowych nie jest na pewno mniejsze niż Pana Nitki, każdy może mieć swoje spostrzeżenia i opinie. Moje doświadczenie pokazuje, że budynki z gładkim styropianem w Europie mają się bardzo dobrze. Nie znam przypadku gdzie akurat zastosowanie gładkiego styropianu było powodem korozji budowlanej! Na marginesie, można by zapytać - dlaczego Pan Wojciech Nitka jako wiceprezes Stowarzyszenia współpracuje ściśle z firmami, które używają gładkiego styropianu i rekomenduje takie firmy? Zasięgnąłem opinii drugiego wiceprezesa Stowarzyszenia na temat stosowania takiego rozwiązania i jest ona zgoła odmienna! Warto również nadmienić, że Polskie Centrum Budownictwa Szkieletowego utrzymuje ścisłe kontakty z niemieckim stowarzyszeniem BDF. Uczestniczyłem w spotkaniach obydwu stowarzyszeń i… problem styropianu ryflowanego w ogóle nie istniał i nie istnieje, a wszystkie renomowane firmy europejskie stosują z powodzeniem styropian gładki.
Te wszystkie fakty, jak i długoletnia obserwacja konstrukcji szkieletowych utwierdzają mnie w przekonaniu, że stosowanie styropianu gładkiego nie budzi żadnych obaw. Gdyby było to nieprawidłowe rozwiązanie, to jestem przekonany, że potentaci na rynku europejskim i światowym, mający dużo większe doświadczenie niż Pan Nitka, dawno odeszliby od takiej technologii.

Chciałem również tu nadmienić, że miałem okazję poznać osobiście Pana Wojciecha Nitkę, z którym prowadziliśmy długie dyskusje i spory m. in. na ten temat.




Jak Pan ułoży płytę gipsowa i wełnę mineralną przy takim module.

Odpowiedź Studia Atrium - Mariusz Nowak
Moduł jest idealny - 56,6 cm w świetle między słupkami to akurat rolka wełny UniMaty przekrojona na pół - 120cm/2 = 60cm. Te 3,4cm akurat uszczelni nam, styki - tak się robi zawsze. Oczywiście nie jest możliwym zachowanie w całym domu tych samych odstępów ze względu chociażby na otwory, łączenia ścian, także zawsze trzeba się liczyć z pewną ilością docinek.
Płyta gipsowa jest ułożona na płytę OSB (125cm) a jej łączenia wcale nie muszą wypadać na słupkach. Płyty gipsowe mogą być dowolnie kręcone do płyty OSB, oczywiście z zastosowaniem przyjętych zasad np przy nadprożach.

Moja opinia
Przyjmując między słupkami rozstaw 56,6 cm, przy szerokości płyty OSB równej 125 cm, wychodzi, że szerokości słupków wynoszą 5,9 cm. Czy się mylę?
Jaki przekrój mają poszczególne elementy ścian, stropu, dachu?

Moja odpowiedź - Mariusz Nowak
Między płytami OSB, trzeba obliczeniowo zastosować przerwę dylatacyjną szer. 2 milimetrów, ze względu na nierówności krawędzi płyty. Takie rozwiązanie, zgodne z zasadami projektowania zastosowano i w tym projekcie.
Wymienione, przez Pana elementy maja przekroje wynikające z obliczeń statycznych i warunków konstrukcyjnych.




Dlaczego jest bita płyta OSB po obu stronach skoro norma na to nie zezwala a oprócz tego dodatkowe koszty.

Odpowiedź Studia Atrium - Mariusz Nowak
Która norma nie zezwala na bicie płyty OSB po obu stronach??? To w takim razie wszystkie firmy, które produkują domy szkieletowe działają niezgodnie z normą? Przecież te firmy mają certyfikaty na stosowanie swoich systemów! Płyta OSB wewnętrzna jest konieczna ze względów konstrukcyjnych. Obustronne poszycie zapewnia pracę ściany jako tarczy, a co za tym idzie zastępuje nam konieczność stosowania zastrzałów i stężeń w konstrukcji ścian. Gdyby tą płytę wewnętrzną się wyrzuciło to droższa byłaby sama konstrukcja, musiałyby być wykonane wzmocnienia pod szafki, bojlery itp., a i w późniejszym użytkowaniu dużo bardziej narażona na uszkodzenie byłaby płyta gipsowa.

Moja opinia
W lekkim budownictwie szkieletowym nie stosuje się płyty OSB po wewnętrznej stronach ścian zewnętrznych, czy też na ściankach wewnętrznych.
Płytę OSB, po wewnętrznej stronie ściany przyjęto stosować się tylko i wyłącznie w domach prefabrykowanych – ze względu na zapewniania lepszej sztywności i trwałości ścian w trakcie transportu.
Koszt wewnętrznego poszycia ścian płytami OSB jest zdecydowanie (kilkadziesiąt razy) droższy niż kilka odcinków desek przeznaczonych na wzmocnienia pod szafki kuchenne czy bojlery.

Ponadto pragnę zwrócić uwagę iż wewnątrz pomieszczeń płyta może być stosowana w ograniczonej ilości – 1 m2 płyty na 1 m3 pomieszczenia. W innym wypadku, z powodu formaldehydów – płyta OSB jest trująca dla otoczenia.

Moja odpowiedź - Mariusz Nowak
Nieprawdą jest, że płytę OSB od strony wewnętrznej stosuje się tylko w domach prefabrykowanych. Świadczy to o niewystarczającej znajomości prefabrykacji przez opiniodawcę. Firmy prefabrykujące domy mają w swojej ofercie również asortyment z jednostronnym poszyciem, który jest dużo tańszy.
Płyta wewnętrzna jest droższym, ale lepszym rozwiązaniem, ze względu na użytkowanie budynku szkieletowego. W projekcie typowym musiałem tą płytę zastosować, gdyż dla projektu typowego nie miałem dokładnych danych od Zainteresowanego, w których miejscach należy zastosować wzmocnienia.
Co do formaldehydu – prowadziłem badanie przed 10-oma laty i okazało się, że emisja tego środka nie przekracza wartości dopuszczalnych. Zdecydowanie więcej formaldehydu wydzielają, meble, skrzydła drzwiowe i inne urządzenia wnętrz z płyt drewnopochodnych…
Można tutaj również zapytać jak wyżej:
„dlaczego Pan Wojciech Nitka jako wiceprezes Stowarzyszenia współpracuje ściśle z firmami, które używają wewnętrznej płyty drewnopochodnej i rekomenduje takie firmy? Zasięgnąłem opinii drugiego wiceprezesa Stowarzyszenia na temat stosowania takiego rozwiązania i jest ona zgoła odmienna! Warto również nadmienić, że Polskie Centrum Budownictwa Szkieletowego utrzymuje ścisłe kontakty z niemieckim stowarzyszeniem BDF. Uczestniczyłem w spotkaniach obydwu stowarzyszeń i… problem wewnętrznej płyty drewnopochodnej w ogóle nie istniał i nie istnieje, a wszystkie renomowane firmy europejskie stosują z powodzeniem płytę wewnętrzną.”





Dlaczego fundamenty są takie same jak w wersji murowanej- to są koszty które obciążają mnie a nie Was ?

Odpowiedź Studia Atrium - Mariusz Nowak
Bo przy założeniu niekorzystnych warunków gruntowych takie fundamenty wychodzą z obliczeń. Oprócz lżejszej konstrukcji do zestawienia obciążeń należy przyjmować takie same obciążenia zmienne (użytkowe, śnieg, wiatr), dachówka, płytki, wylewki też "ważą" tyle samo co w domu murowanym.

Moja opinia
Przyznaję rację przedstawicielowi Studia Atrium.
W typowych projektach fundamenty przyjmuje się dla typowego rozwiązania. Osoba, adaptująca projekt winna wielkość ław czy ścian fundamentowych przystosować do miejscowych warunków gruntowych.

Moja odpowiedź - Mariusz Nowak
Dziękuję, że chociaż tutaj Panie Wojtku mamy takie same zdanie…




Dlaczego konstrukcja dachu jest taka sama jak w wersji murowanej?

Odpowiedź Studia Atrium - Mariusz Nowak
Rodzaj ścian parteru akurat w tym budynku nie ma wpływu na konstrukcję dachu.

Moja opinia
Nie widziałem projektu, ale z zapytania i odpowiedzi wnioskuję, że do projektu budynku o lekkiej konstrukcji szkieletowej dołożono ciężką typową konstrukcję dachową z pochodzącą z projektu domu w technologii tradycyjnej. No cóż, można i tak, choć to prawie to samo co na podwozie samochodu osobowego założyć nadwozie samochodu ciężarowego. Po skrótach też można iść do przodu.
Nie mniej ciekawi mnie jak dach tradycyjny dach ma się do technologii Wolf, do której podobno ten projekt jest dostosowany.

Moja odpowiedź - Mariusz Nowak
Stwierdzenie, że „dołożono ciężką typową konstrukcję dachową” jest niczym nieuzasadnione, może tylko tym, ze jak sam opiniodawca napisał – nie widział on projektu - Przecież przy zastosowaniu takiego samego pokrycia i obciążeń, jak w budynku tradycyjnym więźba musi być podobna, a często bardziej masywna, ze względu na to, że w niektórych przypadkach brak możliwości przenoszenia sił poziomych przez ściany kolanowe. Tutaj, w budynku GL63, konstrukcja i schemat statyczny mogły pozostać nie zmienione, gdyż nie ma ściany kolanowej i można przyjąć nieprzesuwne podpory na ścianach zewnętrznych. Przykład Pana Nitki jest nietrafiony, ponieważ wspomniana „karoseria” nie zmienia ciężaru, natomiast trzymając się motoryzacyjnej terminologii „tunning podwozia” zapewnia niezawodne działanie całości. Można by tu polemizować na temat zasadności zastosowania konstrukcji dachu z prefabrykowanych wiązarów drewnianych, ale względy ekonomiczne i brak możliwości wykorzystania w takiej sytuacji stryszku do jakichkolwiek celów, zadecydowały o zastosowaniu takiej a nie innej konstrukcji więźby.




Mam wątpliwości do rozstawu krokwi i przenoszeniu je przez ściany - gdyby rozstaw był co 40 cm i krokwi co 40cm rozłożenie sił by było jednakowe.

Odpowiedź Studia Atrium - Mariusz Nowak
Dlatego w ścianach parteru jako oczep jest belka 16/16 cm aby rozstaw krokwi nie determinował rozstawu słupków w ścianach.

Moja opinia
Bardzo prowizoryczne rozwiązanie, ale w jakiś sposób Studia Atrium musiało przejść z lekkiej konstrukcji ścian na ciężką konstrukcję dachu.

Moja odpowiedź - Mariusz Nowak
W zasadzie odpowiedź jest ujęta w punkcie poprzednim. Chciałbym jednak zaznaczyć, że możliwe są różnorakie rozwiązania. Trzeba przyjąć jakąś bazę do projektu typowego. Poza tym polemizowałbym z kosztem jednego i drugiego rozwiązania. Myśle, że zastosowanie oczepu na tyle zmniejsza wartość konstrukcji dachowej, że koszt mojego rozwiązania nie powinien być wyższy.




Jak przybiję płytę OSB do krokwi przy takich modułach?

Odpowiedź Studia Atrium - Mariusz Nowak
Proszę spojrzeć na przekrój - tam nie ma płyty OSB

Moja opinia
Rozumiem, że tu płyta jest zbędna do usztywnienia konstrukcji dachowej.

Moja odpowiedź - Mariusz Nowak
Oczywiście, że nie potrzeba.



Dlaczego konstrukcja ścian jest 16cm a nie 15cm jak sugeruje grubość wełny 15cm?

Odpowiedź Studia Atrium - Mariusz Nowak
A skąd grubość wełny 15cm - tutaj jest zaprojektowana wełna 16cm.

Moja opinia
Na stronach Isover’a (www.isover.pl) nie widziałem Uni-Maty grubości 16 cm. Pokazywane są między innymi grubości 15 lub 18 cm. Na pewno nie ma grubości 16 cm.

Moja odpowiedź - Mariusz Nowak
Proponuję poszukać również u innych producentów. Mogę polecić np. URSĘ.




Dlaczego jest pojedyncza podwalina?

Odpowiedź Studia Atrium - Mariusz Nowak
Bo nie ma żadnych przesłanek, aby ta podwalina musiała być podwójna. Wszystkie z wyżej wspomnianych firm w swoich certyfikowanych systemach stosują podwalinę pojedynczą.

Moja opinia
Tak, w zależności od przyjętej technologii stosuje się pojedyncze lub podwójne podwaliny; w technologii domów prefabrykowanych stosuje się pojedyncze podwaliny.

Moja odpowiedź - Mariusz Nowak
Jako typowe rozwiązanie przyjąłem pojedynczą podwalinę.




Dalszy komentarz Studia Atrium - Mariusz Nowak
Chciałbym jeszcze zaznaczyć, że projekt budynku w technologii szkieletowej został wykonany jako typowy, bez żadnej konsultacji Pana ze mną. Oczywiście tak jak w każdej technologii można szukać różnych rozwiązań. Rozwiązania zastosowane przeze mnie są z powodzeniem stosowane w budownictwie szkieletowym, zapewniają trwałość konstrukcji i wygodę użytkowania. Każde "odchudzanie" konstrukcji wpływa niekorzystnie na eksploatację budynku w dłuższym czasie, czego ja jako konstruktor mający kilkunastoletnie doświadczenie w projektowaniu budynków szkieletowych nie mogę autoryzować.

Mariusz Nowak




Moja końcowa opinia
Nie chcę wytykać Studiu Atrium małej znajomości wymogów stawianych technologii budownictwa szkieletowego, ale jeżeli na swoich stronach publikuje się między innymi poniższy tekst:

Aby zapewnić ścianom zewnętrznym wymaganą szczelność i odporność na zawilgocenia oprócz warstwy izolacji termicznej konieczne jest założenie wiatroizolacji i paroizolacji. Warstwę wiatroizolacyjną w postaci papy izolacyjnej umieszcza się pod poszyciem, od strony zewnętrznej. Zapobiega ona przewiewaniu ściany, umożliwia natomiast wydostawanie się z niej na zewnątrz pary wodnej. Paroizolacja natomiast powinna być założona od strony pomieszczeń budynku, pod materiałem stanowiącym wykończenie wewnętrzne ściany. Ma ona za zadanie zabezpieczyć materiał ciepłochronny przed wilgocią, która uchodzi z wnętrza domu. Wykonuje się ją z folii aluminiowej lub polietylenowej. Paroizolacja powinna znaleźć się także na stropie nad nieogrzewaną przestrzenią dachową, pod warstwą izolacji termicznej.
http://www.studioatrium.pl/Domy-drewniane,10.html

Po pierwsze: autor pisze – „Warstwę wiatroizolacyjną w postaci papy izolacyjnej umieszcza się pod poszyciem, od strony zewnętrznej. Zapobiega ona przewiewaniu ściany, umożliwia natomiast wydostawanie się z niej na zewnątrz pary wodnej.”
Tymczasem folię wiatroizolacyjną zakłada się na poszyciu, np. z płyty OSB. Jako folie wiatroizolacyjne stosuje się folie polipropylenowe, które zapewniają przepływ pary wodnej na zewnątrz. Jako folie wiatroizolacyjne nie stosuje się papy izolacyjnych, które nie posiadają właściwości paroprzepuszczalnych.

Po drugie: autor pisze - „Paroizolacja powinna znaleźć się także na stropie nad nieogrzewaną przestrzenią dachową, pod warstwą izolacji termicznej.”
Tymczasem folię paroizolacyjną kładzie się w pomieszczeniach ogrzewanych na wewnętrznych powierzchniach przegród zewnętrznych.

Wojciech Nitka

Moja końcowa odpowiedź - Mariusz Nowak
Jak wspomniałem, miałem okazję poznać osobiście Pana Wojciecha Nitkę, z którym prowadziliśmy długie dyskusje i spory na różne tematy. Każdy ma prawo do wygłaszania swoich opinii ale nikt rozsądny nie opiera się tylko i wyłącznie na zdaniu jednej ze stron. Myślę, że dobrym rozwiązaniem byłoby zaproszenie Zainteresowanego na targi budowlane „BUDMA 2007” w Poznaniu i spotkanie trzech stron w celu konfrontacji swoich stanowisk. Ja na pewno nie omieszkam przy okazji tej imprezy targowej podyskutować z Panem Wojciechem.
Podsumowując - mogę zagwarantować, że projekt wykonany przeze mnie, zrealizowany przez znającą się na rzeczy firmę, zapewni komfort na długie lata i nie chciałbym klientom sprzedawać tanich rozwiązań, które po pewnym czasie i tak wymagałyby poprawek, uzupełnień oraz powodowałyby niezadowolenie klienta.

Mariusz Nowak

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Mon 08 Jan, 2007

Z czystej ciekawosci zapytam. Jaki wspolczynnik K ma taka sciana z tego projektu w/g obliczen, uwzgledniajac oczywiscie mostki termiczne?

LeszekK
Posts: 9
Joined: Wed 13 Dec, 2006
Location: Mielec

Post by LeszekK » Tue 09 Jan, 2007

Z zaproszenia chętnie bym skorzystał i podyskutował w "trójkącie".Jeden problem - kto pokrywa koszty?

LeszekK
Posts: 9
Joined: Wed 13 Dec, 2006
Location: Mielec

Post by LeszekK » Tue 30 Jan, 2007

:( BUDMA 2007 minęła a zaproszenia nie widać tak samo jak firma ATRIUM miga się od konkretów i tylko patrzy aby "portki" ściągać przez głowę .Pozdrawiam ATRIUM i ich dobre samopoczucie

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Tue 30 Jan, 2007

Nalezysz do nielicznej grupy ludzi, ktorzy domagaja sie tego co sie nalezy - jakosci produktu wedle prawa. Z taka osoba nikt nie chce rozmawiac - dla sprzedajacego to "idiota". Ratuje ich tylko brak precyzji w prawie i koniecznosc dochodzenia owych w sadzie.



Post Reply

Return to “Projekty budowlane domów szkieletowych”