Usytuowanie budynku w granicy przy ścianie sąsiada

Techniczne aspekty projektów domów szkieletowych
Post Reply
drewbuilder
Posts: 2
Joined: Sat 22 Dec, 2018

Usytuowanie budynku w granicy przy ścianie sąsiada

Post by drewbuilder » Sat 22 Dec, 2018

Witam wszystkich forumowiczów,
na początku przyszłego roku planuję złożyć wniosek budowy domu jednorodzinnego z garażem w bryle o konstrukcji szkieletowej. Chcę jedną ścianą przytulic się do ściany domu sąsiada, który jest wyższy co pokazuje szkic (obrys budynku sąsiada przerywaną linią):
budynek.jpg
I tu moje pytania:
1. Czy w takim przypadku muszę zastosować ścianę oddzielenia pożarowego? Moja kalenica będzie niższa od dachu sąsiada o ok 60cm, a najmniejsza różnica wysokości między dachami moim i sąsiada na środku prawej połaci wynosiłaby ok 30-35 cm.
2. Czy jeżeli ściana oddzielenia pożarowego będzie wykonana w zakresie jak na poniższym szkicu
budynek sciana.jpg
z silikatu 18 lub 24 cm spełniający wymagane rei60 dla ścian oddzielenia pożarowego to będę musiał spełnić jeszcze jakieś parametry, żeby urząd wydał pozwolenie na budowę bez obiekcji?

Kilka danych:
ściana budynku sąsiedniego: pustak ceramiczny i 10cm styropianu +tynk.
dach budynku sąsiedniego: stropodach płaski z pokryciem papą

Część mojego budynku, która będzie się stykała z sąsiadem to garaż dwustanowiskowy, nieogrzewany.
Warstwy mojego dachu: blacha na rąbek, kontrłaty,łaty, membrana, krokiew 18cm - dach nieocieplony,
Ściana: tynk mineralny, wełna skalna elewacyjna 5 cm, wiatroizolacja, osb3 12mm, wełna pomiędzy słupkami drewnianymi przekroju 4x14cm, paroizolacja, g-k


Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź,
Pozdrawiam serdecznie


yaroszek
Posts: 63
Joined: Sat 22 Oct, 2016

Re: Usytuowanie budynku w granicy przy ścianie sąsiada

Post by yaroszek » Sat 22 Dec, 2018

Sam jestem ciekawy...
Ale generalnie ja widziałem dom w technologii HBE budowany przy istniejącym budynku i budynki te dzielił tylko styropian starego budynku i styropian nowego. Fakt taki, że obie ściany miały taką samą powierzchnię.

drewbuilder
Posts: 2
Joined: Sat 22 Dec, 2018

Re: Usytuowanie budynku w granicy przy ścianie sąsiada

Post by drewbuilder » Sun 23 Dec, 2018

Generalnie jeżdżąc po miejscowościach i podpatrujac ciekawe rozwiazania, widziałem wiele nie najstarszych budynków sąsiadów przytulonych do siebie ścianami, ktore nie mają wypuszczonych ponad dach na 30 cm ogniomurów. WT (wg mojego przekonania) dopuszczają takie rozwiązanie przez stosowanie pasow z materiałów NRO na szerokosc 1m/2m dla dachu i scian przylegających.
Te wszystkie paragrafy w WT odnośnie sytuowania budynku i ppoż w pierwszym czytaniu są ok, ale mam wrażenie, że przy głębszej analizie jeżeli nawet sobie wzajemnie nie przeczą to dają kilka rozwiązań.
Moim zdaniem ściana oddzielenia pożarowego załatwia wszystkie inne warunki, ale bardzo liczę na opinie osób, którzy mieli podobne dylematy, albo są biegli w tych wszystkich przepisach siejących niepokój pośród inwestorów takich jak ja.
Pozdrawiam,


Post Reply

Return to “Projekty budowlane domów szkieletowych”