Fundamenty

Techniczne aspekty projektów domów szkieletowych
Post Reply
sokmarcin
Posts: 66
Joined: Mon 18 Jun, 2007

Fundamenty

Post by sokmarcin » Mon 18 Jun, 2007

Witam
Mam pytanie dotyczące posadowienia budynku o szkielecie drewnianym.
Otóż kiedy możemy mówić, iż domek jest trwale związany z gruntem, a kiedy nie. Planuję postawić mały domek letniskowy i posadowić go na odpowiednio przygotowanych słupkach betonowych, strop przyziemia ma być kotwiony do słupów za pomacą kotew hilti. Chciałbym uniknąć wylewania ław i płyty. Spotakłem się z dwiema sprzecznymi opiniami wśród architektów i projektantów na temat słupków. Ci pierwsi twierdzą, że jest to trwałe związanie z gruntem ci drudzy, że nie. Jest to o tyle istotne ,że w przypadku trwałego powiązania z gruntem muszę składać wniosek o pozwolenie na budowę, zaś w drugim przypadku tylko wniosek o rozpoczęcie prac budowlanych. Czy ktoś mógłby rozwiać moje wątpliwości.
PS.:Wiem jeszcze że wszystko zależy od urzędnika w gminie, czy są jakieś przepisy którymi można by walczyć gdyby się okazało że posadowienie na słupkach nie jest trwałym związaniem z gruntem a urzędnik uważał inaczej.

Za odpowiedź z góry dziękuję.
Marcin S.


Avecbud
Posts: 76
Joined: Sun 03 Jun, 2007

Post by Avecbud » Mon 30 Jul, 2007

Wylewa sie stope fundamentowa pod kazdy slup ,w zaleznosci od gruntu na styropianie o pow. 1 m2 twardy styropian. i stawiamy bloczki bertonowe jako kolumny pod budynek.Rozpietosc nier moze przekraczac 2,5 mb.
Pozdrawiam

czarek63
Posts: 390
Joined: Thu 03 Mar, 2005
Location: Polska

Post by czarek63 » Tue 31 Jul, 2007

nie wiem czy to pomoże ?
Trwałe połączenie konstrukcji budynku z gruntem to posadowienie budynku na ławach, stropach fundamentowych lub innych fundamentach bezpośrednio na stabilnym gruncie nośnym, a także posadowienie budynku na tzw. fundamentach pośrednich, przekazujących obciążenia na podłoże gruntowe za pomocą dodatkowych elementów konstrukcyjnych np. pali lub studni zapuszczanych w grunt, podwalin itp. W Aneksie Nr 1-83 do Instrukcji G-5 przytoczona została definicja obiektu budowlanego na potrzeby statystyki publicznej zdefiniowana w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30.12.1999r. wymienionym wyżej.
Natomiast wyjaśnienie sformułowania-konstrukcje połączone z gruntem w sposób trwały - należałoby odnieść do art. 47 i 48 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z treścią ww przepisów częścią składową rzeczy jest wszystko to, co nie może być od niej odłączone bez uszkodzenia lub istotnej zmiany całości albo bez uszkodzenia lub istotnej zmiany przedmiotu odłączonego. Natomiast do części składowych gruntów należą budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane, jeżeli przepis szczególny ich nie wyłącza.


Post Reply

Return to “Projekty budowlane domów szkieletowych”