Ciepły 3

Techniczne aspekty projektów domów szkieletowych
Post Reply
mimi31
Posts: 26
Joined: Tue 17 May, 2005
Location: Ruda Śląska

Ciepły 3

Post by mimi31 » Tue 17 May, 2005

Czy ktoś z szanownych Forumowiczów budował dom "ciepły3"? jestem coraz bardziej zainteresowany tym projektem ale chciałbym zasiągnąć opinii użytkowników. Chciałbym też wiedzieć jak przedstawiają się kolejne warstwy w ścianach. Ale to już chyba pytanie do naszego eksperta.


Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Tue 17 May, 2005

Nie mam przed sobą projektu, ale znając inne projekty tego autorstwa, to mogę sądzić, że układ jest następujący - od wewnątrz:
- płyta gipsowo-kartownowa,
- folia paroizolacyjna,
- izolacja cieplna,
- płyta poszycia zewnętrznego,
- folia wiatroizolacyjna,
- styropian ryflowany,
- tynk.

To typowy układ warstw dla kanadyjczyków. Współczynnik U na poziomie 0,24 W/m2K.

mimi31
Posts: 26
Joined: Tue 17 May, 2005
Location: Ruda Śląska

Post by mimi31 » Wed 18 May, 2005

Bardzo dziękuję.

od_biry
Posts: 5
Joined: Sun 22 May, 2005
Location: Łódź

Post by od_biry » Mon 23 May, 2005

Witam.
Tak się składa, że też poważnie rozważam zakup tego projektu ale w wersji z garażem.
I tu pytanie do wszystkich, którzy budowali ten projekt a przede wszystkim do eksperta: jak wygląda ten projekt od strony zgodności z wymaganiami budownictwa szkieletowego?
Czy umieszczenie go na tym portalu można traktować jako wystarczającą rekomendację?
Szukam domu prostego i funkcjonalnego - a taki wydaje się ten projekt, ale trochę zniechęca pewnia "niedbałość" tej prezentacji, brak opisu konstrukcji, grubości ścian a szczególne brak wymiarów zewnętrznych.
Niestety te braki dotyczą wszystkich projektów tego autora prezentowanych na Państwa stronie jak również na jego własnej stronie.
Obawiam się trochę, że ten brak precyzji w przygotowaniu prezentacji może się niestety przenieść na samym projekt co wyjdzie dopiero po jego zakupie albo gorzej - na etapie jego realizacji.
Pozdrawiam

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Mon 23 May, 2005

Projekty zamieszczone na naszych stronach pochodzą z różnych pracowni i my nie możemy ingerować w zawartość projektów. Stąd projekty te nie są przez nas weryfikowane. Za zawartość i jakość opracowania odpowiada tylko i wyłącznie projektant.

Nie mniej zwrócimy się do wspominanego autora o uzupełnienie danych - opis konstrukcji, grubości ścian, podanie wymiarów zewnętrznych. Po otrzymaniu natychmiast uzupełnimy.

od_biry
Posts: 5
Joined: Sun 22 May, 2005
Location: Łódź

Post by od_biry » Mon 23 May, 2005

Może nie wyraziłem się dość precyzyjnie. Nie chodzi mi o ingerencję w projekt czy jego uzupełnienie.
Chodzi mi o wypowiedź użytkowników, którzy ten projekt kupili albo (a raczej szczególnie) Pana o "jakość" projektów tego autora. Z samej prezentacji to nie wynika...
Dom szkieletowy to dość specyficzna konstrukcja. Wymaga dużej wiedzy, zupełnie innej, niz przy tradycyjnej technologii murowej. Stąd moje pytanie pada tutaj na tym forum - bo nie znam lepszego miejsca.
Spotkałem się już z prezentacjami innych projektów, które już na pierwszy rzut oka wskazywały, że wszystkie nie wszystkie zasady obowiązujący przy konstrukcji domu w szkielecie drewnianym zostaną spełnione - np układ pomieszczeń od razu wskazywał, że w ścianach zewnętrznym będą prowadzone instalacje wodne.
Jeśli regulamin forum nie pozwala na wyrażenie takiej opinii to może na priva...?
Dziękuję i pozdrawiam

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Mon 23 May, 2005

Wojciech Nitka wrote:Projekty zamieszczone na naszych stronach pochodzą z różnych pracowni i my nie możemy ingerować w zawartość projektów. Stąd projekty te nie są przez nas weryfikowane.
Osobiście nie znam projektów. Trudno byłoby mi je wszystkie znać. Pan Jerzy Berezowski od wielu lat zajmuje się projektowaniem domów o lekkiej konstrukcji szkieletowej, stąd mogę przypuszczać, iż Jego projekty okreslają wszelkie wymagania stawiane domom szkieletowym.

A tak poza tym, projekty domów, i to w każdej technologii, nie zawierają wszystkich wymagań, szczegółów i detali określanych powszechnie "sztuką budolwaną". Tę wiedzę winnien posiadać wykonawca.

od_biry
Posts: 5
Joined: Sun 22 May, 2005
Location: Łódź

Post by od_biry » Mon 23 May, 2005

OK, sprawa jasna.
Co prawda to nie koniec pytań... ale to już może nowy wątek.
Dziękuję za wyjaśnienia.

Loxia
Posts: 9
Joined: Sat 10 Dec, 2005

Post by Loxia » Sat 10 Dec, 2005

czy ktos zbudowal ten domek i moze sie podzielic uwagami na temat kosztow i problemow?

monikadm
Posts: 16
Joined: Sat 17 Dec, 2005
Location: Szczecin

Post by monikadm » Sat 17 Dec, 2005

Wojciech Nitka wrote:Nie mam przed sobą projektu, ale znając inne projekty tego autorstwa, to mogę sądzić, że układ jest następujący - od wewnątrz:
- płyta gipsowo-kartownowa,
- folia paroizolacyjna,
- izolacja cieplna,
- płyta poszycia zewnętrznego,
- folia wiatroizolacyjna,
- styropian ryflowany,
- tynk.
To typowy układ warstw dla kanadyjczyków. Współczynnik U na poziomie 0,24 W/m2K.
A czy nie lepsza od styropianu ryflowanego byłaby płyta wełny mineralnej o grubości 12 cm?

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Sat 17 Dec, 2005

W proponowanym przez Ciebie ukladzie (wełna gruości 12 cm, zamiast 5 cm styropianu) musisz rozważyć szerokość okapu.

Dając 12 cm wełny, zamiast 5 cm styropianu, zmniejszasz szerokość okapu dachowego. A poszerzego okapu to poważna ingerencja w konstrukcję dachu i całego budynku.



Post Reply

Return to “Projekty budowlane domów szkieletowych”