Czy ktoś budował dom wg projektu Z14??

Techniczne aspekty projektów domów szkieletowych
Post Reply
MefKM
Posts: 8
Joined: Wed 28 Jan, 2009

Czy ktoś budował dom wg projektu Z14??

Post by MefKM » Mon 23 Feb, 2009

jw. chodzi o projekt Z14 stworzony przez studio z500 - linka do projektu linka

Image

Image Image

interesuje mnie podobne rozwiązanie, okna na poddaszu w bocznych scianach

Image Image

czy do takiego metrazu mozna jeszcze zostosować ogrzewanie elektryczne - konwekcyjne, akumulacyjne piece sa bardzo drogie - czy juz w gre wchodzi tylko ogrzewanie gazowe czy na groszek??


MefKM
Posts: 8
Joined: Wed 28 Jan, 2009

Post by MefKM » Wed 25 Feb, 2009

widze, ze nikt nie budowal takiego domu
ale moze udzieli mi odpowiedzi na to pytanie, a mianowicie: zastanawiam sie nad ogrzewaniem takiego domu, w gre wchodzi prad lub gaz. Bardziej skłaniałbym sie ku en. elektrycznej, tylko nie wiem czy korzystniej jest zainstalowac 1 piec el. i instalacje wodną z kaloryferami na całym domu (w przypadku gdy bedzie na działce gaz bedzie mozna przejsc na gazowe - jesli jest tansze w eksploatacji), czy moze 2 takie piece z podziałem na parter i poddasze - a moze wystarczyloby ogrzewanie grzejnikami konwekcyjnymi (akumulacyjne sa strasznie drogie). W domu bedzie kominek, ale nie jako podstawowe ogrzewanie. Zastanawiam sie tez nad ogrzewaniem podłogowym - maty el. w łazience na gorze.
Dziekuję z gory za pomoc

alek
Posts: 700
Joined: Fri 14 Sep, 2007

Post by alek » Wed 25 Feb, 2009

No cóż, prąd zdrożał i sam sie zastanawiam,ile zapłacę za ogrzewanie w sezonie grzewczym.
Mam dom parterowy ok. 100 m kw i ogrzewanie konwektorowe (Noiroty) z centralnym sterowaniem oraz instalacje pod piec na drewno/kominek - ale jeszcze nie zamontowany. Grzeje elektrycznie, jest przyjemna temp. 21 - 19 stopni C, jednak koszty sa mi nieznane...

MefKM
Posts: 8
Joined: Wed 28 Jan, 2009

Post by MefKM » Fri 06 Mar, 2009

sorrki, ze pytam, ale ile cie kosztowalo to ogrzewanie - tzn. grzejniki i dodatkowa instalacja i centralka sterująca (czy masz je podlaczone na 3 fazy), jak podgrzewasz ciepłą wodę - bojler czy przepływowy podgrzewacz/ogrzewacz wody.

ja sie orientowalem i na domek wg Z14 koszt grzejnikow akumulacyjnych, w tym w salonie dynamiczny, a pozostale statyczne i w WC, łazience i kuchni i sieni podłogowe el. akumulacyjne (to podlogowe jakos do mnie nie przemawia, bo tu wchodzi w gre odpowiednia grubosc przewodu i 10cm wylewka - wiec co ma akumulowac cieplo i je oddawac przez caly dzien) - wszystko wyniosło 16 tyś. zł. Do tego bojlej 300l akumulacyjny i to wszystko dzialajace w taryfie nocnej . Nalezy doliczyc jeszcze koszt instalacji ponad 10 tyś. zł. Kobieta z tej firmy zrobila mi wycene orientacyjna w przypadku 6 miesiecy w warunkach na zewnatrz budynku -5 do -7 stopni C, a w domu 20 C - to koszt grzania 3200zł, czyli wychodzi troche ponad 500zł miesiecznie - czy to jest realne.

alek
Posts: 700
Joined: Fri 14 Sep, 2007

Post by alek » Fri 06 Mar, 2009

O kosztach za zuzyty prad to sie nie wypowiem , dopoki nie zaplace, czyli juz wkrotce.
Jesli chodzi o koszty tego ogrzewania w sensie sprzetu i instalacji to:
1/ koszt grzeinikow Noirot Spot II (kilkaset zl jeden, zalezy od mocy - do spr. w Internecie (cos ok. 200- 300, moze ciut mniej zl))
2/ koszt centralki dedal lub podobnej najlepiej dwustrefowej - ok. 400, moze ciut wiecej
3/ Noiroty nie potrzebuja uziemienia, przewod uziemieniowy trzeba od grzejnikow przy realizacji instalacji elektrycznej pociagnac w okolice, gdzie bedzie wisiala centralka (bedzie do sterowania grzejnikami)
i tyle

Swietnie trzymaja zadana temperature zarowno w poszczegolnych pom. jak i w domku jako calosc. Trzeba zalozyc moc grzejnika ok. 1000W na 10 m kw. i odpowiednio zaplanowac, gdzie sie znajda, najczesciej pod parapetami. Mozna tez skorzystac z taryfy nocnej - odpowiednio programujac centralke i strefy.
Co do podgrzewania wody, kupilismy podgrzewacze pojemnosciowe - Aristony TI Shape plus, 100 i 50 l, ktore maja male straty ciepla i programatory mogace duzo, oczywiscie mozna rowniez wykorzystac taryfe nocna. Jednak nie zainstalowalismy ich jeszcze, to za jakies 1,5 m-ca
Acha, prad dwufazowy do w/w sprzetu, ale na innych liniach i bezpiecznikach, choc mam tez instalacje 3-fazowa do kuchni indukcyjnej i przeplywowego ogrzewacza wody. Jednak go na razie nie bedziemy instalowac, zobaczymy jak sie sprawdza pojemnosciowe...
Pozdrawiam

MefKM
Posts: 8
Joined: Wed 28 Jan, 2009

Post by MefKM » Fri 06 Mar, 2009

to czekam na informacje, sprawdzilem w sieci to grzejniki okolo 400zł kosztuja, co i tak jest zancznie mniej niz akumulacyjne - wiec moze warto ciut wiecej zaplacic za eksploatacje i miec konwektory niz na poczatku wybulic tyle kasy


MefKM
Posts: 8
Joined: Wed 28 Jan, 2009

Post by MefKM » Sat 07 Mar, 2009

dokładnie.
a mam jeszcze jedno pytanie jak ogrzewasz łazienke - masz podłogowe, czy moze jakis termowentylator. Ja zastanawiam sie nad el. podłogowym, ale nie wiem jaki koszt eksploatacji i tak samo jak ogrzewasz kuchnie?

alek
Posts: 700
Joined: Fri 14 Sep, 2007

Post by alek » Sat 07 Mar, 2009

W lazience ok. 6 m kw mam ten sam Noirot 1000 W pod okienkiem. Mysle, ze jeszcze w kacie powiesze sobie taka rurkowa elektryczna grzalke do suszenia recznikow. Na podloge na kafelki rozlozymy bambusowe maty, ktore niezle znosza wode i "ociepla" stopy
Kuchnie mam otwarta na salon, a w salonie 2 grzejniki i to wystarcza, nie ogrzewamy jej wcale.

Najpowazniejsza inwestycje, jaka jeszcze zrobimy, zw. z ogrzewaniem, to bedzie instalacja dobrego pieca lub "plaskiego" kominka (zeby nam nie przytloczyl saloniku), ale myslimy, ze to dopiero w lato. Czy z dystrybucja goracego powietrza, czy nie, to sie okaze.

Arek
Posts: 120
Joined: Fri 28 Jan, 2005
Location: Warszawa

Post by Arek » Wed 03 Jun, 2009

Cześć,
A tu zaglądałeś? - http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=102129 i zapytaj Martę pawlicam@gazeta.pl
Oni coś powinni Tobie podpowiedzieć
Pozdrawiam



Post Reply

Return to “Projekty budowlane domów szkieletowych”