kilka pytan odnosnie takiego domku

Techniczne aspekty projektów domów szkieletowych
Post Reply
grzmot
Posts: 6
Joined: Sun 17 Oct, 2010

kilka pytan odnosnie takiego domku

Post by grzmot » Sun 24 Oct, 2010

Czy w takim domku mozna mieszkac cały rok ? Oglądając projekty domów szkieletowych większość ma jeszcze styropian mimo wełny? Ewentualnie co by trzeba było zrobić żeby był ciepłym domem w zimę ??
Mam nadzieje, ze ktoś rzuci mi trochu światła w tym temacie.


roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Mon 25 Oct, 2010

7cm welny = 150cm dziurawki. Jasne. Styropian jest spowaodowany "nawiazaniem do tradycji", czyli generalnie ludzie chca aby szkieletor wygladal jak murowany. Przy montazu wlasciwym na szkieletowcu czyli z wentylacja w zasadzie pelni on tylko funkcje podkladu pod tynk. Jesli chcesz miec tynk na 30-40 lat ,a nie dekoracje teatralna , czyli tynk cienkowrstwowy na styropianie wygladajacy po 15 latach tragicznie, to daj tynk cem.-wap. na siatce lub na omurowce .

grzmot
Posts: 6
Joined: Sun 17 Oct, 2010

Post by grzmot » Mon 25 Oct, 2010

nie pomyślałem się ze nie wolno dawać linków zewnętrznych
chodzi mi czy domek o ścianach ocieplanych tylko 15 cm watą nadaje się do zamieszkania cały rok ??
większość projektów ma jeszcze 10 cm styropianu na zewnątrz
ten jest na zewnątrz obity boazerią która chciałbym zostawić
da sie to jakoś połączyć ??

grzmot
Posts: 6
Joined: Sun 17 Oct, 2010

Post by grzmot » Mon 25 Oct, 2010

Nie chce zadnych tynków na zewnątrz tylko drewienko :)
roobik tam chyba miało byc 7 cm wełny = 15 cm dziurawki ??

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Mon 25 Oct, 2010

roobik66 wrote:Przy montazu wlasciwym na szkieletowcu czyli z wentylacja w zasadzie pelni on tylko funkcje podkladu pod tynk.
I po co bzdury? Po co wprowadzasz ludzi w błąd?
Poczytaj na Forum - już było - przy jakich otworach do szczeliny wentylacyjnej - warstwę styropianu zalicza się do ocieplenia a przy jakich nie.
roobik66 - zanim zaczniesz coś konkretnego pisać, zanim autorytatywnie zaczniesz podpowiadać - proszę poszperaj po książkach, normach itp. Po prostu - sprawdź czy masz prawidłowe informacje. Nie wprowadzaj ludzi w błąd.

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Mon 25 Oct, 2010

grzmot wrote:chodzi mi czy domek o ścianach ocieplanych tylko 15 cm watą nadaje się do zamieszkania cały rok ??
Jak najbardziej się nadaje. Nie będzie to rewelacyjna izolacyjność cieplna, ale spełni w tym zakresie minimalne wymagania - współczynnik U poniżej 0,3. Jednak, jeżeli chcesz mieść elewację drewnianą, to połóż ją na ruszcie grubości 7 cm, a przestrzeń wypełnij dodatkowo wełną grubości 5 cm. Dwu centymetrowa różnica w grubościach zapewni Ci przewietrzanie pod okładziną drewnianą, a dodatkowa warstwa wełny zwiększy izolacyjność ścian.

grzmot
Posts: 6
Joined: Sun 17 Oct, 2010

Post by grzmot » Mon 25 Oct, 2010

Czyli jak zostanie ułozona konstrukcja szkieletu z izolacją, następnie wiatro izolacja ? Później położyć na to konstrukcje o grubości 7 cm i wypełnić watą. Ten dystans 2 cm należy czymś wykonać czy to porostu będzie luźno ułożona wata ??

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Mon 25 Oct, 2010

7 cm = 150 cm dziurawki, to podalem jako przyklad ze izolacyjnosc nie zalezy od grubosci, ale od materialu. Do Pana Nitki: ja oczywiscie wiem ze przyjmuje sie ze otwory w startowce ponizej 500 mm2 na mb traktuje sie jako niewentylowanie. Ale sa zdjecia z kamer termo i nie wyglada na to ze to prawda.

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Mon 25 Oct, 2010

grzmot,
kolejność winna być następująca - na poszycie ściany, np. z płyty MFP, zakładasz folię wiatroizolacyjną, na nią przybijasz ruszt pionowy o przekroju 50 x 70 mm i przestrzeń wypełniasz izolacją cieplną grub. 50 mm mocowaną kołkami do płyty poszycia. Do rusztu przybijasz poziomą okładzinę elewacyjną.
Możesz też wykonać trochę inaczej - na płytę poszycia przybijasz ruszt pionowy o przekroju 50 x 50 mm i przestrzeń wypełniasz izolacją cieplną grub. 50 mm mocowaną kołkami do płyty poszycia. Po założeniu izolacji cieplnej całość pokrywasz folią wiatroizolacyjną. By zapewnić przewietrzanie pod drewnianą okładziną elewacyjną, w miejscu rusztu nabijasz listwy grub. 20 mm. I to na tyle.

grzmot
Posts: 6
Joined: Sun 17 Oct, 2010

Post by grzmot » Tue 26 Oct, 2010

Wojciech Nitka wrote:I to na tyle.

i na koniec pozostaje już tylko deska na elewacje ?? dobrze rozumiem



Post Reply

Return to “Projekty budowlane domów szkieletowych”