Szukam fachowca do projektu indywidualnego

Techniczne aspekty projektów domów szkieletowych
Post Reply
Tamdaramda
Posts: 17
Joined: Thu 20 Oct, 2011
Location: Podkarpacie

Szukam fachowca do projektu indywidualnego

Post by Tamdaramda » Fri 28 Oct, 2011

Witam wszystkich forumowiczów,
(Prawie) Mamy fajną, choć małą działkę z lekkim nachyleniem na południe. Chcielibyśmy postawić na niej niewielki piętrowy dom w technologii lekkiego szkieletu drewnianego, uwzględniając strony świata, zyski energetyczne od słoneczka i co się tylko da, tak jak piszą wszędzie w poradnikach dla początkujących inwestorów.
Niestety, po przewertowaniu setek stron z projektami gotowymi nie znaleźliśmy żadnego, który odpowiadałby naszej działce - wejście od wschodu, ogródek od południa - większe przeszklenia, od północy garaż dostawiony do budynku, ściana bez okien. Mało tego, mam wrażenie, że orientacja domu względem stron świata w projektach gotowych nie jest w ogóle brana pod uwgę.
OK, w takim razie projekt indywidualny. I znowu niepowodzenie - praktycznie nie ma w sieci projektantów, którzy chwaliliby się doświadczeniem w szkielecie. Chyba prędzej można ich znaleźć przez firmy wykonawcze, bo praktycznie każda z nich z jakimś architektem współpracuje. Ale ci z kolei głównie zajmują się adaptacją projektów gotowych. Czy dadzą radę zrobić projekt od początku?
Będę wdzięczny za namiary na projektantów, którzy siedzą w drewnie, w szczególności z Podkarpacia i okolic, a także za wszelkie uwagi ogólne.
Pozdrawiam,
Darek


ed
Posts: 4
Joined: Sun 27 Nov, 2011

Post by ed » Sun 27 Nov, 2011

Polecam Piotra Olszaka z Pisza. Projektuje niezwykłe domy drewniane. Z tego co widziałam interesuje się też specyfika regionalną takich domów.

FRS
Posts: 6
Joined: Tue 13 Jul, 2010
Contact:

Post by FRS » Tue 10 Jan, 2012

jeżli temat jest aktualny, zapraszam do kontaktu przez prv.

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Thu 12 Jan, 2012

A moze cos z norweskich projektow : meterhus.no , boligpartnerhus.no, veatlandshus.no , hedalm-anebyhus.no

areks
Posts: 6
Joined: Sat 17 Mar, 2012

Post by areks » Wed 21 Mar, 2012

Podepnę się pod temat, żeby nowego nie zakładać... Również rozważam możliwość złożenia zamówienia projektu indywidualnego. Ile kosztuje i jak długo trwa zaprojektowanie domu jednorodzinnego? Jak ktoś ma doświadczenie w tym zagadnieniu proszę o info.
Dom będzie budowany w okolicach Sulejówka koło Warszawy.

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Wed 21 Mar, 2012

roobik66 wrote:cos z norweskich projektow : meterhus.no , boligpartnerhus.no, veatlandshus.no , hedalm-anebyhus.no
Robiik ty siedzisz nadal w Norwegii ...ciekawe w jakim rejonie...
Obawiam sie ze nie mozna bezposrednio wykorzystac tych projektow o ktorych piszesz.

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Thu 22 Mar, 2012

Bierzesz wydruk , idziesz do biura projektowego i ma byc taki. Proste.A te norweskie sie sczegolonie nadaja , bo sa przemyslane pod wzgledem nie tylko funkcjonalnosci , ale takze osczdednego zuzycia materialow, np rozpietosci stropow sa umiarkowane.

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Thu 22 Mar, 2012

roobik66 wrote:Bierzesz wydruk , idziesz do biura projektowego i ma byc taki
to sie nazywa plagiat i jest niezgodne z prawem ...

Hirek_Drzyzga
Posts: 1
Joined: Wed 07 Mar, 2012
Location: Gdańsk

Post by Hirek_Drzyzga » Thu 22 Mar, 2012

jeśli chodzi o projekty domów drewnianych, to polecam firmę SENDOM. mają bardzo duży wybór domów, a w razie czego zawsze można u nich zdecydować się na projekt indywidualny.

Tamdaramda
Posts: 17
Joined: Thu 20 Oct, 2011
Location: Podkarpacie

projekt jest, teraz potrzeba wykonawcy...

Post by Tamdaramda » Thu 22 Mar, 2012

Witam na wiosnę,
Bardzo dziękuję za odpowiedzi w wątku i na priv. Stanęło na tym, że projekt zrobił architekt "tradycyjny". Z rozmów z wykonawcami szkieletów wynikało, że będą wiedzieli jak to budować i nie trzeba im konstrukcji rozrysowywać. Zobaczymy. W załączeniuy rzuty, gdyby ktoś miał ochotę zerknąć.
Niestety sprawy formalne wciąż się ślimaczą i pewnie wcześniej niż w czerwcu nie ruszymy (w tym czasie jeszcze pozwolenie na budowę musimy zdobyć).
No i teraz trzeba się rozglądać za wykonawcą. Liczy się fachowość i cena. Czy mógłbym liczyć na jakieś podpowiedzi co do przygotowania się do tego etapu. Czy np. byłby sens zlecić zrobienie ślepego kosztorysu? Dotychczas padały orientacyjne kwoty z metr kwadratowy, ale jak już dom jest na papierze, to pewnie można jakoś konkretniej to wycenić z podziałem na poszczególne etapy.
Z góry dziękuję i pozdrawiam,
Darek
Attachments
2012-03-12dom parter_a.jpg
Parter
2012-03-12dom piętro_a.jpg
Piętro

toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Re: projekt jest, teraz potrzeba wykonawcy...

Post by toja » Sat 24 Mar, 2012

Tamdaramda wrote:Czy np. byłby sens zlecić zrobienie ślepego kosztorysu?
Nie ma sensu robienie kosztorysu nawet ślepego na podstawie takich danych. Tj. projekt w technologii tradycyjnej - wykonawstwo w szkielecie drewnianym.

DABEKO
Posts: 168
Joined: Mon 22 Nov, 2010

Post by DABEKO » Sat 24 Mar, 2012

Z tego co pamietam, co bylo na forum - to nie mozna miec projektu na murowany a budowac szkieletowy.

Tamdaramda
Posts: 17
Joined: Thu 20 Oct, 2011
Location: Podkarpacie

Post by Tamdaramda » Sat 24 Mar, 2012

a po czym poznać, że to murowany? w ścianach mają być słupki widoczne?

toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Post by toja » Sat 24 Mar, 2012

Wypełnienie przekroju ścian "w kratkę", opis techniczny, konstrukcyjna część projektu.

Tamdaramda
Posts: 17
Joined: Thu 20 Oct, 2011
Location: Podkarpacie

Post by Tamdaramda » Sat 24 Mar, 2012

Wszystko będzie, to jest jeszcze faza projektowania. Tylko właśnie te sprawy dobrze byłoby uzgodnić z przyszłym wykonawcą. A żeby takiego wybrać, to chciałbym konkretniejszą ofertę cenową, a nie średni wskaźnik za metr kwadratowy.
PS. Część konstrukcyjna może być opisowa, czy musi być projekt konstrukcji?

toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Post by toja » Sat 24 Mar, 2012

To zależy jak dokładne informacje chcesz uzyskać.

DABEKO
Posts: 168
Joined: Mon 22 Nov, 2010

Post by DABEKO » Sat 24 Mar, 2012

Stanęło na tym, że projekt zrobił architekt "tradycyjny". Z rozmów z wykonawcami szkieletów wynikało, że będą wiedzieli jak to budować i nie trzeba im konstrukcji rozrysowywać. Zobaczymy.
A no zalozylem po tym. Widzialem projekty szkieletowe skandynawskie i mozesz sobie zachowac swoja uszczypliwosc.
Za chwile sie okaze, ze trzeba szukac porad na forum bo wykonawca cos doradzil zle przy projektowaniu.
Projektant projektuje a wykonawca ma wykonac wg projektu z tego co ja wiem.
Lepiej poswiecic czas i pieniadze na projekt niz potem plakac nad rozlanym mlekiem.
Moim zdaniem glupio zakladasz "że będą wiedzieli jak to budować".

Tamdaramda
Posts: 17
Joined: Thu 20 Oct, 2011
Location: Podkarpacie

Post by Tamdaramda » Sat 24 Mar, 2012

DABEKO wrote:....mozesz sobie zachowac swoja uszczypliwosc.
peace... nie miałem zamiaru być uszczypliwy
DABEKO wrote:Za chwile sie okaze, ze trzeba szukac porad na forum bo wykonawca cos doradzil zle przy projektowaniu.
Projektant projektuje a wykonawca ma wykonac wg projektu z tego co ja wiem.
Lepiej poswiecic czas i pieniadze na projekt niz potem plakac nad rozlanym mlekiem.
Moim zdaniem glupio zakladasz "że będą wiedzieli jak to budować".
Wszystko to prawda... w założeniach. Niestety już wiem, że projekt jest po to, aby uzyskać pozwolenie na budowę, a wykonawca zbuduje, jak będzie umiał (i to akurat niezależnie od technologii). Wiem także, że decyzja o budowie szkieletu w naszym kraju to ekstrawagancja i proszenie się o kłopoty. Ale jeszcze broni nie składam....

toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Post by toja » Sun 25 Mar, 2012

Tamdaramda wrote: Niestety już wiem, że projekt jest po to, aby uzyskać pozwolenie na budowę, a wykonawca zbuduje, jak będzie umiał (i to akurat niezależnie od technologii).
To zdanie znaczy, że współpracujesz z nieodpowiednimi doradcami. I pewnie jeszcze mówią, że tak jest najtaniej.

Tamdaramda
Posts: 17
Joined: Thu 20 Oct, 2011
Location: Podkarpacie

Post by Tamdaramda » Sun 25 Mar, 2012

A czy to nie jest prawda? To zdanie to po prostu wniosek z rozmów z wieloma ludźmi z branży tudzież lektury wielu historii inwestorów indywidualnych na różnych forach i grupach. Jeszcze niedawno uważałem, że jak się dobrze przygotuję do budowy, to w moim przypadku będzie inaczej. Przygotowałem się jak umiałem, ale chyba nie dość dobrze - na dobre przygotowanie pewnie nie starczyłoby mi życia.
Co do doradców - są jacy są. Nie ma sensu szukać ideałów, wystarczy aby byli "dość dobrzy".

User avatar
TERMIT
Posts: 486
Joined: Mon 12 Mar, 2012

Post by TERMIT » Mon 26 Mar, 2012

Post usunię™ty na prośbę autora.

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Tue 27 Mar, 2012

Tamdaramda wrote: już wiem, że projekt jest po to, aby uzyskać pozwolenie na budowę
no niestety... cala nadzieja w doswiadczonym wykonawcy.
ps. sory to taka mala prowokacja w nawiazaniu do innego tematu. :mrgreen:

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Tue 27 Mar, 2012

Tamdaramda wrote: Z rozmów z wykonawcami szkieletów wynikało, że będą wiedzieli jak to budować i nie trzeba im konstrukcji rozrysowywać
tak jak mowilem to jest standard.... ale niech pamietaja ze Prawo Budowlane im na to nie pozwala :mrgreen:
i kolejna......
sory nie moglem sie powstrzymac juz sie nie wtracam - zycze pomyslnego przebiegu budowy i dobrej wspolpracy z wykonawcami.

Tamdaramda
Posts: 17
Joined: Thu 20 Oct, 2011
Location: Podkarpacie

Post by Tamdaramda » Tue 27 Mar, 2012

TERMIT wrote:trzymajmy kciuki, zeby dom byl dosc dobry
dzięki! a oprócz kciuków co mogę zrobić?

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Tue 27 Mar, 2012

wstawiaj fotki na biezaco.....

Tamdaramda
Posts: 17
Joined: Thu 20 Oct, 2011
Location: Podkarpacie

Post by Tamdaramda » Tue 27 Mar, 2012

Marcin L, na początek fotki kandydatów na wykonawcę będę wrzucał, pomożecie mi wybrać 8-)

User avatar
TERMIT
Posts: 486
Joined: Mon 12 Mar, 2012

Post by TERMIT » Tue 27 Mar, 2012

Post usunię™ty na prośbę autora.

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Tue 27 Mar, 2012

:mrgreen: Ty w Urzedzie Skarbowym a zona w miejscowym ZUSie... hehehe

User avatar
Deka
Posts: 9
Joined: Mon 12 Mar, 2012
Location: Katowice

Post by Deka » Tue 27 Mar, 2012

...lub PIPie ;)

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Tue 27 Mar, 2012

no to juz bedzie za wiele ... ja bym tam sie wystraszyl od razu :wink: poniej te gratisowe dodatkowe prace itd :mrgreen:

Tamdaramda
Posts: 17
Joined: Thu 20 Oct, 2011
Location: Podkarpacie

Post by Tamdaramda » Wed 28 Mar, 2012

żarty żartami, ale wiecie... z pustego i US nie naleje. Jak wykonawca nie będzie się znał na robocie, to i pod pistoletem nie zrobi jak trzeba...
PS. Ja nie chcę za darmo, tylko dobrze :wink:

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Wed 28 Mar, 2012

Tamdaramda wrote: Ja nie chcę za darmo, tylko dobrze
to napewno dojdziecie do porozumienia.
Tylko wspolpracujac na zdrowych zasadach mozna budowac dom ,i zadne umowy na pismie tu nie pomoga jesli nie wypracujecie zdrowego podejscia do sprawy.
Najgorszym z mozliwych jest wariant natretnego nadzoru inwestore ktory bierze pod uwage ,,podszepty" znajomych/rodziny co niechybnie prowadzi do konfliktu.
Wiec rozmowiac w 4 oczy i pytac spokonie oczekujac rzeczowego wyjasnienia p.inwestorzy. :cool:



Post Reply

Return to “Projekty budowlane domów szkieletowych”