Projekt domu drewnianego.

Techniczne aspekty projektów domów szkieletowych
Post Reply
prettyfly
Posts: 8
Joined: Wed 14 Feb, 2018
Contact:

Projekt domu drewnianego.

Post by prettyfly » Wed 14 Feb, 2018

Witajcie .
Zastanawiam sie czy jest tu ktos z Panstwa mocno obcykany w projektowaniu budynkow z drewna.
Sam posiadam wlasny tartak oraz stolarnie. Kocham drewno i planuje postawic swoj wymarzony domek wlasnie z tego materialu glownie.

Znalazlem jako inspiracje / projekt wzor juz w internecie u pewnego architekta. Nie odpowiada jednak na moje zapytania o projekt .
Boje sie ze bede musial wykonac projekt samodzielnie lub komus zlecic .

Pierwsze moje pytania apropo projektu takiego domku:
1. czy ktos widzi jakies problemy jakie moga sie pojawic przy budowie takiej wlasnie konstrukcji ?
2. Przeszklenia gdzieniegdzie bede staral sie zredukowac.
3. Jak izolowac termicznie dach?
Pozdrawiam
Attachments
5.jpg
4.jpg
3.jpg
2.jpg
1.png
1.jpg


zbiegusek
Posts: 285
Joined: Thu 27 Apr, 2017

Re: Projekt domu drewnianego.

Post by zbiegusek » Thu 15 Feb, 2018

Piękny dom. Nie dziwie się, że architekt unika wiążących odpowiedzi - pewnie potrafiłby zrobić równie piękną wizualizację, a tu diabeł tkwi w szczegółach. Wykonawczych...

sgt_raffie
Posts: 44
Joined: Mon 06 Mar, 2017

Re: Projekt domu drewnianego.

Post by sgt_raffie » Thu 15 Feb, 2018

Piekna na wizualizacja i dom pokazowy...ale pobawie sie w studnie dla kol. Zbieguska...
Po paru latach pracy w biurze projektowym....Architekt robi piekny projekt, efektowny, inwestor sie wrecz slini na widok renderow z komputera. A potem owy projekt trafia na biurko do konstruktora i okazuje sie, ze "tak sie nie da"..
Pokaz ten projekt jakiemus konstruktorowi, niech sie wypowie. Pamietaj w warunkach lokalnych (obciazenie sniegiem, wiatry itd)..

User avatar
The_evil_one
Posts: 35
Joined: Tue 21 Nov, 2017
Location: Nowy Sącz

Re: Projekt domu drewnianego.

Post by The_evil_one » Thu 15 Feb, 2018

Fajna prefabrykacja, prosta bryła i każdy konstruktor bez problemów zrobi Ci obliczenia.
Odnośnie izolacji dachu to klasycznie - wełną, a kwestia prefabrykacji może tak jak na filmie:
https://www.youtube.com/watch?v=M9Ot57O ... e=youtu.be
Z ciekawostek - ta firma robi tylko dachy :) i nawet nie zajmuje się ich montażem.

prettyfly
Posts: 8
Joined: Wed 14 Feb, 2018
Contact:

Re: Projekt domu drewnianego.

Post by prettyfly » Thu 15 Feb, 2018

Witajcie.
Dziekuje za wasze odpowiedzi .
Wydaje mi sie ze konstrukcja nie musi byc wcale zbyt skomplikowana.

zalaczam kolejne rysunki budynku.
Zalezy mi na takim budynku . interesuje mnie on bez podpiwniczenia.
prosze zwrocic uwage na przekroj.

Zastanawiam sie jak to sie ma do naszych norm .
Po samych fotografiach nie widac by gdziekolwiek byly zamontowane grzejniki . a potezne okna generuja wielkie straty cieplne.
Attachments
a-mini.png
h.png
f.png
c.png

prettyfly
Posts: 8
Joined: Wed 14 Feb, 2018
Contact:

Re: Projekt domu drewnianego.

Post by prettyfly » Thu 15 Feb, 2018

Przysiadlem dzis po pracy na szybko by sobie narysowac bryle budynku by poznac jego wymiary i mniejwiecej forme.
Jednak nie moze byc taki jak architekt wymyslil.

Oto co narysowalem tak na szybko. By wstepnie miec o czym myslec.
Zalaczam rowniez widok z gory dzialek.
Moge kupic Czerwona Lub Niebieska ... lub obie :)
Moze ktos to skomentowac? ?
Jakies ewentualne problemy?
Pozdrawiam
Attachments
Dzialka.JPG
Dzialka
Screen01.JPG
Rysunek

zbiegusek
Posts: 285
Joined: Thu 27 Apr, 2017

Re: Projekt domu drewnianego.

Post by zbiegusek » Thu 15 Feb, 2018

Tutaj diabeł twki w szczegółach - przeszklenie, wykończenie wnętrza grające z konstrukcją. Ogrzewanie nie jest problemem - grzejników nie widać bo pewnie na modłę hamerykańską wszystko idzie powietrzem albo po prostu jest podłogówka.
Kupuj działki obie - ten dom potrzebuje odpowiedniej oprawy. ;)
No chyba, że chodzi ci o sam układ budynku a nie będziesz się znęcał nad szczegółami elewacji czy przeszklenia właśnie. To wtedy problemem jest tylko rozpiętość stropu. ;)

prettyfly
Posts: 8
Joined: Wed 14 Feb, 2018
Contact:

Re: Projekt domu drewnianego.

Post by prettyfly » Thu 15 Feb, 2018

Kurcze ojciec troche domow juz pobudowal . I mi radzi by zrobic troche inaczej . Mianowicie Parter z np: gazobetonu - wykonczyc to drewnem , zas cala gore tylko drewno ...
troche mysle nad tym rozwiazaniem gdyz bedzie tansze i prawdopodobnie w pewnym sensie latwiejsze.
zbiegusku , apropo dzialek... dzis bylem na nich 2 razy. I kolezanka mi doradza jeszcze inna opcje bo mowi ze ulica w tak bliskiej okolicy to zly pomysl . Jutro pokaze wam cale osiedle . i ktore dzialki jeszcze mam do wyboru .

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Projekt domu drewnianego.

Post by Wojciech Nitka » Thu 15 Feb, 2018

No to budujesz ... w tradycji ... ściany murowane ... a więźba dachowa drewniana ....
Bo ojciec kazali ... przyzwyczajony ... do tradycji ...

prettyfly
Posts: 8
Joined: Wed 14 Feb, 2018
Contact:

Re: Projekt domu drewnianego.

Post by prettyfly » Fri 16 Feb, 2018

Jkos w tygodniu ide do architekta , zobaczymy co on mi podpowie . w miedzyczasie konstrukcje szkieletowa rozrysuje sam .

User avatar
The_evil_one
Posts: 35
Joined: Tue 21 Nov, 2017
Location: Nowy Sącz

Re: Projekt domu drewnianego.

Post by The_evil_one » Fri 16 Feb, 2018

Wojciech Nitka wrote:No to budujesz ... w tradycji ... ściany murowane ... a więźba dachowa drewniana ....
Bo ojciec kazali ... przyzwyczajony ... do tradycji ...
Właśnie dlatego ja będę budował drewniany szkielet - całe życie tylko ten beton i pustak ;).
Trochę jak w pewnej reklamie:
"Czemu oszczędzasz?
Bo mój ojciec oszczędzał. A Ty?
Bo mój nie oszczędzał".
prettyfly wrote:...apropo dzialek... dzis bylem na nich 2 razy. I kolezanka mi doradza jeszcze inna opcje bo mowi ze ulica w tak bliskiej okolicy to zly pomysl . Jutro pokaze wam cale osiedle . i ktore dzialki jeszcze mam do wyboru .
Popatrz na mapkę sytuacyjną jak idą media - nie mniej istotna kwestia.

prettyfly
Posts: 8
Joined: Wed 14 Feb, 2018
Contact:

Re: Projekt domu drewnianego.

Post by prettyfly » Thu 22 Feb, 2018

Witajcie moi drodzy parafianie.
Tak wiec odzywam sie kilka dni pozniej . Bylem jednak w architekturze u nas w jeleniej gorze. Zdobylem tam mapke ktora jest zalaczona na obrazku ponizej.
Na dzialce jest spadek terenu ktory mi pasuje , jednak na dzialce rosnie roslinnosc bagienna ... i sama dzialka jest napewno mokra.... bede musial wykonac jakies drenaze to juz wiem . Jeszcze niewiem jakie.

Temat nr 2 :
GLULAM - to konstrukcja z ktorej zostanie wykonana cala wiezba dachowa a moze i nawet caly budynek . Ostatnio posciagalem z portalu BUDUJ Z DREWNA ksiazki :
" Konstrukcje drewniane "
" Design of Timber structures"
prawie je przeczytalem, wiem o zaletach glulam, nie doczytalem jeszcze do sposobu obliczania wymiarow takich belek odnosnie konstrukcji. Jakie minimalne przekroje musze stworzyc by spelnialy one wymagania takiego budynku .
Doczytam napewno . Uwazam ze zyjemy we wspanialym swiecie gdzie informacje mozna zdobyc wszedzie i zadarmo . jest to niesamowite.

Latalem tez dronem nad dzialka i wygenerowalem na podstawie wykonanych z powietrza zdjec mape 3D calego terenu oto link do mapy :
http://www.dronedeploy.com/app2/data/5a ... Fk1yrEaeXA
Ma ktos doswiadczenia z glulam'em?
Attachments
Mapka.jpg
Na niebiesko dzialka ktora mnie interesuje i prawdopodobnie ja kupie .

Na zolto reszta dzialek ktora jest na sprzedaz.



Post Reply

Return to “Projekty budowlane domów szkieletowych”