Bloki z drewna

Techniczne aspekty projektów domów szkieletowych
Post Reply
roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Bloki z drewna

Post by roobik66 » Fri 20 Apr, 2018

Ministerstwo w końcu poszło po rozum do głowy i przestało się łudzić że pracochłonne i skomplikowane budownictwo murowane uda się zrealizować tanim kosztem i mówi o planie budownictwa drewnianego w tym bloków. Co spotkało się z kpinami wielce oświeconych internautów co nie mają o niczym pojęcia. Tutaj wrzucam 2 przykłady bloków z drewna, jeden 6 mieszkaniowy , kolejny nieco więcej lokali. Znaczy klatki schodowe są wylewane z betonu w szalunkach systemowych, ale reszta czysty szkielet.
Attachments
X, tane techn..JPG
X, rzut.JPG
X, widok.JPG
Multi A, opis.JPG
Multi A, przód.JPG
Multi A , piętro.JPG
Multi A, widok.JPG
Multi A, parter.JPG


zbiegusek
Posts: 285
Joined: Thu 27 Apr, 2017

Re: Bloki z drewna

Post by zbiegusek » Fri 20 Apr, 2018

He, he. Zupełnie jak budowa bloku energetycznego. Najpierw wjedzie ekipa fundamentowo-szalunkowa i wyleje fundamenty wraz z pylonem klatki schodowej, a potem się postawi konstrukcję szkieletu i go zamknie. To pewnie pomysł na szybkie wybudowanie obiecywanych mieszkań+. No i zagospodarowanie wyrżniętych świerków z puszczy.

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Re: Bloki z drewna

Post by roobik66 » Sat 21 Apr, 2018

Świerki z puszczy są już dawno przerobione na dachy i meble. Uratowano surowiec w ostatniej chwili. Ale to ile grubego materiału pocięli na byle co w Borach Tucholskich to szkoda.

majek85
Posts: 240
Joined: Wed 23 Oct, 2013
Location: Malbork

Re: Bloki z drewna

Post by majek85 » Sat 21 Apr, 2018

pokazujesz raczej "kamienice" drewniane, wystarczy wejść na google street view i "przejść" się po pierwszym lepszym Norweskim miasteczku gdzie same takie budynki:) Pod Oslo powstało osiedle bloków w szkielecie 5 piętrowe.

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Re: Bloki z drewna

Post by roobik66 » Sun 22 Apr, 2018

Nie tylko pod Oslo. W każdym większym miasteczku w Norwegi są bloki drewniane . Mam pełno zdjęc ale nie na pendrivie tylko jeszcze w postaci papierowej. A tu wrzuciłem coś takiego żeby już całkiem nie wyglądało ja proste bloki.

majek85
Posts: 240
Joined: Wed 23 Oct, 2013
Location: Malbork

Re: Bloki z drewna

Post by majek85 » Sun 22 Apr, 2018

ale w PL ludzie boją się dać poddasze drewniane, bo myślą ze drewno nie wytrzyma i się zawali po 5latach:D

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Bloki z drewna

Post by Wojciech Nitka » Sun 22 Apr, 2018

W Polsce istnieje wiele bloków czy też całych osiedli bloków wzniesionych w szkielecie drewnianym. Poniżej kilka przykładów:

Image

Osiedle w Ustece

Image

Blok w Gdańsku

Image

Blok w Witkowe k/ Gniezna

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Re: Bloki z drewna

Post by roobik66 » Mon 23 Apr, 2018

Był swego czasu w Polsce szeroko reklamowany system lekkiego szkieletu stalowego Milokum o ile dobrze pamiętam. Tamta firma miała szereg projektów w tym bloków i blizniaków. Zdaje się że w miarę sporo tego pobudowano w Krakowie w temacie bloków, te z fotek powyżej to chyba też czesc z tamtych projektów albo zapozyczona koncepcja. System wredy nie miał przebicia z suporexem po 5 zł i robotnikami po 5 zł/h. Ale wczoraj widziałem suporex już prawie dyszka za sztukę a i o pracowników budowlanych "nawet" za 15 zł na łapę straszny problem . Tak że można by dziś odkopać tamte projekty i wdrożyć w realizację.

lukaskupasz
Posts: 1
Joined: Fri 20 Apr, 2018
Contact:

Re: Bloki z drewna

Post by lukaskupasz » Tue 24 Apr, 2018

We Fracji to jest to jest tanie osiedle socjalne, w Polsce to byłyby luksusowe atramenty po 10 tys. za metr.

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Re: Bloki z drewna

Post by roobik66 » Wed 25 Apr, 2018

Tu masz dużo racji bo na zachodzie może w wyjątkiem mieszkań w budynkach wielorodzinnych w ścisłym centrum, to ogólnie mieszkania nie cieszą się wysoką ceną i zainteresowaniem w celu zakupu. Może ewentulanie do wynajecia na jakiś czas. Ale zasadniczo jest tak że mieszkanie to się należy od gminy. Na a kupić to można dom jednorodzinny no nawet szeregówkę. A w Polsce wiadomo obłęd, ludki za mieszkanka mniejsze niż oddawane za komuny i to dziś oddawane bez podłóg, drzwi, na dodatek osiedla na odludziach , to są skłonni wypruwać sobie żyły pod 30 letni kredyt. Jak ktoś by to usłyszał na zachodzie to by pękł ze śmiechu. Bo nachodzców na zaylu służby socjalne przywoża pod bloki i muszą pracownicy socjalni wysłuchiwac wielkich fochów że oczekiwali domów.

toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Re: Bloki z drewna

Post by toja » Thu 26 Apr, 2018

"Bloki z drewna" to kompletne nieporozumienie.
Spełnienie wymagań ppoż, akustycznych, instalacyjnych jak dla budynków wielorodzinnych czynią taki budownictwo całkowicie nieopłacalnym. Owszem były, są i będą próby zaprzeczenia tym oczywistościom (patrz zdjęcia powyżej). Z reguły dzieje się to przez obejście (w jaki sposób to niech każdy sobie dopowie) tych wymagań. A i tak, ostatecznie, te konstrukcje trudno nazwać "budownictwem drewnianym" - są to hybrydy stalowo-, betonowo-, plastikowo- drewniane, niekoniecznie z przewagą drewna.
Firmy, które tego się podejmują zaczynają mieć kłopoty w momencie pojawienia się na budowie kompetentnego inspektora nadzoru. I to kłopoty kończące się bankructwem. Jak ktoś będzie dociekliwy to bez problemu znajdzie przykłady w internecie.

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Bloki z drewna

Post by Wojciech Nitka » Thu 26 Apr, 2018


toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Re: Bloki z drewna

Post by toja » Thu 26 Apr, 2018

To też warto poczytać: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wielki_Pożar_Rzymu

Jak myślicie? Z czego były zbudowany w ówczesnych czasach?

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Bloki z drewna

Post by Wojciech Nitka » Thu 26 Apr, 2018


toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Re: Bloki z drewna

Post by toja » Thu 26 Apr, 2018

Może trochę nieskromnie cytować samego siebie :oops: :
toja wrote:Spełnienie wymagań ppoż, akustycznych, instalacyjnych jak dla budynków wielorodzinnych czynią taki budownictwo całkowicie nieopłacalnym.

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Re: Bloki z drewna

Post by roobik66 » Fri 27 Apr, 2018

To po prostu trzeba ewentualnie zmienić nierealistyczne wymagania. Bo jakoś w USA, Canadzie, Norwegi , buduje się budynki bardzo-wielomieszkaniowe ( kondominium to się chyba nazywa). I niezwykle rzadko są znane klęski z tego tytułu. Akurat nie wiem jak w Ameryce ale w Skandynawi są jak pisałem żelbetowe klatki schodowe. Po za tym są to bardzo rzadko wieżowce. Jak wiadomo klęski zwykle występują w wieżowcach ( i wtedy betonowa konstrukcja na niewiele się zdaje). Tak jak pisałem te bloki systemu Milokum powstały dość licznie w Krakowie i jakoś problemów z tego tytułu nie ma. Znałem wtedy osobę z TBS i była tam na wizji i była zachwycona, ale no nie przyjęło się z powodu śmiesznie wtedy taniego wykonawstwa murowanego. Co dziś jest historią i nawet Ukraińcy i inni Nepalczcy tego nie zmienią , bo w końcu nie przyjeżdzają po to żeby grosze zarobić. Ale jestem już na tropie katalogu systemu Milokum , jak znajdę więcej niż jedną lużną kartkę to oczywiście postaram się to wstawić.

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Bloki z drewna

Post by Wojciech Nitka » Fri 27 Apr, 2018

Milokum to system oparty na lekkim szkielecie stalowym. Domy te stawiała firma Buma System z Krakowa. Po tragicznej śmierci właściciela - zaprzestano budowy domów, choć firma robiła furorę swoim nowym systemem - szkielet stalowy wypełniony keramzytem - w Londynie.

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Re: Bloki z drewna

Post by roobik66 » Sat 28 Apr, 2018

Ja wiem że Milokum to system lekkiego szkieletu stalowego. Jeśli chodzi o budownictwo na większą skalę nie trzeba być znowu drewnianym doktrynerem. Choć gdzie budulec drewniany jest w obfitości w pobliżu to aż się prosi o jego wykorzystanie.

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Re: Bloki z drewna

Post by roobik66 » Mon 30 Apr, 2018

Tu wstawiam budynek 14 mieszkaniowy , metraże od 33 do 49 m2. I z drugiego budybku tylko wygląd elewacji. Milokum miało więcej wielomieszkaniowców z tym że dominowały w tej kategori budynki z cała przyziemną kondygnacją na garaże. Domy można spokojnie stawiać w szkielecie drewnianym . Naprawdę jest masa materiałów poszyciowych i elewacyjnych oraz izolacyjnych które są niepalne i wcale nie tylko nie rozsadzają kosztorysu ale nawet go istotnie nie drożą. Wełny mineralne to wiadomo że to materiały najwyższej klasy niepalności, są poszycia płytowe jak Cetris , Falco, czyli płyty dzrzazgowo-cementowe, wieórowo- cementowe, wreszczie są płyty Fermacel, płyty magezytowe. Z elewacji są niepalne sidingi pcv, stal , aluminium.
Attachments
14 - mieszkaniowiec, parametry budynku.JPG
14 - mieszkaniowiec, widok.JPG
Barabara, elewacje.JPG

piotulek
Posts: 1
Joined: Wed 02 May, 2018
Contact:

Re: Bloki z drewna

Post by piotulek » Wed 02 May, 2018

a Ministerstwo w raach czego chce budowac takie bloki? w ramach mieskanie +,
zanim jakać dezycja zapadnie programu już nie będzie

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Re: Bloki z drewna

Post by roobik66 » Thu 03 May, 2018

Program jest . Przykładowo zdaje się gmina Opole ogłosiła przetarg na 108 lokali wraz z infrastrukturą towarzyszącą przenaczając 20 mln zł. W styczniu nie zgłosił się nikt, ostatnio zgłosiło się dwóch oferentów z cenami 25 i 30 mln. Jestem zdania i napewno wykazał by to kalkulator że nawet n więcej niż 108 lokali plus ta droga z polbruku i śmietniki by wyszło w za 20 mln w technologi typowo szkieletowej. Czyli z wykończeniem typowym dla tej technologi i przy realizacji konstrukcji na placu budowy. No pewnie że jak w grę by wchodziły prefabrykaty i wykończenia naśladujące murowańce , to z ceną nie było by łatwo zjechać. Sam bym w to zaoferował , ale to temat dla wysoko ligowych graczy o znacznym potencjale. Chociaz nie raz nie dwa to w Polsce tak bywa że Generalny Wykonawca to tylko firma w teczce bez realnego własnego potencjału.

Henryk32
Posts: 1
Joined: Tue 07 Dec, 2021

Re: Bloki z drewna

Post by Henryk32 » Tue 07 Dec, 2021

Moim zdaniem osiedla bloków wzniesionych w szkielecie drewnianym powinny być bardziej powszechne w Polsce. Oczywistym jest, że nie będą one wielokondygnacyjne, tylko 3-4 piętrowe, ale mimo tego to bardzo ciekawy typ budownictwa. Myślę, że deweloperzy powinni rozważać budowę małych osiedli tego typu. Z uwagi na charakter zabudowy, uważam także że takim osiedlem powinien zająć się doświadczony zarządca nieruchomości. który odpowiednio zadba tam o porządek. Szkoda by było zostawić nowe osiedle tego typu bez opieki.

Michal91
Posts: 32
Joined: Fri 29 Apr, 2022

Re: Bloki z drewna

Post by Michal91 » Thu 31 Aug, 2023

Nigdy wcześniej nie słyszałem o tym rozwiązaniu ale brzmi to bardzo interesująco.



Post Reply

Return to “Projekty budowlane domów szkieletowych”