Stary dom z bali jako budynek gospodarczy

Techniczne aspekty projektów domów z bali
Post Reply
hekri
Posts: 2
Joined: Sat 21 Apr, 2007

Stary dom z bali jako budynek gospodarczy

Post by hekri » Sat 21 Apr, 2007

Witam
Jestem tu nowy i mam kilka pytań.
Mam działkę kilka kilometrów od miasta 12m na 400m z czego pierwsze 40m jest to teren budowlany tzw mieszkalnictwo rolicze (na działkach obok nic nie ma szczere pole) umyśliłem sobie i już prawie kupiłem stary dom z bali w dobrym stanie 5,2m x 9,2m, że postawie go na lekkim fundamencie jako budynek gospodarczy (aby uniknąć podłączania prądu i wodu). Chce sobie taki domek postawić na potrzeby działki (schowek na narzędzia itp) a przyokazji fajne zaplecze do jakiś małych imprez :)

I tu mam kilka pytań.
Jestem już umówiony z geodetą aby wyznaczyć dokładne granice aby sąsiedzi w razie czego nie mieli pretensji, ze płot stoi na ich ziemi.
Muszę uzyskać z gminy decyzje o warunkach zabudowy lub wypis, wyrys z planu miejscowego.
Od geodety wyrys działki do planów projektowych.
Projekt budynku gospodarczego i tu zaczynają się schody, gotowego pewnie nie znajde w takich wymiarach, więc zapewne będę musiał zrobić własny (jakie to mogą być koszta).
Jak mam projekt z wyrysek projektowym działki to mogę już jak sądze składać wniosek o wydanie pozwolenia na budowę (bo niestety nie jestem rolnikiem).
Dom chce sam rozlożyć i złożyć u siebie na działce. Czy mogą mnie spotkać jakieś niespodzianki prawne etc?

Piszę, bo nie mam zielonego pojęcia o sprawach budowlanych (te wszystkie pozwolenia itp) a ubzdurałem sobie, ze fajnie byłoby mieć taki domek na działce, zrobić dziecku piaskownice itd, ale nie wiem czy nie porywam się "z motyką na słońce"? Znalazłem dom w dobrym stanie za 3tys (trzeba tylko wymienić dolny bal bo od wilgoci troche go nadgryzł ząb czasu, dach jest w dobrym stanie trzeba tylko eternit zastapic dachówką)

No właśnie propo eternitu, ktoś się orientuje co z nim zrobić przy rozbieraniu domu?
Będę wdzięczny za każdą odpowiedź :) może ktoś z was robił już coś takiego?
Pozdrawiam, hekri


Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Sun 22 Apr, 2007

Na ta chwile pomiar geodety moze wiecej zaszkodzic niz pomoc.

Jesli jest to teren rolny z zabudowa zagrodowa musial tam istniec jakis budynek, stad oznaczenie czesci dziali (12x40m) jako budowlany - B. Dla potwierdzenia potrzebujesz kopii mapy geodezyjnej ze starostwa powiatowego, na ktorej powinien on byc zaznaczony.

Jesli budynek jest zaznaczony na mapie...
Sprawa prosta - nic nie musisz zglaszac. Stawiasz normalnie kupiony budynek w miejsce poprzedniego nawet bez zgloszenia. W sensie prawnym jest to tylko remont, gdyz nie zostal wykonany operat geodezyjny (aktualizacja stanu faktycznego). Geodeta wchodzi jak budynek juz postawisz i zglasza pomiar uzupelniajacy do starostwa. Potwierdzi to z dokladnoscia do metra stan poprzedni i aktualny. Na koniec dopelniasz formalnosci w postaci pobrania wypisu z rejestru gruntow i kartoteki budynkow, ktory zglaszasz do ksiegi wieczystej.

Jesli budynku nie ma na mapie...
Budynek gospodarczy moze miec do 25m2. Postawienie tego jest jednak mozliwe z typowym pozwoleniem na budowe, ale wymaga to wielu formalnosci.

hekri
Posts: 2
Joined: Sat 21 Apr, 2007

Post by hekri » Mon 23 Apr, 2007

OK już wszystko wiem co i jak. Budynku nigdy tam nie było.
Wyrys z mapy kartograficznej. Mapka od geodety. Projekt. I z tym po pozwolenie na budowe.
Jest jednak jedna niewyjaśniona dla mnie sprawa. Tzn przepisy pożarnicze. Musiałbym stawiać daleko od granicy ale w tam gdzie wydają pozwolenia na budowę powiedzieli mi, że jesli drewno jest zabezpieczone odpowiednio (czyli jakimś środkiem) to wtedy mogę normalnie stawiać bez okien 3m od granicy działki (bo plan zagospodarowania nie jest jeszcze dostosowany do nowych przepisów 1,5m)
Co to za środek? Czy chodzi może o zwykły impregnat (tzn niewielkie koszty).
Pozdrawiam, hekri

sajjad123
Posts: 1
Joined: Tue 09 Dec, 2014

Re: Stary dom z bali jako budynek gospodarczy

Post by sajjad123 » Tue 09 Dec, 2014

Zachęcona wątkiem energooszczędności domu szkieletowego, poruszonym przez jednego z użytkowników w temacie: "Projekty budowlane domów szkieletowych" chciałabym tę samą kwestię podnieść tutaj. Czy dom z bali również można uczynić energooszczędnym? Wszelkie informacje dotyczące takiej inwestycji. Metody, ceny, wykonawcy...

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Stary dom z bali jako budynek gospodarczy

Post by Wojciech Nitka » Tue 09 Dec, 2014

Dużo by tu pisać na ten temat.
Proponuję poczytać - http://www.inzynierbudownictwa.pl/techn ... _bali,7728
I jakie wnioski ???
A jeżeli chodzi o wykonawców - proponuję zapoznać się z ofertą firm Stilo z Gdańska - www.stilopolska.pl (bale okrągłe) lub Fildrew z Brzeźnicy - http://www.fildrew.pl/pl/ (bale prostokątne, klejone).



Post Reply

Return to “Projekty budowlane domów z bali”