Projekt a użytkowanie domów drewnianych

Techniczne aspekty projektów domów z bali
Dworus
Posty: 2
Rejestracja: czw 29 maja, 2008

Projekt a użytkowanie domów drewnianych

Post autor: Dworus » ndz 01 cze, 2008

Witam forumowiczów, a w szczególności Pana Wojtka.
Jestem po lekturze ważnych wątków tego forum i chciałbym zadać pytanie odnośnie własnych wątpliwości co do decyzji budowy domu z drewna.
Podjąłem decyzję o budowaniu z drewna z powodu możliwości nieogrzewania domu w czasie moich dłuższych nieobecności. Jak widzę mogę mieć jakieś kłopoty??
W jednym z artykułów, które są autorstem Pana Wojciecha przeczytałem, że wadą domu szkieletowego a nie wiem, czy z bali też... ? Jest brak możliwości pozostawienia go bez ogrzewania w czasie zimowym.
Dla rozwiązania tego problemu jest podana temperatura 5 st. (jako minimalna ?) dla podtrzymania komfortu i tutaj od razu pytanie - dlaczego taka temperatura i co należy chronić przed niższą ???
Gwoli wyjaśnienia nie mam na myśli domku letniskowego ani tzw."weekendówki". Charakter mojej pracy wymusza dłuższe pobyty za granicą a następnie w domu. Dom chciałbym mieć mały z powodów energooszczędnych ok. 85 m. kw parterowy. Dla takiej powierzchni wystarczy porządny kominek i technologia drewniana.
Temperaturę 5 st. na stałe możemy uzyskać tylko ze źródła w pełni sterowalnego, co kieruje nas do najdroższych rozwiązań grzewczych i technicznych.
Dom drewniany ma znikomą akumulacyjność cieplną, utrzymując temperaturę na poziomie 5 st. zużyjemy nie wiele mniej energii niż normalnie. Rozumiem że użytkowanie z mojej strony domu jest specyficzne ale np. dotyczy to już wszstkich użytkowników domków letniskowych, którzy przyjechali na 2t ygodnie wakacji zimowych.
W tym czasie użytkowania każdy dom staje się "mieszkalny na pobyt stały". W lato mamy znowu kwestię izolacji przed nadmierną temperaturą. W przypadku gdy małżeństwo nauczycieli posiada taki domek i przebywa w nim dwa miesiące wakacji i każdy weekend to już się robi znak zapytania - projektować ciepłe ściany i ogrzewać całą zimę, a w jakim celu ???
Powtórzę pytanie które może nie wynika wprost - jakie zmiany zachodzą i co takiego się dzieje w domu szkieletowym i z bali poniżej temp. 5 st.?
Pozdrawiam


Dworus
Posty: 2
Rejestracja: czw 29 maja, 2008

Post autor: Dworus » pt 06 cze, 2008

Panie Wojciechu !
Te 150 wyświetleń tego tematu jest chyba warte odpowiedzi ?!

Jacek 12345
Posty: 29
Rejestracja: wt 25 mar, 2008

Post autor: Jacek 12345 » pt 06 cze, 2008

podejrzewam że chodzi tu o wełnę
ja podobny mam styl życia i bycia, zdarza się że wyjeżdżam w zimie nawet na dwa tygodnie ustawiam ogrzewanie na 8 stopni a mam gazowe - kocioł dwufunkcyjny. I wcale tak wiele nie płace za gaz. Jak przyjeżdżam to wyłączam gazowe i mocno zapale w kominku i po 5 godzinach już jest ciepło - 3 stopnie na godzine.
pzdr

Marek75
Posty: 4
Rejestracja: ndz 18 maja, 2008

Post autor: Marek75 » pt 06 cze, 2008

A szczelina wentylacyjna w ścianie z bali nie byłaby dobrym rozwiązaniem? Czy przy takich okresowych ogrzewaniach z wełny zrobi się mokra ciężka wata? Bo jak tak to szczelina nie pomoże. Też mam taki dylemat..

irenaa
Posty: 25
Rejestracja: pt 14 lis, 2014

Re: Projekt a użytkowanie domów drewnianych

Post autor: irenaa » czw 18 lut, 2016

Myślicie, że będą się nadawać projekty domów piętrowych? Chyba lepiej jest mieć większą powierzchnię domu i więcej pomieszczeń prawda?

Odagmara
Posty: 20
Rejestracja: wt 18 paź, 2016

Re: Projekt a użytkowanie domów drewnianych

Post autor: Odagmara » śr 19 paź, 2016

no tak, ale do tego jeszcze dochodzi kwestia ogrzewania

Krigsen
Posty: 3
Rejestracja: śr 13 lis, 2019
Kontakt:

Re: Projekt a użytkowanie domów drewnianych

Post autor: Krigsen » śr 13 lis, 2019

I jak sprawa w końcu wygląda?

tosiasamosia
Posty: 9
Rejestracja: czw 07 cze, 2018

Re: Projekt a użytkowanie domów drewnianych

Post autor: tosiasamosia » czw 12 gru, 2019

Ja ostatnio przeglądam sporo gotowych projektów i muszę Wam powiedzieć, że wybór jest na prawdę duży. Bardzo spodobały się gotowe projekty na tej stronie https://www.archido.pl/ To nowoczesne, bardzo ładne domy. Warto zerknąć na ich propozycje. Warto spytać. To doświadczeni projektanci.ODPOWIEDZ

Wróć do „Projekty budowlane domów z bali”