Projekt a użytkowanie domów drewnianych

Techniczne aspekty projektów domów z bali
Post Reply
Dworus
Posts: 2
Joined: Thu 29 May, 2008

Projekt a użytkowanie domów drewnianych

Post by Dworus » Sun 01 Jun, 2008

Witam forumowiczów, a w szczególności Pana Wojtka.
Jestem po lekturze ważnych wątków tego forum i chciałbym zadać pytanie odnośnie własnych wątpliwości co do decyzji budowy domu z drewna.
Podjąłem decyzję o budowaniu z drewna z powodu możliwości nieogrzewania domu w czasie moich dłuższych nieobecności. Jak widzę mogę mieć jakieś kłopoty??
W jednym z artykułów, które są autorstem Pana Wojciecha przeczytałem, że wadą domu szkieletowego a nie wiem, czy z bali też... ? Jest brak możliwości pozostawienia go bez ogrzewania w czasie zimowym.
Dla rozwiązania tego problemu jest podana temperatura 5 st. (jako minimalna ?) dla podtrzymania komfortu i tutaj od razu pytanie - dlaczego taka temperatura i co należy chronić przed niższą ???
Gwoli wyjaśnienia nie mam na myśli domku letniskowego ani tzw."weekendówki". Charakter mojej pracy wymusza dłuższe pobyty za granicą a następnie w domu. Dom chciałbym mieć mały z powodów energooszczędnych ok. 85 m. kw parterowy. Dla takiej powierzchni wystarczy porządny kominek i technologia drewniana.
Temperaturę 5 st. na stałe możemy uzyskać tylko ze źródła w pełni sterowalnego, co kieruje nas do najdroższych rozwiązań grzewczych i technicznych.
Dom drewniany ma znikomą akumulacyjność cieplną, utrzymując temperaturę na poziomie 5 st. zużyjemy nie wiele mniej energii niż normalnie. Rozumiem że użytkowanie z mojej strony domu jest specyficzne ale np. dotyczy to już wszstkich użytkowników domków letniskowych, którzy przyjechali na 2t ygodnie wakacji zimowych.
W tym czasie użytkowania każdy dom staje się "mieszkalny na pobyt stały". W lato mamy znowu kwestię izolacji przed nadmierną temperaturą. W przypadku gdy małżeństwo nauczycieli posiada taki domek i przebywa w nim dwa miesiące wakacji i każdy weekend to już się robi znak zapytania - projektować ciepłe ściany i ogrzewać całą zimę, a w jakim celu ???
Powtórzę pytanie które może nie wynika wprost - jakie zmiany zachodzą i co takiego się dzieje w domu szkieletowym i z bali poniżej temp. 5 st.?
Pozdrawiam


Dworus
Posts: 2
Joined: Thu 29 May, 2008

Post by Dworus » Fri 06 Jun, 2008

Panie Wojciechu !
Te 150 wyświetleń tego tematu jest chyba warte odpowiedzi ?!

Jacek 12345
Posts: 29
Joined: Tue 25 Mar, 2008

Post by Jacek 12345 » Fri 06 Jun, 2008

podejrzewam że chodzi tu o wełnę
ja podobny mam styl życia i bycia, zdarza się że wyjeżdżam w zimie nawet na dwa tygodnie ustawiam ogrzewanie na 8 stopni a mam gazowe - kocioł dwufunkcyjny. I wcale tak wiele nie płace za gaz. Jak przyjeżdżam to wyłączam gazowe i mocno zapale w kominku i po 5 godzinach już jest ciepło - 3 stopnie na godzine.
pzdr

Marek75
Posts: 4
Joined: Sun 18 May, 2008

Post by Marek75 » Fri 06 Jun, 2008

A szczelina wentylacyjna w ścianie z bali nie byłaby dobrym rozwiązaniem? Czy przy takich okresowych ogrzewaniach z wełny zrobi się mokra ciężka wata? Bo jak tak to szczelina nie pomoże. Też mam taki dylemat..

irenaa
Posts: 25
Joined: Fri 14 Nov, 2014

Re: Projekt a użytkowanie domów drewnianych

Post by irenaa » Thu 18 Feb, 2016

Myślicie, że będą się nadawać projekty domów piętrowych? Chyba lepiej jest mieć większą powierzchnię domu i więcej pomieszczeń prawda?

Odagmara
Posts: 20
Joined: Tue 18 Oct, 2016

Re: Projekt a użytkowanie domów drewnianych

Post by Odagmara » Wed 19 Oct, 2016

no tak, ale do tego jeszcze dochodzi kwestia ogrzewania

Krigsen
Posts: 3
Joined: Wed 13 Nov, 2019
Contact:

Re: Projekt a użytkowanie domów drewnianych

Post by Krigsen » Wed 13 Nov, 2019

I jak sprawa w końcu wygląda?

tosiasamosia
Posts: 12
Joined: Thu 07 Jun, 2018

Re: Projekt a użytkowanie domów drewnianych

Post by tosiasamosia » Thu 12 Dec, 2019

Ja ostatnio przeglądam sporo gotowych projektów i muszę Wam powiedzieć, że wybór jest na prawdę duży. Bardzo spodobały się gotowe projekty na tej stronie archido.pl To nowoczesne, bardzo ładne domy. Warto zerknąć na ich propozycje. Warto spytać. To doświadczeni projektanci.

margowe
Posts: 3
Joined: Mon 24 May, 2021
Location: Wałbrzych
Contact:

Re: Projekt a użytkowanie domów drewnianych

Post by margowe » Mon 24 May, 2021

Wybór jest duży, ale i niełatwy :P Wybór projektu domu musi być przemyślany pod wieloma kątami, bo spędzi się w takim domu kolejne X lat. Musi więc być dopasowany do naszych wymagań itp.

studiokrajobrazy
Posts: 1
Joined: Thu 02 Sep, 2021
Contact:

Re: Projekt a użytkowanie domów drewnianych

Post by studiokrajobrazy » Thu 02 Sep, 2021

Według mnie to bardzo dobra opcja. Domy z drewna są ekologiczne, ekonomiczne i zdrowe dla człowieka. Siostra z mężem mają właśnie taki dom i widzę jak to jest w nim mieszkać. Jak dla mnie praktycznie ma to same zalety. Na początku przejrzeli gotowe projekty domów, a następnie wybrali ten jedyny. Firma, która go stawiała dobrze się spisała. I nie ma co się obawiać dużych rachunków za ogrzewane, jak jest porządnie wykonana izolacja to i rachunki są mniejsze niż w domu murowanym.

ultramus23
Posts: 3
Joined: Mon 24 Jan, 2022
Contact:

Re: Projekt a użytkowanie domów drewnianych

Post by ultramus23 » Mon 24 Jan, 2022

A w jakim okresie roku najlepiej zacząć budowę takiego domu? Jest jakaś zalecana pora roku?

Michal91
Posts: 32
Joined: Fri 29 Apr, 2022

Re: Projekt a użytkowanie domów drewnianych

Post by Michal91 » Fri 29 Apr, 2022

W sumie chyba tak jak zwykle, najlepszym będzie sezon wiosenny lub lato, wtedy najwięcej prac można wykonać. ;)



Post Reply

Return to “Projekty budowlane domów z bali”