Płyta MFP z firmy Pfleiderer

Techniczne aspekty materiałów dla domów szkieletowych
Post Reply
Espace
Posts: 72
Joined: Thu 26 Feb, 2009
Location: Warszawa

Płyta MFP z firmy Pfleiderer

Post by Espace » Fri 26 Feb, 2010

Natrafiłem na płytę j/w z Grajewa. W specyfikacji i opisach jest napisane, że nie ustepuje a nawet w niektórych przypadkach przewyższa OSB3. Ma również certyfikat dopuszczenia do kontaktu z żywnością a to chyba eliminuje toksyczność przy stosowaniu w budownoztwie a szczególnie wewnątrz budynku. Ma klasę emisji E1. Cena jest podobna do OSB3. Płyta grub. 12 mm o wym 2500 x 1250 mm koszt ok. 44,00 zł..
Czy ktoś może ma wyrobione zdanie na temat tego wyrobu.
Bliższe dane na tej stronie: - www.pfleiderer.pl/page,576.html
Pozdrawiam
Roman


Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Fri 26 Feb, 2010

Proponuję poczytać - http://www.szkielet.pl/forum/viewtopic.php?t=4828
Płyta MFP - MultiFunktionPanel – to płyta wiórowa z długich, wąskich wiórów drzewnych. W warstwie wierzchniej i środkowej wióry są rozłożone w sposób przypadkowy. Dzięki tej warstwowej budowie powstaje izotropowy materiał płytowy o niezmiennych właściwościach mechanicznych (brak jakichkolwiek różnic wytrzymałości wzdłuż i w poprzek kierunku produkcji). Materiał jest klejony wysokiej jakości żywicami mocznikowymi wzmocnionymi melaminą.
MFP jest przyporządkowana wg EN 312 do klasy P5 - płyty drewnopochodne do celów nośnych w obszarach wilgotnych. Wartości techniczne MFP spełniają wymagania normy OSB/3. Dzięki temu płyta MFP może być stosowana na wszystkich obszarach gdzie stosuje się płytę OSB/3.

Espace
Posts: 72
Joined: Thu 26 Feb, 2009
Location: Warszawa

Post by Espace » Fri 26 Feb, 2010

Dziękuję za odpowiedż .
Rozmawiałem z technologiem,a własciwie z osobą zaimującą sie tematem tej płyty w Grajewie. Według wyjaśnień tego Pana płyta MFP ma w zasadzie dwie cechy przewyższające płytę OSB 3. Pierwsza to, to że ma wytrzymałość w dwóch kierunkach /tak ja napisał p.Wojtek/ i mniejszą chłonność /nasiąkliwość/ na wodę.
Będę raczej się skłaniał do korzystania z tej płyty.
W trakcie rozmowy padła propozycja, żeby od wewnątrz, zamiast MFP, zastosować pod płyty GK, płytę V20 jako konstrukcję. Od środka nie narażona by była na wilgoć. Byłaby to jakaś oszczędność, ale czy warto :?:
Pozdrawiam
Roman


Post Reply

Return to “Materiały budowlane dla domów szkieletowych”