drewno na konstrukcję domu!!!!!

Techniczne aspekty materiałów dla domów szkieletowych
Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Wed 11 Jul, 2007

Proponuje skontaktowac sie telefonicznie lub osobiscie z Przedsiębiorstwo Przemysłu Drzewnego “PETRYKOZY” Sp.j. http://www.petrykozy.prv.pl/

Prywatnie - zapytania cenowe via e-mail w tej branzy czesto sa ignorowane jesli nie ustali sie tego wczesniej telefonicznie.


andy12041
Posts: 1
Joined: Thu 31 Jul, 2014

Re: drewno na konstrukcję domu!!!!!

Post by andy12041 » Thu 31 Jul, 2014

Cześć ESKA jeszcze tu zaglądasz czasem, ciekawy jestem jak teraz po latach sprawują się Twoje poprawki

drewrun
Posts: 35
Joined: Thu 31 Jul, 2014

Re: drewno na konstrukcję domu!!!!!

Post by drewrun » Mon 24 Nov, 2014

Jeśli ma się taką możliwość, to warto kupić produkty bezpośrednio w magazynie, bo dzięki temu może naprawdę sporo zaoszczędzić:)

irenaa
Posts: 25
Joined: Fri 14 Nov, 2014

Re: drewno na konstrukcję domu!!!!!

Post by irenaa » Mon 01 Feb, 2016

W takim razie jaką piłą najlepiej obrabiać to drewno?

redek77
Posts: 10
Joined: Fri 12 Feb, 2016

Re: drewno na konstrukcję domu!!!!!

Post by redek77 » Fri 12 Feb, 2016

Tartak oferuje materiał - suszony do 20% , strugany, NIEFREZOWANY.
Czy spełni wymogi budownictwa szkieletowego?
Czy osiowy rozstaw belek może wynosić 50 cm (ze względu na płytę OSB). Dotyczy podłogi (stropu nad gruntem) jak również konstrukcji szkieletu.
Czy można zaimpregnować podwalinę taką masą dyspresyjną (http://www.castorama.pl/produkty/budowa ... ml#product). Oczywiście od spodu i po bokach. Podłoga drewniana z pustką powietrzną.
Pytania do eksperta.

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: drewno na konstrukcję domu!!!!!

Post by Wojciech Nitka » Fri 12 Feb, 2016

Drewno suszone komorowo czy powietrzno suche ?
Na strop najlepiej stosować osiowy rozstaw belek 40 cm. Przy rozstawie co 50 cm trzeba będzie zwiększyć grubość płyty poszycia - http://budujzdrewna.pl/domy-drewniane/d ... an-i-dachu
Co do masy to się nie wypowiadam; to jest masa do papy a nie do drewna.

redek77
Posts: 10
Joined: Fri 12 Feb, 2016

Re: drewno na konstrukcję domu!!!!!

Post by redek77 » Fri 12 Feb, 2016

Drewno suszone komorowo. Rozumiem, że na konstrukcję szkieletu może być rozstaw co 50 cm?

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re:

Post by Wojciech Nitka » Fri 12 Feb, 2016

am.owczarek wrote:Pilnie potrzebuję namiar na firmę, która dostarczy mi drewno pod wymiar, suche (15%), czterostronnie strugane, impregnowane ciśnieniowo preparatem bezbarwnym lub brązowym.
A czemu "impregnowane ciśnieniowo preparatem bezbarwnym lub brązowym"

redek77
Posts: 10
Joined: Fri 12 Feb, 2016

Re: drewno na konstrukcję domu!!!!!

Post by redek77 » Sat 13 Feb, 2016

Panie Wojtku, proszę o podpowiedź. Czy na konstrukcję domu może być materiał suszony komorowo do 20% , strugany, NIEFREZOWANY?
Nurtuje mnie jeszcze jedno pytanie. Rozstaw belek. Ponieważ płyta OSB ma wymiar 2500x1250, czyli dla takiego poszycia rozstaw belek wynosi 50cm. Płyta GK natomiast ma wymiar 1200x2400. w tym przypadku rozstaw 40 cm ma sens. Wydaje mi się, że lepiej robić pod OSB, czyli co 50 cm. Dać poszycie od zewnątrz i wewnątrz budynku. Na OSB w wewnątrz przykręcić GK. Dobrze myślę?

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: drewno na konstrukcję domu!!!!!

Post by Wojciech Nitka » Sat 13 Feb, 2016

Czy pod określeniem "niefrezowany" mam rozumieć, że drewno nie ma fazowanych czy zaokrąglonych krawędzi ? Jeżeli tak, to trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie po co krawędzie się fazuje czy zaokrągla. Po pierwsze - przy skręcaniu się drewna ograniczają wypychaniu się płyty gipsowej, po drugie - drewno z krawędziami łatwiej poddaje się ogniu.
Rozstaw belek może wynosić 50 cm o ile jest to zgodne z obliczeniami konstrukcyjnymi, wymaga jednak grubszej płyty poszycia.

Pawel01
Posts: 13
Joined: Sun 15 Nov, 2015

Re: drewno na konstrukcję domu!!!!!

Post by Pawel01 » Sun 14 Feb, 2016

Witam. Poruszono tutaj temat który mnie interesuje.
Jeśli rozstaw belek w ścianie jest obliczony na 40cm osiowo (pod płytę G-K) to płytę OSB trzeba przycinać o 5 cm. Czy nośność ściany zmieni się diametralnie jeśli rozstaw dopasuje się do płyty OSB i zmieni się na 41,6 cm. Wiem, wiem od środka płyta G-K będzie się mijać ale i tak planuję najpierw mocować OSB lub MFP a na to dopiero kartongips. Czy taki myk jest jakimś dużym wykroczeniem przeciw prawu?

LukasT
Posts: 1
Joined: Thu 13 Feb, 2020

Re: drewno na konstrukcję domu!!!!!

Post by LukasT » Thu 13 Feb, 2020

Mam pytanie odnośnie suszenia drewna. Czy drewno na konstrukcje musi być w przedziale 15-18% czy może być np. 10% bo w tartaku w mojej okolicy mają takie możliwości?

User avatar
Zytek
Posts: 46
Joined: Thu 16 Oct, 2014

Re: drewno na konstrukcję domu!!!!!

Post by Zytek » Tue 12 Jan, 2021

Ja kupowałem cześć materiałów zaraz po tym jak złożyłem papiery do starostwa,szukałem takich hurtowni gdzie mogę zapłacić teraz o odebrać w późniejszym terminie

Kilka informacji o tym jak kupować materiały budowlane aby nie przepłacić jest na stronie: https://1-3.pl/tanie-materialy-budowlan ... eplacania/ - warto jest się tutaj wczytać.

sarcia
Posts: 10
Joined: Tue 29 Jun, 2021

Re: drewno na konstrukcję domu!!!!!

Post by sarcia » Tue 29 Jun, 2021

czy tylko ja mam wrażenie że wszystkie materiały budowlane strasznie zdrożały? Myślicie że minie taki boom i ceny troszkę się uspokoją?



Post Reply

Return to “Materiały budowlane dla domów szkieletowych”